Какво е ядреното въоръжение на Русия и кой го контролира

Числата показват, че Москва е в състояние да унищожи света, и то няколко пъти
15 мар 2024 21:46, Елка Василева
235
Какво е ядреното въоръжение на Русия и кой го контролира
Снимка: архив, БГНЕС

Президентът Владимир Путин предупреди Запада, че Русия е подготвена технически за ядрена война и ако САЩ изпратят войски в Украйна, това ще бъде тълкувано като съществена ескалация на войната.

Още по темата
Ройтерс представя основните факти за руския ядрен арсенал.

Ядрена суперсила

Русия, която наследи ядрените оръжия на Съветския съюз, разполага с най-голяма наличност на ядрени бойни глави в света. Според Федерацията на американските учени (ФАУ) Путин има на разположение около 5580 ядрени бойни глави.

Около 1200 от тях са извадени от експлоатация, но до голяма степен са в изправност, а около 4380 са на склад и са готови за изстрелване от стратегически системи с голям обсег и от тактически ядрени установки с по-малък обсег, гласят данните на ФАУ.

От складираните бойни глави 1710 стратегически ядрени бойни глави са разположени, както следва: с около 870 от тях са въоръжени наземни балистични ракети, около 640 са поставени на балистични ракети за изстрелване от подводници, а вероятно 200 са разпределени в самолетни бази за тежки бомбардировачи, сочи бюлетинът на ФАУ.

Тези числа означават, че Москва е в състояние да унищожи света, и то няколко пъти.

По време на Студената война Съветският съюз достигна връхна точка в производството на ядрени бойни глави – около 40 000, а пикът на САЩ беше около 30 000.

Кога би се използвала тази ядрена сила

Публикуваната през 2020 г. ядрена доктрина на Русия посочва условията, при които руският президент би обмислил използването на ядрени оръжия: най-вече в отговор на нападение, при което са използвани ядрени оръжия или други оръжия за масово унищожение, или при използването на конвенционални оръжия срещу Русия, "когато самото съществуване на държавата е заплашено".

Модернизация

През 2022 г. САЩ обявиха в своя Преглед на ядреното разположение на силите, че Русия и Китай увеличават и осъвременяват ядрения си капацитет и че подходът на Вашингтон ще се основава на контрол върху оръжията, за да се избегне скъпоструваща надпревара във въоръжаването.

"Докато заявленията за ядрена мощ и словесните заплахи на Русия будят голямо безпокойство, руският ядрен арсенал и свързаните с него действия не са се променили много в сравнение с нашата оценка от миналата година, като не броим текущата модернизация", се казва в анализа на руското въоръжение, направен от ФАУ.

"Все пак в бъдеще броят на ядрените глави, които са на въоръжение в руските сили със стратегическо предназначение, може да се повиши, като се има предвид, че ракетите с по една ядрена бойна глава биват заменяни с ракети с по няколко бойни глави", показва изследването на американските учени.

Ядрените опити

Путин каза, че Русия ще обмисли извършването на изпитания на ядрено оръжие, ако САЩ го направят.

Миналата година той подписа закон за отмяна на руската ратификация на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити (ДВЗЯО). Постсъветска Русия не е извършвала ядрени опити. Откакто Съветският съюз се разпадна през 1991 г. само няколко държави са провеждали изпитания на ядрено оръжие според данните на Асоциация за контрол върху оръжията: последното изпитание на САЩ е от 1992 г., на Китай и Франция – от 1996 г., на Индия и Пакистан – от 1998 г., а на Северна Корея – от 2017 година.  Изпитание на ядрено оръжие в Съветския съюз за последно е имало през 1990 година.

Договорът за всеобхватна забрана на ядрените опити беше подписан от Русия през 1996 г., а ратифициран през 2000 година. САЩ също го подписаха през 1996 г., но все още не са го ратифицирали.

Кой натиска бутона за изстрелване на руска ядрена ракета

Руският президент е този, който взима крайното решение за използване на ядрено оръжие от Русия.

Така нареченото ядрено куфарче, или "Чегет" (по името на връх Чегет в Кавказ) е постоянно у президента на Русия. Смята се, че такива куфарчета имат също руският министър на отбраната, понастоящем Сергей Шойгу, и началникът на генералния щаб на руската армия – пост, заеман в момента от Валерий Герасимов.

По същество куфарчето е средство за комуникация, което свързва президента с неговото висше военно ръководство, а оттам с ракетните войски, посредством строго секретна електронна система за управление и контрол, наречена "Казбек". Тя пък поддържа друга система, наречена "Кавказ".

