Европейската армия, за която мечтае Юнкер, е химера вече 60 г.

Държавите не са готови да жертват суверенитета си за целта
Обновена: 10 мар 2015 21:42 | 10 мар 2015 21:08,
53
Европейската армия, за която мечтае Юнкер, е химера вече 60 г.
Снимка: Reuters, архив

Европейска армия, за чието създаване копнее председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, в разгара на днешното напрежение с Русия, всъщност е 60-годишна химера, неуспяла до ден-днешен да добие плът, изтъкват аналитици.

"Армия, обща за всички европейци, би показала на Русия, че се отнасяме сериозно към защитата на ценностите на ЕС", обясни Юнкер пред германския в. "Велт ам зонтаг". Наличието на общи сили би дало и възможност да се рационализират военните разходи на 28-те страни от ЕС, да се насърчи военната интеграция между тях. Това "би спомогнало да разработим обща външна политика и политика за сигурност", при положение че "имиджът на Европа съществено е накърнен (. . .) Изглежда не ни приемат сериозно", добави той.

Осъществените икономии може да достигнат 120 милиарда евро годишно, твърди Еврокомисията и отпраща за подробности към срещата на държавните и правителствените глави през юни, която ще разгледа по-специално въпроси на отбраната, пише Франс прес в редакционен материал.

"За това се говори от 60 години насам", изтъква Джайлс Мерит, генерален секретар на мозъчния център "Приятели на Европа", по повод провала на замисляната през 1954 г. Европейска отбранителна общност заради френските депутати, които отхвърлят проекта. Европа се стреми тогава да сплоти редици пред лицето на комунистическата заплаха, ширеща се в Азия, като използва и бъдещи части от германската армия, но този вот обезсърчава за десетилетия напред всички инициативи в отбранителната сфера.

"Това е чиста илюзия", коментира Вивиен Пертюзо от Френския институт за международни отношения. "Една европейска армия няма нищо общо с Русия, само Юнкер си знае какви допълнителни предимства би донесла такава армия в контекста" на напрежението между Брюксел и Москва заради кризата в Украйна, добавя Маркус Каим от Политическия институт SWP в Берлин. Най-вече защото са твърде малко страните, готови да жертват било то и унция от националния суверенитет в полза на федерална европейска армия. А щом стане дума да се подготви мисия, каквато са например 600-те души, разположени днес в Централноафриканската република, често е трудно да се намерят доброволци.

"Непредвидимият ЕС"

"Логично е страните членки да си сътрудничат по въпроси от отбраната, за да имаме повече сигурност (. . .); не е добре обаче ЕС да разполага със способности, армии, въздушни сили и всичко останало", заяви през декември 2013 г. британският премиер Дейвид Камерън.

Предложението в Брюксел да се изгради главна квартира на европейските сили, дошло в разгара на разногласията между САЩ и някои европейски държави по повод намесата в Ирак през 2003 г., бе посрещнато на нож от най-изявените атлантици и претърпя провал. Юнкер впрочем увери, че не става дума за конкуренция с НАТО, където членуват 22 от 28-те страни в ЕС; това обаче е основният аргумент на неприемащите идеята за европейска армия. "Много страни се крият зад гърба на Великобритания", включително Франция и Германия, заявява Маркус Каим. "Най-малките страни залагат на НАТО. Те не желаят да зависят от непредсказуемия ЕС", допълва той.

С оглед ролята на Русия в украинската криза Северноатлантическият съюз е осъзнал нуждата да се върне към своето начало - колективната отбрана срещу агресия отвън. В момента пактът се опитва да успокои страните от източния си фланг, където засили мисиите на своята въздушна полиция и създаде сили за бързо реагиране от 5000 бойци.

Европейците се ангажираха да сътрудничат в областта на тежката техника и ще направят равносметка през юни. "Всъщност обаче държавите ревностно бранят икономическите си интереси" и се сражават срещу всичко, способно да конкурира съответната национална индустрия, смята Джанис Емануилидис от аналитичния Център за европейски политики.

Създадена през 2004 г., Европейската отбранителна агенция има задача да подпомага сътрудничеството в сферата на въоръженията и да укрепва индустриално-технологическото осигуряване на отбраната на ЕС. Тя се занимава предимно с проблеми около дозареждането на бойни самолети в полет, използването на дронове и сателитните комуникации.
 

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


53
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
5
 
34
 
! Отговори
Prayer преди 9 години
Който е глупав още не е разбрал, че САЩ са много по- страшна опасност за света и много по- страшна диктатура от бившия СССР! Всичко беше обречено вече и нямаше надежда за спасение от новия Биг Брадър, когато Русия отново се отърси от развалините докарани от нейни и западни политици. Озъби се и изрева и мишоците се изпокриха.Подкрепи Боже истинската Русия, за да спасиш нашия свят!Прочети още на: dnes.bg/redakcia/2015/03/10/nastroeniiata-v-rusiia-sreshtu-sasht-sa-po-silni-i-ot-vremeto-na-sssr.256863,1#comment-newest
12
1
 
23
 
! Отговори
@@@@@@@@@@@@@@@@ преди 9 години
Хиляди години изминаха от както човеците бродят по тази Земя и така не съумяха да се научат да просперират в мир и благоденствие.Все за войни мислят....Ама тази , може да им е последна......
11
6
 
10
 
! Отговори
преди 9 години
Един съюз.Една армия.Една полиция.============Именно. И ще стане. Колкото по скоро толкова по добре, да видим Сокола как ще краде по 2 млн. от сделка ако има Европейски съд у нас?
10
1
 
29
 
! Отговори
Byzantine преди 9 години
То и сега Европа не е суверенна с изключение на няколко държави . Ако САЩ не се изрита от Европа , войната е в кърпа вързана .
9
4
 
12
 
! Отговори
ЕС преди 9 години
И Русия си има армия, дя не си мислиш, че там всички тия народности се разбират и обичат безпределно?
8
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Ако ще се бием със САЩ аз се записвам доброволец в Европейската Армия пари не искам , ще карам на фотосинтеза.. И ще убия най-малко 5-6 окупатора.
7
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Естествено че обща европейска армия няма да има просто защото ще има разногласия. Няма как примерно сърби,босненци и хървати да са приятели и да се бият рамо до рамо. Словаците и унгарците също не се тачат много много. Поляците и германците също, нищо че се правят на приятели.Християнските страни от балканите няма да се борят заедно с турците, особенно ние,сърбите и гърците бая ще се дръпнем.Никога няма да има единство в Европа ( което искам, но няма как) защото сме с различни. Тва е.
6
0
 
5
 
! Отговори
зо 7 преди 9 години
Да не си забравиш апаратчето за астмата кат тръгваш!
5
5
 
2
 
! Отговори
ЕС преди 9 години
До СтранджатаЩе се бие ако ни нападнат, поне засега не съм видял имперски амбиции в ЕС.
4
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Защо не ми даде бог армията на Дарт Вейдър за 1 седмица да унищожа САЩ..
3
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Преди 10 години по рано пак армия събрана от цяла Европа тръгна към Русия.И не се върна.Забравяте,забравяте.....Пак ще го ядете напукания.Да не забравят вазелина.
2
5
 
9
 
! Отговори
ЕС преди 9 години
Англия къш от ЕС, а ние останалите ще си направем една здрава държава и армия.
1
24
 
5
 
! Отговори
бай Ганьо преди 9 години
Добре че е Добрия Чичо Сам да ни варди нас и ЕС от Мечока !