Потоците на руски газ към Германия могат да секнат, какво ще стане тогава?

Транзитът през Полша е напълно спрял, а този през Украйна е ограничен поради войната
12 юли 2022 07:10, Петя Славова
216
Потоците на руски газ към Германия могат да секнат, какво ще стане тогава?
Снимка: БГНЕС

Германия, четвъртата икономика в света, се подготвя за всички възможни сценарии, включително и пълно спиране на доставките на руски газ, след като започналата днес 10-дневна профилактика на газопровода "Северен поток-1" приключи, съобщава БТА, позовавайки се на Ройтерс.

Макар и профилактиката да е по график, Берлин смята, че Кремъл може да използва газа като оръжие. Москва отрича да има подобни намерения.

Още по темата

Ройтерс представя някои възможни рискове при частично или пълно спиране на доставките на руски газ за Германия.

 Защо "Северен поток-1" е толкова важен?

Това е тръбата с най-голям капацитет за пренос на руски газ към Германия - 55 милиарда куб. м годишно. През миналата година Германия потреби 100 милиарда куб. м природен газ.

Транзитът на руски газ през Полша е напълно спрял, а този през Украйна е ограничен поради войната.

Половината от домакинствата в Германия разчитат на газ за отопление от октомври до март и ако след профилактиката доставките не бъдат възобновени, страната няма да успее да напълни газохранилищата си преди началото на зимата.

Те биха могли да задоволят потреблението за около 2 месеца и половина, но засега са пълни само на 64,6 на сто при цел от 80 на сто до 1 октомври.

Същевременно глобалните газови пазари не предлагат много алтернативи, а цените продължават да растат.

 Кога и как Германия ще ограничи газа за потребителите?

Ако Германия обяви трета степен от националния план за реагиране при извънредна ситуация, мрежовият регулатор ще трябва да гарантира, че газът се разпределя справедливо между потребителите.

До тази степен може да се стигне при изключително високо потребление или при прекъсване на доставките, например ако потоците по "Северен поток-1" изцяло спрат.

Германия се намира във втората степен на плана от 23 юни, когато обемите газ по тръбопровода спаднаха до 40 на сто от капацитета.

Кой сектори са в най-голям риск?

Производителите на химикали, стомана, стъкло и хартия са най-големите потребители на газ в Германия, но ефектите то липсата на доставки ще се усетят почти навсякъде - от хранителната промишленост до производството на порцелан.

Алуминиевата промишленост, например, за която работят 60 000 души, а продажбите й възлизат на 22 милиарда евро, разчита на газ за топене и рециклиране.

Хартиеният сектор с 40 000 служители и оборот от 15,5 милиарда евро е от ключово значение за производството на опаковки за храни и лекарства, както и на хигиенни материали.  

 Какво правят компаниите?

"Унипер" (Uniper), най-големият вносител на газ в Германия, поиска помощ от правителството в размер на около 9 милиарда евро. Подобна стъпка се очаква и от други подобни компании.

Водещият производител на стомана "Тисенкруп" (Thyssenkrupp) готви план за прекъсване на работа, тъй като не може да замени газа с петрол или въглища, казва говорител на компанията. Ако не се гарантират поне минимални доставки на газ, работата ще трябва да бъде спряна, което не изключва и потенциални щети за агрегатите.

Намаляване на газа за заводите за алуминий дори само с 30 на сто означава, че половината от тях ще спрат да работят, по данни на "Алуминиум Дойчланд" (Aluminium Deutschland).

Химическият гигант Ба Ес Еф (BASF) се нуждае от поне половината от получавания досега газ, за да продължи производството. Намаляването му ще накара компанията да прибегне до задействане на плана си за извънредни ситуации.

 Какво ще се случи с икономиката?

Според най-мрачната прогноза на баварската промишлена асоциация Фау Бе Ве (vbw) в случай на спиране на руските газови доставки германската икономика ще загуби 12,7 на сто от потенциала си през втората половина на годината.

 Какви са социално-политическите рискове?

