Наистина ли е възможен отказът на ЕС от руския петрол?

Прилагането на ембаргото може да се окаже трудно
122
Наистина ли е възможен отказът на ЕС от руския петрол?
Снимка: БГНЕС

Европейският съюз предложи постепенното налагане на ембарго върху руския петрол, но прилагането му може да се окаже трудно, като се има предвид сложната мрежа на дистрибуция в Европа, както и предизвикателствата при проследяването на петрола след рафинирането му, предаде Ройтерс.

Планът, ако бъде одобрен от страните членки, предвижда отказ от внос на суров петрол до шест месеца и на рафинирани петролни продукти до края на годината.

 Колко строги ще бъдат наложените санкции?

По силата на предложението на Европейската комисия Унгария и Словакия ще получат по-дълъг преходен период - до края на 2023 г., за да се адаптират към ембаргото.

Това от своя страна означава, че страните членки на ЕС ще продължат да имат възможност да купуват руски петрол през тези две държави, освен ако окончателният план не им забрани да купуват повече петрол, отколкото е необходим, за да покриват потребностите си.

Може ли все пак руски петрол да стига до Европа след забраната?

Европейските държави може да продължат да купуват руски петрол от трети страни, без да са наясно с произхода му.

Петролът обикновено може да бъде проследяван въз основа на химическите му характеристики и състав, като например плътност и съдържание на сяра.

Но нерядко купувачите са се оказвали излъгани посредством подправени документи, които скриват произхода на товара, идващ от страни под ембарго като, например, Иран и Венецуела, според източници от сектора.

Проследяването става по-трудно, ако петролът бъде смесен с други сортове преди рафинирането ми, а е почти невъзможно, след като бъде преработен в продукти като бензин, дизел или самолетно гориво.

 Кой възнамерява да ограничи или спре покупките на петрол от Русия?

Най-малко 26 големи европейски рафинерии и търговски дружества вече прекратиха спотовите покупки на руски петрол или са на път да го сторят. става дума за около 2,1 милиона барела дневно, по данни на "Джей Пи Морган" (JP Morgan).

Сред европейските компании, които вече не купуват руски петрол и петролни продукти, са "Шел" (Shell), "Тотал енержи" (TotalEnergies), "Репсол" (Repsol) и "Бритиш петролиъм" (BP). От договорите на "Бритиш петролиъм" пък става ясно, че всеки опит от страна на търговци да нарушат тази политика ще направи договорете с тях невалидни.

Няколко корабни компании също поискаха гаранции, че превозваните от тях товари нямат руски произход и не са били прехвърлени от кораби с руска връзка, сочат документи, видени от Ройтерс.

 Защо е толкова трудно да се проследят товарите с руски петрол?

Въпреки наличието на много изисквани документи няма гаранция, че влизането на руски петрол на европейския пазар ще бъде напълно предотвратено. Основният пункт за внос на руски петрол в Европа е комплексът Амстердам-Ротердам-Антверпен (АРА), съставен от осем пристанища в две държави, 96 терминала и 3600 резервоара, притежавани от стотици международни компании.

"Някои продукти, преработвани в европейски рафинерии, ще продължат да съдържат руски петрол", посочват от "Шел". "В същото време продукти като, например, дизела по принцип се смесват, което означава, че без съмнение ще има петрол от Русия".

В комплекса руският петрол може да присъства в митническите документи просто като петрол от Нидерландия, според петролния анализатор Джунейт Казакоглу. "Смятам, че много страни ще започнат да "внасят" петрол от Нидерландия, за да скрият руския му произход".

 Накъде потегля петролът от АРА?

Горивата могат да бъдат ре-експортирани до много страни и региони. Те могат да бъдат пренасяни с кораби до други терминали в рамките на същото пристанище, или да поемат надолу по река Рейн към Франция, Швейцария и Германия. А това ще скрие произхода им, смятат търговци.

От АРА петролните продукти могат да бъдат дистрибутирани и през Централноевропейската система от тръбопроводи на НАТО, която е свързана с шест морски пристанища и 11 рафинерии на континента, както и три железопътни, 16 автостанции и шест международни летища.

"Ако собственикът не е руснак, остава сертификатът за произход, но дори и той може да бъде променен, което прави трудно за терминала да идентифицира произхода на продуктите", казва Крин ван Беек, брокер в Ротердам.

 Какво правят компаниите, за да изпълнят обещанията си?

Купувачите все по-често изискват ясни разбивки за произхода на смесения петрол в резервоарите за съхранение, за да преценят, дали да го вземат, сочат данни от сектора. Но пълна документация не винаги е налична в срок, преди да бъде сключена сделката.

Някои превозвачи осигуряват сертификат, показващ къде е бил произведен, смесен или преработен петролът. Достъпът на митническите власти до тези данни прави тези документи поверителни.

"Шел" доскоро класифицираше петрол и петролни продукти с над 50 процента съдържание на руски петрол като "руски". Компанията обаче затегна ограниченията при закупуването на руски петрол и обяви, че няма да приема рафинирани продукти с руско съдържание, включително смесени горива, сочат данни от търговските й договори.

Ограниченията, обаче, важат за платформи, където на компаниите е разрешено да добавят собствени клаузи, и не се прилагат за основната борса ICE.

Според главния изпълнителен директор на "Шел" Бен ван Бьорден няма система, която да е в състояние да проследи произхода на руските молекули в рафинираните продукти. "Дизел, който идва от индийска рафинерия, захранвана с руски петрол, се счита за индийски", казва той.

