Въпреки амбициите на Запада - руската хазна е препълнена с приходи от суровини

Руски производители са реализирали най-високата си печалба от десетилетие насам
2 юни 2022 20:50, Анисия Иванова
380
Въпреки амбициите на Запада - руската хазна е препълнена с приходи от суровини
Снимка: Bloomberg

В началото на март, когато САЩ и техните съюзници отприщиха вълна от санкции срещу Русия, президентът Джо Байдън застана в Белия дом и заяви, че искат да нанесат "мощен удар по военната машина на Путин".

Но с наближаването на 100-ия ден от войната в Украйна тази машина все още е в пълна готовност. Русия е задвижвана от поток от парични средства, който може да достигне средно 800 млн. долара на ден през тази година - и това е само сумата, която  получава за петрол и газ.

В продължение на години Русия действаше като огромен суровинен супермаркет, който продаваше това, от което ненаситният свят се нуждаеше: Не само енергия, но и пшеница, никел, алуминий и паладий. Нахлуването в Украйна накара САЩ и Европейския съюз да преосмислят тези отношения. Това отнема време, макар че тази седмица ЕС направи още една стъпка, като изработи компромисно споразумение за вноса на руски петрол, пише Bloomberg.

Русия далеч не е засегната от санкциите, които я превърнаха в парий в развития свят. Корпоративните гиганти избягаха, като много от тях се отказаха от активи за милиарди долари, а икономиката се насочва към дълбока рецесия. Но засега Путин може да пренебрегне тези щети, защото хазната му е препълнена с приходи от суровини, които станаха по-доходоносни от всякога, благодарение на скока на световните цени, предизвикан отчасти от войната в Украйна.

Дори и някои страни да спрат или постепенно да прекратят покупките на енергия, приходите на Русия от нефт и газ ще бъдат около 285 млрд. долара през тази година, според оценки на Bloomberg Economics, базирани на прогнози на Министерството на икономиката. Това ще надхвърли цифрата за 2021 г. с повече от една пета. Ако се добавят и други суровини, това ще компенсира повече от 300 млрд. долара в чуждестранни резерви, замразени като част от санкциите.

Лидерите на ЕС знаят, че трябва да спрат да купуват от Русия и косвено да финансират опустошителна война на прага на Европа. Но при цялата тази амбициозност националните правителства също така знаят, че ще има последици за собствените им икономики.

Тази седмица те се съгласиха да продължат да прилагат частична забрана на руския петрол, проправяйки пътя за шестия пакет от санкции след седмици на пазарлъци и разделение.

"Винаги има политически ограничения за използването на санкции", казва Джефри Шот, старши научен сътрудник в института "Питърсън" във Вашингтон. "Искате да причините максимална болка на целта си и да сведете до минимум болката на избирателите си у дома, но за съжаление това е по-лесно да се каже, отколкото да се направи".

В САЩ официалните лица обсъждат начини за засилване на финансовия натиск, като евентуално помогнат за налагане на таван на цената на руския петрол или наложат санкции на държави и компании, които все още търгуват с руски предприятия, на които са наложени ограничения. Подобни вторични санкции обаче предизвикват дълбоко разделение и рискуват да влошат отношенията с други държави.

САЩ вече забраниха руския петрол, но Европа бавно се освобождава от тази зависимост. Това дава на Москва време да намери други пазари - като например гигантите Китай и Индия - за да ограничи евентуалните щети върху приходите от износ и финансовия си резерв.

Това означава, че парите се вливат в сметките на Русия, а финансовите данни постоянно напомнят на Запада, че е необходима драматична промяна. По данни на Международната агенция по енергетика само приходите от износ на петрол са се увеличили с 50% спрямо предходната година. През първото тримесечие най-големите производители на петрол в Русия са реализирали най-високата си обща печалба от почти десетилетие насам, сочат оценките на базираната в Москва компания SberCIB Investment Research. А износът на пшеница продължава - на по-високи цени - тъй като санкциите срещу руското селско стопанство дори не се обсъждат, защото светът се нуждае от нейното зърно.

Излишъкът по текущата сметка - най-широкият измерител на търговията със стоки и услуги - се увеличи повече от три пъти през първите четири месеца на годината и достигна почти 96 млрд. долара. Тази цифра, която е най-високата поне от 1994 г. насам, отразява главно скока на цените на суровините, въпреки че спадът на вноса под тежестта на международните санкции също е фактор.

