Не 60 месеца, вече 60 г.: Ембаргото на Куба надживя 10 президенти на САЩ

Днес американската блокада срещу Куба е по-силна и опасна от всякога
1 юли 2020 21:00, Елка Василева
185
Не 60 месеца, вече 60 г.: Ембаргото на Куба надживя 10 президенти на САЩ
Снимка: БГНЕС

Когато преди 60 години САЩ налагат икономическо ембарго на Куба, песимистите смятат, че то ще продължи цели 5 години. Днес ембаргото, затягано и разхлабвано неведнъж, все още е в сила.

През 1960 година американският президент Дуайт Айзенхауер съветва гражданите на САЩ да избягват пътувания до Куба. Преди това Куба е конфискувала имуществото на американски граждани на острова. В отговор на това САЩ преустановяват икономическата помощ за Куба и намаляват вноса на захар – най-важната кубинска експортна стока. Айзенхауер смята, че чрез ембаргото ще подчини Фидел Кастро и неговите революционери, които година по-рано са поели властта в Хавана.

Оптимистите в САЩ тогава прогнозират, че страната ще издържи не повече от 60 дни, а песимистите говорят за 60 месеца, т.е. 5 години. 60 години по-късно ембаргото все още е в сила.

Заради коронавируса и санкциите кризата в Куба придобива нови мащаби. Американският президент Доналд Тръмп затяга юздите, защото множеството имигранти от Куба в американския щат Флорида могат да наклонят везните на изборите през ноември. Дойче веле припомня хронологията.

Как започва всичко?

През януари 1961 година републиканецът Айзенхауер скъсва дипломатическите отношения с Куба. Неговият наследник в Белия дом е от Демократическата партия и се казва Джон Кенеди. Кенеди не иска да изглежда твърде мек спрямо Кастро. От март 1961 година САЩ могат да изнасят за Куба само хранителни продукти и лекарства, а вносът на кубинска захар е напълно прекратен. Един месец по-късно следва катастрофалната операция в Залива на прасетата: група кубински емигранти се опитват да свалят Кастро от власт с помощта на ЦРУ. Операцията претърпява пълно фиаско.

Още по темата

Месец по-късно Кенеди налага пълно икономическо ембарго срещу Куба. Същевременно ескалира и напрежението със Съветския съюз. Кубинската криза изправя света на ръба на ядрена световна война. Американският президент отговаря с морска блокада на поставените съветски ракети на острова. Хрушчов изтегля ракетите след напрегнати преговори с условието, че американците няма да нарушават суверенитета на Куба.

Картър подава ръка

Известно раздвижване на отношенията с Куба се забелязва едва през 1977 година. Джими Картър облекчава режима за пътуванията, а Вашингтон открива свое бюро в Хавана. В американската столица пък Куба отваря свое представителство. Докато Картър още е президент, хиляди кубинци окупират перуанското посолство в Хавана. Кастро им разрешава да напуснат страната. От април до октомври 1980 година 125 хиляди кубинци успяват да избягат във Флорида. Това е най-масовото бягство на кубинци от острова.  

След падането на Желязната завеса Куба изпада в тежка криза. В периода 1989-1992 година икономиката се свива наполовина. Наследникът на Рейгън, Джордж Буш-старши, решава да нанесе тежък удар на Хавана. През 1992 година Конгресът приема специален закон, който цели да наложи демокрацията в Куба. Американските компании в трети страни нямат право да търгуват с Куба, а повечето чартърни полети между Маями и Хавана са преустановени.

Една година по-късно, когато президент вече е Бил Клинтън, Общото събрание на ООН настоява санкциите най-после да бъдат вдигнати. Само четири са гласовете против, един от тях е на Вашингтон. През 1994 година хиляди кубинци излизат на улицата, за да протестират срещу мизерните условия в страната. Кастро отново използва емиграцията като вентил: 33 хиляди кубинци се натоварват на самоделни лодки и заминават за САЩ. Вашингтон се съгласява да издава 20 хиляди визи за кубински имигранти ежегодно.

През май 1995 година политиката между двете държави получава името “мокър крак, сух крак”: ако кубински мигрант пристигне в САЩ със сухи крака, той може да остане в страната. Ако обаче краката му са мокри, тоест пристигнал е по вода, той трябва да се върне обратно в Куба.

Клинтън не иска да засилва ембаргото, но през 1996 година Хавана сваля два американски самолета. Сделките между американски граждани и островната държава са сериозно ограничени, всяка публична или частна подкрепа за режима на Кастро трябва да бъде санкционирана. По-късно Клинтън разрешава продажбата на различни американски продукти.

