Преди 145 г. обявяват София за столица на България, тогава в нея са живеели 11 694 души

В града е имало само две училища
148
Преди 145 г. обявяват София за столица на България, тогава в нея са живеели 11 694 души
Снимка: БГНЕС

На 3 април (22 март по стар стил) през 1879 година Учредителното събрание в старопрестолния Велико Търново избира за столица на Княжество България София. Предложението е на проф. Марин Дринов – историк, учен и държавник.

По данни от 1878 г., София има 11 694 жители, 2 училища, 7 църкви, 10 хана, 120 дюкяна, 62 механи, 19 фурни и 3 306 къщи, а общата й площ е 2,84 кв. км.

В „Географското единство на българските земи” проф. Иван Батаклиев пише: „Положението на българските земи е важно за тяхното единство с това, че те са концентрично наредени около Софийската област. Макар че геометричният център на България се намира в западната част на Горна Тракия, към Пазарджик, Софийската област заема централно обединително място. През тази област минават главните централни пътища в България, които са такива и на Балканския полуостров; именно през нея минава диагоналният път за Цариград. Но през София минава и главният меридианен път в България по долините на Искър и Струма... Ненапразно София е избрана за столица, главен съобщителен възел и културен център на България, и сполучливо изпъква като главно обединително средище на българските земи. ... Поради всичко това София заслужава, заедно със своята област, да се смята като обособена българска земя сред другите български земи...”

През 2024 г. отбелязваме 145 години от обявяването на София за столица на България. Столичната община е подготвила разнообразна програма със събития, посветени на историческата годишнина.

От 1 до 14 април в Галерия на открито в парка пред НДК (до кино „Кабана“) е представена изложбата с илюстрациите към книгата „Моята София и други образи“ (издателство „Точица“), издадена с подкрепата на Столична програма „Култура“. Автор и илюстратор е Вяра Баяджиева, която вижда София като сбор от истории. Историите на хората, които среща по пътя си. Колоритните персонажи около нас, които правят живота в града толкова пълнокръвен, изпълват го с динамика, със сюжети… и с чар. „Моята София и други образи“ е светъл поглед към човешкото очарование на София.

На 3 април в 11.30 ч. в градина „Кристал“ ще бъде открита изложба, посветена на един от символите на града, залегнал и в герба – планината Витоша. До 16 април в Галерията на открито щ можем да видим архивни фотографии, карти и документи, свързани с първите стъпки, предприети за обособяването на защитената територия, отношението им към частните земи и имоти, промените по отношение на допустимото строителство и други любопитни факти, свързани с управлението и опазването на планината. Представни са исторически момемнти от изграждането на хижи и инфраструктура. Втората част на изложбата е посветена на биоразнообразието и богатството от красиви растения, потайните обитатели на планината, които биха могли да бъдат наблюдавани в непосредствена близост до големия град, а и в самия него. Представени са музеите и алеите, които предоставят възможност за множество образователни, спортни и социални дейности сред природата и в непосредствена близост до столицата. Изложбата се организирана съвместно с Регионален исторически музей-София и Дирекция на Природен парк „Витоша“.

Софийският духов оркестър ще изнесе концерт в градина „Кристал“ от 12.00 часа.

На 3 април с вход свободен столичани и гостите на града ще могат да разгледат експозициите в Софийската градска художествена галерия и филиалите й – галерия музей "Дечко Узунов" и галерия "Васка Емануилова". Регионален исторически музей - София също ще отвори безплатно врати за постоянната експозиция и временните изложби в сградата на площад "Бански" №1, археологическите останки под бул. "Княгиня Мария Луиза" в Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика", археологическото ниво на храм "Света София" и Триъгълната кула на Сердика, съобщиха от Столична община.

