Направи ли Байдън възможна Трета световна война?

Той се намесва агресивно по въпроса Китай - Тайван, смята Финиан Кънингам
26 ное 2021 21:00, Петя Славова
167
Направи ли Байдън възможна Трета световна война?
Снимка: БГНЕС

Тази седмица администрацията на Байдън обяви намерението си да премине през предупредителната червена линия на Китай по отношение на Тайван. Този ход на САЩ е безразсъдно провокативна стъпка, която предизвиква неизбежен военен отговор от страна на Пекин, пише Финиан Кънингам, "Worldakkam".

Ако това се случи, всички залози са насочени към пълномащабна военна конфронтация между Съединените щати, техните съюзници и Китай. Не е проява на паника да се каже, че подобен сблъсък ще прерасне в Трета световна война, предава БГНЕС.

Австралия и Великобритания са изрично ангажирани с военен съюз със Съединените щати в Азиатско-Тихоокеанския регион чрез наскоро създадения пакт AUKUS. Русия ще бъде задължена да защитава Китай.

Сюблимната дата е 9-10 декември, когато администрацията на Байдън е домакин на така наречената "Среща на върха на демокрациите". Тази седмица Държавният департамент обяви списък на "участниците", който включва 110 държави. Китай и Русия не са поканени, наред с други изключени държави.

Най-провокативното е, че сепаратистката китайска територия Тайван е поканена да участва във видеоконференцията. САЩ се стараят да наричат Тайван "участник", а не "нация". Въпреки това, ако оставим настрана този семантичен похват, поканата е грубо нарушение на суверенните претенции на Китай за власт над Тайван.

Претенцията на Китай към Тайван като част от неговата неразделна територия е призната от Организацията на обединените нации и, поне на теория, от Съединените щати с тяхната политика на един Китай от 1979 г. насам.

Остров Тайван съществува като самоуправляваща се територия, откакто гражданската война в Китай приключва през 1949 г. с победа на комунистите. Противниците на национализма бягат в Тайван. Китай си запазва правото да обедини Тайван под управлението на континенталната част на страната. Пекин предупреди, че ще направи това с военна сила, ако Тайван някога обяви независимост.

Вашингтон поддържа позиция на "стратегическа двусмисленост", при която признава политиката на "един Китай", като едновременно с това предлага ангажименти на САЩ за подпомагане на Тайван с военна защита.

Откакто Джо Байдън пое Белия дом през януари, неговата администрация достигна до опасни нива на тази двусмисленост. В един момент Байдън надхвърли рамките на политиката, като изрично заяви, че САЩ ще защитават Тайван в случай на конфронтация с Китай.

По време на телеконферентна среща на върха на 16 ноември китайският президент Си Цзинпин порица политиката на САЩ по отношение на Тайван като "игра с огъня". Си очерта червена линия, според която Вашингтон трябва да се въздържа от подстрекаване на сепаратистките амбиции на тайванското правителство.

Обявяването тази седмица на "Срещата на върха на демокрациите" и по-специално поканата към Тайван, като се изключва Китай, е най-смелата стъпка на администрацията на Байдън, която подкопава суверенитета и териториалната цялост на Китай. Фактът, че това се случва само няколко дни след устния ангажимент на Байдън към Си, че САЩ се придържат към политиката на "един Китай" и не се стремят към независимост на Тайван, прави провокацията още по-силна.

Нагнетяването на напрежението с Китай от страна на Байдън не е нещо неочаквано. Повече от десетилетие последователните администрации на Обама, Тръмп, а сега и на Байдън насочват вниманието си към Пекин като най-голяма заплаха за националната сигурност. Вашингтон непрекъснато обвинява Китай в агресия в Азиатско-Тихоокеанския регион, което е обръщане на действителността. Тайван се превърна в острие за Вашингтон, с което да антагонизира Китай. При тази администрация се увеличиха продажбите на оръжия за Тайван, както и маневрите на американските военноморски и военновъздушни сили в Тайванския проток под циничния претекст за "операции за свобода на корабоплаването".

