Преди 145 г. обявяват София за столица на България, тогава в нея са живеели 11 694 души

В града е имало само две училища
148
Преди 145 г. обявяват София за столица на България, тогава в нея са живеели 11 694 души
Снимка: БГНЕС

На 3 април (22 март по стар стил) през 1879 година Учредителното събрание в старопрестолния Велико Търново избира за столица на Княжество България София. Предложението е на проф. Марин Дринов – историк, учен и държавник.

По данни от 1878 г., София има 11 694 жители, 2 училища, 7 църкви, 10 хана, 120 дюкяна, 62 механи, 19 фурни и 3 306 къщи, а общата й площ е 2,84 кв. км.

В „Географското единство на българските земи” проф. Иван Батаклиев пише: „Положението на българските земи е важно за тяхното единство с това, че те са концентрично наредени около Софийската област. Макар че геометричният център на България се намира в западната част на Горна Тракия, към Пазарджик, Софийската област заема централно обединително място. През тази област минават главните централни пътища в България, които са такива и на Балканския полуостров; именно през нея минава диагоналният път за Цариград. Но през София минава и главният меридианен път в България по долините на Искър и Струма... Ненапразно София е избрана за столица, главен съобщителен възел и културен център на България, и сполучливо изпъква като главно обединително средище на българските земи. ... Поради всичко това София заслужава, заедно със своята област, да се смята като обособена българска земя сред другите български земи...”

През 2024 г. отбелязваме 145 години от обявяването на София за столица на България. Столичната община е подготвила разнообразна програма със събития, посветени на историческата годишнина.

От 1 до 14 април в Галерия на открито в парка пред НДК (до кино „Кабана“) е представена изложбата с илюстрациите към книгата „Моята София и други образи“ (издателство „Точица“), издадена с подкрепата на Столична програма „Култура“. Автор и илюстратор е Вяра Баяджиева, която вижда София като сбор от истории. Историите на хората, които среща по пътя си. Колоритните персонажи около нас, които правят живота в града толкова пълнокръвен, изпълват го с динамика, със сюжети… и с чар. „Моята София и други образи“ е светъл поглед към човешкото очарование на София.

На 3 април в 11.30 ч. в градина „Кристал“ ще бъде открита изложба, посветена на един от символите на града, залегнал и в герба – планината Витоша. До 16 април в Галерията на открито щ можем да видим архивни фотографии, карти и документи, свързани с първите стъпки, предприети за обособяването на защитената територия, отношението им към частните земи и имоти, промените по отношение на допустимото строителство и други любопитни факти, свързани с управлението и опазването на планината. Представни са исторически момемнти от изграждането на хижи и инфраструктура. Втората част на изложбата е посветена на биоразнообразието и богатството от красиви растения, потайните обитатели на планината, които биха могли да бъдат наблюдавани в непосредствена близост до големия град, а и в самия него. Представени са музеите и алеите, които предоставят възможност за множество образователни, спортни и социални дейности сред природата и в непосредствена близост до столицата. Изложбата се организирана съвместно с Регионален исторически музей-София и Дирекция на Природен парк „Витоша“.

Софийският духов оркестър ще изнесе концерт в градина „Кристал“ от 12.00 часа.

На 3 април с вход свободен столичани и гостите на града ще могат да разгледат експозициите в Софийската градска художествена галерия и филиалите й – галерия музей "Дечко Узунов" и галерия "Васка Емануилова". Регионален исторически музей - София също ще отвори безплатно врати за постоянната експозиция и временните изложби в сградата на площад "Бански" №1, археологическите останки под бул. "Княгиня Мария Луиза" в Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика", археологическото ниво на храм "Света София" и Триъгълната кула на Сердика, съобщиха от Столична община.