През 2019 г. руският телевизионен канал "Звезда" излъчи кадри на едно от ядрените куфарчета на Русия (поне така обяви телевизията), снабдено с внушителен брой бутони. В сектора от клавиатурата, наречен "Команди", се виждат два бутона – бял за "Стартиране" и червен за "Отмяна". Според "Звезда" куфарчето се задейства със специална флашка.

Ако Русия сметне, че е заплашена от нападение със стратегическо ядрено оръжие, президентът издава по линия на комуникацията между куфарчетата пряка заповед за изстрелване до командването на генералния щаб и до резервните командни пунктове, които държат ядрените кодове. Подобни заповеди достигат бързо чрез различни комуникационни системи до подразделенията на стратегическите ракетни войски, които след това изстрелват ракети към САЩ и Европа.

При окончателно потвърждение за ядрено нападение Путин може да задейства системата от последна инстанция "Периметър", наричана в САЩ "Ръката на мъртвеца": всъщност компютри решават кога ще бъде Денят на Страшния съд. Контролна ракета би означавала заповед за ядрени удари, извършвани от целия огромен ядрен арсенал на Русия. (БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


235
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
101
2
 
2
 
! Отговори
Томас Егер преди 2 месеца
"Борей" е въоръжен с шестнадесет балистични ракети "Булава" с обсег до 10 000 километра. Ракетата носи до 10 бойни глави. В същото време точността на такава континентална ракета е доста висока - несъответствието е само 150 метра. Всъщност 96 боздугани ще свалят 960 бойни глави върху врага, което, разбира се, ще бъде ужасен удар за всяка държава. "Борей" се крие под водата дълго време - дори след изстрелването на ракетата. А безшумността му е просто удивителна - 108 dB, което е по-ниско от най-съвършения сред американците "Охайо".
100
2
 
3
 
! Отговори
Томас Егер преди 2 месеца
От ядрената триада НАТО обръща специално внимание на възможностите на атомната подводница от клас "Борей", която поради своята безшумност и секретност е практически неуязвима за откриване. Подводницата наистина се различава от своите роднини - главно по това, че екипажът не е длъжен да навлиза в морската зона, за да заплаши враждебни страни. Освен това Борей дори не трябва да напуска пристанището.
99
7
 
4
 
! Отговори
??? преди 2 месеца
30% от ядрения арсенал на СССР е бил в Украйна. Тя го връща на Русия. Русия подписва Меморандума от Будапеща - да спазва и защитава територялната цялост на Украйна. Каква нагла лъжа.
98
3
 
1
 
! Отговори
Томас Егер преди 2 месеца
Предвидените ефекти включват глобален спад на валежите с 45%, спадане на средната температура на сушата над Северна Америка с 20 C и с 30 C над Евразия, включително над най-важните земеделски региони. Това означава, че по време на честването в САЩ на националния им празник се очаква да вали черен радиоактивен сняг!
97
4
 
1
 
! Отговори
Томас Егер преди 2 месеца
Този облак би покрил огромни площи от Северна Америка и Евразия, внезапно сваляйки средната температура с няколко градуса. Според групата това охлаждане и затъмнение би продължило няколко години с катастрофални последици. През 2008 подобно изследване заключава, че с такъв сценарий (50 ядрени оръжия от 15 килотона) би се създала световна озонова дупка, чиято ултравиолетова радиация би имала сериозни последствия за човешкото население по целия свят поне за 10 години. По-рано, през 2007 година, е публикувано изследване и върху теоретичната употреба на всички ядрени оръжия на въоръжение. Предвиден
96
3
 
2
 
! Отговори
Томас Егер преди 2 месеца
Ядрените опити в атмосферата обаче са били провеждани над океана или пустини, поради което не са оказали влияние върху климата. При мащабно използване на атомно оръжие над населени райони се очаква да се издигнат огромни количества прах, които да предизвикат т.нар. ядрена зима. През 2006 година Американският геофизичен съюз публикува изследване, в което са изучени резултатите от ядрена война, и по-специално ефектите от ядрените детонации. Групата заключава, че дори 50 ядрени детонации от 15 килотона над гъсто населени райони в субтропиците биха предизвикали отделянето на до пет милиона тона ***
95
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Mятай мощно ураня, Владимире! Ядрените слънца да изгреят над еврогеейските коччини. Отрови нагло-сакската земя завинаги. Да си седнат западните оттрепки завинаги на нео-колониалните си заадници. Няма да мирясат тия урроди, докато не глътнат руския атом!
94
5
 
5
 
! Отговори
Томас Егер преди 2 месеца
МБР ''Сармат'', способна да извършва орбитални атаки, заобикаляйки американските зони за ПРО. По мощност тя надминава прочутата МБР Воевода", която на Запад се нарича Сатана".
93
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Каквито и ядрени ракети да има Путин, когато дойде Оная с косата, няма да му помогнат...
92
4
 
