Наистина ли е възможен отказът на ЕС от руския петрол?

Прилагането на ембаргото може да се окаже трудно
122
Наистина ли е възможен отказът на ЕС от руския петрол?
Снимка: БГНЕС

Европейският съюз предложи постепенното налагане на ембарго върху руския петрол, но прилагането му може да се окаже трудно, като се има предвид сложната мрежа на дистрибуция в Европа, както и предизвикателствата при проследяването на петрола след рафинирането му, предаде Ройтерс.

Планът, ако бъде одобрен от страните членки, предвижда отказ от внос на суров петрол до шест месеца и на рафинирани петролни продукти до края на годината.

 Колко строги ще бъдат наложените санкции?

По силата на предложението на Европейската комисия Унгария и Словакия ще получат по-дълъг преходен период - до края на 2023 г., за да се адаптират към ембаргото.

Това от своя страна означава, че страните членки на ЕС ще продължат да имат възможност да купуват руски петрол през тези две държави, освен ако окончателният план не им забрани да купуват повече петрол, отколкото е необходим, за да покриват потребностите си.

Може ли все пак руски петрол да стига до Европа след забраната?

Европейските държави може да продължат да купуват руски петрол от трети страни, без да са наясно с произхода му.

Петролът обикновено може да бъде проследяван въз основа на химическите му характеристики и състав, като например плътност и съдържание на сяра.

Но нерядко купувачите са се оказвали излъгани посредством подправени документи, които скриват произхода на товара, идващ от страни под ембарго като, например, Иран и Венецуела, според източници от сектора.

Проследяването става по-трудно, ако петролът бъде смесен с други сортове преди рафинирането ми, а е почти невъзможно, след като бъде преработен в продукти като бензин, дизел или самолетно гориво.

 Кой възнамерява да ограничи или спре покупките на петрол от Русия?

Най-малко 26 големи европейски рафинерии и търговски дружества вече прекратиха спотовите покупки на руски петрол или са на път да го сторят. става дума за около 2,1 милиона барела дневно, по данни на "Джей Пи Морган" (JP Morgan).

Сред европейските компании, които вече не купуват руски петрол и петролни продукти, са "Шел" (Shell), "Тотал енержи" (TotalEnergies), "Репсол" (Repsol) и "Бритиш петролиъм" (BP). От договорите на "Бритиш петролиъм" пък става ясно, че всеки опит от страна на търговци да нарушат тази политика ще направи договорете с тях невалидни.

Няколко корабни компании също поискаха гаранции, че превозваните от тях товари нямат руски произход и не са били прехвърлени от кораби с руска връзка, сочат документи, видени от Ройтерс.

 Защо е толкова трудно да се проследят товарите с руски петрол?

Въпреки наличието на много изисквани документи няма гаранция, че влизането на руски петрол на европейския пазар ще бъде напълно предотвратено. Основният пункт за внос на руски петрол в Европа е комплексът Амстердам-Ротердам-Антверпен (АРА), съставен от осем пристанища в две държави, 96 терминала и 3600 резервоара, притежавани от стотици международни компании.

"Някои продукти, преработвани в европейски рафинерии, ще продължат да съдържат руски петрол", посочват от "Шел". "В същото време продукти като, например, дизела по принцип се смесват, което означава, че без съмнение ще има петрол от Русия".

В комплекса руският петрол може да присъства в митническите документи просто като петрол от Нидерландия, според петролния анализатор Джунейт Казакоглу. "Смятам, че много страни ще започнат да "внасят" петрол от Нидерландия, за да скрият руския му произход".

 Накъде потегля петролът от АРА?

Горивата могат да бъдат ре-експортирани до много страни и региони. Те могат да бъдат пренасяни с кораби до други терминали в рамките на същото пристанище, или да поемат надолу по река Рейн към Франция, Швейцария и Германия. А това ще скрие произхода им, смятат търговци.

