Силвия Петкова сред оценяващите филмите на СФФ

Ето и журито на международния конкурс
Обновена: 11 мар 2014 11:20 | 11 мар 2014 11:20, Петя Славова
1

Александър Рис. Снимка: София Филм Фест

Руският продуцент и режи­сьор Александър Роднянски огла­вява респектиращо жури, което ще оценява филмите от между­народния конкурс за първи и вто­ри филми и конкурса за награда­та Джеймисън.

Александър Роднянски е един от най-влиятелните руски продуценти, носител на повече от 50 международни и национални награди в областта на киното и те­левизията.

Роден е на 2 юли 1961 г. в Киев. Завършва режисура в Ки­евския национален университет за театър, кино и телевизия. През 1983 г. започва кариерата си в „KievNauchFilm” студио. Печели многобройни отличия за доку­менталните филми, които снима. От 1990 до 1993 г. работи като про­дуцент и режисьор за германския телевизионен канал ZDF. През 1994 г. се връща в Украйна, за да създаде първия независим теле­визионен канал в страната „1+1”. Става изпълнителен директор и съсобственик на компанията за­едно със Central European Media Enterprises (CME).

През 2002 г. Роднянски е по­канен да застане начело на аме­риканската компания „Story First Communication“ (преименувана на CTC Media), която притежава телевизионния канал CTC. Алек­сандър Роднянски има зад гърба си повече от 30 филма и 20 теле­визионни сериала. Като проду­цент името му стои зад боксофис хитове като „Девета рота” (2005) и „Обитаемият остров” (2008) на Фьодор Бондарчук, „Питер ФМ” (2006) на Оксана Бичкова; „Изток-Запад” (1999) на Режис Варние и „Хиляда и една рецеп­ти на влюбения готвач” на Нана Джорджадзе получават номина­ции за „Оскар” за най-добър чуж­доезичен филм. Във филмографи­ята му са още филми като „Елена” на Андрей Звягинцев, „Облакът Атлас“ на Том Тиквер, „Мачете убива“ на Робърт Родригес...

През 2009 г. Роднянски съз­дава AR Films, която обединява филмовата компания „Non Stop Production”, лидера в разпростра­нението на независими филми „Кино без граници” и най-мащаб­ния филмов фестивал за руско кино в Русия „Кинотавър”. През 2008 г. е поканен за член на жу­рито на Берлинския филмов фес­тивал. Съосновател и президент е на Руско-германската филмова академия. Член е на Европейската филмова академия, руската кино­академия „Ника”, Националната академия за кинематографично изкуство и наука на Русия „Зла­тен орел”, Руската телевизионна академия, асоцииран член е на Международния съвет на Нацио­налната академия за телевизион­но изкуство (САЩ).

Чедомир Колар е сред най- успешните европейски независи­ми продуценти. Роден е в бивша Югославия, но от години живее и работи във Франция. Завърш­ва Белградската академия за драматични изкуства. От 1991 г. работи като продуцент за „Noé Productions“ в Париж. Тогава пе­чели признание с „Преди дъжда“ на Милчо Манчевски („Златен лъв” от Венеция 1994, номина­ция за „Оскар”), „Africa My Africa” (1995) и „Kini and Adam” (Кан ‘97) на Идриса Уедраого, „As You Want Me” (1997) на Кармине Аморосо, „Влак на живота“ (1998 – Сънданс и Венеция) на Раду Михайлеану, „Ничия земя“ (ЕФА, Кан, „Златен глобус”, „Сезар” и „Оскар” 2002 сред повече от 50 международ­ни награди) и новелата от филма „11’09’01 – 11 септември” (2002) на Данис Танович.

През 2003 г. заедно с Марк Баше и Данис Танович създа­ва „A.S.A.P. Films“. През 2005 г. безупречният екип прави „Ад” на Данис Танович и всички следва­щи филми на режисьора: „Очите на войната” (2009), „Цирк Ко­лумбия” (2010), „Багаж” (2011), „Епизод от живота на събирача на желязо” (2013), добре познати на публиката на София Филм Фест.

