Въпросът е: Дали Съединените щати все още са истинска демокрация?

Той застана пред американците по безпрецедентен начин
31 окт 2018 22:00, Елка Василева
261
Въпросът е: Дали Съединените щати все още са истинска демокрация?
Снимка: архив, Reuters

Гласоподавателите в развитите демокрации са свикнали да отиват до избирателните секции, за да избират между партии с различни визии, програми или идеологии. Хората, живеещи в страни с ограничени свободи обаче, гласуват не толкова за кандидати и по конкретни въпроси, а колкото да покажат, че има свободни и честни избори и че имат право на глас. Съединените щати в тази посока ли се движат?

Докато американците се готвят да направят избора си на изключително важните междинни избори за Конгрес на 6 ноември, значими теми като климатичните промени и имиграционната политика разделят двете основни партии, пише Ройтерс. На дневен ред преди изборите по начин, безпрецедентен за времето след борбата за граждански права на чернокожите, ясно застана самият въпрос за демокрацията.

В голям брой утвърдени демократични държави в Европа и Северна Америка демокрацията е свързана с избора на икономическа програма, определянето на външнополитическия курс на страната или с правенето на избор по пакет от въпроси на вътрешната политика като еднополовите бракове или начина на работа на правоохранителните органи.

В страни, които не са особено демократични обаче, дали защото демокрацията все още не се е утвърдила или защото ерозира, изборите са различни. В страните от бившия Съветски съюз, Азия, Близкия изток и други места изборите често изправят управляващите партии, опитващи се да ограничат свободата на словото и на събранията и да избегнат честни избори, срещу опозиционна партия или блок, имащи за своя предизборна програма именно демокрацията.

През 2018 г. американските избори започват притеснително да приличат на тези в не толкова демократичните страни. В надпреварата за губернатор на Джорджия например кандидатът от Републиканската партия Брайън Кент, натоварен в качеството си на щатски секретар с организацията на изборите в Джорджия, се опита да лиши от право на глас десетки хиляди избиратели, по-голямата част от които афроамериканци.

В Канзас кандидатът за губернатор на републиканците Крис Кобак придоби известност в цялата страна, когато президентът Доналд Тръмп го назначи за председател на комисия за разследване на изборни измами, които са доста рядко явление в САЩ. Кобак е човек, прекарал голяма част от кариерата си в призиви за ограничаване на правото на глас, което би създало трудности за много хора да гласуват - особено за тези, които не са бели. В няколко други щата като Айова, Мисури и Северна Каролина републиканците създадоха през последните две години законодателство, което направи гласуването по-трудно за хората.

Освен различните позиции на двете партии за правото на глас контролираните от републиканците щатски правителства в Оклахома и Луизиана приеха закони, предвиждащи по-тежки наказания за протестиращи или по-друг начин въвеждат ограничения за дейности, намиращи се под защитата на първата поправка на конституцията за свободата на събрания и на словото. Няколко други щати също подготвят подобно законодателство. Това се случва в контекста на направените от президента републиканец предложения за ограничаване на правото на протест и честите му твърдения, че медиите са "врагове на народа".

Причина за оптимизъм е фактът, че дебатът за демокрацията в САЩ е учудващо силен и става все по-публичен. Поддръжниците на по-голямата демокрация призовават за отмяната на закони, които създават препятствия за упражняването на правото на глас, и за по-либерално тълкуване на първата поправка. Други казват, че конституцията е създадена, за да ограничи демокрацията, че текстът на документа не цели да улесни гласуването и че Съединените щати са република, а не демокрация.

Дебатът стана по-нелицеприятен след избирането на Тръмп, който стана вторият (след Джордж Буш-младши) републиканец през този век, заел президентския пост, без да печели народния вот, и горчивината от факта, че Брет Кавано бе одобрен за върховен съдия от сенатори, представляващи малцинството от американците. Това демонстрира недемократичния характер на правилото всички щати да имат по двама сенатори въпреки големите разлики в броя на населението. Това не е добре за стабилността и легитимността на американското правителство, но може бавно да помогне на страната да стане по-демократична.

Голяма е вероятността, когато демократите си върнат контрола над Конгреса, да въведат структурни промени с цел справяне с кризата на демократичната легитимност в САЩ. Някои от предложенията в тази насока включват увеличаването на броя на върховните съдии или предоставянето на щатски статут на столицата Вашингтон и Пуерто Рико. Това ще позволи на населението им с различен произход да избира собствени сенатори и така да бъде намалено расовото неравенство, което (поне до този момент заради броя на малките, населени предимно с бели щати) продължава да бъде характерно за американския Сенат.

Това са партийни позиции, но те отразяват нарастващите опасения на демократите, че дефицитът на демокрация в американските политически структури изглежда е в полза на републиканците. Много от тези проблеми няма да бъдат решени на междинните избори. Начинът, по който е конституиран Сенатът, процесът на утвърждаване на върховни съдии и избирането на президенти не е предмет на гласуването. Въпреки това хората, които искат истински демократична Америка, започват да осъзнават, че тези структури се нуждаят от промяна и че националният дебат за демокрацията става все по-неразделна част от американската политика.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


261
Още по темата: изборидемокрацияСАЩ
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
129
0
 
1
 
! Отговори
На мода в.. преди 5 години
Очилар кой диоптер носиш?
128
1
 
0
 
! Отговори
БАРУХ преди 5 години
До Анонимен 142На него се подчиняват Ротшилд и Рокфелер!
127
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Обама кво риече на последните си риечи:" САЩ са най- изключителната нация"- нормална изцепка за страна основана на търговията на роби и военна агресия! Коя страна след като е прилагала най- варварски методи срещу други хора и суверенни държави за да заграби природните им ресурси или човешките ресурси- за да се оправдае е използвала " правото си на изключителност и прогрес на ценностите", което си е чиста дискриминация и варварство срещу човечеството!
126
3
 
