Потокът на пари към Русия пресъхва, енергийните приходи намаляват

Влошаването на външните финанси държи руската валута под напрежениe
13 юли 2023 21:45, Анисия Иванова
335
Потокът на пари към Русия пресъхва, енергийните приходи намаляват
Снимка: БГНЕС/EPA

Излишъкът по текущата сметка на Русия спадна през второто тримесечие от пика си година по-рано, отразявайки бързо влошаващата се търговска ситуация, която поставя рублата под натиск.

Излишъкът по текущата сметка - грубо разликата между износа и вноса - е намалял до 5,4 милиарда долара през последното тримесечие от 76,7 милиарда долара през същия период на 2022 г., според предварителните данни на централната банка, публикувани във вторник. Това е най-малкият излишък от третото тримесечие на 2020 г.

Стремително намаляващите приходи от износа на енергия намаляват приходите, които осигуряват на Кремъл критичен източник на твърда валута след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. С икономиката под безпрецедентни санкции в отговор на войната, по-ниските цени на суровия петрол и ограничените газови потоци към Европа се комбинират с възстановяването на вноса, за да намалят неочакваните приходи, които достигнаха рекордните 233 милиарда долара през 2022 г.

Централната банка все още очаква излишък по текущата сметка от 47 милиарда долара тази година и 38 милиарда долара през 2024 г. Във вторник тя каза в изявление, че влошаването на търговския баланс на Русия е причинено от намаляване на обема на износа, както и от спада на цените главно на износ на енергия.

Балансът по текущата сметка стана отрицателен през юни поради сезонни фактори и изплащане на дивиденти от руски компании на фона на неблагоприятна пазарна среда, казаха от банката.

Goldman Sachs Group Inc. изчисли, че по-ниската цена на петрола е допринесла с 25 милиарда долара за спада на излишъка през второто тримесечие на годишна база, докато нарастващият внос вероятно го е намалил с подобен марж. Голяма част от останалата част се дължи на спада в обемите и цените на износа на газ, според доклад.

„Смятаме, че основните двигатели на текущата сметка ще продължат да бъдат растежът на вътрешното търсене, нарастващ бързо поради значително разхлабване на фискалната политика и цените на петрола“, казаха анализатори на Goldman.

 "Външният баланс на Русия продължава да се влошава, тъй като енергийните санкции хапят и разхлабената вътрешна политика тласка търсенето на внос нагоре. По-слабият търговски баланс означава, че руската рубла също ще остане слаба, според нашите оценки, повишавайки инфлацията близо до 5% тази година. Очакваме излишъкът по текущата сметка през 2023 г. да се свие до по-малко от една пета от миналогодишните 233 милиарда долара. По-тесният външен баланс ще означава, че способността на Русия да насочва капитали към придобиване на активи и инфраструктура, от която се нуждае, за да избегне санкциите, също ще намалее", коментира Александър Исаков, икономист за Русия на Bloomberg Economics.

Влошаването на външните финанси държи руската валута под напрежение и подклажда нейната нестабилност.

Рублата загуби 13% спрямо долара през второто тримесечие, най-лошото представяне в развиващите се пазари след аржентинското песо и турската лира. Едномесечната подразбираща се волатилност, мярка за турбуленция във валутата, е най-високата в света.

"Поради санкциите обменният курс на рублата сега отразява само потоците по текущата сметка“, каза в доклад Улрих Лойхтман, ръководител на валутната стратегия в Commerzbank AG. „Следователно рублата вероятно ще се обезцени в средносрочен план поради намаляващия излишък по текущата сметка.“

Приходите на ОПЕК от износ на петрол се повишиха до най-високото си ниво от почти десетилетие миналата година, тъй като войната на Русия срещу Украйна повиши цените на суровината и ключови членове увеличиха производството.

13-те държави от Организацията на страните износителки на петрол са спечелили 873,6 милиарда долара през 2022 г., което е с 54% повече от предходната година, според доклад на секретариата на групата във вторник. Това беше най-добрата им година от 2014 г., когато шистовият бум в САЩ сложи край на период на исторически високи цени на петрола.

