Магистралите ни опасни, предлагат максималната скорост да е 130 км/ч

Намаляването само с 1 км/ч ограничава жертвите на катастрофите
18 апр 2022 10:20, Анисия Иванова
101

От МВР предлагат намаляване на максимално допустимата скорост по автомагистралите от 140 км/ч да стане 130 км/ч за водачите, които са с категория "B". Транспортният министър Николай Събев обаче се обяви против искането. Според него са нужни по-добри пътища, а не нови ограничения.

"Само в две държави в Европа има скорост 140 км/ч. Това е Германия и Полша, има изследване, че всеки един километър по-ниска допустима скорост на магистралите би спасил 2000 човешки живота годишно в Европа. Най-добрите показатели по пътна безопасност, където има най-малко загинали, са Холандия, Белгия. Там скоростта е около 120 км/ч. В Англия е 110 км/ч. Това предложение беше 2012 година. Бойко Борисов тогава наложи 140 км/ч", каза председателят на Българската асоциация на пострадали при катастрофи Владимир Тодоров в студиото на "България сутрин".

По думите на експерта по пътна безопасност Любка Маринова катастрофите по магистралите са се увеличили.

"Преди бяха 5% от общия размер на катастрофите, а сега са 13%. Трябва да се намали скоростта за движение по магистралите. Те не са качествени, както навсякъде по света. Инфраструктурата  не отговаря на изискванията. Ние не ограничаваме хората, а мислим за техния живот", категорична е тя.

И припомни, че в Германия карат много по-нови коли и върху пътища, които инфраструктурата им е изключително добра. Маринова подчерта, че ТИР-овете са причина за доста катастрофи, включително и по магистралите.

"За моторите определената скорост е 100 км/ч, само че няма мотор, който да се движи с тази скорост на магистрала. Трябва да се коригират тези предложения. Камерите на "Пътна полиция" са настроени да засичат на 150 км/ ч, имаме 9 километра толеранс. Размерът на глобите не е толкова важен, по-важно е да се събират, но законодателството ни е от миналия век", допълни Владимир Тодоров.

Според него трябва да има бързина на връчване на фишовете и трябва да се създаде процедура, по която по електронен път да се общува с всеки водач.

"При увеличение на жертвите не може да продължаваме да караме по същия начин, да правим нарушения и да допускаме толкова много катастрофи. Ние сме в едно от първите места в Европа по загинали на 1 милион население", коментира експертът по пътна безопасност в ефира на Bulgaria ON AIR.

Тя апелира водачите да не сядат зад волана, след като са употребили алкохол, защото по Великден ги очакват строги проверки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


101
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И кой е виновен? Сигурно не и герб , техните пътища бяха без дупки до края на деня в който отразиха лентичката.
6
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За бг магистралите и 110 е много. Не че някой ще ги спазва,де!
5
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Как така опасни баце 15г го строи ремонтира и прочие
4
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На тези,които строиха магистралите да им се потърси строга съдебна отговорност,а не само да искат пари!
3
1
 
17
 
! Отговори
аз преди 2 години
Не може да бъде! Бойко 10 години прави пътища, сега изведнъж - били опасни!
2
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Нека се силят и с 200 бе,естествения подбор на нещата винаги се нарежда :)
1
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Никакви жертви не ви интересуват! Искате да щавите хората за парииииии!