През 2004 година Джордж Буш-младши затяга мерките за пътуване. Живеещите в САЩ кубинци могат да посещават своите роднини на острова веднъж на три години, вместо на една. След като през 2008 година Фидел Кастро отстъпва поста си на своя брат Раул, ООН отново гласува за прекратяване на ембаргото. Три държави са против, една от тях е САЩ. Решението не е обвързващо.

Обама обещава ново начало

Барак Обама обявява “Ново начало след десетилетия недоверие” и разхлабва мерките както за пътуване, така и за трансфер на парични средства. По време на погребението на южноафриканския президент Нелсън Мандела в Йоханесбург през 2013 година се стига до историческо ръкостискане между Обама и Раул Кастро. Две години по-късно, в Панама, двамата лидери провеждат разговор.

Обама премахва Куба от американския терористичен списък, възстановява дипломатическите отношения, след което държавният секретар Джон Кери открива американското посолство в Хавана през 2015 година. Една година по-късно Обама посещава кубинската столица, Раул Кастро пък настоява за пълно отпадане на ембаргото като следваща стъпка. Но до нея така и не се стига.

Отново в изходно положение

Две седмици преди смъртта на Фидел Кастро през ноември 2016 година Доналд Тръмп е избран за президент на САЩ. Стрелките на часовника се връщат назад. Куба отново е в списъка на “терористичните държави”, за живеещите в САЩ кубинци става по-трудно да изпращат средства на роднините си, Вашингтон утежнява доставките до Куба, в това число на животоспасяващи медикаменти по време на кризата с COVID-19.

Днес американската блокада срещу Куба е по-силна и опасна от всякога.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


185
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
124
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Нищо новоВсяка държава е ползена! Китай е заплавдял повечето от Азия, голяма част от Африка и натиска яко латинкса Америка. Икономически говоря!Но не е само до пари, а и до влияние. Студента война беше същото - нямаше право на свобода и избор - Или със САЩ или със СССР.
123
9
 
5
 
! Отговори
Чегевара Кючек! преди 3 години
Че Че Че Чегевараааа
122
4
 
14
 
! Отговори
АнатемаНаСулЮПаситто преди 3 години
СДС-Шайката изкорми държавицата ни и изпи кръвчицата и с подкрепата на СеР У-то(ФАЩ).
121
7
 
24
 
! Отговори
Lan преди 3 години
В Северна Корея не бих, *** виж в Куба бих живяла :)...пък баламите да си емигрират в Калифорния. Мен имане не ми трябва...
120
8
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
60 години ембарго и имат по - голям БВП от България. А са с по - малка територия от България ;)))Е те това е да си евроатлантик ;)))И външен дълг нямат ;)))
119
8
 
39
 
! Отговори
Гаро преди 3 години
Преди три седмици се върнах от Куба. Естествено е че ембаргото е голям проблем за тях....Но постиженията им в медицината и стройното селско стопанство ме изумиха!!!
118
5
 
15
 
! Отговори
Нищо ново преди 3 години
До Антон: И защо им трябват други спонсори? Куба има 11 милиона жители, а Китай - 1.3 милиарда. Дали е голям проблем за Китай да поддържат търговски и всякакви връзки с такава държава? Бълха ги хапе.
117
1
 
13
 
! Отговори
Да преди 3 години
Една трета от населението на Маями са или раждани в Куба или потомци на кубински имигранти.
116
18
 
16
 
! Отговори
Антон преди 3 години
Оцеляха ами, първо СССР ги хранеше само и само да са трън във хълбока на американците. После Венецуела но и там кранчето спря. Други спонсори не се виждат на хоризонта така, че може и да има промени.
115
10
 
26
 
! Отговори
Нищо ново преди 3 години
Щом Куба е оцеляла досега, ще оцелее и в бъдеще, и то без да става сателит на САЩ. Светът вече не е еднополюсен. Русия и Китай няма да ги изоставят.
114
11
 
26
 
! Отговори
ПроСоТо преди 3 години
м/у другото,спомням си времето,когато бях дете..Живота не беше лек,но беше сладостен!..-Всяка вечер родителите ми се събираха с приятели в "1",хапваха,пийваха /основно лимонада/ и се веселеха...Кебапчето /ИСТИНСКО,от месо,не от соя с пълнежи/ струваше 18 стотинки..Лимонадата-5 ст."Светлото пиво" /нетрайното/-18 ст.Хората бяха ОТНОСИТЕЛНО бедни,но ЩАСТЛИВИ!!!...Сега какво става?..-Освирепели индивиди,ЗОМБИРАНИ от ВРАГОВЕТЕ си се ядат едни-други като кучета!..Мръсотия до мръсотия!В името н
113
4
 
