Мирослава Тодорова като неконкретен случай за конкретна дискусия

Висшите магистрати в лют спор за случая с уволнената съдийка
Обновена: 16 юли 2012 16:56 | 16 юли 2012 14:00,
243
Мирослава Тодорова като неконкретен случай за конкретна дискусия
Тодорова стана конкретен пример по време на дискусията. Снимка: Булфото

Последователността на дисциплинарната практика на Висшия съдебен съвет беше обсъдена на днешното извънредно заседание на съвета, свикано от правосъдния министър Диана Ковачева.

Тя поиска да бъде направена дискусия по темата, след като миналата седмица членовете на ВСС освободиха дисциплинарно председателката на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова заради забавяне на дела и допускане на изтичане на абсолютната им давност.

Още по темата

Съдийката е известна с острите си критики към съвета и конфликта си с вътрешния министър Цветан Цветанов.

Освобождаването на Тодорова обаче предизвика съмнения, че върху ВСС е оказвано въздействие и уволнението й е неправомерно. Сред критиките към ВСС се открои мнението, че не се взима предвид натовареността на магистратите.

По време на днешното заседание министър Ковачева на няколко пъти подчерта, че не трябва да се обсъжда конкретният случай, а практиката като цяло.

Въпреки това ВСС не успя да излезе от конкретиката и в центъра на обсъжданията и споровете остана Мирослава Тодорова, нейната ангажираност и забавяне на дела, които е гледала.

По-голяма част от магистратите държаха на позицията за освобождаването й. При защитата на позициите те се позоваха дори на данни от медиите, защото по закон нямат право да разкриват факти от случая.

"Дисциплинарната практика се спазва, тя винаги е била последователна", заяви категорично Петър Стоянов, член на ВСС. По негови думи винаги при разглеждане на случай, когато магистрат е забавил дела, се взима предвид неговата натовареност.

Пламен Стоилов защити позицията на колегата си. Според него ВСС е бил поставен в една неблагоприятна позиция. Стоилов определи дори като “изстъпления срещу съвета“ заформилата се дискусия след уволнението на Тодорова.

В защитата на правомерността на уволнението й той се позова на публикации в медиите, подобно на Цветан Цветанов. Стоилов за пореден път припомни случая със забавяне на мотивите по дело за отвличане, което е довело до изтичане на абсолютната давност на случая.

Магистратът не пропусна да припомни и случая със сочения за наркобос Васил Маникатов, който и беше причината за спора между Тодорова и Цветанов. Тогава вътрешният министър обвини съдийката, че защитава интересите на организираната престъпност, а Тодорова от своя страна заведе дело за клевета.

След като изложи медийните данни за нарушенията на Тодорова, Пламен Стоилов също засегна темата “кой чии интереси защитава“. Той призова гражданите да разберат защо се води тази битка и чии интереси се опитва да защити ВСС.

Иван Колев пък се опита да опровергае натовареността на съдийката. Той изнесе данни, според които тя никога не е разглеждала повече от 260 дела годишно. По негови думи Тодорова най-вероятно не може да съвместява задълженията си като съдия и задълженията си като преподавател.

“Всичко опира до организация“, поясни Колев. Той определи случая с Мирослава Тодорова като прецедент в забавянето на дела. По думите му няма такъв случай в световен мащаб - съдия да пише мотиви по дело близо пет години.

На другия полюс застанаха Лазар Груев и главният прокурор Борис Велчев. Двамата неколкократно изразяваха несъгласието си с освобождаването на Тодорова.

По думите на Груев от случая с освобождаването на съдийката “не е спечелил почти никой, а са загубили почти всички“. Според него са загубили добросъвестните съдии, гражданите пък са загубили ориентация за работата на съдиите, а ръководителите вече не знаят дали да внасят предложения за наказания на магистратите, защото се чудят как ще завършат случаите.

Груев попита защо никой не е обърнал внимание на натовареността на съдиите преди скандала, при положение, че той постоянно се опитвал да насочи фокуса натам.

Той защити Тодорова, като обясни, че наказанието има две функции – възмездие и въздействие върху нарушителя и останалата част от обществото.

Груев намекна за неправомерно освобождаване на Мирослава Тодорова, като обясни, че е много жалко, когато някой се осъжда, само защото се казва по определен начин.

Борис Велчев пък определи днешната дискусия като “предварително обречена“. По негови думи няма как дебатът да излезе от конкретния случай. Главният прокурор обясни на колегите си, че с тази дискусия “изглеждат идиотски“, защото не могат да оповестят конкретни факти около уволнението на Тодорова.

Според Велчев дебатът за натовареността е обречен, защото мандатът на сегашния Висш съдебен съвет изтича, а през последните години не е направил нищо, за да реши проблема.

