Еврото ни чака: Правителството работи за влизане в ERM II

Това е първата стъпка от присъединяването към еврозоната
Обновена: 24 мар 2018 06:44 | 23 мар 2018 22:30, Екип на Investor.bg
89
Еврото ни чака: Правителството работи за влизане в ERM II
Снимка: архив Reuters

Българското правителство работи активно за присъединяване към ERM II, което е първата стъпка, за да продължи страната към едновременното членство в еврозоната и Банковия съюз.

Това е отговорил финансовият министър Владислав Горанов по време на петъчния парламентарен контрол, става ясно от стенограмата, с която Investor.bg разполага.

Още по темата

Изказването е в отговор на въпрос на Красимир Янков от БСП за това каква е политиката на България по кандидатстването и присъединяването към банковия съюз в Европейския съюз, както и в какъв срок се очаква да бъдат въведени механизмите на Банковия съюз, в това число и Единния банков надзор.

„По време на Консултативен съвет по национална сигурност през юни 2014 г., на който президентът обяви, че има разбирателство между политическите партии, че общественото доверие в банковата система е ключово условие за финансовата стабилност в страната и за функционирането на икономиката. Решението на Консултативния съвет е Българската народна банка да поиска проверка от Европейския банков орган за оценка на ефективността на надзора върху българските банки като се предвиди и законодателна инициатива за подобряване на ефективността на банковия надзор и ясното носене на отговорност“, посочи Янков.

Според него ефектът от решението на Консултативния съвет за национална сигурност в голяма степен е достояние на обществеността, но призова Горанов отново да потвърди стабилността на банковата система в България във връзка с така направените стрес тестове и с международно участие на експерти от европейско ниво и решението тогава е да се инициира от Българска народна банка и се адресира към Европейския банков орган.

„Уважаеми господин Янков, бързам да отговоря, че не би трябвало да има никакви притеснения за банковата система. Тя е достатъчно добре капитализирана. Това го показаха и стрес тестовете и оценката на качеството на активите на цялата банкова система през 2016 г. Това го показва и деескалацията на макроикономическите дисбаланси, която беше направена от Европейската комисия през миналия месец. От прекомерни дисбаланси, ние преминахме към дисбаланси. Темата е много специфична“, коментира от своя страна Горанов.

По думите му през последното десетилетие в отговор на последиците от суверенната криза и кризата в банковата система в еврозоната, там настъпиха сериозни промени. Бяха създадени много нови механизми, структури и институции. Създаването на Банковия съюз представлява една от най-големите институционални промени, посочва министърът.

Той е категоричен, че България има отлични макроикономически показатели, с които устойчиво изпълнява четири от петте критерия за присъединяване към еврозоната. Става дума за държавен дълг, бюджетен дефицит, дългосрочен лихвен процент – в случая по 10-годишни ДЦК в лева, който за февруари 2018 г. е 0,9765%, инфлация – в средногодишната ни инфлация по последни данни за февруари 2018 г. е 1,32 на сто, измерена чрез Европейския хармонизиран индекс за потребителските цени.

„В същото време е необходимо да изпълним и условието за членство в ERM-2 е критерият за валутен курс – минимум две години участие в ERM II с фиксирания курс на лева към еврото. Предвид, че 21 години валутният борд у нас функционира, изпълнението на този критерий, не би следвало да представлява някакъв проблем, но той е формален, който не сме изпълнили. Фокусът трябва да се съсредоточи в това, ако искаме да изпълним стратегическата цел за членство в еврозоната“, посочва в отговора си Горанов.

"Членството в еврозоната, съответно автоматичното присъединяване към Банковия съюз, задължително изисква преди това членство в ERM II и продължаване на следваната макроикономическа политика, ориентирана към стабилността, която би гарантирала, че ще продължим да изпълняваме макроикономическите критерии за последващо членство във валутния съюз. Предвид обаче конфиденциалността на процедурата и пазарната чувствителност, не бих желал да споделям повече детайли, най-малкото от респект и правилата на нашите европейски партньори и Европейската централна банка, към които искаме да се присъединим", коментира още финансовият министър.

Темата стана особено актуална, след като в деня на официалното откриване на българското председателство на Съвета на ЕС Горанов обяви, че се очаква до края на юни страната ни да кандидатства официално за присъединяване към Европейския валутен механизъм, известен като ERM II, като предварителна стъпка преди приемането на еврото.

