В Киев се заговори за "голяма война". НАТО: Политическо решение!

Алиансът напомни на Украйна за Минските споразумения
Обновена: 22 апр 2018 12:37 | 21 апр 2018 21:15, Елка Василева
210
В Киев се заговори за "голяма война". НАТО: Политическо решение!
Снимка: архив, Reuters

Военният комитет на НАТО проведе за пръв път заседание в Украйна. Тази седмица 40 висши офицери, представляващи Военния комитет, както и 30 военни от страните-членки на НАТО, пристигнаха в Лвов и в четвъртък заседаваха заедно с украинската страна. Официално бе съобщено, че са обсъдили "стратегически проблеми на военното сътрудничество и ситуацията в зоната на бойните действия в Донбас", пише Татяна Ивженко, "Независимая газета".

Решаващо в избора на място за срещата бе, че от 2015 г. стотици инструктори от страните-членки на пакта обучават в Лвовска област украински военнослужещи. На Яворивския полигон по традиция се организират съвместни маневри. Върховната рада е одобрила за тази година шест международни учения на украинска територия.

Общата им цел е да бъде споделен с Въоръжените сили на Украйна опитът на НАТО в сухопътните, въздушните и морските операции, а същевременно да се съгласуват действията на украинските и на западните военни. В деня преди заседанието участниците посетиха Яворивския полигон.

Военният комитет е сред постоянно действащите органи на НАТО. Има задача да предоставя военно-консултантска помощ на цивилните ръководни структури на алианса, по-специално на Северноатлантическия съвет. Сътрудничи с Комитета за планиране на отбраната на НАТО. Обикновено провежда срещи в някоя от държавите-членки. Затова изнесеното заседание в Украйна привлече доста внимание.

Гостите са дошли заради украинския опит, натрупан покрай петгодишните вече бойни действия в Донбас, смята военният експерт Сергий Згурец, директор на информационно-консултантската компания "Дифенс експрес". "Такъв опит от военно противопоставяне с Русия към момента няма никоя страна от НАТО", каза той в коментар за радио "Свобода".

Украинската делегация в преговорите бе водена от началника на Генщаба Виктор Муженко. В Лвов пристигна и първият заместник-ръководител на Специалната мониторингова мисия на ОССЕ в Украйна Александър Хуг, който редовно се движи из зоната на бойните действия, има и възможност да посещава територии извън контрола на Киев. Предвиждаше се двамата да разговарят отделно с председателя на Военния комитет на НАТО, чешкия генерал Петър Павел.

Темата не бе съобщена. Но миналата седмица шефове на украински силови структури заявиха публично, че по техни данни нещата в Донбас може наесен да се изострят, а междувременно да започнат опити за дестабилизиране на ситуацията в други региони на Украйна. В Киев отново се заговори, че го заплашва "голяма война".

Преди визитата си в Лвов Петър Павел заяви в интервю за агенция УНИАН, че НАТО вижда само политическо решение за конфликта в Донбас: "Странно е може би да го чуете от военен и офицер, но не вярвам проблемите от този род да имат военни решения. Има само политическо решение, което може да бъде подкрепено с известни военни инструменти (военни инструменти само с оглед възпиране, а не реално използване за решаване на ситуацията)".

Водачът на натовската делегация отбеляза нуждата от "пътна карта" за изпълнение на Минските споразумения. Но се знае, че вече от две години точно този въпрос е препъникамъкът.

"Нормандската четворка" се споразумя още през 2016 г. да бъде разработена такава "пътна карта" с посочени ясни срокове, последователност и отговорност за изпълнението на всяка точка от Минските споразумения. В началото на 2017 г. обаче стана ясно, че Русия настоява точките да се изпълняват в същата последователност, в която са записани. Украйна обаче държи документът да бъде разделен на две части: първо да се изпълняват всички точки, целящи да се гарантира сигурност и да бъде затворена границата с Русия, а след това всички точки, свързани с политическото уреждане. В първия случай би могло Донецката и Луганската народна република да се запазят като автономни образувания; във втория ще бъдат ликвидирани. Златната среда не е открита и до днес.

Независимо че конфликтът продължава, Киев пое курс към членство в НАТО. Миналата година тази насока във външната политика на страната бе затвърдена законодателно като приоритет. През февруари т. г. НАТО прие за сведение тази информация - на сайта на алианса Украйна бе наречена страна-аспирант (сиреч проявила стремеж за присъединяване към НАТО).

Тогава президентът Порошенко написа в социална мрежа, че е изпратил през февруари съответното послание до генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг: "С позоваване на чл. 10 от Договора за учредяване на НАТО регистрирах официално стремежа на Украйна да стане членка на алианса. Тихата дипломация с цел прокарване на принципните ни позиции, както бе уговорено с нашите партньори, дава солидни резултати".

Порошенко заяви, че следващото стъпало нагоре за Украйна е да подпише План за действия за членство в НАТО (ПДЧ).

