МОН се похвали с ръст на заплатите на учителите и нови програми

Отчетът на просветното министерство
86
МОН се похвали с ръст на заплатите на учителите и нови програми
Снимка: БГНЕС

Увеличение на възнаграждението на учителите, обявени конкурси за директори в 276 общински училища, разработена Визия за стандарт за управление на качеството в училищното и предучилищното образование, и започнала цялостна промяна на учебните програми. Това са част от резултатите в работата на Министерството на образованието и науката (МОН) през последните девет месеца, които са обобщени в отчетен документ на институцията, съобщи пресцентърът на ведомството.

"Когато с моя екип започнахме работа, знаехме, че ни предстоят много предизвикателства, които трябва да решим за кратко време. Затова още в самото начало предложихме диалог и потърсихме подкрепа - от социалните партньори, от учителите, от университетските преподаватели, от родителите, от гражданското общество. Резултатите, които постигнахме, са плод на съвместните ни усилия", подчерта министърът на образованието и науката в оставка проф. Цоков.

През тези месеци бе започнато реалното дигитализиране на образованието, а "Дигиталната раница" на МОН вече включва повече от 30 000 електронни ресурса. България е и една от първите държави, разработили насоки за използване на изкуствения интелект в учебния процес. Започна и процесът по изграждане на STEM център във всички над 2200 български училища. "Намерихме дом и за Националния STEM център - в "София тех парк", в нова и модерна сграда, която да подготвя бъдещите ни медалисти на международни състезания и олимпиади", се посочва в отчета на МОН.

Сериозни инвестиции са направени и в материалната база. Обновени са 577 класни стаи в областта на хуманитарните науки, създадени са 177 нови кабинета за работа по интереси, а училищата с нови училищни библиотеки или кътове за четене са 331. Започна и процесът по обновлението на спортните площадки и физкултурните салони в над 500 български училища, а осигуреното финансиране е близо четвърт милиард лева.

Правителството създаде и програма с бюджет от 240 млн. лв. за изграждане и разширяване на детски ясли, градини и училища, по която започна изграждането на 33 нови сгради, а други 57 ще бъдат реконструирани и обновени. Отново със средства от държавния бюджет от следващата учебна година всички учебници и учебни комплекти ще се предоставят безплатно за всички ученици.

Благодарение на промените, направени през последните месеци, за първи път седмокласниците ще имат възможност да се явят на втора дата на изпитите от националното външно оценяване в случай на здравословен или друг сериозен проблем. Тази възможност се дава и на четвъртокласниците, и на десетокласниците. Това е промяна, чакана повече от три десетилетия в училищното образование.

Медицинските бележки за извинение на отсъствията на учениците вече се издават изцяло по електронен път, а това спестява повече от 24 работни часа годишно на всеки класен ръководител. "Работихме с разбирането, че родителите са най-важният ни партньор и заедно предложихме увеличаване на отсъствията по семейни причини на 15 дни за всяка учебна година", се посочва още в отчета на МОН. Заедно с това бяха приети и промени в Закона за професионалното образование и обучение, с които държавата пое осигурителните вноски на децата, включени в дуална форма на обучение.

Важно място в отчета се отделя и на мерките, насочени към висшето образование и науката. През тези месеци бе разработен Закон за насърчаване на научните изследвания и иновациите. Минималната заплата за най-ниската академична длъжност "асистент" в държавните висши училища се увеличи с 310 лв. през 2023 г. и се заложиха средства в бюджета за 2024 г. за ново увеличение с още 290 лв. Подготвени бяха и промени в Закона за висшето образование, които предвиждат безплатно висше образование за всички студенти и докторанти, приети с държавна поръчка. Осигурени са и 200 млн. лв. за ремонт на студентските общежития, а в следващите месеци започва нова национална програма с бюджет от 10 млн. лв. за модернизация на академичните библиотеки в 33 държавни висши училища.