Седемнайсет от станциите на Софийското метро ще бъдат огласени на 3 април от музиката на млади софийски музиканти. Възпитаници на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и формации към Народно читалище „Тротоара 2020“ ще свирят от 17.30 ч. до 18.30 ч. на метростанциите „Сердика“, „Васил Левски“, „Софийски университет“, „Национален дворец на културата“, „Г. М. Димитров“, „Западен парк“, „Летище София“, „Театрална“, „Витоша“, „Бизнес парк“, „Красно село“, „Вардар“, „Централна гара“, „Европейски съюз“, „Патриарх Евтимий“. Джаз формация „София“ към общински културен институт „Надежда“ ще свири на метростанция “Хан Кубрат“. Инициативата се реализира с партньорството на "МУЗИКАУТОР".

На 3 април започва тридневен филмов фестивал „Столична програма „Култура“ представя…“, който ще покаже в кино „Влайкова“ документални филми, финансирани от Столичната община н направление „Кино“ на Столична програма „Култура“. Зрителите ще могат да се срещнат и с някои от екипите, създали филмите. Филмовата поредица ще продължи на 6 и 7 април.

Програмата започва в 20.00 ч. на 3 април с филма „Къщите говорят“ (50 мин.), режисьор Владимир Люцканов, сценарист Антоанета Бачурова, оператор Кирил Проданов.

“Къщите говорят” е биографията на един град, разказана пред съвременните му обитатели и припомняне, че всеки от нас поотделно е отговорен за качеството на общия ни живот. Художествено-документалната поредица фокусира погледа към софийски архитектурни шедьоври и човешките съдби под пластовете история. Визия и история припомнят за размаха на будни личности от следосвобожденска България, оформили антропологията на един модерен град, който бързо става част от общоевропейския проект.

На 6 април прожекциите започват в 16.00 ч. с филма „аз съм Денис“ (25 мин.), режисьор и сценарист Орлин Милчев, оператор Филип Търпов. Документалният дебютен филм изследва близостта и приятелството на фона на войната в Украйна и бежанската криза. Денис Иващенко е 18-годишен бесарабски българин и беженец от войната в Украйна. Той пристига сам в София през юни 2022 г. Търси работа през фейсбук групи и сайтове, и на една от обявите му откликва Алекс Георгиев, собственик на склад с екип от 30 души. Алекс е израснал в краен квартал и познава трудностите. Той вижда потенциал и парче от себе си в Денис. Взима го на работа, воден от интуицията си.

Автор и продуцент на „105 минути София“ е Камен Воденичаров, сценарист е Таня Димова, режисьор – Димитър Ланджев, оператор – Петър Димов. Проектът, посветен на София, ангажира аудиторията по привлекателен и динамичен начин, като преплита елементи от анимационното, документално и игрално кино. Прожекцията започва в 16.30 ч., филмът е с продължителност 96 мин.

В 18.30 ч. "В името на бог Ръгби" ще представи историята на спорта ръгби от света към България – с първите нежелани стъпки на "капиталистическата игра", през изтритите постижения, незабележимото разпространение и признаците за нов живот в ХХІ век. С комбинация от архивни записи, зрелищни кадри от игрището и свидетелства на състезатели от 1956 г. до днес, разказът надскача спортния контекст и дава широка картина на живота у нас през различните периоди на ХХ век - с ръгби и без ръгби. В разказа участват историците Веселин Методиев и Димитър Стоянович, музикантите Орлин Павлов, Владимир Ампов-Графа, Благовест и Светослав Аргирови и др.

Сценарист и режисьор е Васил Върбанов, оператори – Крум Родригес и Орлин Руевски.

Столична библиотека - една от най старите общински културни институция в града ще отбележи 145 години от обявяването на София за столица на България с поредица интересни инициативи:

Фотодокументална изложба „Кметовете на София“

„През течение на своя полувековен живот българската столица е била управлявана от много кметове и общински съвети. Те всички са полагали грижи и старание за развитието и благоустройството на нашия престолен град. Благодарение на техните усилия, София можа от една малка паланка да добие днешния си доста привлекателен вид на модерен град.“ Александър Тацов, 1932г.