Сред последните филми, про­дуцирани от Чедомир Колар, са „La Tandresse” (2013) на Марион Хенсел и игралният дебют на ин­дийския сценарист и режисьор Ритеш Батра „Кутия за храна” („The Lunchbox“, 2013), който е една от гала-премиерите на 18-ия СФФ. От 2004 г. Чедомир Колар е член на Борда на Eвропейската филмова академия.

Актрисата Силвия Петкова ще оценява филмите от Между­народния конкурс от българска страна. Тя е родена през 1987 г. в София.

През 2010 г. завършва актьорско майсторство за дра­матичен театър в НАТФИЗ „Кр. Сарафов”, в класа на проф. Здрав­ко Митков. Дебютира в ролята на Жената в постановката „За мишките и хората” по Стайнбек с режисьор Асен Блатечки в ОДТ „Боян Дановски” – Перник. Ро­лята и на Хани в „HDSP: Лов на дребни хищници” (2012) на режи­сьора Цветодар Марков е първата й мащабна киноизява. Тя е енер­гична, упорита и излъчва борбе­ност както пред камерата, така и в живота.

Участва още във филма на Андреас Панцис „Радостта и страданието на тялото” („The joy and sorrow of the body”, 2012), има малка роля в „Непобедимите 2”, сниман у нас. От 2011 г. е част от трупата на театър „София”, където може да я гледате в „Пипи Дълго­то чорапче”, „Тирамису”, „4 стаи”, „Скачай” и „Напразни усилия на любовта”. През 2012 г. Силвия става популярна с ролята на учи­телката по литература г-жа Ди­митрова в сериала „Революция Z” на Димитър Митовски. На 18-ия СФФ Силвия Петкова ще предста­ви немския филм „Нашите малки различия” („Our Little Differences”, 2013) на режисьорката Силви Ми­шел, в който изпълнява една от главните роли.

Режисьорката Лусин Динк е родена през 1981 г. в Истанбул, учи кино в университета в Истанб­ул, където заснема и първия си филм – късометражния „Threep” (2001). След дипломирането си работи като асистент-режисьор на различни продукции.

Лусин Динк е племенница на известния журналист Хрант Динк, убит от турските радикалисти. Дебютни­ят й филм „Страната на Сароян” (2013) представя пътуването на световноизвестния арменски пи­сател от Америка Уилям Сароян в земите на предците си, намира­щи се в днешна Анадола, Източна Турция. Родителите на Уилям Са­роян напускат насилствено дома си в Битлис и се изселват в САЩ през 1905 г. Сароян успява с по­мощта на известния турски писа­тел Яшар Кемал да посети Битлис през 1964 г.

Александър Рис е немски продуцент и режисьор с опреде­лен интерес към международни копродукции с Източна Европа. Той е роден в Леверкузен, Герма­ния, през 1959 г. Завършва Уни­верситета за изящни изкуства в Берлин (UBK). Член е на Европей­ската филмова академия.

Рис създава много документални филми като режисьор от 1986 г. до днес. В периода 1990-1996 г. режи­сира и няколко игрални филма. От 1997 г. Александър Рис продуцира документални и игрални филми, повечето от които са международ­ни копродукции, сред коитo „Тур­нето/Tournee”(2010), „Клопка/The Trap”(2008) на Сърдан Голубович, „Естрелита/Estrellita”(2008) на Метод Певец, представени на Со­фия Филм Фест.

Той е експерт по финансиране на филми в EAVE. Една от най-успешните му про­дукции е сръбският независим хит „Кръгове” (2013) на режисьора Сърджан Голубович, удостоен със специалната награда на журито на Сънданс ’13, както и с 30 награ­ди от най-престижни кинофести­вали в света, сред които наградата на публиката на СФФ. Александър Рис е копродуцент на най-новия филм на режисьора Стефан Ко­мандарев – „Съдилището”, с кой­то се откри 18-ият Международен София Филм Фест.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


1
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
0
 
1
 
! Отговори
Долу преди 10 години
Не ги ли е срам в натфиз да пилеят парите на данъкоплатеца по такъв чвен начин? Да се закрие заедно с бдж и вмз този развъдник на псевдо култура.