Ще има ли руско-китайска лунна база след разбиването на "Луна-25"?

Очаква се този провал да нанесе удар на амбициите на Русия
25 авг 2023 21:00, Анисия Иванова
159
Ще има ли руско-китайска лунна база след разбиването на "Луна-25"?
Снимка: БГНЕС/ EPA

Разбиването на руския космически кораб "Луна-25" в Луната през уикенда не е просто пречка за амбициите на президента Владимир Путин да преодолее санкциите, свързани с войната. Това е сконфузно и за китайския президент Си Дзинпин - партньор на Путин в изграждането на лунна база, която би трябвало да бъде предизвикателство за САЩ и техните съюзници в космоса.

Руснаците искаха този космически апарат да бъде първият, който ще кацне близо до южния полюс. През 2021 година космическите агенции на двете страни обявиха, че там ще построят общата им лунна база. Ву Янхуа, главен проектант на мащабния китайски проект за изследване на дълбокия космос, беше пристигнал заедно с делегация на космодрума "Восточний" в далечния изток на Русия, за да наблюдава изстрелването и да обсъди задълбочаването на сътрудничеството между космическите програми на двете страни, съобщиха по китайската медия по-рано този месец.

След като мисията завърши неуспешно, китайските медии съобщават малко за катастрофата, като официалната новинарска агенция Синхуа публикува само лаконични пет изречения в неделя.

"Очаква се този провал да нанесе удар на амбициите на Русия", казва Ху Сиджин, бивш редактор на контролирания от Комунистическата партия вестник "Global Times", пише в статия, допълвайки, че "Западът не трябва да подценява Русия само защото лунната програма се провали."

"Луна-25" е първият руски космически кораб, който се опитва да кацне на Луната след разпадането на Съветския съюз. "Ще трябва да научим всичко отначало", казва космическият историк Александър Железняков пред частната руска медийна група РБК. "Трябва да се научим как да да летим уверено до Луната, да кацаме уверено на повърхността ѝ, и едва след това да продължим с изпълнението на грандиозни планове самостоятелно, или с Китай, или с други държави", коментира той.

„Космическата програма на Русия е в застой поради корупция, лошо управление и санкции“ казва Брус Маклинток, ръководител на инициативата на RAND Space Enterprise Initiative и старши изследовател в областта на политиката в RAND Corp. "За Русия това е много лошо", допълва той. "Това беше дългоочакваният, може би последен шанс да си върне авторитета, когато става въпрос за изследването на дълбокия космос."

От инвазията в Украйна през февруари миналата година насам, китайските медии омаловажават ролята на Русия в лунната база. За разлика от Русия, Китай успя със собствения си опит да изпревари другите до Луната, когато през 2019 г. стана първата страна, която приземи космически кораб на далечната страна на естествения ни спътник. Повече от четири години по-късно лунният роувър на тази мисия "Юту-2" продължава да е активен.

Неофициално Китай вече признава, че Русия има ограничена стойност като космически партньор каза Павел Лузин, старши сътрудник на фондация "Jamestown" и изследовател на космическа политика.

"Китай не се интересува от сътрудничество с Русия, защото тя не може да предостави нищо на Китай", казва той. Въпреки че руснаците възнамеряваха да синхронизират своите лунни мисии с китайските за по-ефективно използване на ресурсите, тъй като двете нации работят за установяване на обща база на южния полюс на Луната, това вече не е възможно, каза Лузин.

"Имаше възможност за синхронизация, но в момента това е невъзможно", казва Лузин. Неуспехът на Русия отваря вратичка за най-големия азиатски съперник на Китай - Индия, която вече има шанс да кацне първа на южния полюс на Луната. По план индийската мисия „Chadrayaan-3”, изстреляна миналия месец, трябва да направи опит за кацане още тази сряда, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.

Успехът би бил ярък знак за промяната в съдбата на руските и индийските космически програми. До неотдавна Ню Делхи разчиташе на това, че ще вземе участие в програмата "Луна" и считаше, че това е най-добрият начин да достигне Луната, каза Мак Клинток.

"Индийците разработиха своя собствена космическа програма", допълни той.