Седемнайсет от станциите на Софийското метро ще бъдат огласени на 3 април от музиката на млади софийски музиканти. Възпитаници на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и формации към Народно читалище „Тротоара 2020“ ще свирят от 17.30 ч. до 18.30 ч. на метростанциите „Сердика“, „Васил Левски“, „Софийски университет“, „Национален дворец на културата“, „Г. М. Димитров“, „Западен парк“, „Летище София“, „Театрална“, „Витоша“, „Бизнес парк“, „Красно село“, „Вардар“, „Централна гара“, „Европейски съюз“, „Патриарх Евтимий“. Джаз формация „София“ към общински културен институт „Надежда“ ще свири на метростанция “Хан Кубрат“. Инициативата се реализира с партньорството на "МУЗИКАУТОР".

На 3 април започва тридневен филмов фестивал „Столична програма „Култура“ представя…“, който ще покаже в кино „Влайкова“ документални филми, финансирани от Столичната община н направление „Кино“ на Столична програма „Култура“. Зрителите ще могат да се срещнат и с някои от екипите, създали филмите. Филмовата поредица ще продължи на 6 и 7 април.

Програмата започва в 20.00 ч. на 3 април с филма „Къщите говорят“ (50 мин.), режисьор Владимир Люцканов, сценарист Антоанета Бачурова, оператор Кирил Проданов.

“Къщите говорят” е биографията на един град, разказана пред съвременните му обитатели и припомняне, че всеки от нас поотделно е отговорен за качеството на общия ни живот. Художествено-документалната поредица фокусира погледа към софийски архитектурни шедьоври и човешките съдби под пластовете история. Визия и история припомнят за размаха на будни личности от следосвобожденска България, оформили антропологията на един модерен град, който бързо става част от общоевропейския проект.

На 6 април прожекциите започват в 16.00 ч. с филма „аз съм Денис“ (25 мин.), режисьор и сценарист Орлин Милчев, оператор Филип Търпов. Документалният дебютен филм изследва близостта и приятелството на фона на войната в Украйна и бежанската криза. Денис Иващенко е 18-годишен бесарабски българин и беженец от войната в Украйна. Той пристига сам в София през юни 2022 г. Търси работа през фейсбук групи и сайтове, и на една от обявите му откликва Алекс Георгиев, собственик на склад с екип от 30 души. Алекс е израснал в краен квартал и познава трудностите. Той вижда потенциал и парче от себе си в Денис. Взима го на работа, воден от интуицията си.

Автор и продуцент на „105 минути София“ е Камен Воденичаров, сценарист е Таня Димова, режисьор – Димитър Ланджев, оператор – Петър Димов. Проектът, посветен на София, ангажира аудиторията по привлекателен и динамичен начин, като преплита елементи от анимационното, документално и игрално кино. Прожекцията започва в 16.30 ч., филмът е с продължителност 96 мин.

В 18.30 ч. "В името на бог Ръгби" ще представи историята на спорта ръгби от света към България – с първите нежелани стъпки на "капиталистическата игра", през изтритите постижения, незабележимото разпространение и признаците за нов живот в ХХІ век. С комбинация от архивни записи, зрелищни кадри от игрището и свидетелства на състезатели от 1956 г. до днес, разказът надскача спортния контекст и дава широка картина на живота у нас през различните периоди на ХХ век - с ръгби и без ръгби. В разказа участват историците Веселин Методиев и Димитър Стоянович, музикантите Орлин Павлов, Владимир Ампов-Графа, Благовест и Светослав Аргирови и др.

Сценарист и режисьор е Васил Върбанов, оператори – Крум Родригес и Орлин Руевски.

Столична библиотека - една от най старите общински културни институция в града ще отбележи 145 години от обявяването на София за столица на България с поредица интересни инициативи:

Фотодокументална изложба „Кметовете на София“

„През течение на своя полувековен живот българската столица е била управлявана от много кметове и общински съвети. Те всички са полагали грижи и старание за развитието и благоустройството на нашия престолен град. Благодарение на техните усилия, София можа от една малка паланка да добие днешния си доста привлекателен вид на модерен град.“ Александър Тацов, 1932г.