От АРА петролните продукти могат да бъдат дистрибутирани и през Централноевропейската система от тръбопроводи на НАТО, която е свързана с шест морски пристанища и 11 рафинерии на континента, както и три железопътни, 16 автостанции и шест международни летища.

"Ако собственикът не е руснак, остава сертификатът за произход, но дори и той може да бъде променен, което прави трудно за терминала да идентифицира произхода на продуктите", казва Крин ван Беек, брокер в Ротердам.

 Какво правят компаниите, за да изпълнят обещанията си?

Купувачите все по-често изискват ясни разбивки за произхода на смесения петрол в резервоарите за съхранение, за да преценят, дали да го вземат, сочат данни от сектора. Но пълна документация не винаги е налична в срок, преди да бъде сключена сделката.

Някои превозвачи осигуряват сертификат, показващ къде е бил произведен, смесен или преработен петролът. Достъпът на митническите власти до тези данни прави тези документи поверителни.

"Шел" доскоро класифицираше петрол и петролни продукти с над 50 процента съдържание на руски петрол като "руски". Компанията обаче затегна ограниченията при закупуването на руски петрол и обяви, че няма да приема рафинирани продукти с руско съдържание, включително смесени горива, сочат данни от търговските й договори.

Ограниченията, обаче, важат за платформи, където на компаниите е разрешено да добавят собствени клаузи, и не се прилагат за основната борса ICE.

Според главния изпълнителен директор на "Шел" Бен ван Бьорден няма система, която да е в състояние да проследи произхода на руските молекули в рафинираните продукти. "Дизел, който идва от индийска рафинерия, захранвана с руски петрол, се счита за индийски", казва той.

Други търговци продължават да изчисляват дали, например, дизел със 49-процентно руско съдържание трябва да се счита за руски продукт или не. /БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


122
Още по темата: петролРусияЕС
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
58
2
 
5
 
! Отговори
НЕФТОХИМА.... преди 2 години
... ЩЕ ИМА същата съдба като на всички други соц---простотии, ако не го продадете....Само РОМИТЕ ШЕ го разкулачат, като захарния завод у Лом за нула време... ХАХАХААА.. А, НА БАС....!!!!
57
3
 
2
 
! Отговори
Ами, да... преди 2 години
ТРЕБВА ДГД..... ЩОТО СТЕ ЕЛЕМЕНТАРНИ И ЗАГУБЕНИ.... ЗА КВО ВИ Е ТОЯ НЕФТОХИМА.... КАТО НЕМАТЕ ПЕТРОЛ---САЙДЕР ОТ МОРСКА ВОДА ЛИ ШЕ ПРАВИТЕ У НЕГО СЕГА..... ХАХАХААА..???!!! .
56
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На края знаете ли какво ще стане?! Америка и Русия ще се споразумеят - Ти на мен аз на теб! Търговията между тях ще си върви ! Плебеите европейци да го духат! Германия Франция и вся остальная сво .оч ще въведат купонна система Стига са се къпали и са си карали скъпите коли. Ред им е да гладуват и да студуват. Да си плащат масрафа! А ние ще свирим на кавал, може и на гайда и ще играем ръченица със скъсани папуци, но все пак ще бъдем европейци! Звучи гордо нали?!
55
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
дали с нас, дали без каквото е решено от Давос ще се осъществи под една или друга форма, в тях са ресурсите и ние сме в техните владения към днешна дата
54
2
 
11
 
! Отговори
Ами, да.... . преди 2 години
ТУРЦИЯ И ЕРДО МОЖЕ ДА КАРА ПЕТРОЛ ЗАЦЕЛА ЕВРОПА..... САМО МУ ДАЙТЕ НЕФТОХИМА, И ШЕ СЕ ВИДИТЕ У ПАРИ.... ХАХАХААА...
53
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Достатъчно е да го изливат в Черно Море а ние да го изпомпваме от другата страна. То риба няма много там апък туристите са свикнали на замърсяването.
52
3
 
