Милиарди по света не могат да се хранят здравословно, най-вече в Африка

Най-скъпо излиза здравословната диета в Латинска Америка
102
Милиарди по света не могат да се хранят здравословно, най-вече в Африка
Снимка: Pixabay

Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (ФАО) направи днес обществено достъпни показатели по държави за здравословно хранене, които показват цената им - включително по групи храни - и броя на хората, които не могат да си ги позволят. Данните служат като напомняне, че дори светът да е постигнал напредък към осигуряването на достатъчно калории за изхранване на населението в света, остава дълъг път напред към устойчивото хранене на всички хора, навсякъде.

Наскоро ФАО направи обстоен анализ на това колко хора всъщност могат да си позволят здравословна диета, която предлага разнообразие от храни, богати на хранителни вещества, в съответствие с диетичните насоки.
Резултатът е стряскащ: милиарди хора по света не могат да си позволят здравословна диета.

Сега показателите, разработени от ФАО с критични данни от изследователи от университета Тъфтс и Световната банка, показват например, че Латинска Америка и Карибите имат най-високите разходи за здравословна диета в сравнение с други региони, при 3,89 долара на човек на ден през 2020 г., следвани от Азия (3,72 долара), Африка (3,46 долара), Северна Америка и Европа (3,19 долара) и Океания (3,07 долара).

Между 2019 г. и 2020 г. Азия стана свидетел на най-голям скок в разходите за здравословна диета (4,0 процента), следвана от Океания (3,6 процента), Латинска Америка и Карибите (3,4 процента), Северна Америка и Европа (3,2 процента) и Африка (2,5 процента).

Почти 3,1 милиарда души не са могли да си позволят здравословна диета през 2020 г. - увеличение от 112 милиона души повече в сравнение с 2019 г., което отразява по-високите разходи за здравословна диета през 2020 г. Това се дължи главно на Азия, където 78 милиона повече хора не са могли да си позволят такава диета, следвана от Африка (25 милиона повече души), и в по-малка степен от Латинска Америка и Карибите и Северна Америка и Европа (съответно с 8 и 1 милион души повече).

В 12 държави, всички от които в Африка, повече от 90 процента от населението не може редовно да си позволи здравословна диета.

Същото важи и за повече от половината население в 53 страни, за които има данни. В 26 държави тази цифра е под 1 процент.

Наборът от индикатори вече е достъпен за преглед и изтегляне от всички в лесния за използване център за данни на ФАО. ФАОСТАТ (FAOSTAT) е най-голямата в света платформа за данни за храните и селското стопанство с около 20 000 индикатора, обхващащи повече от 245 държави и територии.

Изчисляването, мониторингът и докладването на показателите на глобално, регионално и национално ниво относно разходите и достъпността на здравословното хранене вече е институционализирано и ще се актуализира редовно от ФАО. Това осигурява мощен нов показател за проследяване на глобалния напредък към превръщането на здравословните диети в достъпни за всички.

Тези индикатори разчитат на интегриран набор от данни, изчислени на базата на променливи, включително цените на дребно на наличните на местно ниво храни и хранителни насоки, базирани на храните, моделите на разпределение на доходите на домакинствата в страната и формулите, необходими за установяване на паритетите на покупателната способност.

"Слагането на край на глада, продоволствената несигурност и недохранването във всичките им форми (включително недохранване, дефицит на микроелементи, наднормено тегло и затлъстяване) е нещо повече от осигуряване на достатъчно храна за оцеляване: това, което хората ядат, също трябва да бъде питателно", каза Дейвид Лаборд, директор от отдела по икономика на хранително-вкусовата промишленост на ФАО. Според него все пак ключова пречка е високата цена на питателните храни и ниската достъпност на здравословните диети за огромен брой хора по света.

"Проследяването на разходите и достъпността на здравословните диети е стъпка към признаване на необходимостта да се храни, а не просто да се изхранва света", посочи директорът на ФАО по храните и храненето Линет Нойфелд. По думите ѝ тази нова методология също така ни предоставя отправна точка за генериране на местно подходящи доказателства за насочване на политики и програми, за да "направим здравословните диети достъпни за всички хора по всяко време".