Социалното недоволство може да налее вода в мелницата на крайнолевите и крайнодесните популисти, което би намалило потенциала на рационалния дебат как да се действа оттук насетне. Берлин при закон, който дава право на правителството да прецени как да разпределя газа, в случай че доставките намалеят.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


216
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
106
20
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
при нас като ги спряха какво стана ами НИЩО .... напънала се русия и се нас,,рала в гащите
105
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тогава и германците ще секнат. Нищо по-различно от това.
104
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До До 103/105 Не ти се получи и подхвана друга песничка. Значи работата не е дали са "прости" или "сложни" а в ОБЕМИТЕ газ които ползват, и дали могат да ги заменят. Много е елементарно: геманците не могат да ги заменят, докато отказалите се държави могат. Айде сега бегай за некоя друга опорка, че тая приключи.
103
1
 
22
 
! Отговори
Ужас преди 1 година
Честито и у нас се вдига цената на "евтината" газ от сащ с 32%
102
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да, скоро всички ще плащат по левче за киловат , не само заведенията и хотелите. Гответе се за новата тесла. Който досега е плащал по 200-300 лева , да мисли за хилядарка поне. Ще има гърч докрай.
101
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Потоците на руски газ към Германия могат да секнат, какво ще стане тогава?. . . . . . Секнат се со по ли! Спира се газ! Каруцарския език на днесбг-медия отново в обръщение!
100
0
 
21
 
! Отговори
До 103 преди 1 година
Германците, щото са най-прости от всички изброени продължават да купуват евтина руска газ, нали така? А ти щото си гений ще си плащаш като поп.
99
0
 
25
 
! Отговори
Факт преди 1 година
Европа сама се отказа от евтина енергия сега защо пищят?!
98
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
до 101 ... Нищо няма да преправям, защото Кирчо каза, че за да вземем пари от ЕС трябвало да променят закони и да изкарат битовите потребители на ток на свободния пазар. Първоначално ще имало 2 тарифи за битовите до 100 кв на месец примерно и над това. А до 2025 година всички на свободния пазар , където в момента цените са по 3 също. Не си мислете, че с ток ще е евтино да се топлите скоро. Вече вложих 10 хиляди преди 4 години, няма да влагам още и пак да има дгд..
97
18
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 102 Във Нидерландия, Финландия, Полша, Литва, Румъния, Латвия и Естония и там ли управлява "Кирчо"? Щото и там се отказаха от руския газ. Или викаш, нидерландците са по-глупави от теб, гения, който го е "измислил"?
96
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако, ако... Само че Германия продължава да купува на изгодни цени, за разлика от Кирчо Тьпанаров, който купува същата газ, но през посредник на завишени цени.
95
4
 
9
 
! Отговори
До 95 преди 1 година
А кой ти е виновен, че нямаш акъл с какво да се отопляваш?! На газ винаги е било най-скъпо. За твое сведение отоплявам 360м2 с 2 преправени хиперинвертори в термопомпа с подово и радиатори за 300лв.. вложи в това. Преизползвай радиаторите, които вече имаш. Хубав ден.
94
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Препоръчвам
93
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
дойчистанците им предстои да се хванат за парапетя, руския. руснаците ще им пускат газчица до октомври колкото да не спрат фурните и след това ще има гавра с труп. ессср в канала на историята.
92
14
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 95 Украинците вече нямат градове, и са избивани като ку-та от руските нацисти, ти си се загрижил, че няма да имаш излишни пари за един запой повече. Явно демокрацията ти е дошла в повече. Препуръчвам спешно емигриране в Русия или Беларус. Чувам, че там отоплението било 30 евро на сезон (или някаква подобна лъжа).
91
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
На компа ми даже имам таблица със сметките ми за отопление на природен газ. За 123 квадрата , отопление и топла вода ми е излизало на евтино зимата за ноември 2020 - 212 лева. Миналия ноември е била сметката 448 лева, за този не ми се мисли, при положение , че вдигнаха цената му с над 60% за два, три месеца.
90
10
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 92 "Нищо няма да секне, защото в противен Рашистан ще трябва да си изгаря газа вместо да го продава..." просия е специалист в това да изкарва необходимостта си като услуга за някой друг. :))))) Както това, че сме им били необходими като плацдарм за достъп до проливите и Бяло море ни го пробутват като "освобождение", а в документите, за което сме си го платили, ясно си пише "ОКУПАЦИЯ" :))))
89
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И, ми ... Там не им е смешно да карат метанови таксита за по 100 К, ама *** му било смешно, че в България се купували нови автомобили на метан за по 40 К ... Но нека не говорим само за автомобилите на метан, а колко хора последните години им газифицираха домовете и вложиха 5-10 хиляди за газови котлета и инсталации. Преди 2 години сметките им бяха ОК, плащаха по 300 лева за отопление на тристаен, ама тази година по 3
88
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не мога да го мисля швабите,ние се сдобихме с качествени управници като Простьооо Кире и всичко ни е на шест!
87
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До анонимен 87 "А такива "ЛИДЕРИ" като нас" Освен нас, още следните държави се отказаха напълно от руски газ: Великобритания, Нидерландия, Полша, Финландия, Румъния, Литва, Латвия и Естония.