12
 
! Отговори
ПроСоТо преди 3 години
..и Му казва:-"Виж всички богатства не света!..Те ще бъдат Твои,ако ми Се поклониш"..-Исус отговаря:-"Махни се от Мен,Сатана!"..И така,Сатан го оставя......Една изключително поучителна притча..,разбираема за людете с поне малко мозък..
112
5
 
11
 
! Отговори
ПроСоТо преди 3 години
До Анонимене,за промитите ви мозъци,"смисъла" на Живота е в трупането на пачки и златни кюлчета....А дали е така?..-Ами вземи за пример Индия,където дори немат и тоалетни хората.."Мизерията",СПОРЕД ВАШИТЕ "критерии",е огромна!..Но:-О,чудо!..Тия "мизерници" станаха над МИЛИАРД и се увеличават,а ВИЕ,които сте..."цивилизованите ползватели на съвременните технологии",просто ИЗЧЕЗВАТЕ!!!..Та?!...Ще ти припомня един Пасаж:-сатана завежда Исус на една висока планина и Му казва:-"Виж всички
111
16
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
КУБА Е БОГАТА ДЪРЖАВА- ВСЕКИ ДЕН ОТ МАЯМИ ПОТЕГЛЯТ ЛОДКИ ЕДНОДРЪВКИ И РАЗНЕБИТЕНИ САЛОВЕ ЗА ДА СЕ ДОБЕРАТ ДО ЗАВЕТНАТА ЗЕМЯ НА ФИДЕЛ И ЧЕ...А СЕГА ДА ПОГЛЕДНА В СТАТИСТИКА НА СВЕТОВНАТА БАНКА С ГУГЪЛ ПРЕВОДАЧ КАКВА Е МИНИМАЛНАТА ЗАПЛАТА В КУБА- 2019Г ЩЕ БЪДЕ ПОВИШЕНА НА 17 ДЛ, ДО ТОГАВА Е БИЛА 15 ДЛ, СРЕДНАТА ЗАПЛАТА ЩЕ БЪДЕ ПОВИШЕНА ДО 44 ДЛ- ЕТО В КАКВО БЛАГОДЕНСТВИЕ ЖИВЕЕ КУБИНСКИЯТ НАРОД, ЕТО ЗАЩО БЯГАТ ОТ САЩ В КУБА- ВЕНСЕРЕМОС ДРУГАРИ, А НАШИТЕ ЧЕРВЕНИ ДРУГАРИ НИ БЯХА ДОКАРАЛИ ДО 1.8 ДЛ
110
3
 
22
 
! Отговори
ПроСоТо преди 3 години
До 179препоръчвам ти та гледаш филма "Белязания" с Ал Пачино.В него много ясно е показано кои са тия "един милион кадърни кубинци",които са забегнали в Щатите.Кастро пуска десетки хиляди криминални елементи,излежаващи присъди в кубински затвори,да заминат за Щатите..И така просто прочиства страната си ..до известна степен..
109
6
 
7
 
! Отговори
Консп% 2@бг преди 3 години
Аз пък четох, че GSM е измислен от българин в Куба още през 1960та. Че и Кастро са нарисували на салфетка скицата на процесора, а нашият го е реализирал като прототип от тел и палмови листа и пясък. Чак след 10год ЦРУ се докопва до технологията и Интел правят процесор в/у един чип. Реално системата работи и сега, но е минус 4G и затова не е съвместима с китайски телефон. А сега правят като нашата, за да се снимат за селфита. Техните -4G са директно свързани с Хавана и Москва t.e. имали са и имат
108
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 64Я дай линк , лъжецо! Дай да видим къде намери, че в Куба има мобилни телефони от 2008 ?!?! Бас правя, че няма да дадеш!Може и да има за партийните величия.В Северна Корея има GSM мрежа за Кимчо и стотина висши партийни функционери.
107
13
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 101Примерно съседна Сърбия имаше ембарго, преживя две войни и пак са по добре от нас в доста отношения.В кои отношения, че сърби идват да кандидатстват за работа в Кауфланд?В заводите на ФИАТ преди две години им направиха заплатите 700лв
106
7
 
10
 
! Отговори
Турист преди 3 години
В Куба с един кашон козметика може да имаш няколко робини и да правиш с тях каквото искаш.
105
12
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Лили Барута...И въпреки ембаргото Куба е по добре във всяко отношение от БГКолкото е истина това, толкова да е здрав президента!