Рублата се превърна в още един символ, използван от Путин, за да демонстрира своята сила. След като Байдън я нарече "отломки", когато първоначално се срина в отговор на санкциите, оттогава тя е подкрепяна от Русия, за да се превърне в най-добре представящата се валута в света спрямо долара тази година.

Путин също така се опитва да използва позицията на Русия като суровинна суперсила. На фона на опасенията за недостиг на храни той заяви, че ще разреши износа на зърно и торове само ако санкциите срещу страната му бъдат отменени.

"Ако целта на санкциите е била да се спре руската армия, тя не е реалистична", казва Янис Клуге, старши сътрудник за Източна Европа и Евразия в Германския институт за международни отношения и сигурност в Берлин. "Тя все още може да финансира военните усилия, все още може да компенсира някои от щетите, които санкциите нанасят на населението ѝ".

Един от големите пропуски в санкциите срещу Русия е готовността на други държави да продължат да купуват петрол, макар и с отстъпка в някои случаи.

Индийските рафинерии закупиха повече от 40 млн. барела руски петрол между началото на инвазията в Украйна в края на февруари и началото на май. Това е с 20% повече от руско-индийските потоци за цялата 2021 г., според изчисления на Bloomberg въз основа на данни на търговското министерство. Рафинериите търсят частни сделки вместо публични търгове, за да получат руски барели по-евтино от пазарните цени.

Китай също укрепва енергийните си връзки със страната, като си осигурява по-евтини цени, купувайки петрол, който се избягва на други места. Китай увеличи вноса и води преговори за попълване на стратегическите си запаси от суров петрол с руски. А някои продавачи на руски нефт и въглища се опитаха да улеснят китайските купувачи, като разрешиха сделки в юани.

"По-голямата част от света не участва в налагането на санкции", казва Вутер Якобс, основател и директор на Центъра за стоки и търговия "Еразъм" към университета "Еразъм" в Ротердам. "Търговията ще продължи, нуждата от горива ще е налице" и купувачите в Азия или Близкия изток ще се активизират, казва той.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


380
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
266
1
 
3
 
! Отговори
Дедо ви Бай преди 1 година
До отговор до 298=301: Чиче, мене ме трият, щото не се втръзвам в профила на сайта. Че съм по-дРът от тебе е ясно. Ти си гОла вОда. А какво знам - не можеш да си го представиш. То с правене на ножки не получаваш знания.
265
0
 
4
 
! Отговори
Асан преди 1 година
До само питамМалийййй Язе сам по-учен утттебе бе! Сака че таа училъ баба ми! Млогу си шашов да знайш.
264
1
 
4
 
! Отговори
отговор до 298 преди 1 година
До Деда ви Бай: Драги дедо Бай, ти кога последно беше в Сърбия? Пишеш, че си дедо, ама явно малко си чел и слушал, когато си бил млад, та толкоз да не помниш - то не беше толкова отдавна. Сърбите, след война и бомбардировки, са години пред нас във всяко отношение-кое нямат: пътища, икономика или жизнен стандарт??? Мм? Само македонци идват у нас, а после се извъртат като ... и ни плюят- е, то пък да бяхме залужили друго?
263
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До само питам: Що само не се научиш да пишеш грамотно? Нали не си толкова вдлъбнат?
262
8
 
1
 
! Отговори
само питам преди 1 година
Рузките балалайки земат ли си редовно аповете?Много префалена стока,а нема купуваче?!Що си не бийте пръта и да забегнете в руский мир,где я другой такой странъй не знаю,где так волна дъйшит человек!Барабар с децата и внуците,качвайте лодките,нийе далеку,некакви 500км,ще ги доплувати и ще живейти в рая!Тъй де загрижен съм за вас,чи са мъчите в адът на ЕС,а тва хич нийе дубре за балалайки и рубладжии с възможности!!*** и той ваш чиляк,дращи ли дращи??!!Тоз сайт е кат Купринка 2,Бузлуджа3?
261
3
 