Експозицията представя столичните кметове от учредяването на Софийския градски съвет до днес. Отбелязани са най-важните моменти от тяхната дейност и най- значимите им постижения. Ще бъдат изложени ценни книги и сборници с документи от фонда на Библиотеката, които допълват сведенията за усилията на общинската управа през годините за благоустрояването на града и превръщането на София в модерен европейски мегаполис. Интерес ще предизвикат биографиите на Димитър Петков, ген. Владимир Вазов и инж. Иван Иванов и други софийски кметове, оригинални ценни издания, които представят емблематични сгради, паметници, институции и тяхната интересна история. Сред показаните редки книги са знаковият „Кратък исторически преглед за Столичната община“ на началника на административния отдел на общината Александър Тацов (1932), „Нашата столица, нейното благоустройство и украсяване“ на Асен Кермекчиев (1907), „Стара София“ (1941) на инж. Радослав Михайлов, бивш зам. кмет от кметския екип на инж. Иван Иванов, „Александровска болница“, юбилейни книги на Първа мъжка гимназия (1904) и Първа девическа гимназия в София (1904).

Кръгла маса „Моята София“ – (4 април, 14 ч., галерия „София“)

Дискусията събира за пръв път изявени автори на научно-популярни книги, посветени на историята, миналото и развитието на столицата ни.

Участници в дискусионния панел ще бъдат : проф. Кирил Топалов и проф. д-р Тони Николов (носители на учредената в рамките на Годишните награди на Столична библиотека награда за най- интересна книга за София), както и д-р Петър Величков, д-р Александър Геров, Мариана Екимова-Мелнишка, Павлина Делчева-Вежинова, Магдалена Гигова, Георги-Момчил Попов, Здравко Петров. Модератор на диску-сията е Виктор Топалов. Кръглата маса е съпроводена с експозиция от авторски книги на участниците в дискусията, посветени на София,.

На кръглата маса ще бъдат представени всички издания на Столична библиотека, свързани със столицата, тематичната поредица за близкото минало на града: „Моята София“, „Голямата София“, „Красивата София“, която може да се намери в цифров формат на сайта на библиотеката, ще бъде презентирано и най – новото й издание „Любопитната София“.

Ще бъде учреден и първият неформален клуб на писатели, изследователи и журналисти, пишещи за София. Бъдещите активности на клуба ще засилят интереса на читателските публики към уникалното книжовно наследство, съхранявано във фонда на Библиотеката и към оригиналните й дигитални платформи. Клубът се организира с подкрепата и съдействието на Столична библиотека, а членовете на клуба ще се включат в различни инициативи на Библиотеката, насочени към приобщаване на младежката и ученическа аудитория към богатото културно наследство на София.

Екскурзионен маршрут сред колекциите на литературния музей на Столична библиотека „Бележити българи“ на тема - „София в творчеството на Симеон Радев, д-р Константин Стоилов, Кирил Христов“ (3 април, начало 14 часа).

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


148
Още по темата: София
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
48
6
 
4
 
! Отговори
Темпос фугис преди 1 месец
Корена на името Сердика идва от латинската дума cerdo която означава *** или прасе да не се обидят някой столичани
47
0
 
6
 
! Отговори
до 49 преди 1 месец
1867 година в София има 20 джамии, 13 молитвени домове, 7 медресета и 10 текета.факт колкото и да не се харесва на другаря джурналист.Първият кмет е руснак и първата му работа е да взриви джамиите.Братушки братан...
46
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Много се настройвате срещу софиянци били те нови или стари. Въобще не можете да сложите всички под един знаменател. В София са концентрирани властта и парите. Съответно и високо квалифицирани професионалисти. Нито месторождението, нито местоживеенето те определят като личност. Но усещам завист към живущите в София, което е необяснимо.
45
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Можеше да напишете и колко джамии е имало. Като скривате историята, тя няма да изчезне.
44
8
 
