"Фобос-Грунт" няма да падне преди 3 декември

Астрономите се надяват да реанимират междупланетната станция
Обновена: 11 ное 2011 14:47 | 11 ное 2011 11:56,
90
"Фобос-Грунт" няма да падне преди 3 декември
Изображение: laspace.ru

Руската междупланетна станция "Фобос-Грунт" няма да падне на Земята по-рано от 3 декември, а дотогава тя може да бъде реанимирана, съобщи за РИА Новости източник от ракетно-космическия отрасъл.

Редица медии съобщиха, като се позовават на данни на американската система за контрол на космическото пространство, че "Фобос-Грунт" може да падне на Земята още на 26 ноември.

"Американците направиха много лоша прогноза. Аз мисля, че до 3 декември станцията няма да падне на Земята. А по изчисления това може да стане две седмици след 26 ноември, ако станцията, разбира се, не бъде реанимирана", казва събеседникът на агенцията.

Той добавя, че станцията се снижава бавно и до нейното падане има достатъчно време.

Сега станцията се движи по опорна орбита около Земята с наклон 51,4 градуса. Максималната височина над Земята е 345 километра, минималната – 213 километра. Орбиталният период е около 90 минути (по други данни – 108 минути). С всяко завъртане скоростта на станцията пада и като следствие височината на орбитата намалява. (Вижте тук движението на апарата по орбита в реално време.)

Досега опитите да се предадат команди на "Фобос-Грунт" са неуспешни. В нощта на петък, 11 ноември, такива опити са правени както с помощта на руски радиостанции, така и със станции на Европейската космическа агенция (ESA) във Френска Гвиана и Австралия. ESA подчертава, че се намира в постоянен контакт с колегите си от Роскосмос.

Още по темата
Освен това се появи информация, че специалистите се опитват да предадат на апарата т.нар. команди за непосредствено изпълнение, които трябва да преминат през всички системи и бордовия изчислителен комплекс. Главната цел на инженерите е да накарат да заработи системата за измерване на траекторията на станцията. Ако това не стане, то "вече няма надежда апаратът да бъде спасен".

Известно е също така, че слънчевите батерии на апарата са се отворили, затова инженерите на Земята разполагат с време до 21 ноември. Полетът към Марс се осъществява само при определено разположение на Червената планета и Земята, което се случва веднъж на 780 дни. След 21-во число разположението на планетите ще стане неподходящо за междупланетен прелет.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


90
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
2
 
3
 
! Отговори
max преди 12 години
много си глупав
8
9
 
10
 
! Отговори
NATO преди 12 години
Русия - Закривай, Продавай, Фалирай!!!! Ха,ха, ха ...
7
5
 
13
 
! Отговори
NASA преди 12 години
"Американците направиха много лоша прогноза."............................................А аз мисля, че руснаците направиха много калпава станция, която сега ще се "приземява" на Земята вместо на Марс.
6
1
 
12
 
! Отговори
До 3 преди 12 години
Да ти речем, че електронните ламби са най-надежните електронни елементи сигурно нема да поверваш...*** многу големи и нема место за тях...иначе, ако ги беха ползвали немаше да има проблеми
5
6
 
13
 
! Отговори
of преди 12 години
Като изключим 1, само *** са писали!
4
21
 
8
 
! Отговори
Schweizer преди 12 години
Дано това чудо на руската техника не падне, че май е пълно с токсини. Ако до 21.11 не успеят да се свържат със сондата, да забравят за Фобос. А дотогава им стискам палци. И някой да им каже на руснаците повече да не се захващат с неща за които не са дорасли, да правят това което умеят- прозвоидство и консумация на водка и кисели краставички. Да оставят Космоа за САЩ, ЕС, Китай, Япония.
3
17
 
8
 
! Отговори
Йелектрон преди 12 години
Някоя електронна лампа се счупила при полета. Да бяха сложили транзистори! Ама не... руска технЪлогия.
2
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Ееее единствения български космически апарат Люлин-Фобос е на тази мисия и сега ще пада. Язък за изхарчените кинти.
1
6
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Хайде бре плюнки, почвайте да плюете, че се стъмни.