Потокът на пари към Русия пресъхва, енергийните приходи намаляват

Влошаването на външните финанси държи руската валута под напрежениe
13 юли 2023 21:45, Анисия Иванова
335
Потокът на пари към Русия пресъхва, енергийните приходи намаляват
Снимка: БГНЕС/EPA

Излишъкът по текущата сметка на Русия спадна през второто тримесечие от пика си година по-рано, отразявайки бързо влошаващата се търговска ситуация, която поставя рублата под натиск.

Излишъкът по текущата сметка - грубо разликата между износа и вноса - е намалял до 5,4 милиарда долара през последното тримесечие от 76,7 милиарда долара през същия период на 2022 г., според предварителните данни на централната банка, публикувани във вторник. Това е най-малкият излишък от третото тримесечие на 2020 г.

Стремително намаляващите приходи от износа на енергия намаляват приходите, които осигуряват на Кремъл критичен източник на твърда валута след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. С икономиката под безпрецедентни санкции в отговор на войната, по-ниските цени на суровия петрол и ограничените газови потоци към Европа се комбинират с възстановяването на вноса, за да намалят неочакваните приходи, които достигнаха рекордните 233 милиарда долара през 2022 г.

Централната банка все още очаква излишък по текущата сметка от 47 милиарда долара тази година и 38 милиарда долара през 2024 г. Във вторник тя каза в изявление, че влошаването на търговския баланс на Русия е причинено от намаляване на обема на износа, както и от спада на цените главно на износ на енергия.

Балансът по текущата сметка стана отрицателен през юни поради сезонни фактори и изплащане на дивиденти от руски компании на фона на неблагоприятна пазарна среда, казаха от банката.

Goldman Sachs Group Inc. изчисли, че по-ниската цена на петрола е допринесла с 25 милиарда долара за спада на излишъка през второто тримесечие на годишна база, докато нарастващият внос вероятно го е намалил с подобен марж. Голяма част от останалата част се дължи на спада в обемите и цените на износа на газ, според доклад.

„Смятаме, че основните двигатели на текущата сметка ще продължат да бъдат растежът на вътрешното търсене, нарастващ бързо поради значително разхлабване на фискалната политика и цените на петрола“, казаха анализатори на Goldman.

 "Външният баланс на Русия продължава да се влошава, тъй като енергийните санкции хапят и разхлабената вътрешна политика тласка търсенето на внос нагоре. По-слабият търговски баланс означава, че руската рубла също ще остане слаба, според нашите оценки, повишавайки инфлацията близо до 5% тази година. Очакваме излишъкът по текущата сметка през 2023 г. да се свие до по-малко от една пета от миналогодишните 233 милиарда долара. По-тесният външен баланс ще означава, че способността на Русия да насочва капитали към придобиване на активи и инфраструктура, от която се нуждае, за да избегне санкциите, също ще намалее", коментира Александър Исаков, икономист за Русия на Bloomberg Economics.

Влошаването на външните финанси държи руската валута под напрежение и подклажда нейната нестабилност.

Рублата загуби 13% спрямо долара през второто тримесечие, най-лошото представяне в развиващите се пазари след аржентинското песо и турската лира. Едномесечната подразбираща се волатилност, мярка за турбуленция във валутата, е най-високата в света.

"Поради санкциите обменният курс на рублата сега отразява само потоците по текущата сметка“, каза в доклад Улрих Лойхтман, ръководител на валутната стратегия в Commerzbank AG. „Следователно рублата вероятно ще се обезцени в средносрочен план поради намаляващия излишък по текущата сметка.“

Приходите на ОПЕК от износ на петрол се повишиха до най-високото си ниво от почти десетилетие миналата година, тъй като войната на Русия срещу Украйна повиши цените на суровината и ключови членове увеличиха производството.

13-те държави от Организацията на страните износителки на петрол са спечелили 873,6 милиарда долара през 2022 г., което е с 54% повече от предходната година, според доклад на секретариата на групата във вторник. Това беше най-добрата им година от 2014 г., когато шистовият бум в САЩ сложи край на период на исторически високи цени на петрола.

Суровият петрол скочи миналата година, тъй като енергийните потоци от Русия, която се присъедини към картела през 2016 г. в по-широка мрежа, известна като ОПЕК+, бяха прекъснати от международната реакция срещу нейната военна агресия. Фючърсите за Brent бяха средно около 99 долара за барел, най-високото ниво от 2014 г.

Междувременно държави от ОПЕК като Саудитска Арабия и ОАЕ отвориха крановете, за да задоволят възстановяването на търсенето на гориво след пандемията. Комбинацията от растящи цени и повишена продукция увеличи приходите за цялата група.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


335
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
10
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Мисирките като застъпят нощна смяна и се почва дъвченето на Русия и Путин и как загиват, умират, разпадат се прочие. Хем ги скъсахме от санкции пък продължават да са на излишък нищо че на практика са почти във война и инвестират големи средства в териториите които по-рано бяха към Украйна. То в Работническо дело нямаше толкова напористи *** като тия в ДрисБг
16
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Бренд скочи на 80 долара и руснаците вдигнаха цените . Индия и Китай спряха да купуват от Русия защото Иран продава още на старите цени но и той почва да ги вдига . Така или иначе това ще се поправи защото останаха непродадени руски количества което повлия на цените .
15
3
 
9
 
! Отговори
В БГ то преди 9 месеца
Как се гледат деца с 500 лв.?
14
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Руснаците са патриоти. Ако се наложи, ще приемат закон, намаляващ доходите им на половина, за да помогнат на родината си. А в най-краен случай може даже Путин да конфискува няколко имота на някой патриотичен олигарх.
13
5
 
16
 
! Отговори
Стига за Русия преди 9 месеца
Какво се случва в ко чи на та!!!!!Как живеят хора с 500лв. заплата!?
12
15
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Айди стига с глупостИТИ . Говедарите купуват петрол и газ от Путин и ни го продават на нас на петорна цена. БВП на Русия е нараснал в пъти. Ако беше обратното долара щеше да гони висини. А долара се срива. Защото се прикрива далавера с инфлацията.
11
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
ПосолствоТО плати за тази лъжа!
10
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Русия все още се държи. Има "мазнинки" все още ако мога да перефразирам Боку. Но след време ги очаква не икономическа криза а ГЛАД.
9
14
 
17
 
! Отговори
хммм преди 9 месеца
Поредната порция храна за шараните. Добър апетит!
8
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Казано накратко - отиде коня у реката .
7
13
 
17
 
! Отговори
Сандо преди 9 месеца
Вицът е смешен още от заглавието. Няма защо да пишете надолу. :)
6
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Иванова пак разлайва русофилите.
5
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Всичко върви по план
4
6
 
9
 
! Отговори
Факт преди 9 месеца
Да ама Не...
3
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Глупусти на търкалета сорта уралс мина 60 долара 61.50
2
6
 
17
 
! Отговори
Лекар ихтиманец преди 9 месеца
Ваййй, откъде ги знаете тези работи?
1
15
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 9 месеца
Е много ясно. Блатная загива.