Русия е заплашена от главната болест на късния СССР

Как руското правителство се бори с високите цени на храните
27 яну 2021 22:15, Елка Василева
439
Русия е заплашена от главната болест на късния СССР
Снимка: архив, БГНЕС

На онези в Русия, които въздишат по съветското минало, е много вероятно да им предстои среща с предмета на носталгията им. По данни на „Икономически мониторинг“ на Сметната палата на Русия намеренията на руските власти да замразят продоволствената инфлация чрез строго регулиране на цените от „съветски тип“ може да доведат до не по-малко съветски резултат – появата на продоволствен дефицит, пише Утро.ру.

Авторите на „Икономически мониторинг“ от Сметната палата бият тревога. Според тях класическият принцип, съгласно който всички опити за директивно препятстване на ръста на цените води до изчезване на „поевтинелите“ стоки от магазините, вече се реализира в пълна сила.

Експертите от руската Сметна палата смятат, че „замразяването“ на цените на едро и дребно, засегнало захарта и олиото, в скоро време може да се разпространи на макароните, яйцата и картофите. Макар че тези действия уж са насочени към подкрепа на групите от населението с ниски доходи, при които е висок делът на разходите за храна, подобна стъпка крие системни рискове като дефицит на стоките, попаднали под ценовите ограничения.

От Сметната палата виждат няколко възможни начина за опразване на рафтовете в руските хранителни магазини. На първо място за производителите може да се окаже неизгодно да продават продукцията по установените цени, а предложената компенсация няма да е достатъчна, за да покрие изпуснатите ползи. В резултат предприемачите ще преориентират стоковите потоци към експорт или в склада в очакване на отмяна на „замразяването“.

„Освен това съществува вероятност от възникване на силно търсене на стоки по намалени цени, което ще предизвика дефицит и ще подтиква търговските мрежи и производителите да вдигат цените въпреки поетите задължения. Второ, след отмяната на ограниченията има риск цените да се върнат към ръст с ускорени темпове“, се казва в „Икономически мониторинг“.

Изданието припомня, че в средата на декември в Русия бяха въведени пределни цени на едро и дребно за захарта и олиото – съответно 36 и 46 рубли за кг и съответно 95 и 110 за литър. През януари на регионалните власти беше наредено да проведат неформални разговори с производителите, за да ги „убедят“ да се въздържат от повишаване на цените на макароните, яйцата и картофите. Ако производителите не се опитат да „влязат в положение“, може би ги очакват официални ограничения от типа на вече предприетите за олиото и захарта.

Здравей, СССР?

Защо руското правителство прибягва в създалата се ситуация до механизми от минала историческа епоха? Най-вероятно, защото други мерки от днешния ден вече са недостъпни, а и в страната няма толкова много специалисти, които да разрешат създалата се ситуация.

В условията на падане на доходите на цели социални групи, съвпаднало със санкциите срещу Русия и обективните икономически трудности инструментариумът на правителството е оскъден. „Съветските“ методи могат да доведат до сравнително бърз резултат, макар и с множество последващи „странични ефекти“.

Не всички експерти в Русия обаче смятат, че действията на правителството неизбежно ще доведат до появата на дефицит. Според изпълнителния директор на департамента за капиталовия пазар на инвестиционната група "Универ Капитал" Артьом Тузов първо, държавното регулиране на максималното ниво на цените се въвежда за ограничен кръг продукти. Второ, мерките имат временен характер. Трето, Русия разполага с достатъчно запаси /вкл. и стратегически, във всеки регион на страната/ в случай на недостиг на някоя стока в магазините.

По мнението на първия вицепрезидент на „Опора России“ Павел Сигало дефицит е малко вероятен, тъй като наличието или липсата на продукти зависи не само от цената им.

„Търсенето на основните групи стоки остава високо независимо от годишното време, търговските мрежи няма да искат да загубят купувачите, които сменят обичайните си магазини, ако в тях не намират нужните стоки на оптимални цени – каза той. – В период на възстановяване на икономиката изтичане на клиенти и репутационен удар са опасни за всеки търговец“.

Според Артьом Деев, ръководител на аналитичния департамент на AMarkets, обаче държавното регулиране на цените трябва да започне не от търговията на дребно, а с изясняване на причините за увеличените загуби на производителите. „В текущата ситуация регулиране на цените може да доведе до това, че производителите ще започнат да държат стоките си в склада, докато не бъде свален мораториумът върху цените /той е в сила три месеца/. Естествено, търговците на дребно имат складови запаси и дефицит едва ли ще се появи. Но са възможни проблеми с доставките, както и по-нататъшен ръст на цените“, каза Деев.

По думите на експерта постоянното регулиране на стойността на хранителните стоки от страна на държавата е нарушаване на пазарните принципи на икономиката. Много експерти смятат, че вместо това са нужни действия за подкрепа на отраслите и заместването на вноса, така че стойността на хранителните стоки да не расте заради колебанията на курса на долара и еврото. И естествено е необходим стабилен ръст на доходите на населението, върху което правителството трябва да се съсредоточи на първо място, заключава руското издание.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


