Крепи ли китайският юан икономиката на Путин?

Русия е започнала да разпродава запасите си от китайска валута, за да покрие бюджетния дефицит
160
Крепи ли китайският юан икономиката на Путин?
Снимка: БГНЕС

Русия е започнала да разпродава запасите си от китайска валута, за да покрие бюджетния дефицит, дължащ се на спада в приходите от нефт и газ и разходите за войната. Но докога юанът ще може да поддържа руската икономика? DW дава отговор на въпроса в следващия анализ.

Спадът в приходите от продажбата на нефт и газ заради западните санкции доведе до увеличение на руския бюджетен дефицит и сега Кремъл разпродава част от резервите си в китайска валута. През 2022 година руският бюджетен дефицит възлезе на 3,3 трилиона рубли (45 милиарда евро) или 2,3 процента от БВП. Спадът в експортната цена на руския нефт под 50 долара за барел може да увеличи дефицита още повече и да накара Кремъл да продава юани още по-активно, смятат анализаторите от агенция Блумбърг.

Бюджетът на Русия за 2023 година е съставен на базата на средногодишна цена от 70 долара за барел, като петролното ембарго на ЕС заедно с установения ценови таван за него от 60 долара струват на Кремъл над 160 милиона евро дневно, изчисляват анализатори.

Руският икономист Николай Корженевски подчертава, че тези цифри са свидетелство за влошаване на ситуацията с руските държавни финанси. "За една година ситуацията може да стане критична, ако се окаже невъзможно да се правят разходи, без да се наруши макроикономическото равновесие". Американският професор Марк Кац пък заявява пред ДВ, че ако Путин използва юаните за балансиране на бюджета, това може да засили зависимостта на Русия от Китай.

Времето е пари

Както пише Блумбърг, позовавайки се на анализатори и експерти от банка Citigroup, ако доходите на Кремъл от продажбата на нефт не паднат рязко, Русия ще може да води войната в Украйна цели три години. Преценките на агенцията са, че руските резерви в юани могат да се свършат през 2023 година, ако цената на руския нефт падне до 25 долара за барел и още повече.

Същевременно експертите от Citigroup предполагат, че и при цена на нефта от 35 долара за барел Русия ще изхарчи изцяло резервите си в юани тази година. Руското правителство би могло да попълни наново тези свои запаси, ако стойността на нефта надхвърли 60 долара, казват анализаторите.

Създаването на резервите

Путин прави китайския юан основна резервна валута след въвеждането на санкциите от Вашингтон и Брюксел, довели до замразяването на 300 милиарда долара валутни резерви на Руската централна банка. По думите на руския министър на финансите Антон Силуанов от всички валути на „приятелски страни" юанът „в най-голяма степен притежава характеристиките на резервна валута и достатъчна ликвидност на вътрешния валутен пазар". Но експертите смятат, че именно по този начин Русия може да изпадне в големи финансови затруднения, ако войната в Украйна се проточи.

Германският икономист Ерик Хонц е на мнение, че Русия се опитва да покаже на пазарите как рублата продължава да се конвертира в друга основна световна валута. Що се отнася до влиянието на Китай, руските продажби на юани влизат в „пряко противоречие" с усилията на Пекин да получи по-широко признание за валутата си за плащания по международни сделки, особено на стоковите пазари, смята Хонц.

Икономиките се сближават

На фона на войната в Украйна руската икономика се е сближила с китайската. Това се отнася най-вече за енергийните планове на Москва, предвиждащи увеличение на износа за Китай.

Двустранната търговия между Китай и Русия през 2022 година се е увеличила с близо 34,5 процента до рекордните 172,5 милиарда долара, а поставената цел до 2024 е обемът да достигне 200 милиарда.