Експозицията представя столичните кметове от учредяването на Софийския градски съвет до днес. Отбелязани са най-важните моменти от тяхната дейност и най- значимите им постижения. Ще бъдат изложени ценни книги и сборници с документи от фонда на Библиотеката, които допълват сведенията за усилията на общинската управа през годините за благоустрояването на града и превръщането на София в модерен европейски мегаполис. Интерес ще предизвикат биографиите на Димитър Петков, ген. Владимир Вазов и инж. Иван Иванов и други софийски кметове, оригинални ценни издания, които представят емблематични сгради, паметници, институции и тяхната интересна история. Сред показаните редки книги са знаковият „Кратък исторически преглед за Столичната община“ на началника на административния отдел на общината Александър Тацов (1932), „Нашата столица, нейното благоустройство и украсяване“ на Асен Кермекчиев (1907), „Стара София“ (1941) на инж. Радослав Михайлов, бивш зам. кмет от кметския екип на инж. Иван Иванов, „Александровска болница“, юбилейни книги на Първа мъжка гимназия (1904) и Първа девическа гимназия в София (1904).

Кръгла маса „Моята София“ – (4 април, 14 ч., галерия „София“)

Дискусията събира за пръв път изявени автори на научно-популярни книги, посветени на историята, миналото и развитието на столицата ни.

Участници в дискусионния панел ще бъдат : проф. Кирил Топалов и проф. д-р Тони Николов (носители на учредената в рамките на Годишните награди на Столична библиотека награда за най- интересна книга за София), както и д-р Петър Величков, д-р Александър Геров, Мариана Екимова-Мелнишка, Павлина Делчева-Вежинова, Магдалена Гигова, Георги-Момчил Попов, Здравко Петров. Модератор на диску-сията е Виктор Топалов. Кръглата маса е съпроводена с експозиция от авторски книги на участниците в дискусията, посветени на София,.

На кръглата маса ще бъдат представени всички издания на Столична библиотека, свързани със столицата, тематичната поредица за близкото минало на града: „Моята София“, „Голямата София“, „Красивата София“, която може да се намери в цифров формат на сайта на библиотеката, ще бъде презентирано и най – новото й издание „Любопитната София“.

Ще бъде учреден и първият неформален клуб на писатели, изследователи и журналисти, пишещи за София. Бъдещите активности на клуба ще засилят интереса на читателските публики към уникалното книжовно наследство, съхранявано във фонда на Библиотеката и към оригиналните й дигитални платформи. Клубът се организира с подкрепата и съдействието на Столична библиотека, а членовете на клуба ще се включат в различни инициативи на Библиотеката, насочени към приобщаване на младежката и ученическа аудитория към богатото културно наследство на София.

Екскурзионен маршрут сред колекциите на литературния музей на Столична библиотека „Бележити българи“ на тема - „София в творчеството на Симеон Радев, д-р Константин Стоилов, Кирил Христов“ (3 април, начало 14 часа).

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


148
Още по темата: София
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
6
 
2
 
! Отговори
Евразин Алахакбаров преди 1 месец
До До Пияния мистик 11 татарче, да събираш шоп и "етнически българин" в едно изречение не е точно правилно, да го кажем така
27
6
 
9
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 1 месец
хем близо до сърбия, хем турско село, хем не е велико търново - мислите на т.нар освободители
26
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Имах една мимолетна връзка с една софиянка преди десетина години. Запознахме се в един сайт. Казах й че съм от Пловдив. Първо аз отидох в София да се видим. След някоя друга седмица я поканих в Пловдив. Идва тя и тръгваме да се разхождаме из града...да и покажа града. И накрая я карам към нас и спираме пред къщата ми и тя: Ти в къща ли живееш? Аз" Да, заповядай! Туй като се нацупи....нямам думи! Оттогава не сме се виждали.
25
1
 
7
 
! Отговори
Шоп преди 1 месец
В другите градове празникът действително е празник, неприсъствен ден с концерти, изложения и всякакви безплатни културни мероприятия. Тук освен един духов оркестър за целия град, малко снимки с история реално няма нищо по-различно. Представяне и промотиране, това ли е празника? Дискусии, учредяване на клуб кой се интересува? Та нали е ден за празнуване на годишнина! И всичкото това в работно време. Пак са намерили пари за усвояване.
24
2
 