“Ние не знаем каква е натовареността на магистратите“, обобщи обвинител №1.

На фона на споровете правосъдният министър Диана Ковачева всячески се опитваше да отклони дебата от конкретния случай и на няколко пъти призова колегите си да спрат дискусията за Мирослава Тодорова.

Въпреки това Ковачева оповести, че е получила писмо от съдийката, в което Тодорова приветства дебата за натовареността на магистратите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


243
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
100
2
 
7
 
! Отговори
ай преди 11 години
Каша и мътен мозък от жегата.Чакайте 18.07.2012г ,за да прочетем Доклада. Изводите, както се предполага ще са безпристрастни!Бой по всички фронтове за неизпълнените препоръки.Управляващи,съдебна власт ,Партии ,мафия-власт,олигарси.Б.Б. е като тъмен облак след срещата си с двамата най-големи,нима не го забелязвате? И избяга да почива.
99
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
тази Цветанов я разби, но тя ще го разбие в съда със сигурност! Цвъцко ще бъде първият осъден вътрешен министър от съдия в съда!
98
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
През 2009, 2010 и 2011 г. Крънчева си оспорва челното място по най-голям брой несвършени дела с Мариян Марков, като през първите две години има по 77 такива казуса, а за м. г. са паднали на 56. В същото време през трите години са й били разпределени общо 345 дела. За сравнение, Мирослава Тодорова има 50 незавършени дела през 2009 г., 49 през 2010 и 41 през м. г., като за целия период е поела над два пъти повече производства - общо 734
97
3
 
9
 
! Отговори
Нане преди 11 години
Ц в ъ то се изцвъка за пореден път , гонен от собствена си злоба ченгеджиска подлост си отмъщава на наперената съдиика, хем сладко отмъщение и хем другите съдии да треперят от него. Като видяха герперите че резултата е поредното посиране се чудят какви салта да изпълнят само да замажат тъпата си политика , лошата новина е , че това е постоянна практика във всички области.
96
7
 
3
 
! Отговори
човек преди 11 години
А, как се става председател на Съюза на съдиите...??? А,.. съдия Тодорова, я си спомни, пък тогава се провъзгласявай за "борец срещу неправдите".Вярно е, че при падане от високо повече боли.Ако беше кретала по нанагорнището, и с много, и качествена работа беше извоювала високото място, нямаше да се самозабравиш. А сега чакаш помилване.
95
3
 
7
 
! Отговори
107 преди 11 години
Статията не е за съдии, а за съдия, ако можеш да разбереш разликата де простовато герберче!
94
1
 
5
 
! Отговори
102 преди 11 години
ми нема как да ти помогна да мислиш, брато, то не е лесна тая работа, като ти лъснат веднъж мозъчето, няма как да станетая съдийка ясно, виновна си е уволнили са яобаче кажи ти като много знаеш и се пениш, що според теб Янева продължава да е председател на СГС ? и що не я уволнят и нея ? щото в страсбург и за нея ще ни осъдят също така
93
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Любимата на властта Владимира Янева бе повишена заради:- забавени 44 дела.- скандално прекратено дело за Софийски имоти, от които тя самата се е облажила,както и цялата й фамилия.- неясно здравословно състояние - няккава дисфункция ли беше, раздвоение ли и т.н.Но това не се вижда от ВСС, щото Цвинокие им размахва досиетата
92
1
 
4
 
! Отговори
103 преди 11 години
И кой да ги съди - Боко или Цоко:))))
91
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Анкета:Смятате ли, че съдиите си вършат работата? Да +Не -
90
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ам законите са такива съда съди според закона! Боко и цвъки не да си опражняват реториката по медиите ами да пишат свестни закони и да ги приемат!
89
4
 
4
 
! Отговори
95 преди 11 години
Хахахаха! Че кой е казал ,че със заплатата си някой трябва да си купи компютър, за да върши служебната работа!:) Толкова сте *** герберите:)) Направо не е за вярване!
88
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
до 102 Да само дето дело на Тодорова не е стигало до Страсбург, защото е потвърждавано на по-горни инстанции!
87
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Аве хора, вие видяхте ли един поне престъпник да е осъден в тая държава за последните години?Проблема е, че съда е НЕЗАВИСИМ. Той, както *** и БФС има специалните протекции на извъндържавни инстанции, които леко са се объркали.ДС и БСП държат съда къде с компромати, къде с пари. И понеже никой не може да ги пипне, те правят мръсно на опонентите си, донякъде, за да се каже : Видиш ли, тия не могат да преборят престъпността., а от друга, защото в повечето случаи става дума за техни хора.
86
5
 
