Архитектът на София: Столицата може да побере до 2 млн. души

София има потенциал за развитие в рамките на съществуващия град
31 май 2019 09:14, Александър Попов
170
Архитектът на София: Столицата може да побере до 2 млн. души
Снимка: Булфото, архив

Само преди 10 дни мнението, че още един милион души могат да живеят в София, като използват съществуващия жилищен фонд или незастроените все още терени за жилищни нужди, предизвика доста коментари и дискусии. То бе изказано от арх. Любо Георгиев, ръководител на екипа "Визия за София" и директор на "Софтпроект".

Анализът показва, че София няма необходимост от разширяване, защото според параметрите, които е дал Общият устройствен план, в рамките на компактния град могат да се съберат до 2 милиона обитатели. Това заяви архитектът на София Здравко Здравков пред "Труд". Така според думите му София може да нарастне с половин милион души. Поне според официалната статистика. Тъй като мнозина експерти смятат, че в столицата отдвана живеят над 2 млн. души.

Още по темата

Кои райони могат да се разрастват?

"Има доста територии, които не са използвани и не са достатъчно добре развити. Това са териториите на бившите индустриални зони. Дори в територията на компактния град. Най-голям инвестиционен интерес има за зоната НПЗ "Хладилника" – територията, заключена между ул. "Люба Величкова", продължението на ул. "Филип Кутев", Борисова градина, Зоопарка. Тази територия според анализите, които направиха колегите архитекти, би могла да събере между 12 000 и 15 000 души. София има огромни потенциали за развитие в рамките на съществуващия град. Инвеститорите трябва да погледнат терените в рамките на самия град. Преди да започнем да развиваме града си по периферията, трябва да използваме съществуващите пространства. Преди 30 години в Париж стартираха проекта Paris Rive Gauche за обновяване и превръщане на железопътната промишлена зона в изцяло жилищно и социално ориентиран квартал. Този проект в момента е завършен. Представете си, например, как би могло над гара Разпределителна да се слее един квартал като "Сухата река", който е изключително подценяван, с кв. "Гео Милев" – чрез свързване над пространството на ж.п. гарата. Градоустройството в съвременния 21 век търси да използва всички възможности на града като изоставени територии, жп гари, военни поделения, бивши индустриални зони. То ги използва за развитие на града, преди той да тръгне към периферията. Едно нарастване на града по периферията обикновено ангажира пътувания с личен автомобил. Как ще се отрази на животът ви, ако всеки ден пътувате по един час в едната посока и един в другата? Как ще си отглеждате детето, как ще го пращате на училище, как ще отиде на танци или спорт, когато трябва да му ангажирате персонален шофьор или ще му се налага да пътува с градския транспорт с часове. Трябва да бъдат изследвани всички зони в рамките на компактния град преди развитието на града да тръгне към периферията. Освен това трябва да си дадем ясна представа, че населението на България в един дългосрочен период трайно ще продължи да намалява. Статистиките говорят точно в тази посока. За съжаление, при условие, че раждаемостта у нас непрекъснато намалява, въпреки фактора, че София привлича млади хора от страната и се наблюдава трудова миграция, при намаляващия брой на населението в България, увеличаването на София няма да стане с такива големи темпове. Затова трябва внимателно да се анализират всички тези територии", заяви арх. Здравков.

Той сподели повече и за Наредбата за градската среда, с която центъра на София може да се лиши от висящите кабели, кичозни табели, климатици.