Тази инициатива на ФАО е част от по-голям набор от дейности, които ще допринесат за постигането на една от четирите цели на организацията в рамките на нейната стратегическа рамка за периода 2022-31 г. - по-добро хранене.
"Измерването и систематичното наблюдение на разходите и достъпността на здравословните диети, както и постигането на напредък към осигуряване на достъпност на здравословните диети е от първостепенно значение и е спешно необходимо", коментира Хосе Розеро Монкайо, директор на отдела за статистика на ФАО.
Как работи

ФАО изчислява осем показателя за разходите и достъпността.

Здравословната диета осигурява не само адекватни калории, но и правилните видове богати на хранителни вещества храни от различни групи, както се препоръчва от диетичните насоки. Референтната диета се изчислява въз основа на "представителен" възрастен, който консумира 2330 килокалории на ден – подход, който обикновено се използва за диетични насоки, базирани на храни. Най-евтините местни храни, с препоръчителни размери на порции от шест групи храни (основни храни, зеленчуци, плодове, храни от животински произход, бобови растения, ядки и семена, масла и мазнини) съставляват референтната здравословна диета.

Потребителските цени на тези храни са получени от Програмата за международно сравнение (ICP) на Световната банка и се актуализират с помощта на национални индекси на потребителските цени на храните. За международни сравнения цените се конвертират в международни долари, като се използват обменните курсове на паритета на покупките и разпределението на националния доход. Прагът на достъпност се определя като 52 процента от средните разходи на домакинството.

Наличието на тези показатели на глобално, регионално и национално ниво сега създава основа за повишена отчетност, като се използват навременни данни за цените на дребно на питателни хранителни продукти във всички страни по света. Бъдещата работа ще ускори актуализациите на ценовите данни.

Тази инициатива е част от по-широкия ангажимент, който ФАО има за събиране на доказателства, за да съветва страните относно техните храни и хранителни политики. Организацията насърчава своите членове и всички заинтересовани страни да разширят изчисляването и отчитането на тези показатели на поднационално ниво, като по този начин допринасят за преследването на по-специализирани политики и програми, които да имат по-голямо въздействие на място. ФАО и правителството на Пакистан вече работят върху такъв подход.

Следващият доклад за състоянието на продоволствената сигурност и изхранването в света ще бъде пуснат през юли 2023 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


102
Още по темата: АфрикадиетахранаФАО
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
64
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А и тук , запада си хвърля отпадъците у нас ! Факт !
63
1
 
27
 
! Отговори
хаха преди 1 година
ми докарайте ги тука. Те като хапнат малко после почват други работи да искат, примерно руси жени, Мерцедес. Като им откажеш ставаш расист. Много са неблагодарни. Хич не ме е жал за тях. Който е живял на запад с тях знае много добре за какво става дума. Можеби ни спасява донякъде това , че сме бедни и никой не иска да дойде тука. В комбинация с римляните тука, България ще се превърне в един ад.
62
8
 
9
 
! Отговори
Другата Африка преди 1 година
Африка ако я нямаше, никога нямаше да ядете швейцарски или белгийски ШОКОЛАД, нямаше да се знае какво е тоблерон, нито какво е Давидоф кафе . Или Лаваца.
61
10
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
МОЛЯ ПУТИНОВИТЕ РОБИ ДАМИ СЪОБЩЯТ:1.КАКВО ЯДАТ В БЪЛГАРИЯ?2.КАКВО ЯДАТ В РАША?3.КАКВО ЛЪЖАТ, ЧЕ ЯДАТ ПО ФОРУМИТЕ?ПРЕДВАРИТЕЛНО БЛАГОДАРЯ И МОЛЯ, НЕ МИ БЛАГОДАРЕТЕ ЗА ЗАГРИЖЕНОСТТА! :)
60
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
СЛАВА БОГУ! СВЕТЪТ ОТДАВНА Е ПРЕНАСЕЛЕН.
59
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
E?!
58
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 43: и Урсула е със 7 деца, Мъск с около 10 и т.н, броят на децата не е критерий за ОБСО лют но нищо. И едните и др са се съдили като зайци. В САЩ, Англия и др., имат по много деца. Кои са с малко, странно ли защо бившите соц държави.
57
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В Африка а също и в България.
56
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Баба на село в градината засажда всичко!
55
3
 