2
 
! Отговори
94 преди 11 години
Пак не ти схванах мисълта или просто си плещиш безидейно :))). Не разбрах твоята позиция :). Това с двойния аршин е бля-бля. Кажи според теб за 50 забавени дела на година и за писане на мотиви 5 г. по-късно кое е справедливото наказание - уволнение или мъмрене? За мен е уволнение. Да не забравяме, че благодарение на такива като тази в Страсбург ни съдят двойно - хем жертвите, хем бандитите, а парите излизат от нашия джоб.
85
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Четири нарушения откри инспекторатът в работата по делото "Софийски имоти" на новоизбраната за председател на Софийския градски съд семейна приятелка на вътрешния министър Цветан Цветанов Владимира Янева.Инспекторатът е установил, че Янева е получила обвинителния акт за неизгодни сделки срещу бившия шеф на общинското дружество Тошко Добрев и още 13 подсъдими на 22 юли 2010 г. Едва на 20 декември тя се произнася, че делото трябва да бъде прекратено. "Делото е било при съдията близо 5 месеца от образуването му, следователно 3 месеца след изтичане на законоустановения срок"Прави впечатление и периодът между датата на разпореждането на съдията за прекратяването 20 декември, и изготвянето на съобщенията за него последното е получено в прокуратурата чак през април 2011 г.За връчването на съобщение са били необходими 45 дни, независимо, че адресът е бил на територията на София, а при оформянето на призовката не са отразени причините за този продължителен период", пишат инспекторите.Делото е било изпратено в Софийския апелативен съд на 1 април. Това става, след като прокуратурата още на 14 февруари оспорва прекратяването на процеса за злоупотреби в "Софийски имоти". По закон трябва да се изчака да изтече срокът за обжалване за всички страни в процеса, за да се изпрати делото на горната инстанция. Този срок е изтекъл на 22 март, но вместо тогава делото само да бъде свалено един етаж по-надолу в Съдебната палата в София, това става 7 дни по-късно.Последното, четвърто нарушение на закона при воденото от Янева дело е, че до ден днешен процесът срещу Тошко Добрев не е насрочен. Янева е задължена да направи това до два месеца, след като получи папките по случая от апелативния съд. Тези два месеца изтекоха на 12 юни.В заключенията от проверката инспекторите не дават предложение за наказание на шефа на градския съд. Практиката показва, че наказанията за неспазване на сроковете, които ВСС налага на магистратите, са предимно забележка или порицание. Едва, ако те системно бавят работата си, се стига до по-тежка санкция като намаляване на заплатата.Инспекторатът няма право да извърши най-важната проверка по това дело дали Янева е в конфликт на интереси, тъй като е купила от името на фирмата на баща си два магазина от "Софийски имоти", докато дружеството е било ръководено от Тошко Добрев. Янева отказва да си направи отвод от делото. 22 юни 2011
84
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
айде де, като сте почнали, па очистете и останалите, и оная, приятелката на цецко същоама не ви стиска
83
4
 
3
 
! Отговори
Дражко преди 11 години
Ама това си е жив резил.Как може съдии да са на страната на служител забавил 50 дела.Трябва да и се повдигне обвинение за това.Сто процента е работила за престъпността.Как да живеем спокойно след като благодарение на такива магистрати са на свобода изнасилвачи,крадци и убийци?Тоя номер със забавянето на делата е вече известен и на кучетата по улиците.Пфууу...
82
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Бе тая винаги ли така гледа леко надменно и като ощипана мома?Вече не знам колко пъти ме заливат с нейни гадни снимки и изражението е все едно - повдигнати нагоре вежди и свити като маймунско дупе устни, изразяващи пренебрежение.Аз не знам ама ако някой от вас го уволнят и то ако не си гледа работата както е в конкретния случай дали ще има толкова огън и жупел?Проблема е чисто политически. От едната страна е БСП и ДС, които държат съда и за едното мръсно пускат престъпници, а от др. е ГЕРБ
81
2
 
2
 
! Отговори
74 преди 11 години
Ами из нета забелязах някой от тия дет не са могли да получат правосъдие да са ги питали :). Повечето явно са се наговорили та едно и също повтарят и правят - казват - те това не е държава и са си подали съответните искове в Страсбург :). Там решенията са ясни, по повод липсата на разумни срокове вече си имаме общо колективно бланкетно решение за минали и бъдещи дела и само определят обезщетенията. Ама като имаше предложение тези обезщетения да се поемат от бюджета на съдебната власт е те тая и оная куцата бяха най-ревящите, че това не можело да стане. Защо ли? Ами защото ако го направят няма да има парички за 13,14,15 заплата, а най-вероятно и тия заплатки дет сега ги взимат ще падат яко надолу.