"Девет месеца в сферата на образованието не е голям период. Това е система, която се развива дългосрочно. Но девет месеца са достатъчни, за да се поеме в правилна посока. Подкрепата, която получихме, най-вече от учителското съсловие, ни дава увереност, че поехме по правилния път. Че дори и най-трудните реформи са възможни, когато зад тях заставаме всички. Всички, които искаме да видим прекрасните български деца като истинските герои на утрешния ден, като по-добри хора, които имат куража и знанието, да променят света", каза проф. Галин Цоков, министър на образованието и науката в оставка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


86
Още по темата: Цоков
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
30
0
 
6
 
! Отговори
До 31 преди 1 месец
Това е излишна длъжност. Никъде не работят и само пречат на учителите, които вършат и тяхната работа.
29
1
 
9
 
! Отговори
Бор преди 1 месец
Студентите, които работят не трябва да се възползват от полубезплатни общежития. Получават заплати, не са без доходи да плащат наеми.
28
4
 
6
 
! Отговори
Университета преди 1 месец
зависи от броя на студентите, на държавния прием и таксите! Асистента е на същото научно ниво като млад учител! Ако е престижен, заплатата ще е висока, ако е в села и паланки без студенти , дето писаха подолу 55 университета, ясно че ще е 1300, имате си автономия за определяне на заплатите!
27
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен 25 - Друг път средни, полувисши учителски институти имаше. Стига с тия свободни съчинения. И бяха с по-добра подготовка и от сегашните висшисти.
26
2
 
7
 
! Отговори
До Млад Учител преди 1 месец
До Млад Учител: Един млад асистент в Университета взима чисто около 1300 лв. и за него не се предвижда увеличение. За него Вашите 1880 лв. могат да бъдат само мечта ...
25
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Няма друга страна с фалшиви професорски титли, с издаване на дипломи на хора от пътя срещу заплащане и с професори на които защитата на дисертацията им е 90% плагиатство, а вярно е само името му.Той е професор колкото и бакшиша дето ме кара!
24
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
И през социализма имаше неграмотни учители. Така че, айде не ми разправяйте. Да не говорим, че тогава бяха и пияници някои. Братската дружба така повеляваше. През социализма, за разлика от сега имаше средни педагогически училища и можеше да станеш учител със средно образование ,но в началните класове само.
23
1
 
14
 
! Отговори
Цветан Камелий преди 1 месец
А кога МОН ще се похвали с ръст на нивото на образованието или е неполиткоретно да се задават подобни въпроси... :)
22
2
 
8
 
! Отговори
Млад учител преди 1 месец
Получавам брутно заплащане от 1880 лв. Нетната ми заплата е 1650 лв. С повишението сега ще стане - 1880 лв.
21
4
 
13
 
! Отговори
Живко Тодоров преди 1 месец
Няма друга страна в света, в която основната заплата на начинаещ учител да е по-висока от заплатата на професор в университета. Демагогията, че се прави нещо за образованието е пълна.
20
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Заплатите растат навсякъде заради инфлацията, не реално като ръст, а като гледам повечето сгради на училища ще се срутят!
19
3
 
8
 
! Отговори
Сержант преди 1 месец
С качеството на образованието да се хвалят. Там си е.......
18
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Заплатите им растат и обратно пропорционално качеството на обучението пада.
17
3
 
17
 
! Отговори
Боза преди 1 месец
На 5 млн население 55 висши уч. заведения! Няма такава държава по света!!!
16
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Това само качва хиперинфлацията. Трябваше съкращения защото нямат студенти.
15
3
 
15
 
! Отговори
Билка преди 1 месец
По-възрастните учители с голям стаж особено пред пенсия не искат да се занимават с нищо. Правят договорки с някои родители и ученици. И най-лошото е, че мислят, че училището е вече тяхно.
14
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
ПП мълчаха 4 месеца ,сега пак мълчат ,защото хвърляха милиони за Украйна ,друго не ги интересува !като дойде Тръмп и на екскурзия няма да идат сащ )и вече няма да,се отчитат в сащ посолството ,защото и там няма да ги пускат
13
10
 
14
 
! Отговори
Бивш даскал преди 1 месец
Когато видя даскал с Порше и вила в Гърция ще повярвам, че заплатите на даскалите са високи!
12
2
 
12
 
! Отговори
Срам преди 1 месец
От къде пари , мухльовци . Пак ще теглите заеми които да плащаме ние .
11
3
 
21
 
! Отговори
Пловдив преди 1 месец
Трагедия,трябва да се вдигне,нивото на образование и обучение,а не,на управление.