9
 
! Отговори
Ами, правилно... преди 2 години
ПРОДАЙТЕ НЕФТОХИМА НА ТУРЦИЯ....И ЩЕ ИМАТЕ ЕВТИН БЕНЗИН И НАФТА.... ЕРДОГАН, ЗНАЕ КАК СЕ ПРАВИ ТОВА..... ХАХАХААА......
51
12
 
3
 
! Отговори
Me преди 2 години
Мисля, време е и тук да почнат да пушат на непозволени места, като в Русия. Ние,българите от тази рафинерия полза нямаме.Без нея, по-добре.
50
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Споко Цената се определя от търсенето и предлагането. В момента търсенето на газ и нефт превишава предлагането. САЩ са заявили покупка на 68 млн барела. Цялото световно производство не е в състояние да предложи такова количество. Силно се съмнявам, че газът и нефтът ще стигнат и за нас. Нали се сещате, че всички свободни количества ще бъдат изкупени от САЩ.Ние и Европа ще пълзим и ще се молим на дядо Джо нещо да ни подхвърли. Срещу услуги разбира се. Безплатен обяд няма! Като самолетите!
49
1
 
18
 
! Отговори
До 55 реалист преди 2 години
Имаме аргументи, но не си струва да бъдат изложени пред ненормалници, като теб. Ти не би изслушал никой с различно мнение от твоето. Следователно изчезвай.
48
1
 
25
 
! Отговори
Така и не разбрахте преди 2 години
Че нито на Бай Дън, нито на Путин им пука за вашето мнение. Хората си правят бизнеса, долара и рублата растат, бизнеса им просперира, а ние ще цокаме бибата.
47
4
 
17
 
! Отговори
Вуйчо Ваньо преди 2 години
Ми много ясно,че е възможен!!! Нали имаше Референдум за АЕЦ Белене и ние казахме ДА!Ама баце каза НЕ! Нали баце каза, че южен поток е проект със стратегическо значение, а после се отказа без компенсации от ЕС.Няма значение дали са бсп,герб,дб или дпс...Всичките са евреи и копаят България!!!
46
24
 
2
 
! Отговори
Реалист преди 2 години
До 46. Ти пък кой си и какъв си бе, църввул миризлив, та разбираш? Айде пътувай при сибирските диваци. Ами питай преди това дали децата ти ще дойдат с теб или гледат в обратната посока. ***.
45
15
 
3
 
! Отговори
Споко преди 2 години
Споко. Ще доставяме некакъв друг газ и нефт от некои други държави, не е само Русия.
44
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Можем да се откажем от всичко. Само че на каква цена и кой може да плати?!От сега започвам да събирам пари за дърва, *** и свещи. Тази зима ще има яко мръзнене!
43
19
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 38. Хе-хе, с такива коментари ли си избиваш комплексите? Ами гледам че не само децата на руските богаташи и политици са все на запад, а и бежанците от Азия и Африка тичат нататък. И що така никой не иска да ходи в "богатата" и "велика" раша? Що бе, ***?
42
17
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И малките деца знаят, че САЩ имат запас от петрол за 20 години напред, ако стане нещо.
41
21
 
2
 
! Отговори
Реалист преди 2 години
До българин. А бе, ганьчо, има и други държави на тази планета бе, не е само Сибирстан.
40
3
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ЕС понеже се супер умни ще купуват пак руски газ, но от трети страни и на космически цени. ЕС населението обеднява заради шапката, която оглавява върха.
39
19
 
3
 
! Отговори
Гледна точка преди 2 години
Наистина ли си толкова глу.пав? Тоя "загниващ" запад помня, че го сриваха от соц лагера още преди 50 години. А той си е тук, богат и проспериращ, а соц лагерът е в канализацията. Всъщност, ти кой си и какъв си? Май оххлюв невзрачен.