Не е изключено украинската делегация да повдигне въпроса през юли т. г., когато предстои среща на върха на НАТО в Брюксел. Според военния експерт Сергий Згурец съвместните прояви като изнесеното заседание на Военния комитет не повлияват перспективите за подписване на ПДЧ.

"Истински важно е да бъдат реформирани украинските Въоръжени сили, да преминем към стандартите на НАТО, да решим въпросите, засягащи отбранителната промишленост, взаимодействието на щабните и военните структури", каза той за радио "Свобода".

Посетила Киев миналата седмица, заместник-генералният секретар на НАТО Роуз Готемолър сподели пред "Европейска правда" учудване от това колко внимание отделят в Украйна на формата, вместо на съдържанието, щом стане дума за сътрудничество с алианса. "Всеки пита: ще имаме ли ПДЧ? А ще имаме ли програма за засилени възможности? И никой не добавя, да речем: "Трябва да имаме за приоритет провеждането на реформи". А за мен точно това е най-важното", каза тя.

В слово пред Киевския форум за сигурност Готемолър подчерта, че не смята за нереална цел влизането на Украйна в НАТО: "Това е твърде важна и реалистична задача. Но няма да крия, че трябва много неща да се направят, необходими са сериозни реформи". Украински опозиционери изтъкват, че без да се решат териториалните й проблеми, Украйна при всяко положение няма да стане членка на пакта. А решаването на тези проблеми е свързано по-специално и със стремежа на Киев към НАТО.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


210
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
41
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Сокол 9Догане, догане, знаеш ли, сине майчин, от коя страна на пушката е приклада?НАТО НЕ Е СТРАНА... Няма как да емигрираш от него...Какво ли не пишат хората за една доза....
40
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Сокол 9Не само полвин милионна армия, но и доста макарета натоварени със злато - както твърди един американски генерал
39
12
 
8
 
! Отговори
Сокол 9 преди 6 години
41 Кой те спира да емигрираш извън НАТО и да търсиш мирът там
38
9
 
28
 
! Отговори
Искаме мир! преди 6 години
Не искаме НАТО! Искаме мир!
37
8
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
План за действие за членство....а като го изпълнят ще подпишатМеморандун за намерение за подготовка за членство...А когато и това изпълнят... НАТО ще е в учебниците по история само.
36
7
 
9
 
! Отговори
Сокол 9 преди 6 години
32 То така ако ставаше. Справка Ирак двойно по малка страна при това арабска а на американците им трябвше 500 000 армия за да го превземе. Русия да не би да може да мобилизира най малко 500 000 армия и то само за един украински фронт
35
10
 
5
 
! Отговори
Snorky преди 6 години
До 37За часове ще ги оправят тия бойни глави. Не бери грижа.
34
5
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 33Пробвай !Ако не си чул там са разположени ядрени бойни глави !Аз съм живял в Калининград около 15 години имат толкова военни че ти е бедна фантазията !
33
4
 
11
 
! Отговори
ВЪПРОС към ДАНС преди 6 години
Искрено се надявам че в екипа от Офицери няма Българи .
32
7
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Газпром са подали документите за разтрогване на договора с украина !От тука нататък там става пустиня !
31
37
 
8
 
! Отговори
Snorky преди 6 години
Окупаторът Путин превзе Крим, а защо не му вземат Калининград тогава?! Не виждам нищо сложно. Око за око, зъб за зъб.
30
9
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Дайте повод на Русия и за три чеса ще са в Киев на площада !До сега ги спираше това че са им братя и съседи !Измислят си предлог че имат химично оръжие и готово!Щом миризливите кОвбои могат защо и русия да не може?А на нашите рамбовци ще им кажа че, ако отидат да се бият за украина ще им изгният костите по канавки и шубраци !За тях вие сте наемна войска и няма милост или плен, растрел на место ! Ако си украинец може да те пуснат ! Това да им е ясно на всички мераклии !Няма да има пленени!
29
1
 
9
 
! Отговори
до 17 преди 6 години
фантазиите са за хората.
28
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 25 АнонименАма и вечер късно ли се дрогираш !
27
11
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Германия, НАТО и САЩ си разделиха Украйна с Русия. Украинците още не са разбрали. Постепенно ще разберат, че са станали западна държава, а източната част остава за Русия.
26
1
 
13
 
! Отговори
а дали преди 6 години
Та дали дУпетатите напомниха какви заплати получават българските граждани?!Европейски правила и най-вече ЗАБРАНИ.Къде сме ние и къде са ТЕ ,кой го решава?!
25
3
 
8
 
! Отговори
БЕЗКрым преди 6 години
И России мы показали "ФАК", а по факту нет Крыма... както так...
24
2
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ха Ха Ха Що ли ми е познато това Браво на вас , ама има още много работа Това май е дежурната реплика и като стане въпрос кога България ще влезе в Шенген.
23
32
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Джуджагин вече напълни гащите!Никой не го иска, дори дебелият Кирчо!
22
29
 
7
 
! Отговори
мда преди 6 години
Въпросът е какво ще реши и нареди Асада, щото оттам командват "православната" Русия.