7
 
! Отговори
Томас Егер преди 2 месеца
Хиперзвукова ракета Кинжал" със скорост 10 M и обхват около 2000 км. Изтребителите МиГ-31К са оборудвани с Кинжал". Предполага се, че тя ще бъде качена ракетоносците Ту-22М3М. "Кинжал" изстрелян от района на финския залив ще удари центъра на София само след 8 минути! Няма да имате време да пустете сирените!
91
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До Томас Егер, ако те намеря на адресчето ти, а вече те търся, ще видиш че никакви посейдони и на мaйка ти пи-чката, не могат да ти помогнат!
90
3
 
3
 
! Отговори
Томас Егер преди 2 месеца
Хиперзвуковият маневриращ блок ''Авангард'', монтиран на МБР. Неговата скорост достига 27 М. Неговите критици казват, че по време на полет това устройство излъчва мощно инфрачервено сияние и поради това лесно се открива от инфрачервените сензори. Но в същото време прихващането му е невъзможно.
89
3
 
4
 
! Отговори
маалатъ преди 2 месеца
Е///е, мъъ, да тъ светнъ, че то съ види, че ти и мнозина други кът тебе у форумъ хабер си немат с кво ядрено оръжие разполага Рашатъ, а то е най-съвременото и най доброто (ТТХ). Ся, от Стратегическото ЯО - Ярс, Булава, Авангард, Сармат, Посейдон и Синева (на по-старите подводници), дали все още са на дежурство Топол-М и Воевода, не зная! Тактически - Искандер, Калибър, Х-102 и хиперзвукъ Кинжал и Циркон. Имат и артилерийки снаряди за 152 мм МСТА и Акация, 240 мм мина за Тюлпан, 203 мм за Пион
88
3
 
4
 
! Отговори
Томас Егер преди 2 месеца
Циркон" ще бъде разположен предимно на многоцелевите ядрени подводници Проект 885 Ясен" и тежки ядрени крайцери от проект 1144 ''Орлан".
87
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До Томас Егер, кукуфел, а какво ще остане след това от любимата ти Русия, когато последва ПЪЛНОМАЩАБНИЯ ОТВЕТЕН УДАР???
86
2
 
6
 
! Отговори
Томас Егер преди 2 месеца
Хиперзвуковата противокорабна ракетна система 3M22 "Циркон" развива скорост от 8 М. Нейният обхват надхвърля 500 км. Бойната глава може да бъде както конвенционална фугасна, така и ядрена. И въпреки че това не е стратегическо оръжие, ефектът му може да бъде катастрофален за американския флот. С Циркон" гарантирано ще може да се потопят самолетоносачите на дъното, тъй като нито една от съществуващите противоракетни системи не може да я прихване.
85
2
 
3
 
! Отговори
Томас Егер преди 2 месеца
За да бъде радиоактивното замърсяване в района дългосрочно, 100-мегатонната бойна глава има кобалтова секция. Смята се, че при скорост на вятъра 26 км/час радиоактивният облак ще се разпространи на площ от 1700х300 км.
84
2
 
5
 
! Отговори
Томас Егер преди 2 месеца
Последствията от всяко задействане на ''Посейдон'' ще са катастрофални. В неговата концепция е казано: унищожаването на важните обекти от икономиката на врага в крайбрежната зона и нанасянето на гарантирани неприемливи щети на територията на страната чрез създаването на зони с широко радиоактивно замърсяване, непригодни за военни, икономически и други дейности в тези зони за дълго време".
83
1
 
8
 
! Отговори
Архиваря преди 2 месеца
Няма да има ядрена война, защото проблема е че големците няма къде да се скрият! Глупостта че ще се крият в бункери е пълен фейк, тъй като при поредица от ядрени взривове, се очакват след това поредица от мега-силни земетресения, най-вероятно и максималното 10 по Рихтер, и иначе казано тези бункери ще се превърнат в собственоръчно приготвени гробове... Не знаем как точно ще реагира планетата при такова издевателство над нея, но със сигурност няма да остави нищо от грешния човешки род...
82
2
 
5
 
! Отговори
Томас Егер преди 2 месеца
И това е напълно готово и завършено оръжие. Тестовете на ''Посейдон'' са завършени. Вече е готова и ядрената подводница К-329 "Белгород", която ще е носител на този дрон. На път е и вторият превозвач - подводницата "Хабаровск". И може да се предположи, че един или повече ''Посейдони'' вече са на бойно дежурство някъде край бреговете на Вирджиния или Северна Каролина.