Суровият петрол скочи миналата година, тъй като енергийните потоци от Русия, която се присъедини към картела през 2016 г. в по-широка мрежа, известна като ОПЕК+, бяха прекъснати от международната реакция срещу нейната военна агресия. Фючърсите за Brent бяха средно около 99 долара за барел, най-високото ниво от 2014 г.

Междувременно държави от ОПЕК като Саудитска Арабия и ОАЕ отвориха крановете, за да задоволят възстановяването на търсенето на гориво след пандемията. Комбинацията от растящи цени и повишена продукция увеличи приходите за цялата група.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


335
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
4
 
15
 
! Отговори
те САМИ хаха! преди 10 месеца
То еврозоната е жив труп - те за руските пари се загрижили!
36
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Лелее руснаците го закъсват всеки ден в тази медия!
35
4
 
8
 
! Отговори
Пресъхва? преди 10 месеца
Той е пресъхнал още лани, Путин е свален от олигарсите и руската армия е без ракети както всички знаем! ХА ХА ХА!
34
6
 
11
 
! Отговори
Днесс преди 10 месеца
Гледайте нашата сметка тъпaнари. Тези копeлета от коалицията тотално продадоха България
33
6
 
9
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 10 месеца
В едно може да сме сигурни... - след края на войната Украйна ще бъде водеща световна сила в областта на черната металургия... - след тоя неспирен и безмитен внос на джилязу от Рассия...
32
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Абе откъде ги вземате тези данни бе. В момента Брент е 81,59 на борсата бе тапунгеци. Другия е 77
31
1
 
2
 
! Отговори
жега преди 10 месеца
А и Метеорити започнаха нещо да падат.Балони хвъркат из небесата.Странни неща започнаха да стават.
30
15
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Русофили мyxляcaли и *** , вие ако имахте мозък в кратуната си първото което трябваше да се сетите, че Запада никога не инвестира напразно.... Тези милиарди помощ за Украйна означават, че фашистка Русия няма никакви шансове за успех в тази война... Никой не влага толкова много пари за да ги губи.........Вашата в'ъшлива Русия отива в небитието.
29
4
 
5
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 10 месеца
Малииии, ами като дойде времИ да плащат рИпарарациитИиииии каква ще става...
28
9
 
13
 
! Отговори
хммм преди 10 месеца
Кога ще прочетем една ваша авторска статия колко милиарда евро помощ е изяла подкрепата, извинявам се исках да кажа колко милиарда евро ще имат украинците да връщят след края на войната? Или си мислите че пресметливия запад подарява средства? Е толкова наивни не сте...или? Кога ще потърсите сметка на Зелю че отрови водата в Черно море и години наред ще ядем отрова? И ще ни се прецаква сезона малко или много? Ако беше го направил Путин щяхте да ревете за репарации нали? Айде нещо по тези теми де?
27
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
То ние цъфнахме и вързахме, та за Русия се притесняваме.
26
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Сиромаси като нас трябва да бъдат супер доволни от ситуацията,част от плана за разкостването на Русия включва и ниските цени на горива,суровини,храни и метали,а утре когато нещата се кротнат,световните дирижьори ще ни стопят лагерите!
25
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Някои много ги е яд, че не успяха да откраднат ресурсите на Русия.
24
3
 
2
 
! Отговори
СССР преди 10 месеца
P.S.-A ядрените бойни глави чакат ли чакат.
23
8
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Кво може да следва то само русофилите не виждат че Русия скоро ще фалира
22
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Абе тия и за ракетите им така казваха, ама...
21
8
 
6
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 10 месеца
Русофилията ши пумагъ...
20
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Бензиностанцията е спряла да продава бензин, какво ли следва хахахахах
19
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
НЕМОЖЕ ДА БЪДЕ!!!!!
18
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Важно е оръжието към Окрайна да не секва.