8
 
! Отговори
Ром'с преди 1 месец
София когато става столица е била на 7 махали ...май 2 или 3 български,турска,еврейска,арменска,цигганнскка.... Захари Стоянов се вайкаше в Записки...,че двама човека са допуснали изместването от Търново към София на НС .А и още за шопите ...те били най-лоялни към турската власт и ... засега толкова.)
43
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
най голямата грешка ,че София е станала столица и ни управляват шопи, трябвало е да стане или Пловдив или Търново
42
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Малее голема радост, столица в която си празнуват националните празници по пътищата, паркинги, третоари и кръгови е прекрасна столица, а не дай си боже валне малко дъжд, задължително трябва да обуваш гумените ботуши, че инак някоя третоарна мина може да ти почерни маратончиците. Много е хубаво там
41
2
 
8
 
! Отговори
До негодуващите преди 1 месец
Няма смисъл от злоба, не ние сме си избрали да бъде Столица. А в сегашно време повечето тук предпочитат да се преместят държавните институции, ако ще в полето. То като настане сезона за митинги, протести, контрапротести, прайдове и международни мачове тук не се живее. Не можеш да се прибереш с часове.
40
6
 
7
 
! Отговори
НДК преди 1 месец
Това с "културния център" е меко казано невярно.
39
0
 
9
 
! Отговори
Ха ха преди 1 месец
Бъркаш двата щата, Уефски произнасят в Перник.
38
9
 
4
 
! Отговори
абе преди 1 месец
какви българи са тия дето казват "УЕВСКИ"...да го преведа ЛЕВСКИ?
37
3
 
7
 
! Отговори
Сф ХХ-ХХ А преди 1 месец
Докато селяци управляват града ни, нито град като град, нито празник като празник ще имаме. Решения взимат тесногръди хора с плоско мислене, не могат да погледнат по-далече от мегдана и околните къщи. Те това са виждали в родните си места и нямат поглед, мащабно мислене.Честито Столичани!
36
6
 
9
 
! Отговори
паф преди 1 месец
териториална България на Аспарух, Крум, и Симеон Велики е била в земите от Варна до Търновград, а земите на запад, населени от хуни и печенези, били завзети от Третото българско царство! затова трябваше Велико Търново да е столица на България!
35
5
 
15
 
! Отговори
а пък преди 1 месец
А пък преди 15 години Бойко взе да концентрира всякакви икономически и други ресурси в София за сметка на останалата част от страната. И така се появи тази голяма разлика. А хората от малките градове изнемогват. Та не се сърдете на тях, че идват в София да търсят поминък.
34
7
 
10
 
! Отговори
Айляк преди 1 месец
И азе кат един виден софеанец мога да кажа, че България вече е едно големо село, начело със Софето, разбира се. Едно време сека жаба си знаеше гола, сельото си беше селянин, гражданинът - гражданин. Идваха малка част селяни в градовете, но не беше лесно - работа, гражданство и т.н...Сега е мазало. Затова сме и на това дередже, де...
33
2
 
4
 
! Отговори
бре! преди 1 месец
Оня ден един ми вика "Колкото живеят в България, толкова са и в София". Не знам дали е вярно.
32
2
 
5
 
! Отговори
ВЪПРОСЧЕ преди 1 месец
След Берлинския конгрес и разделянето на България на васално Княжество и автономна област ''Източна Румелия'', седалището на руската военна квартира се премества от Филибето в София /единствената територия на юг от Стара планина/. Познайте коя е истинската причина за преместването на столицата от Търново към местото от където се управлява територията.
31
1
 
11
 
! Отговори
А преди 1 месец
Колко качили се на жълто влакче помнят, че преди това бяха зелени и се управляваха и от двете страни? Тогава дори и не са сънували, че е възможно да вземат софийско жителство. Заради такива обиждат софиянци, носят липсата на възпитание от родния си край, цапат и изхвърлят през прозорците. Честит празник на всеки, който се чувства софиянец и допринася за доброто на града!!!
30
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Една огромна грешка...!!
29
2
 
19
 
! Отговори
До Варненец преди 1 месец
Истински софиянец не демонстрира произхода си. Бият се в гърдите единствено тези, които за първи път се качват на жълтото влакче за да спят в някой от крайните квартали - бивши села. Не забравяйте, че паметникът на Левски е нейде край София, градът е свършвал малко след Лъвов мост. Около тях поляни и царевичак, сега елитни квартали.