439
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
246
7
 
22
 
! Отговори
Русия е в 19 век преди 3 години
На 50 км. от Москва селяните живеят в дървени къщи, спят върху печките след тежък запой, хващат прясна риба от дупки в леда и чакат с канчета на опашка пред цистерни с надпис "квас". За жалост това е състоянието на по-голямата част от населението на Русия извън големите градове, което в болшинството си живее със стандарта и манталитета на 18-19 век.
245
19
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Какво наблюдаваме в западната сфера на влияние? Отан призовава за увеличение на разходите на страните-членки за оръжия. Едва ли Борух Тиквоний да прояви смелост и да се противопостави на отан. Остава да си отговорим на въпроса Увеличението на разходите на България за прескъпи отановски оръжия ще доведе ли до скок на цените на хранителните продукти и до поредно обедняване на честните български граждани /не на корумпираните и крадците/?
244
13
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Do 308 Пак не позна, в повечето градове в Русия 1 л слънчогледово олио струва 80-90 рубли или 1,85 - 1,95 лв. Може в Москва да е 110 рубли. А в БГ във Фантастико - 1 л - 2,79 лв, Кауфланд - 2,65 лв, Билла - 2,79 лвХабаровск Самберимасло подсолнечные80р. за 1 л 27 января 2021, БрянскПятерочка -78р. за 1 л 25 января 2021,Пенза Караван -80р. за 1 л 25 января 2021,Саратов Пятерочка - 90р. за 1 л 25 января 2021, ЕкатеренбургЛента -80р. за 1 л 08 января 202
243
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До GGИ без клипчета от тубата - по българските села се живее като по швейцарските, зер...
242
18
 
12
 
! Отговори
До пияница мистик преди 3 години
Да, ти беше при строителството на "замъка, та знаеш... И май е по-добре да се грижиш повече за палатите и къщите по Барцелона на български крадци с политическа окраска, вместо за Русия. Обезлюдяването на българските села, мръсотията по софийските улици, клошарите, ц.иганките с по 3 деца преди 18, простотията и неграмотността в България са далеч по-смущаващи за страна, която от 15 години е член на прехваления ЕС. Канцерогенното олио в Била за 1.50 лв при пенсия от 180 лв - класика !!
241
21
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Много мнения, много букви, но... Казвате, че 1 рубла е = 2 стотинки. Да пресметнем колко стотинки струва килограм захар днес в Русия. Цената на дребно на килограм захар днес в Русия е 46 рубли. Тогава 46х2=92 стотинки за 1 кг захар. А каква е средната цена на захарта в българските магазини? Цените на захарта, олиото, макароните, яйцата и картофите в Русия са едни от най-ниските в света, а писалите статията търсят кусури на Путин, като го обвинявате, че се грижи за своя народ.
240
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Как е в Русия не знам!Ама българския куца - вижтепрепятстванеОбразование къде си?
239
12
 
18
 
! Отговори
пияница мистик преди 3 години
При двойно по ниски заплати в Джуджистан, цената на олиото 110 рубли = 2,35 лв е направо кощунство и геноцид срещу народа, при положение че тук литъра е 2 лв. Но нищо, докато Мъск и Безос се съревновават да пуснат сателитен интернет по целия свят, диктатора джудже си строи замък за 1 милиард. Важното е сега да го завърши, народа че е мизерен не е толкова от значение.
238
8
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Русия затънала, а тук плюят Байдън и Боко ...Да, Байдън ще фалира тотално Русията, но в статията пише за съвсем друго нещо!
237
5
 
15
 
! Отговори
GG преди 3 години
Россия ! Държава - рай ! Там обикновения руснак живее в богатство. Клипчетата за Россия в тубата са фотошоп и всичко е западна пропаганда !
236
10
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Русия е заплашена от недостиг на стоки и пълна бедност, а червени *** говорят за Баце, за протести у нас ...Абе вие четохте ли статията изобщо ;)Любимата ви Раша потъва !Явно и Баце много ви плаши щом все за него плюете ;)
235
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Отечествен ФронтШофьор се опитва да разсъждава: червените трагедии край нямат.
234
9
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ЗозоДа си бил 18 години на власт, от които поне 5-6 петрола беше над 100 долара за барел и да се говори в страната ти за глад ... руснаците трябва да го обесят късия надолу с главата само заради това. Да не говорим за кражбите, Геленджик, убийствата на опозиционери, журналсити и лекари и т.н.
233
19
 
7
 
! Отговори
Отечествен Фронт преди 3 години
До Анонимен И от моите дядовци знам какво правеха германците по спогодбата клиринговата спогодба Нойбахер и как ограбиха България по тази спогодба от 1941 година до 1944 година безнаказано и без да плащат за стоките които им пращахме във германия .А по тази спогодба бяхме длъжни дасе грижим и за германската армия във България . по днешен курс Германия ни дължи 40 милиарда лева бе лихвите и вече 80 години си правят оглушки и не искат да ни връщат парите дето ги хрантутихме цели три годин
232
8
 
10
 
! Отговори
Зозо преди 3 години
Хахахааааа, руския глад си е класика :)))))))))))))))) Пак ще си ядат накрая ракетите за мезе :))))))))))))))))) И все аха да се разпадне прогнилия запад и то вземат, че пак фалират болшевиките.
231
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 292"имаше и по над 100 хиляди човека"Какво?ХАХАХАХАХАХАХАХХАХАХАХАХАХАААААА
230
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 290"и у нас като в Русия, щом са протести срещу Баце са незаконни :)"Глупости, в Русия има забраняват да протестират, в България Баце ви остави да правите каквото ви скимне, даже си позволихте да тероризирате мирни граждани и да обругавате обществени сгради.Пробвате се, но не ви се получава.Чудно ми е само, откъде идва такова отчаяние у вас?
229
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 287"Руснаците са паникьосани от положението си, а нашите хвалят Русия - това е тотална неадекватност :)))"Така става, когато си толкова пропаднал, че залагаш на нещо което не познаваш и като се издъни, трябва да го спасяваш в съзнанието си, нищо че самото нещо е ясно, че се е прецакало.
228
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Бояришниците масово бягат на Запад, щото блаттото им ужасно
227
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Отечествен ФронтШофьор се опитва да размишлява: червените трагедии край нямат.