Китай обаче не смята да се откаже от всички форми на сътрудничество с Русия в областта на космоса, тъй като тя би могла да бъде полезна в разработването на системи за ранно предупреждение за ракети, базирани в космоса, заяви Марк Хилборн, преподавател в катедрата по отбранителни изследвания в университета King's Collegeв Лондон.

В публичното пространство Китай вероятно ще подчертава в по-малка степен сътрудничеството си с Русия - отчасти поради заклеймяването ѝ от международната общност заради нападението над Украйна и заради неуспешната мисия до Луната.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


159
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
44
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Русофилите като ми обясняват колко мощна и въоръжена до зъби е Русия, само и добавят още резил!
43
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До До 49. Аз не съм строил и затова не се подигравам с тези които са строили и строят за разлика от вас лицемери долни.
42
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До Оги. А ти кога мислиш да кацаш на Луната ? След 200000-300000 години ?
41
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Да правилно мислиш русофобе, Путин ти казва какво да правиш и той те контролира. Ти явно не си учил география и не знаеш, че БГ не разполага с енергиини ресурси. Къде ще ходиш ти русофобско maloumno същество? Нали караш колата си с Руско гориво. Нали джоба ти зависи от руските енергоресурси. Яденето ти зависи от Руското гориво. Като се перчиш, ще живееш 3 пъти по-зле с 3 пъти по-скъпо арабско гориво. Къде си тръгнал цръвуле и всички като теб фантазьори?
40
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До До 47. Милиони са. Питам кой българин и то от пишещите тук проектира и построи ракета за да има база на която да се подиграва с тия, които са строили и то много. Какво ми се кривите на мамуни бе. Пишели софтуер. Обаче задачите по написването идват от друго мяето. Тоест тия които са измислили предназначението и алгоритъма бе кодописачи.
39
1
 
4
 
! Отговори
Оги преди 8 месеца
Китайска станция ще има за Руска незнам. Първо руснаците ще трябва да кацнат на Луната след 100- 200 години и това може да стане
38
3
 
3
 
! Отговори
До 49 преди 8 месеца
А ти колко построи? Един кокошарник и една съборетина в Обеля с дограма и ламинат ахахахахахах
37
1
 
4
 
! Отговори
До 47 преди 8 месеца
Кое те кара да мислиш, че човекът пише глупости?! Имаш ли идея колко стотици наши програмисти се занимават с подобен тип софтуер?
36
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До До 42. Ти и на снимка не си виждал ракета бе. Пишел софтуера. У нас всички са програмисти и пишат софтуер. Въобще едва ли знаеш какво е софтуер. айде малко по-подробно сега. Кажи колко ракети построи преди да пишеш софтуер за тях ?
35
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До До 42. Пишеш глупости във форума.
34
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До Анонимен 43. Те са малко един-двама обаче ухаят за милион.
33
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До анонимен 29. Айде бе богатия къде се ската ? Колко ракети изстреля бе ?
32
0
 
6
 
! Отговори
Отлежала статия преди 8 месеца
съставена от *** данни,но с дата от 25.08;21,00 ч. Индийците вече кацнаха.
31
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До Анонимен 34. Както винаги си преставят, че щом са приятели с "американците" то което са произвели те все едно са го прозивели нашичките оплювачи. Ненормална работа.
30
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Извънземните също не могат да понасят руска реч! Това е ключът за бараката!
29
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
До Анонимен 29. А ти си в съюза на богатите ха ха ха ха ха ха и колко ракети изстреля бе богатия ?
28
1
 
3
 
! Отговори
Какалофф преди 8 месеца
Ще има, путевще го пратят там че бункера му вече не е сигурен
27
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Колко ракети са гръмнали и колко сонди са се разбили. Да не мислите че това е като да идеш до магазина за ляб ? И не, въобще нямаме свръхневероятни космически технологии все още. Още сме в зората на космическите полети. Нямаме все още междупланетен кораб. А до тогава има сигурно още 200-300 години опити и изследвания. Ако на няко му се струват много то от пуска на първия спътник досега са минали 66 години. А едва сме отлепили.
26
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Защо не?! Както има руски коли нов модел (китайски), руски смартфони (китайски). Съюз на бедняците.
25
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 месеца
Ако не може да завладее Луната, Путин ще я взриви със атомна ракета! Кажете Чао на Луната!