Цените на наемите у нас са ниски спрямо други столици в ЕС, предстои ръст

Лихвите по ипотеките биха се задържали на нивата от последните две години
Обновена: 15 мар 2024 18:28 | 15 мар 2024 18:23, Анисия Иванова
104
Цените на наемите у нас са ниски спрямо други столици в ЕС, предстои ръст
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Ниските лихвени нива по ипотечните кредити до известна степен са основният фактор, на който се дължи настоящото състояние на имотния пазар, но трябва да обърнем внимание, че повечето покупко-продажби се случват без ипотечни кредити. Приблизителното съотношение на потребителските кредити с ипотека спрямо продажбите на жилища в големите градове е около 50 на 50. Около 60% от сделките на недвижими имоти в големите градове се случват с налични средства. Това коментираха Антон Илиев, съосновател на имотна агенция, и Стефка Загорова, кредитен консултант, в предаването „В развитие“ с водеща Вероника Денизова.

Цените на наемите все още са ниски спрямо други столици и по всяка вероятност предстои те да бъдат по-високи в следващите години. Те изоставаха и в стъпката на увеличение спрямо продажните нива, защото българинът предпочита да живее в собствено жилище. Пазарът на наеми е доста скромен, но предстои предстои да се промени, тъй като не всеки ще може да си позволи да си купи имот, заяви Илиев.

В България лихвените проценти по кредитите се формират основно на база на лихвените проценти по депозитите, които банките предлагат на пазара. На база тази статистика, която банките подават към БНБ, всяка взима различни срочности по депозити. Това е основният компонент, от който зависи крайната лихва към потребителите. Има и фиксирана надбавка, която е една и съща за повечето банки, както и променливата компонента, обясни Загорова.

"Доколкото лихвените проценти са зависими от лихвите по депозитите, това е ефектът, който наблюдаваме през последните години. Както повечето хора знаят, лихвите по депозитите, които банките предлагат, са по-скоро близки до нулата, тъй като има огромен ресурс, привлечен под формата на депозити у банките.“

Някои от най-перспективните банкови клиенти могат да издействат лихвен процент около 2%. През последния месец тенденциите от миналата година леко се промениха и ако можеха да достигнат около 2,5%, в момента тези банки не падат под преференциалните нива, които предлагат.

Въпреки това нивата са много ниски на фона на европейските - около 2,18 са най-ниските оферти, които се предлагат от страна на банките.

"Лихвите по ипотеките по-скоро биха се задържали на нивата от последните две години. Може би повечето погледи са насочени към това какво би следвало, ако приемем еврото и какви евентуални рестрикции от ЕС биха се наложили.“

Много често хората са наистина уплашени от всичко, което се говори по отношение на ръста на лихвените проценти. Лихвите в България са почти наполовина спрямо тези на развитите европейски държави. В България също сме наблюдавали високи нива по време на ликвидна криза през 2008 г., когато фалираха много банки. Лихвените проценти бяха около 8-9%, но въпреки това се купуваха жилища, заяви Загорова.

"На този етап няма индикации за предстоящо увеличение на лихвените проценти.“

Според Илиев българските граждани са доста подготвени, тъй като през последните години в публичното пространство ежедневно валят предупреждения за това хората да бъдат внимателни, напомняйки за кризата от 2008 г. Трудно някой, който се притеснява за доходите си, би предприел крачка да изтегли непосилен за него кредит.

Във връзка с това, че в част от офертите на банките може да се вземе ипотечен кредит със самоучастие от 10% Илиев посочи, че винаги препоръчва на клиентите то да бъде минимум 20-25% и месечните разходи за този тип сделки да не надвишават повече от 30% от месечните им доходи. Би била възможна сделка само с 10% участие от клиента, ако оценката на имота е достатъчно висока, за да може банката да отпусне 90%. Все пак обаче, е добре хората да са подготвени с около 30% от сумата, за да реагират при евентуален катаклизъм.

По отношение на лошите кредити Загорова изтъкна, че няма притеснения, като се наблюдават чисти портфейли на банките и много добро обслужване на ипотечните кредити. Хората са много по-подготвени и подхождат предпазливо. Дори доходът им да позволява да изтеглят по-голям кредит, те предпочитат по-малък и сами си слагат един буфер, който ги подготвя за непредвидими ситуации.

