Депутатите в 48-ото Народно събрание, рекордьори по мандати в парламента

За Рамадан Аталай 48-ият парламент е 11-ият поред, в който е избран за народен представител
14 окт 2022 09:00, Елка Василева
50
Депутатите в 48-ото Народно събрание, рекордьори по мандати в парламента
Снимка: архив, БГНЕС

Рамадан Аталай, Йордан Цонев и Джевдет Чакъров от ДПС са рекордьори по участия в парламенти, показва справка на БТА в архивите на Народното събрание.

За Рамадан Аталай 48-ият парламент е 11-ият поред, в който е избран за народен представител. За първи път става депутат в 38-ото Народно събрание и оттогава без прекъсване е в парламента.

Йордан Цонев и Джевдет Чакъров имат зад гърба си девет парламента, а 48-ото Народно събрание ще е десетото, в което участват.

С дълъг парламентарен опит е и Лъчезар Иванов от ГЕРБ-СДС, който е избиран в последните девет парламента.  

В новото Народно събрание, което предстои да се събере за първи път на 19 октомври, Рамадан Аталай ще е депутат от Пловдив област, Йордан Цонев - отново от Велико Търново, Джевдет Чакъров – пак от Силистра, а Лъчезар Иванов - от 25-и МИР-София.

Йордан Цонев от ДПС коментира, че в 47-ото Народно събрание и в предишни парламенти понякога се е чувствал като опитен човек, когото слушат, друг път изпитвал неудовлетворение, че другите не възприемат думите му.

Политиката е професия, изключително сложна и трудна, изискваща много знания и работа, смята той. "Само в България си мислим, че политиката трябва да бъде с нови хора. Нови хора - да, но трябва да има опит и приемственост", посочи Цонев. "Ще ви дам пример - когато търсите лекар, не търсите току-що завършил, търсите опитен, професор, търсите име в професията. Но лекарят се грижи само за твоето здраве, а политикът по дефиниция трябва да се грижи за цялата държава, за всички проблеми", коментира той.   

Йордан Цонев за първи път става депутат в 38-ото НС от листата на СДС. През февруари 2001 г. е изключен от СДС заедно с Христо Бисеров. Няколко години по-късно влиза в 40-ото НС като народен представител от ДПС, какъвто е и в момента.

Джевдет Чакъров е за първи път депутат в 39-ото НС и народен представител от ДПС във всички следващи парламенти до настоящия включително.

Лъчезар Иванов е рекордьор в групата на ГЕРБ-СДС по парламентарен опит. За първи път става депутат в 40-ото НС от листата на НДСВ, а в следващите парламенти влиза като народен представител от ГЕРБ.

Осмо участие в Народно събрание например записват Десислава Атанасова, Александър Ненков и Делян Добрев от ГЕРБ-СДС, както и лидерът на БСП Корнелия Нинова и колегите ѝ Румен Гечев, Петър Кънев и Драгомир Стойнев.

В 48-ото НС Десислава Атанасова, която отново ще е председател на ПГ на ГЕРБ-СДС, ще е народен представител от Русе. Корнелия Нинова, която пак ще води групата на "БСП за България", влиза като депутат от 25-и МИР-София.

Потърсен от БТА за коментар, Румен Гечев остана изненадан от бройката парламенти зад гърба си и уточни, че като години стажът му в Народното събрание е под десет. За първи път е избран за народен представител в 37-ото Народно събрание. След участие в изпълнителната власт отново става депутат през 2013 г. в 42-ото НС, а в 48-ото ще е депутат от Плевен.

Като нещо добро Румен Гечев открои, че с колеги са предложили и са били приети някои ключови неща като например българите, които имат депозити в банките, да могат да ги теглят без наказание и да могат да си прехвърлят кредитите в друга банка при по-добри условия. Доволен е и че са накарали чуждите търговски вериги да плащат до един месец фактурите на български фирми доставчици, които преди това бавели заради пропуски в закона.

Атмосферата в парламента се усложнява, тъй като колкото повече партии участват, толкова е по-напрегнато и по-трудно се формират коалиции, коментира Гечев. По негови наблюдения българският парламент все по-малко защитава националните интереси, а се взимат решения с много тежки икономически и геополитически последици, които са в услуга на други страни.  

Александър Ненков от ГЕРБ-СДС каза, че не брои колко са парламентите, но в крайна сметка те много бързо се сменят. То това е май по-големият проблем, а не колко са на брой, коментира той. Ненков ще е депутат от 23-и МИР-София и в 48-ото Народно събрание - осмото, в което е избран.

Мартин Димитров е с най-голям парламентарен стаж в групата на "Демократична България". Избиран е в седем парламента. В 48-ото НС той влиза с преференции като народен представител от 24-и МИР-София. В 40-ото НС Димитров е депутат от "Обединени демократични сили", в следващия 41-ви парламент – от „Синята коалиция“, а в 43-ото НС - от „Реформаторския блок“.

С най-много опит в групата на най-новата политическа сила в Народното събрание - "Български възход", е Румен Йончев. Председателят на "Земеделски народен съюз" е избиран за депутат в пет парламента - в 42-ото Народно събрание е депутат от "Коалиция за България", в 43-ото НС  е избран от "България без цензура", а в 45-ото и 46-ото - от "Изправи се! Мутри вън!".