"Взехме редица примери от цяла Европа за начина, по който да се изработват подобен тип наредби и възприехме един модел, в който се създава определен стандарт за определен тип градски дизайн. Идеята е да създадем стандарти за градското обзавеждане т.е. като градска мебел, за настилките, за определени фасади. Това е огромна по обем работа и не може да бъде обхваната в рамките на 2019 г. или 2020 г. Пилотно стартирахме със стандарти за четири улици – това са ул. "Шишман", ул. "Граф Игнатиев", ул. "Шести септември", "Солунска". Извърши се цялостно 3D лазерно сканиране на тези сгради – изключително модерно, с висококачествена техника. То даде възможност да проследим всички тези наслоявания във времето до най-дребните детайли с балконски парапети, растери на дограми, фасадни решения, наслагване на кабели, климатици, реклама. Цялата тази информация е дигитализирана. Паметниците на културата да получат съответните препоръки за преместване на местата за реклама, т.е. местата за реклама да бъдат ясно дефинирани в рамките на определена зона от фасадата т.е. те не могат да бъдат разположени по цялата фасада. Всяка една от сградите ще получи своето досие. Ще знаете цветовото решение, вида на дограмата, на балконските парапети, местата за фасадно осветление и реклама. Ще установим местата за фирмените надписи, така че когато наемете дадено помещение да знаете къде да разположите фирмените надписи, цветовите решения, ще знаете изискванията за начина на монтаж на климатиците и др. Тази наредба според мен е една бяла лястовица, която ще покаже как трябва да си подредим града".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


170
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
75
8
 
38
 
! Отговори
Софиянец преди 5 години
Главният архитект на София трябва да е кореняк-софиянец (както и кметът), за да милее за града ни, да го познава в детайли, за да е успешен. Сега е от Плевен, но не става главен архитект на Плевен, ами ще ни дава ум тук, в София... То затова тук се строят какви ли не безумия, като "Граф Игнатиев" например...
74
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Може и да може, ама не ги искаме
73
3
 
14
 
! Отговори
Горан преди 5 години
Друг много важен фактор, който може да бъде страхотен ориентир за пренаселването на дадени райони е, просто погледнете улиците, дори след не особено обилен валеж! Прави ви впечатление, че улиците плуват във вода, нали? А, сега си отговорете на въпроса защо е така? Ами, поради пренаселеност, отводнителните шахти много бързо се задръстват, и се стига дотам, че са постоянно запушени, и ето ти бедствие при не големи валежи. Недай си боже да са наистина проливни!
72
8
 
13
 
! Отговори
лелка преди 5 години
София е един набързо застроен град, за 130-140 год от възникването си. Има една сравнително добра планировка, но е строено от бедняци, на дребни парчета. Пълно е с паянтови сгради до соцвремето и панелки след това. Има само 1-2 сравнително европейски улици в центъра и нищо друго. Тия сгради първо трябва те да се оправят, настилки, осветление, канализацията са окайващи. А че повече население няма да дойде да живее в София това е сигурно. То населението бяга по чужбина. Фантазия са 2 млн жители.
71
3
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Архитекте,ние одавна сме 2 милиона,бе,мушмурок.
70
1
 
20
 
! Отговори
Възмутен преди 5 години
Гл. архитект не казва нито дума за това, че не се строят никакви обществени паркинги (подземни и многоетажни). А във всички европейски столици и големи градове такива има по няколко във всеки квартал! Тук се работи само по дране на кожите на гражданите чрез "зелени", "сини" и др. зони, за които не се влагат никакви средства, а само се обират пари! А после: "трафикът е много затруднен"...
69
2
 
23
 
! Отговори
Горан преди 5 години
Да, пак предъвкваме едно и също нещо по сто пъти! Тоя архитект може и да си въобразява, че е прав в пресмятанията си, но нека сметне и съпътстващата инфраструктура, която ще е необходимо да се изгради предвид повечето жители на съществуващите райони! В крайна сметка не бива да се пресмята само и единствено жилищната площ! С проста математика далеч не се стига!
68
6
 
27
 
! Отговори
Т2 преди 5 години
Хора има и други голями градове. Пловдив, Варна, Бургас, Благоевград и други. Стига с тази София. Има и Терминал 2. По-хубаво е от София.
67
2
 
22
 
! Отговори
Възмутен преди 5 години
Гл. архитект не казва нито дума за това, че не се строят никакви обществени паркинги (подземни и многоетажни). А във всички европейски столици и големи градове такива има по няколко във всеки квартал! Тук се работи само по дране на кожите на гражданите чрез "зелени", "сини" и др. зони, за които не се влагат никакви средства, а само се обират пари! А после: "трафикът е много затруднен"...
66
3
 