9
 
! Отговори
Орак преди 5 години
Щатите са една гранде, полицейска държава с шпионски служби, което на практика си е социалистически капитализъм от висша форма, обречен на провал!
125
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Икономическото неравенство се увеличи и това си е див капитализъм с нови технологии, които не могат да омекотят социалните ефекти. Зле платените са все повече и това политизира хората. Западът няма опонент и няма причина да прави социална пазарна икономика. Китай също не е опонент в социално отношение, а само в геостратегическо. Това свърши, а значи е позволено и да експлоатираш усилено и собственото население отделно бедните държави.
124
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
САЩ престава да е демокрация официално през 1787ма. Цялата идея за бащите основатели и разните деклараций за просветеност и свобода са за да се контролират масите.Истинската власт са няколко богати семейства.
123
4
 
12
 
! Отговори
до 133 преди 5 години
Васалитета на България по време на СССР беше в пъти по-малък от сегашната окупация на България от САЩ и евроталантиците . 1.В България нямаше съветски войски а сега има такива американски 2.България търгуваше с много повече страни отколкото сега .3. И основното СССР си плащаше да сме в неговата сфера на влияние .С евтини суровини и гарантиран пазар за нашата просукция .САЩ и Запда от НАС само КРАДЪТ. защото те с кражби са натрупали своето богатство
122
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ко са викаш ... демо ... какво ?
121
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 150 точно пък в русия ако бълваш глупостите който каВаш тук и не ближеш Д на путин си в затвора
120
7
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Парадоксално се получава, но днес в Русия има повече демокрация от САЩ. В Русия може свободно по интернет и СМИ да се говори за всичко, а в САЩ не може. Твърде много станаха уволнените журналисти, преподаватели от ВУЗ и др. преследвани и тероризирани за изказани мнения, особено от категорията на т.н. "неполиткоректни".Още навремето Рузвелт бе казал,че ако в света се появи нов фашизъм то той би приличал на нещата в САЩ.
119
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Най-хубава беше съветската демокрация когато стреляха по границите по собствения си народ дръзнал да бяга от комунистическия рай. Днешната путинската демокрация е слаба ракия.
118
4
 
8
 
! Отговори
чудим се преди 5 години
Ако на еврейските банкери им казват демократи,значи е демокрация!
117
5
 
2
 
! Отговори
ПРОКУРОР : преди 5 години
НА КОЯ ДАТА, В КОЯ БАНКА И КОЛКО $ ВИ ПРЕВЕЖДАТ ОТ МОСКВА?ЩЕ ВИ СЕ НАЛОЖИ СКОРО ДА ОТГОВАРЯТЕ...
116
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ХААХАХ, ЕЙ, ХОДИ ПРИ Бай си тошо! златен век??? ОТКОГА ВАСАЛИТЕТА СЕ НАРИЧА ЗЛАТЕН ВЕК? ПРИЛИЧАТЕ РУСКИТЕ ПАЧАВРИ НА ТУРЦИТЕ - И ТЕ НИ ДАВАХА ПО ТЕЛЕВИЗИЯТА ЗА ЗЛАТНИЯ ВЕК... БЕШЕ ЗЛАТЕН ВЕК ЗА РУСИЯ ТВА.
115
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
ДНЕС БГ! ДОПУСКАТЕ ДИВЕРСИОННИ ЕЛЕМЕНТИ ДА СИПЯТ ПРОПАГАНДА РУСКА СРЕЩУ ОСНОВНИЯ НИ СЪЮЗНИК В НАТО... ВНИМАВАЙТЕ МНОГО! ЩЕ ЛЕЖИТЕ! ДОКЛАДВАЛ СЪМ НА САЙТА НА НАТО ЗА СИГНАЛИ, ТАКА ЧЕ СИГУРНО ВИ СЛЕДЯТ! ТРИЙТЕ РУСКИТРЕ КОМЕНТАРИ, ЧЕ ЗНАЕТЕ ЛИ В ЗАТВОРА КВИ *** ИМА))):
114
2
 
8
 
! Отговори
Victimized преди 5 години
След средновековния феодализъм, властта се разделя на три основи компонента. Политическа, изпълнителна-съд, полиция, т. н. и икономическа. От тези три компонента демократичните държави гласуват само за политиците, които по "ирония" имат най-малко власт над другите, и в конституциите ни е записано, че не е демократично да се месят в работата на останалата власт.В този контекст, няма демократична държава никаде по света, за това престанете с клишатата понеже на всички им писна...
113
7
 
0
 
! Отговори
не! преди 5 години
въпросът е колко ви превеждат на вас от руското посолство?
112
0
 
8
 
! Отговори
Недвусмислено! преди 5 години
Самият факт, че този въпрос вече съществува дава и отговора.... - Ц!
111
9
 
14
 
! Отговори
Бай Тошо преди 5 години
Я да си спомним кога беше последният златен век на България .Дали когато тук не беше псевдо дикататура 1944-1989. Диктатура в която се живееше по-добре от псевдо демокрацията...........
110
1
 
19
 
! Отговори
Бай Тошо преди 5 години
Каква демокрация бре..... Тая дъвка се използва от престъпният америкаски елит да краде собствените си а и още по-лошо хората по света ......В САЩ има една партия Партията на големите пари- Гор Видал. Капитализъм му се вика на това . Само дето капитализма е за хората отдолу. За онези отгоре е исински комунизъм.