Руският икономист Станислав Митрахович изброява трите основни риска, с които може да се сблъска Русия, ако започне да залага все повече на юана. На първо място руската финансова система не е добре приспособена и до голяма степен не е готова за проблемите, свързани с голямата зависимост от юана, казва той пред ДВ. На второ място курсът на юана се регулира от китайската държава, което може да превърне Русия в „заложничка на китайските интереси". И на трето място - юанът остава вързан към други световен валути, което означава, че Китайската централна банка може лесно да го девалвира за вътрешни цели.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


160
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
91
6
 
12
 
! Отговори
До 132 преди 1 година
ЩЕ слезе е бъдеЩЕ време. Руската май гони икономиката на Северна Корея и може да я изпревари.
90
5
 
9
 
! Отговори
Селянин преди 1 година
Още спят връз печките.
89
11
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"за отрязана глава лек няма, та така и за м0скоФската "икономика" ........................... Миналата седмица МВФ публикува прогноза за 2023 г. Там пише, че тази година британската икономика ще слезе на по-ниско ниво от руската, която е под драконовски санкции.
88
10
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всъщност Канада, САЩ и Мексико са в икономически съюз. Почти вики мексиканци имат роднини в САЩ. Откъде на форумния русофилен идioт му хрумна, че САЩ и Мексико са врагове?А Аржентина е с огромен външен дълг, перманентно фалирала. Да имаш договор с такава държава е все едно да имаш за съдружник някой дължащ милиони на банката.
87
11
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В русия е прекрасно, но никой русофил не ще да живее там. А за пиндостан мераклии бол.
86
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 124 Македонците са настроени срещу България от доста преди да се родиш. Поне от 2СВ. Още от тогава се бъзикат, че българските окупационни войски им откраднали чергите.
85
13
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Русия била започнала да разпродава запасите си от китайска валута, за да покрие бюджетния дефицит. Има запаси - продава ги. Има мизерен бюджетен дефицит и се стреми съвсем да го ликвидира. По интересното е какъв е пулсът и какво е кръвното налягане на Пиндостан след китайския балон. След балона над пиндостанските военни обекти се появиха НЛО, свидетелства пилот с фамилия Грайвс.
84
1
 
5
 
! Отговори
пришълеца преди 1 година
Плешольото я крепи:)))....
83
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Аз не мога да разбера относно Македония, кой и кога започна да говори и да настройва Македония срещу България? Кому е ножно това и защо се шуми на това? За мен лично с тях сме били братя и приятели от както се помня. Изведнъж нещо стана и се психираха срещу Българите. Това не ми звучи на нещо следствие на дългогодишните ни исторически отношения. Все едно някой го иска с няквка цел. Дори и да има исторически различия, защо трябва да се психират хората и да се мразят? Не рабзбирам. Преди не е било
82
10
 
15
 
! Отговори
ТНР преди 1 година
Русофилите подкрепят ли Македония, защото Русия я създаде, това ми интересен въпрос?
81
3
 
0
 
! Отговори
ангеле занеми ли те преди 1 година
.
80
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
какво имате в къщи от мужишкатаИкономика?
79
8
 
10
 
! Отговори
др0гаре плоскоземи преди 1 година
за отрязана глава лек няма, та така и за м0скоФската "икономика"
78
5
 
0
 
! Отговори
ангеле дежурнияIbrik преди 1 година
чия ли си ?
77
11
 
5
 
! Отговори
ангелч0 лягай преди 1 година
на глинената печка пред портрета наПутьКъсия.
76
6
 
17
 
! Отговори
АНГЕЛ преди 1 година
"Икономиката на Путин" "Войната на Путин" "Агресията на Путин" Целта е да се свали Путин като се внимава Руснаците да не намразят запада за да може на по късен етап да ги подчинят !Затова главен виновник за всичко е Путин !
75
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А ти кой си, та се дуеш с мнението си.
74
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Путин натиска ЕС, ама единствения му изход е да се предложи на китайците... Той дали познава "номера на китайката"?...
73
8
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Както се очертава, в бъдеще Путин ще го крепи на Си, е няма юана да крепи Путин...
72
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 101 държавите в БРИКС или са плачевни циркове (Русия, Южна Африка) или се мразят до смърт и са съюзници само фиктивно (Индия, Китай).