12
 
! Отговори
Име преди 1 година
В България е пълен геноцид - това не вярвах, за концлагерите - това е ГЕРБ - направиха евтини магистрали - взеха пари и един вид - изиграха ни хората. Да те е срам да влезеш по магазините. Недостъпни стоки, ама весели и усмихнати политици, бодряци. Неподходящи за ситуацията един вид излъчвания. Доста години ще ни трябват преди да се справим - поне с гладуването.
54
3
 
18
 
! Отговори
За нас е по-важно преди 1 година
управляващите да ни обяснят защо е невъзможно да се храни пълноценно един 65-70-годишен човек, все още много жизнен и с пълен трудов стаж, осигурявал се? След като си плати битовите сметки и си купи някое поддържащо лекарство, задължително за възрастта му, ще му останат толкова пари, че ако не икономисва,няма да може да си купува храна през последната седмица преди следващата пенсия. За други покупки да не говорим. Преносва старите дрехи на сина си и много внимава да не се повреди някой ел.уред.
53
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А МЕН МЕ ВЪЛНУВА ВЪПРОСЪТ ПУТИНОВИТЕ РОБИ КОЛКО ЗДРАВОСЛОВНО СЕ ХРАНЯТ. :))) СИГУРНО МААТ САМО ДОМАШНА КАРТОШКА, АМА ПО ФОРУМИТЕ ЛЪЖАТ, ЧЕ СА НА ЧЕРЕН ХАЙВЕР И SMIRNOFF. :))) КОЕТО СЪЩО Е ДОСТА ВРЕДНО. :)))
52
3
 
20
 
! Отговори
Нашият проблем преди 1 година
Вълнува ни въпросът защо много от работещите българи, след като си платят сметките и си купят карта за обществения транспорт, не могат да изхранят здравословно себе си и своите 1-2 деца?
51
3
 
9
 
! Отговори
Уточнение преди 1 година
В повечето от тези райони, чието население не може да се храни здравословно, местната традиционна култура НЕ включва две представи в мирогледа, специфичен за тамошното население: 1. Човек трябва да създава толкова деца, колкото може да изхрани и възпита сам, с помощта на брачната си половинка и на основата на собствеността си; 2. Ако нямаш ЗАКОННИ нетрудови доходи, трябва сам да осигуряваш издръжката си с ТРУД!
50
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
е да де след 30 години възход сме в африка - индианци отворете си очите докато не са ви изтребили
49
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
51, И КОГА ЩЕ СТАНЕ ТОВА, ЗАЩОТО СССР СЪЩО НИ ОБЕЩАВАШЕ КРАЙ ЗА ЗАПАДА? :)
48
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Има една много показателна карта със средното IQ по държави. Който я е видял, ще му станат ясни много неща. Но иронията на съдбата е, че тези с високата интелигентност спират да раждат и бързо са превземани от по-многобройните варвари, които наблягат здраво на кекса. Това я чака Европа и като цяло англо-саксонската цивилизация. Сега жълтите са във възход, после ще дойде ред и на африканците.
47
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Лицемерието е огромно. По света много хора въобще не могат да се изхранват, а за здравословно стават в пъти повече. Нашите пенсионери дали могат или толкова много хора работещи на минимална заплата.
46
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
СЪЩИЯТ ВЪПРОС МОЖЕ ДА ЗВУЧИ И ПО ДРУГ НАЧИН: ЗАЩО ИМА ДВЕ ФОРМИ НА ЖИВОТ ПРИ БЯЛАТА РАСА - LIFE И ЖИЗНЬ? :)))
45
1
 
12
 
! Отговори
Аз преди 1 година
Те тия домати от снимката са уникално здравословни.