17
 
! Отговори
КуКу Заглавие преди 5 години
До 48, точно там е проблематиката;)Тя затова се задъхва1 -ва вълна перничани2 -ра сигани3 -та половин БългарияНо миските и селяците (подчертавам не селяни - те да работяги) не щат да си ходят по родните места освен за празници.София Расте, скоро ще стане България!
65
1
 
17
 
! Отговори
До 64 преди 5 години
Теб кой те кара да се тъпчеш в София? Хубавата земя, трябва да се обработва, хубавата земя изисква труд и разум, за да дарява с изобилие, с просотия, мързел, клретви и забрани няма да стане.
64
5
 
6
 
! Отговори
Каракачански буклук преди 5 години
Претоплена манджа, това и преди го дъвкахме и преживяхме поне 2 пъти. А това че Софето мяза на *** е отделен въпрос ама те всички европейски столици натм вървят.
63
12
 
5
 
! Отговори
До 58 преди 5 години
Ти какво предлагаш? Да се забрани строителството в София ли? Аман от прости и завистливи човечета - аз понеже съм неудачник, така че и другите ще живеете мизерно като мен, велика идея.
62
3
 
23
 
! Отговори
НЕ ЗНАМ ЗАЩО? преди 5 години
Не зам защо все трябва примери да взимаме от Париж, Берлин и т.н.,много големи градове в сравненине със София.Като се строят блок до блок,а улиците тесни,за каналицазия и др.да не говорим как смятат т.нар.архитекти,че ще има достатъчно пространство за живеене?Но важното е да се прибират пари,а нека живущите да се избият за парко място...В квартала за една година изникнаха 8 кооперации и се строи нова.Сутрин(7 - 7.30) все по-трудно излизам с колата, вечер не мога да намеря място за паркиране.
61
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Дайте да натъпчем малкото останали бг в СФ. София полис,града-държава,а останалата хубава земя да я дарим на любимците на сорос мигрантите.
60
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ЛЛ Хахахахх да тъпчат външните квартали. Те са претъпкани!Центъра да се тъпче нали като дойдат от село трябва да си ГЪЗАРЧЕ ама външен квартал не си на село!
59
13
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не бе дайте да върнем софийското жителство, дайте да оградим София с телени огради, вишки и въображена охрана стреляща на месо, дайте да бутнем всички сгради построени след 89г. и да живеем, в мухлясали панелни пещери или по-добре в палатки, ей тогава очаквам да ни въхрелити земния рай, нали така другари и зелени талибани?
58
3
 
15
 
! Отговори
Иванов преди 5 години
Бъра-бъра, сто чадъра! Нещо трябва да каже и тоя велик архитект. Лондон, Париж, те за колко души са проектирани? Никой не проектира градовете за определен брой души. Градът се разраства с годините. Оправдания на администрацията за несвършена или некачествено извършена работа.
57
5
 
5
 
! Отговори
ЛЛ преди 5 години
Тъпчете милионите в Люлин, Надежда, Обеля! Нека нормалните квартали останат все пак на някакво приемливо ниво!
56
3
 
19
 
! Отговори
... преди 5 години
Опааа значи никой тука не чете между редовете! А написанот там гласи: В МОМЕНТА В СОФИЯ МОГАТ ДА СЕ ПОСТРОЯТ ОЩЕ ПОНЕ 1 млн. ЖИЛИЩА НА ЦЕНА ПОНЕ 1500-5000евро КВАДРАТА! И ТЪЙ КАТО АЗ СЪМ АРХИТЕКТ, БИЛОТ ТО ГЛАВЕН ИЛИ НЕ, ТО ПРЕДСТАВЕТЕ СИ КОЛКО ПАРИЧКИ ЩЕ ПОТЕКАТ КЪМ МЕН И РОДАТА МИ! ВСИЧКО ДРУГО КАЗАНО И НАПИСАНО Е БЕЗСМИСЛЕНО И НЕ ОТГОВАРЯ НА ИСТИНАТА! Е НЯКОЙ "ХОРА" ЩЕ ПОЛУЧАВАТ ВЪПРОСНИТЕ ЖИЛИЩА НА ЦЕНИ от ПО 50-100евро КВАДРАТА, НООО ДА НЕ ЗАБРАВЯМЕ, ЧЕ ТОВА СА "НАШИ" "ХОРА"! Та така!