10
 
! Отговори
До пиянката преди 1 месец
Пловдив въобще не е бил в границите на Кнажество България по това време.
23
3
 
16
 
! Отговори
българина преди 1 месец
в резултат България ще е град държава, а такива имат кратък живот. Когато направиш от сел ните столичани това е резултата. Трябва да се смени с търново и всички министерства да се изнесат в по един областен град, както е в германия и Швейцария
22
7
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Фатална глупост!
21
10
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Защо не си стоят при корените? Какво толкова лошо има да се гледат прасета, берат картофи или кайсии сред чист въздух и свои хора? Нахлуват в града, вземат ни работните места, купуват 15 годишна трошка и започват да димят по задръстените от тях кръстовищата, защото току станали софиянци и вече не могат да ползват градски транспорт. Продават нивите и изкупуват всеки малък апартамент, като така затрудняват живота на младите софиянци! Няма места в детските градини и училищата заради тях!
20
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Единствения минус на демокрацията е премахването на софийското жителство!
19
2
 
15
 
! Отговори
шоп преди 1 месец
и да си плащате за парното
18
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Добре че е софЕто да сбира всякаква rмеж - ceляндyри и мигранти та ние от провинцията да живеем като бели хора.
17
0
 
5
 
! Отговори
:)) преди 1 месец
Хайде, приятен и ползотворен ден на всички и довиждане до по-късно довечера.
16
8
 
9
 
! Отговори
До Пияния мистик №11 преди 1 месец
Пловдив е по в центъра на сегашната държавна територия, но София е в центъра на етническата ни територия, а също и в центъра на Балканите. Това се е имало предвид, когато са я избрали за столица. Който разбрал - разбрал. Останалите да се сърдят на даскалите, които са им преподавали история и на акъллиите от БАН, които вече 80 години пишат учебниците по история така, както им диктуват силните на деня.
15
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Не се чудете защо селата са безлюдни. Всички селяни станаха столичани със самочувствие на богоизбрани. Бляк.
14
3
 
28
 
! Отговори
Варненец преди 1 месец
Кореняците софиянци в момента дали имат 100 хиляди от двумилионна София? Иначе се бият в гърдите че са софиянци смeшницитe жалки.
13
8
 
9
 
! Отговори
До Анонимен 8 преди 1 месец
Забравяш: 1. Античната Сердика и средновековният Средец - на тези два града всеки е могъл да завиди и това е продължило повече от 15 века. 2. После в продължение на почти 5 века някой е руши красивите сгради, прави паянтови къщета и джамии, а на мястото на пресичащите се под прав ъгъл улици, под чиито каменни настилки е имало канализация и водопроводи сътворил любимите си анадолски кьорсокаци. 3. После 66 години София е изграждана по виенски образец. 4. И накрая - център в сталинстки стил!
12
6
 
20
 
! Отговори
Марин Дринов преди 1 месец
Ах,каква беля сторихме... Защо не оставихме Търново да е столицата,вместо провинциалния Средец?!? Едни жълти павета не могат да наредят столичаните, за чистотата да не споменаваме... Боже, пази България от София и от политиците ни!
11
6
 
24
 
! Отговори
пияница мистик преди 1 месец
А знаете ли, че по това време Пловдив е бил с 30 000 население и с многообразен етнос - гърци, македонци, турци, евреи, арменци, роми и какви ли не още. Там е била събрана цялата интелигенция на България. София е била като някакво село пред Пловдив. Докато там пътищата ни са били паважирани, в София са карали волски каруци по калните пътища. Пловдив трябваше да стане столица на България, отделно, че е по в центъра, а не до Сръбската граница
10
14
 
10
 
! Отговори
ЦИК преди 1 месец
Днес в София има около 50-60 хиляди копейки.
9
19
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Вън провинциалистите от София! София на софиянци!