Въпросът е: Дали Съединените щати все още са истинска демокрация?

Той застана пред американците по безпрецедентен начин
31 окт 2018 22:00, Елка Василева
261
Въпросът е: Дали Съединените щати все още са истинска демокрация?
Снимка: архив, Reuters

Гласоподавателите в развитите демокрации са свикнали да отиват до избирателните секции, за да избират между партии с различни визии, програми или идеологии. Хората, живеещи в страни с ограничени свободи обаче, гласуват не толкова за кандидати и по конкретни въпроси, а колкото да покажат, че има свободни и честни избори и че имат право на глас. Съединените щати в тази посока ли се движат?

Докато американците се готвят да направят избора си на изключително важните междинни избори за Конгрес на 6 ноември, значими теми като климатичните промени и имиграционната политика разделят двете основни партии, пише Ройтерс. На дневен ред преди изборите по начин, безпрецедентен за времето след борбата за граждански права на чернокожите, ясно застана самият въпрос за демокрацията.

В голям брой утвърдени демократични държави в Европа и Северна Америка демокрацията е свързана с избора на икономическа програма, определянето на външнополитическия курс на страната или с правенето на избор по пакет от въпроси на вътрешната политика като еднополовите бракове или начина на работа на правоохранителните органи.

В страни, които не са особено демократични обаче, дали защото демокрацията все още не се е утвърдила или защото ерозира, изборите са различни. В страните от бившия Съветски съюз, Азия, Близкия изток и други места изборите често изправят управляващите партии, опитващи се да ограничат свободата на словото и на събранията и да избегнат честни избори, срещу опозиционна партия или блок, имащи за своя предизборна програма именно демокрацията.

През 2018 г. американските избори започват притеснително да приличат на тези в не толкова демократичните страни. В надпреварата за губернатор на Джорджия например кандидатът от Републиканската партия Брайън Кент, натоварен в качеството си на щатски секретар с организацията на изборите в Джорджия, се опита да лиши от право на глас десетки хиляди избиратели, по-голямата част от които афроамериканци.

В Канзас кандидатът за губернатор на републиканците Крис Кобак придоби известност в цялата страна, когато президентът Доналд Тръмп го назначи за председател на комисия за разследване на изборни измами, които са доста рядко явление в САЩ. Кобак е човек, прекарал голяма част от кариерата си в призиви за ограничаване на правото на глас, което би създало трудности за много хора да гласуват - особено за тези, които не са бели. В няколко други щата като Айова, Мисури и Северна Каролина републиканците създадоха през последните две години законодателство, което направи гласуването по-трудно за хората.

Освен различните позиции на двете партии за правото на глас контролираните от републиканците щатски правителства в Оклахома и Луизиана приеха закони, предвиждащи по-тежки наказания за протестиращи или по-друг начин въвеждат ограничения за дейности, намиращи се под защитата на първата поправка на конституцията за свободата на събрания и на словото. Няколко други щати също подготвят подобно законодателство. Това се случва в контекста на направените от президента републиканец предложения за ограничаване на правото на протест и честите му твърдения, че медиите са "врагове на народа".

Причина за оптимизъм е фактът, че дебатът за демокрацията в САЩ е учудващо силен и става все по-публичен. Поддръжниците на по-голямата демокрация призовават за отмяната на закони, които създават препятствия за упражняването на правото на глас, и за по-либерално тълкуване на първата поправка. Други казват, че конституцията е създадена, за да ограничи демокрацията, че текстът на документа не цели да улесни гласуването и че Съединените щати са република, а не демокрация.

Дебатът стана по-нелицеприятен след избирането на Тръмп, който стана вторият (след Джордж Буш-младши) републиканец през този век, заел президентския пост, без да печели народния вот, и горчивината от факта, че Брет Кавано бе одобрен за върховен съдия от сенатори, представляващи малцинството от американците. Това демонстрира недемократичния характер на правилото всички щати да имат по двама сенатори въпреки големите разлики в броя на населението. Това не е добре за стабилността и легитимността на американското правителство, но може бавно да помогне на страната да стане по-демократична.

Голяма е вероятността, когато демократите си върнат контрола над Конгреса, да въведат структурни промени с цел справяне с кризата на демократичната легитимност в САЩ. Някои от предложенията в тази насока включват увеличаването на броя на върховните съдии или предоставянето на щатски статут на столицата Вашингтон и Пуерто Рико. Това ще позволи на населението им с различен произход да избира собствени сенатори и така да бъде намалено расовото неравенство, което (поне до този момент заради броя на малките, населени предимно с бели щати) продължава да бъде характерно за американския Сенат.