Още новини четете в сайта на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


89
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
41
18
 
8
 
! Отговори
Я преди 6 години
Най-интересното тук са минусите, които "червената армия" слага на всеки, защитаващ еврото ! Това е напълно достатъчно доказателство, че влизането е еврозоната е правилно решение ...
40
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Слава Богу . Няма вече да има корекоми , чейнчеджий , санжета и трънски курсове ха ха ха
39
2
 
6
 
! Отговори
BG jungla 2019 преди 6 години
Az si oburnah spestiavaniata v evro....,i mislia da si kupia hAvtomat....Ce prez Goranovata zima...da ne se nalozi i na mandri da skacame...ot GLAD
38
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Извинявам се-не ,,латвийка,, а ,,литовка,,И между другото,там са ги метнали с еврото именно с референдум.
37
7
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ПРИЕМАНЕ НА ЕВРО САМО С НАЦИОНАЛЕН РЕФРЕНДУМ! АЗ СЪМ ПРОТИВ! Не може яепа продавници да решават от името на всички!
36
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 38А заплатите им колко се повишиха? Ей не я разбрахте тая пазарна икономика!
35
7
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До ФактЛитва също,3 пъти и половина е поскъпнало всичко!Говорих скоро с една латвийка,жената каза, че преди да приемат еврото ,са им обещавали само хубави неща,след приемането розовият балон ,,евро,, се е пръснал и от там е излязло хищното лице на истинскат алчна и фалшива еврозона!
34
7
 
49
 
! Отговори
- преди 6 години
навсякъде освен на върха на пирамидата, въвеждането на еврото е донесло спадане на стандарта на хората и скъпотия
33
7
 
15
 
! Отговори
Pesho преди 6 години
Влизането в Банковия надзор не изисква приемане на еврото. Но някои не искат надзор, българските банки са на ръба на закона, някой по-зле.
32
12
 
47
 
! Отговори
Атанасов преди 6 години
Бог да ни пази, ако тръгнем да приемаме Еврото като официална валута. Това ще донесе само негативи. После ни чакат 20 гладни години. Единствена полза ще имат вечните любимци на народа - тези, които държат и хляба, и ножа.
31
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 30по-голяма лихва ...........надай се ..... на пияна........!
30
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Най - вероятно тази информация е предназначена за търговците и производителите . Сигнал за действие . Правителството е в правото си да работи за увеличние на постъпленията . За нас е евристичната задача да осъществим ежедневие без разходи . Държава мечта .
29
24
 
15
 
! Отговори
дам преди 6 години
От десет години лев-евро не се е променил и с една стотинка.Така, че реално ние сме си с евро от много време , но ако преминем с евро , лихвите ни ще намалеят до тези в еврозоната , което ще е още по добре за икономиката.А по времето на комунистите долара беше станал 3 хиляди лева.
28
7
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Др. УотсънЧак пък автоматично. То и така си има инфлация. Точно обратното. Натискът на клиентите навярно ще натисне цените надолу. Толкова не я проумяхте тая пазарна икономика. Не разбрахте, че цените всъщност ги определяте вие с портфейлите си.
27
19
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Най-после. По-голяма сигурност на банките, по-добри лихви, по-добре за пазара на работната сила. Няма вече да се крият за "покупателната сила". Няма да има скрито-покрито.
26
6
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Каква работа имаме в Еврозоната,след като нямаме конкурентно производство и икономика и дори зарзавата ни е внос от съседни страни,които са извън ЕС?Не съм сигурен,че европейците ще искат още един воденичен камък на шията си.Има ли някой който да не е наясно,че съвременните икономически и политически отношения се градят на взаимни полза и изгода?За сега предлагаме единствено стратегическото си местоположение,но не мисля че "врагът" ще ни го прости-едно натискане на копчето и ще бъдем минало..
25
6
 
32
 
! Отговори
Др. Уотсън преди 6 години
Това автоматично ще доведе до около 10% скок на цените на всички стоки.
24
11
 
36
 
! Отговори
Ф.С.В. преди 6 години
Правителството бърза за еврото-защото така Евросъюзът ще гарантира по голяма стабилност- причината е - лъжем че хазната е пълна - а явно сме фалирали- Ще бъдем една малка Гърция -Последиците при приемане на еврото ще са тягостни и най вероятно с паднало Правителство- В Италия 2001 г когато приеха еврото- беше ценови шок за италианците.Евро се приема само когато имаш силна икономика висок стандарт и пълна хазна -Очаквам тълпи пенсионери да се хранят на "корем" в магазините безнаказано от закона
23
24
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Щели да се увеличат цените, да се намалят заплатите. Че какво пречи сега да се увеличат двойно тройно, четворно. Само спекулирате без никаква обосновка. Приемането на еврото ще бъде същото като деноминацията ако сте лапета и не го помните, аз си го спомням много добре. Не стана нищо лошо.Приемане на еврото си заслужава само заради контрола който е ни правят от ЕЦБ.
22
7
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Няма такава дилема евро или рубла, нашата валута е левът!