9
 
! Отговори
отговор до 287 преди 1 година
До Ясен Желязков: Точно това мисля да направя -обръщам всичко в рубли. Танцуй Россия и плачь Европа... Какво ми допринесоха еврогейците? Безработица, глад и унижения. Ненаситиха се нашите политици-крадци, а нас кучета ни яли, сякаш и нас като тях майки не са ни раждали-ама техните сигурно са били евроатлантички, а нашите само обикновени българки. Емиграция му е майката-тук смислен живот няма. Аз избирам Русия.
260
1
 
4
 
! Отговори
amerikaneca преди 1 година
Байдън въобще знае ли кво става или си чеше егото скоро ще разбере
259
3
 
7
 
! Отговори
НЯКОЙ преди 1 година
"По-голямата част от света не участва в налагането на санкции", казва Вутер Якобс, да ама има балъци като нас, които ще плащат санкциите, така, че санкционираните сме ние.
258
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нали заради суровините на Русия и Наполеон, и Хитлер и сегашните нападат Русия. Сега -чрез предателите в Украйна. Е, украинските продажници ще го отнесат или ще избягат. Но ще страда народеца.
257
2
 
16
 
! Отговори
а сега де... преди 1 година
Санкциите срещу Руся причинихаа огромна инфлаця в ЕС.Руската хазна е препълнена с приходи.Сещайте се на кого вредят санкциите...
256
0
 
8
 
! Отговори
Българин преди 1 година
Имаш ресурси, имаш пари.
255
5
 
3
 
! Отговори
горбачов преди 1 година
русия фалира 1989г
254
0
 
9
 
! Отговори
Ясен Желязков преди 1 година
Много добра новина за поддръжниците на Съветска Русия. Спокойно могат да обърнат спестяванията си от други валути в руски рубли. Така ще бъдат спокойни за старините си. При тая мъдра политика на управляващите там ще се радват на растящи доходи десетилетия наред. Винаги ще имат подръка сигурни пари, не като фалшивите долари и евра.
253
3
 
2
 
! Отговори
Кокi преди 1 година
До сашо:добре е да ти цитирам думите на шефа на роскосмос рогозин пред путин 2016г.Той каза много да внимаваме понеже сащ могат да ни унищожат на 90% военната инфраструктура за около 30мин без дори да използват атомно оръжие.А той знае много какво говори особенно неща свързани с космоса.Путин как си го пропуснал когато по бтв каза че русия не може да се мери в конвенционалните оръжия с нато но ако бъде застрашена националната сигурност на русия можел да натисне червения бутон.Ами ответен удар
252
8
 
5
 
! Отговори
toti преди 1 година
И да преливат Руснаците пак ще си броят рубличките и в същата мизерия ще си останат !!!
251
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"ЧЕ Е ПО-ЕВТИНО ДА СЕ ИЗСТРЕЛЯТ ПО ВРАГА ОТ КОЛКОТО ДА СЕ УТИЛИЗИРАТ" А дали е ефективно да изстрелваш снаряди технология 45 година или да ползваш модерна артилерия насочвана електронно?
250
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Класическите боеприпаси са практически БЕЗПЛАТНИ" когато проумеете, че безплатно няма нищо на този свят, тогава ще разберете в каква грешка сте.
249
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Абсолютно същото мисли и Силвио Берлускони!!" Радвай се щом мислите еднакво с един изкуфял вече старец. ОК
248
1
 
6
 
! Отговори
хи-хи-хи преди 1 година
До до хи-хи-хи -Урко ,аз с парите съм добре.Не ме мисли.Но ти имаш проблем с главата, който винаги е свързан и с джоба.Сигурен съм, че твоя е скъсан.И на нищо не съм заложил.Просто споделям каквото знам и мисля.Можеш да запомниш коментара ми/ако желаеш/.Най-късно около Коледа ще бъдеш на моето мнение.Абсолютно същото мисли и Силвио Берлускони!!!Дано да знаеш кое той.А ти ако искаш внеси някой лев по украинската сметка на Кирил Петков/когато имаш/.
247
3
 
11
 
! Отговори
Миро преди 1 година
Санкциите се отразяват добре на Русия и зле на ЕС и САЩ. Това е ефекта на бумеранга. Или кой каквото прави на себе си го прави.Само това се вижда че Русия е суперсила и с нея шега не бива.