Това са партийни позиции, но те отразяват нарастващите опасения на демократите, че дефицитът на демокрация в американските политически структури изглежда е в полза на републиканците. Много от тези проблеми няма да бъдат решени на междинните избори. Начинът, по който е конституиран Сенатът, процесът на утвърждаване на върховни съдии и избирането на президенти не е предмет на гласуването. Въпреки това хората, които искат истински демократична Америка, започват да осъзнават, че тези структури се нуждаят от промяна и че националният дебат за демокрацията става все по-неразделна част от американската политика.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


261
Още по темата: изборидемокрацияСАЩ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
149
8
 
7
 
! Отговори
Зозо преди 5 години
До ГробокопачГледай докато копаеш да не ритнеш камбаната! По пътя за Европа доста *** вече хвърлиха топа!
148
2
 
2
 
! Отговори
Косю преди 5 години
До Гробокопача ти на коя партия симпатизираш? с други думи, като си готов с изкопаването кой би искал да вземе властта??
147
5
 
10
 
! Отговори
Енгелс преди 5 години
За да има демокрация трябва да има елит и пролетариат. В Древна Гърция са били граждани 10% и роби 90%, като гражданите образуват народа (демос) и имат всякакви права, а робите не се броят. Това е демокрацията. В съвременния си вид имаме елит с права 10% и пролетариат 90%, който не се брои.
146
4
 
19
 
! Отговори
Поручик Ржевски преди 5 години
По цели нощи не спя и ме мъчи този въпрос.Демокрацията в САЩ е като демокрацията при др. Тодор Живков - имаш 2 партии БКП и БЗНС и отиваш да гласуваш за една от двете.Нема проблеми - демокрация или диктатура все тая - елита си е елит, пролетариата опъва каиша....
145
15
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тази статия е тотален булшит, нямало демокрация в САЩ обаче защо не става ясно, просто автора се опитва да манипулира аудиторията си. САЩ е еталон за демокрация, всеки щат си има свое законодателство, всеки щат избира пряко свое правителство и местен парламент. От какво са недоволните хипи-либерастите не става ясно, хем им било ограничено свободата на словото, хем се бил увеличил публичния дебат? Болни вечно ревящи шизофреници, на хората им писна от тези деграданти.
144
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ognyanzМъдрия човек с лулата, кажи нещо срещу американския фашизъм.
143
4
 
8
 
! Отговори
ognyanz преди 5 години
Демокрацията не е даденост веднъж завинаги. Тя трябва да се отстоява, иначе лесно управляващите я подменят с нещо, по-удобно за тях. Да погледнем на проблема "по домашному". Някой съмнява ли се, че на следващите парламентарни избори ГЕРН пак ще получи най-много гласове в р'омските махали. Заради демократична програма или заради "суджука" на Цецо Цветанов?
142
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Колко са жалки либералните женички, когато не е тяхното се почват с гей интригите. Сега пък нямало демокрация в САЩ, обаче защо? Защо ги наритаха в ъгъла и не им играят по свирката. Иначе когато искат да прокарват деградантските си идеи не им трябва одобрението на мнозинството хора, изкарват платените протестъри и се почват цирковете. Такава е избирателната система в САЩ, всеки щат /практимески автономна държава/ има еднаква тежест спрямо останалите щати в съюза.
141
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Най-добрата демокрация е в страната на скопените възможности Русия.
140
11
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До ГробокопачДругарю гробокопач, грабвай лопатата и почвай да копаеш гроба на любимия си вожд Путин, че накрая народната руска любов ще го остави да го ядат червеите и лешоядите.
139
6
 
4
 
! Отговори
Боби преди 5 години
Отговор: Да Истиска Демокрация са.
138
14
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Какво има да спорим. САЩ бяха и си останаха страната на неограничените възможности, а Русия бяха и си останаха страната на лишените от възможности.
137
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Когато СССР изстрелва астронавти в космоса, американците все още бесят нег ри те си по дърветата... за каква демокрация изобощо може да се говори в такава държава... нищо никога не се е променило, а ми говорят те за демокрация....
136
7
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Че то кога в САЩ е имало демокрация.Държава,създадена от престъпници и ръководена и до днес от такива.
135
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Недейте споменавайте думата демокрация пред колхозниците, това винаги ги довежда до разстройство и пълнене на гащите.
134
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До На мода в..до 147...И ти ще носиш, даже по-голям!
133
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ама,разбира се!Първо,демократично премахват местното население;Второ,купуват повечето си територии;Трето спретват война с Мексико и и отнемат няколко южни щата;Четвърто,купуват си Аляска;Налапват си Хаваите;Пращат си военния флот поцял свят за разпростиране на американската демокрация;Ограждат Света с демократини военни бази;Цапват Япония с две демократични ядрени бомби,новаторство,в което са единствени досега в света;...и тн,и т.н!Демокрация,изсипвана с бомби по Света!
132
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ушанковите ватанци имат най-добрата демокрация, това съм го чувал лично от вожда Маломерко Путин.
131
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Поредната хипи либерастка простотия - климатичните промени, ***, престъпни имигранти *** и т.н. Цялата статия е насочена срещу белите хора, които трябва да се смачкат, подчинят и гаврят, по всякакъв начин. Ето такива либерални медийни простотии, докара Тръмп на власт, на хората им писна да ги съдят без вина.
130
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
САЩ са станали просто едно " демо"- нещо си бръщолевят, много се рекламират, ама продукта им си е " демо-де"!И почват да плашат света и суверенни държави и гражданите им със санкции, военни агресии- ако не им дава ресурсите си на безценица и не им се връзва на приказките за " каубойска изключителност"!