Последното тримесечие на 2023 г. за град София има малък ръст в броя на сключените сделки на имотния пазар, но на годишна база има лек спад. Очакванията на Илиев са, че броят на сделките ще продължи да спада и вероятно ще бъдат под 30 000 за 2024 г., приближавайки се до нивата преди Covid, когато средно бяха около 28 000 сделки за столицата.

"Има голям дефицит на готови жилища, а най-търсени са такива с разрешение за ползване и още повече – напълно завършените имоти“, обясни гостът.

Темповете се запазват на издадените разрешения за строеж, но въпросът е доколко най-новото строителство е предпочитано от повечето хора. Много от хората всъщност предпочитат имот, в който биха могли да се нанесат веднага, подчерта Загорова.

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


104
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
2
 
14
 
! Отговори
Аз преди 2 месеца
Нещо за заплатите да кажете?
22
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До 14Програмистите в бг са около 110 к.(повечето от тях са програмисти само на думи и на щат)Повечето от тях имат имоти а тези които нямаха купиха отдавна, някои с кеш някои с кредит. Имотите не са франзели нито програмистите са милионери.Така че това което си написал са пълни BS
21
0
 
18
 
! Отговори
хммм преди 2 месеца
Забележете че със ситен шрифт долу е написано "спонсорирано съдържание" Кой ли има за цел да хвърля пясък в очите на хората че цените били ниски и идва покачване, ами най-вече господата от инвестор които се занимават с брокерство и държат сайта. Внимавайте много хора, един двустаен апартамент във Варна е на цена около 200к бона в момента, за още малко ще си купите такъв във Испания. А за още толкова в Берлин и после ще го отдавате за около 1000 евро на месец доживотно, инвестирайте правилно!
20
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Във Варна има 13 хил. обяви за наем, толкова има и в София. Определено в някои градове няма никаква икономическа логика да закупиш имот и да го отдаваш под наем.
19
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Така е, а за онези от спонтанния протест на Просто Киро го правя направо двоен.
18
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
а на заплатите?
17
2
 
16
 
! Отговори
Аз Кочо преди 2 месеца
Наемите се влияят от две компоненти.1 търсенето и предлагането. В бг няма имигранти и 90 пр. от хората притежават имот а 10 пр. Повече от един имот.2 покупателната способност на населението а тя е най ниската в Европа.Така че успех с повишаването на наемите
16
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Наистина голяма т.ъ.пня. На запад и в нормалния човешки свят цените са наистина доста по-високи, но също и многократно по-високи заплати. Невъзможността да се купи жилище или да се живее нормално на тая територия е причината и за демографския срив.
15
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Наемите били ниски, цените били ниски... а в коя европейска държава взимат 500 евро минимална заплата?
14
19
 
3
 
! Отговори
ИТтата обраха народа преди 2 месеца
Програмист взема средно 7хил лева само от заплата. Отделно гуши от наеми. Реално програмистите изкупиха апартаментите защото ние обикновените хора не можем да предложим по-добра цена. Сега програмистите са монополисти на пазара за наеми и нямаме избор и трябва да им пълним джобовете.
13
0
 
19
 
! Отговори
Зевс преди 2 месеца
Сравнявате круши с ябълки, вземете покупателната способност и ще се окаже, че цените ни изобщо не са малки.
12
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Кокло да са ниски в София, Варна или Пловдив :)))
11
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До Пълни глупости Зависи. В "новите" квартали положително е така, но в стария Лозенец, в добрия център и в Докторска активно търсят да наемат.
10
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Много Кеш има в страната!
9
2
 
18
 
! Отговори
КАЛАКУТА преди 2 месеца
Ръст на цени на абсолютно всичко има и ще продължава да растат. Ръст на заплати и пенсии обаче не се предвижда или ако има то е абсолютно без значение...
8
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Изобщо не са ниски наемите, мейби в некое градче са ниски, но не и в големите градове :)))
7
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До До 1. Че що не си я дал досега след като има много желаещи ? Чакаш цена ли ? Клоун клавиатурен.
6
4
 
21
 
! Отговори
Пълни глупости преди 2 месеца
Няма търсене. В София има 200 000 празни апартамента
5
18
 
4
 
! Отговори
До 1 преди 2 месеца
Защото няма смисъл да взимаш жилище и да го отдаваш под наем ако не печелиш от него. Затова сега предлагам панелката от 40 квадрата в Люлин за 1600 лева. И не се притеснявай, има много желаещи да я наемат.
4
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
До Анонимен 3. Единствената ти цел в живота е да плещиш глупости на поразия ли ?