Други търговци продължават да изчисляват дали, например, дизел със 49-процентно руско съдържание трябва да се счита за руски продукт или не. /БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


122
Още по темата: петролРусияЕС
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
38
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да не забравяме, че годишните времена си вървят въпреки нас и след някой друг месец зимата пак ще дойде. Тогава ще се разбере за какво иде реч иначе сега е лесно да се говори.
37
2
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако спрем И петрола, сме съвсем довиждане. Иначе щатите си пазаруват петрол от Русия, няма проблеми. Ама ние от къдя на къдя ще купуваме! А *** ха!!!
36
3
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Разбира се, че е възможен! Просто ще заживеем, като прачовеците, ще ходим голи и боси и ще замърсяваме околната среда, като си горим дърветата.
35
22
 
5
 
! Отговори
Европеец преди 2 години
Да, абсолютно. Пълен бойкот на всичко руско.
34
12
 
1
 
! Отговори
Руски шпионин преди 2 години
А аз какво да докладвам!? Урсула и Жозе бълват змии и гущери как ЕС вече е се отказал и Русия вече фалира, а в медиите дискутират дали е възможно. Никой няма да да ме вземе насериозно! И аз имам деца да храня!
33
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Дълги позиции съм на магарета и волове, търся да инвестирам в производство на каруци
32
1
 
15
 
! Отговори
Вуйчо Ваньо преди 2 години
ЕС пак ще се окаже офицер на шахматната дъска... Пешките ще са България, украина и за пореден път Полша.Отивайте на село и си работете за храната щ, че идват гладни времена.Който няма буркани в мАзата - няма да изкара зимата...
31
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Германец - ти се преквалифицира от ХУБАВОВАКСИНА на ПУТИНЛОШ, а? Колко предсказуемо.
30
3
 
11
 
! Отговори
Наистина ли преди 2 години
Не, не е възможен. Сега обаче предстои да ни убедят че е възможен. Само трябва да спрем да караме коли, да отопляваме домовете си, всичко ще поскъпне и ще има режим на тока. Но нали УЖКИМ НАКАЗВАМЕ ПУТИН, всичко си "заслужава".
29
14
 
5
 
! Отговори
Германец преди 2 години
Не само възможен, но и неизбежен, наложителен. Колкото по-малко допирни точки с мада раша, толкова повече гаранции за мир и просперитет. Амин :)
28
3
 
4
 
! Отговори
перко преди 2 години
Колкото в момента газа които се ползва в България не руски, така ще е и с петрола!
27
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ХА,ХА,ХА ОТ ДНЕС.БГ ИМ СТАНА ГАДНО ПОНЕЖЕ СИМПАТИЗИРАТ НА НАЦИСТИТЕ
26
2
 
6
 
! Отговори
Замислих се ?! преди 2 години
На кого му трябва петрол и газ , след като идва ядрена зима ?!?!?
25
4
 
15
 
! Отговори
Край преди 2 години
Разбира се че е възможно да се откажем от петрола и газтта на Русия. Пътя по който вървим ще ни върне в пещерите - там газ и петрол няма да ни трябват. Ще има огнища и ще ни порасне козина.
24
17
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ВСИЧКИ ПОДРОБНОСТИ ВЕЧЕ СА СЪГЛАСУВАНИ МЕЖДУ СТРАНИТЕ ЧЛЕНКИ НА ЕС, РУСКИЯТ НЕФТ Е ЧАО- ЧАО ОТ ЕВРОПА, ГАЗЪТ ОТ МОРДОР ЩЕ ГО ПОСЛЕДВА! ВЪПРОСЪТ Е ВЕЧЕ НА МЕСЕЦИ! ВОЙНАТА ЩЕ СВЪРШИ, НО РУСКИ ЕНЕРГОНОСИТЕЛИ В ЕС ВЕЧЕ НЯМА ДА ИМА!!!!!!!!!!!!! ЧАО- ЧАО МОРДОР
23
3
 
11
 
! Отговори
селянин преди 2 години
амиииииии и парните локомотиви връшат работа кончета файтони тоже изход има няма да се плашите Русия вкара нещата у правио път не може само да печаташ хартийки требе и ресурси
22
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Христо Христов "Хахаха... още санкции на Русия, че рублата постигна само 5 годишен връх спрямо еврото! Още санкции, че да достигне 10 годишен." Мда, ще стане като в Татова България: официалния курс 1:1, обаче реално е 1:5. А такива като теб ще се пенявят по форумите (тогава поне тая трибуна нямаха). :)
21
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен123 преди 2 години
ЕС и да се откажат, след няколко месеца пак ще се молят на Русия да им пуснат ГАЗ, и петрола. Трябва да се сменят всички в ЕС, премиери, политици,, хрантутници , послушковци на САЩ. и да дойдат разумни управляващи. Тежко ни горко на бедна България, ще става и по лошо. Каква файда да се предлагат купони, и помощи за ТОК, и т,н, редица други.. Като просто не се намалят всички цени+ най-вече ГАЗ. Това ДДС, печеливши са политиците, и бизнесмени.
20
7
 
3
 
! Отговори
Европа преди 2 години
Построява всевъзможни тръби но путин си отива и става без пари.
19
4
 
14
 
! Отговори
до Демократ преди 2 години
Ще си купаваш бензин за 15лв. и няма да знаеш с какъв произход е! Може да викаш; Да живее демокрацията!