Настимир Ананиев е най-опитният депутат в групата на "Продължаваме Промяната", избиран в три парламента. В 43-ото Народно събрание е народен представител от "Реформаторския блок". В 47-ото НС и 48-ото НС е избран от листата на "Продължаваме Промяната". В новия парламент той влиза отново като депутат от 23-и МИР-София.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


50
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
20
0
 
7
 
! Отговори
Сержант преди 1 година
Към гласуващите за ДПС - после чакайте промяна с тези дядовци. Все ще сте бедни.
19
0
 
7
 
! Отговори
Радослав преди 1 година
Президент може да си два пъти което е парадна фигура, а депутат цял живот. Той и Пеевски е бил депутат 15 години, ама за толкова време я има 1 седмица присъствие и 1 изказване от трибуната! И за какво ти е такъв депутат?
18
0
 
7
 
! Отговори
Радослав преди 1 година
Още в древен Рим са го били измислили. Кандидатираш се два пъти за консул. Без значение избран или не, право на кандидатиране само два пъти в живота през 10 години, с едногодишен мандат. Ако са те избрали, направил си каквото можеш и това е. Ако не, значи никой не те иска. На запад сменят мениджмънта на фирмите през 5 години защото хората се изчерпват от към идеи. На пръстите на едната си ръка можеш да избройте изключенията. За фирма може, а за НС неможе?
17
1
 
4
 
! Отговори
София преди 1 година
Тъжно, че депутатите на ДПС са по-редовни в парламента, от колкото депутатите на българските партии представени в него.
16
1
 
3
 
! Отговори
Лаврентий Берия преди 1 година
До баба мара - тичаш като млада буля да пуснеш гласа си за Възраждане! Не се прави! Те тр/олски иширети дето трябва да внушат на хората да не гласуват си ги заври знаеш къде!
15
1
 
7
 
! Отговори
баба мара преди 1 година
затова не гласувам това не са партии а икон групировки борбата сега ще бъде затраншовете от ес цър-ву-лите не знаят мярка те искат да ги изнасят с краката напредот залата на нс думата мандат е непонятна за тези геогр ширини
14
0
 
12
 
! Отговори
мдам преди 1 година
Професия "депутат". Такава ни е държавата! Нещо отдавна трябваше да се промени. Иначе тези пиявици ще са там даже и след нас.
13
0
 
7
 
! Отговори
Лаврентий Берия преди 1 година
Страхотно! Тея са рецидивисти! Изкарват живота си на държавна издръжка - професия "народен" избранник! Хеле пък последния, който мени боята непрекъснато. Това следва да се реши законово. Два или три преко сили мандата. После - вън! Безполезни твари! На бас, че за това време я са взели думата пет пъти, я не!
12
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Явно системата не работи. Ако има мозъци да измислят друга, че да не се въртим в кръг като шугави.
11
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
С Референдум да се определят броя на мандатите на депутатите . Такива рецидиви 11 ,10,8 мандата не трябва да бъдат допускани. Максимум до три мандата.
10
0
 
5
 
! Отговори
Гошо...Тъпото преди 1 година
Още двама...трима като Данчо Ментата в НС,с такъв дълъг...политически стаж и...опит и ще се...оправим на 100 процента.
9
0
 
10
 
! Отговори
Ивелин Михайлов преди 1 година
Според най-големия Исторически парк в света до Варна тия не трябва по закон да имат повече от 2 мандата!
8
0
 
12
 
! Отговори
Радослав преди 1 година
Защо не напишете и колко пъти за тези 10-20 години са се изказвали от трибуната тези депутати? Или колко закона са предложили? Може да са депутати от 200 години и пак да не са свършили работа за 2 стотинки!
7
4
 
0
 
! Отговори
до 5 преди 1 година
Изводът е, че от такива избиратели като тебе е на това дередже.
6
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да махнем партиите .Забрана на партийна идеология. Депутатите които са мнозинство и управляват нека са просто чиновници. Да се предлагат и приемат закони на база полезност на народа а не на идеалогии- западна ориентация или руска . Вижда се че има разделение и прекъсване на развитието с тези партии. Стига лстези леви ,десни, евроатлантически или руски влияния.
5
0
 
10
 
! Отговори
8888 преди 1 година
ДАНЧО МЕНТАТА В ПАЗАРДЖИК ПОЛУЧИ 73 ГЛАСА И СТАНА ДЕПУТАТ ,АБЕ КОМУНИСТ ДО КОМУЛИСТ КОГА ЩЕ ИМА МАНДАТНОСТ ЗА ТЕЗИ ***
4
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Извода е че заради всички тия България е на това дередже !
3
0
 
12
 
! Отговори
Augusto Pinochet преди 1 година
НЕЩО ИНТЕРЕСНО - Депутатите в 48-ото Народно събрание - НАПРАВЕНА СПРАВКА - 168 ОТ ТЯХ СА БИВШИ ЧЛЕНОВЕ НА БЪЛГАРСКАТА КОМУНИСТИЧЕСКА ПАРТИЯ ОТ ТЯХ 123 СА БИЛИ НА РЪКОВОДНИ ДЛЪЖНОСТИ В ПАРТИЯТА И ДКМС (ПАРТИЙНИ СЕКРЕТАРИ И Т.Н.) НЕ Е ИСТИНА КАКВА ДЕМОКРАЦИЯ СИ ИМАМЕ - СРАМ, РЕЗИЛ И ПОЗОР СА ТЕЗИ ИНДИВИДИ ЗА БЪЛГАРИЯ И БЪЛГАРСКИЯ РОД.
2
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Така е, защото "депутат" стана професия. Трябва да има мандатност от 2 мандата. Дългото "депутатстване" води до летаргия, самозабрава и чувство за ненаказуемост.
1
5
 
3
 
! Отговори
Къде са? преди 1 година
Живи ли са? СиДеСарчата дето пееха и рапираха, кой не скача е червен?