Президентът Байдън превърна темата "демокрация срещу авторитаризъм" в тема на своя Бял дом. Свикването на среща на върха на 110 участващи държави на 9-10 декември е арогантен опит за разграничаване на света във фалшива дихотомия, при която предполагаемите добродетелни нации са под благосклонното ръководство на САЩ.

Китай заклейми срещата на върха като изкуствено поляризиране на нациите на т.нар. съюзници и врагове, което е връщане към десетилетията на Студената война. Китайският външен министър Ван Ий заяви, че тази разделителна манипулация на международните отношения е просто трик на Съединените щати, за да упражняват хегемонистичните си амбиции.

Китай казва, че не е в правомощията на Съединените щати да определят какво е демокрация и какво не е. Пекин твърди, че "демокрацията принадлежи на цялото човечество". Не става въпрос само за провеждане на циклични избори. В случая със Съединените щати тяхната "демокрация" е доминирана от две партии, финансирани от капиталисти и плутократи от Уолстрийт. Достиженията ѝ по отношение на бедността, неравенството, расизма и подпалването на войни са изобилни, за да опровергаят категорично претенциите за "демокрация".

Във всеки случай още през август, когато администрацията на Байдън за пръв път обяви плановете си за "среща на върха за демокрацията", Пекин предупреди Вашингтон да не използва форума, за да подклажда напрежението в Тайван. Ако САЩ продължат да упорстват, Китай заяви, че ще нареди разполагане на военни самолети и военни кораби в Тайван.

Несъмнено се усеща, че на Китай му е писнало от американските провокации. Континенталната част на страната провежда военна подготовка за сблъсък с Тайван. Този безумен ход на Вашингтон да свика "среща на върха на демокрациите" - колко горчива ирония - може да се окаже последният акт на американско предателство. Войната е на дневен ред и току-що получихме дата за нея.

Финиан Кънингам е автор на многобройни статии по международни въпроси, публикувани на няколко езика. В продължение на близо 20 години работи като редактор и писател в големи новинарски медийни организации, сред които The Mirror, Irish Times и Independent. Втори носител на наградата "Серена Шим" за безкомпромисна почтеност в журналистиката (декември 2020 г.).

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


167
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
103
1
 
41
 
! Отговори
неангажиращо мнение преди 2 години
Тя третата си е в ход, само че постига резултата с така наречените мирни средства.
102
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Голям просНе са тъ паци, а се страхуват, те са изпълнители на корпорациите и Уолстрийт, наличетеш горе статията.
101
1
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Голям просНе са *** президентите им, нали четеш, че Уолстрийт и капиталистите уравляват, самите президенти също се страхуват и са изпълнители.
100
5
 
40
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Демокрация ,дрън ,дрън ! Чист фашизъм .Затова народите ,като прочетат или слушат за демокрация ,им става лошо и им се повръща .
99
2
 
40
 
! Отговори
234 преди 2 години
Интересни стандарти... Китай и Тайван; Русия и Украйна (Крим)... Турция и Гърция (Кипър).... В единия случай има "страшен проблем", в другия пък няма никакъв...
98
6
 
74
 
! Отговори
Shark преди 2 години
Тоя дядка изобщо нищо не го интересува. Изживял си е живота и сега всичко може да направи. Да не говорим, че на моменти сигурно не е с акъла си и тогава може да стане страшно. Нарочно го сложиха този дъртак.
97
5
 
76
 
! Отговори
Голям прос преди 2 години
Бива ли начело на англоговорящите страни да избират само т.ъп.аци. Това не е света преди 100г
96
8
 
91
 
! Отговори
toti преди 2 години
Самото избиране на тия дъртаци,говори,че младите нямат бъдеще в тая страна !!
95
6
 
110
 
! Отговори
Случаен минувач преди 2 години
Съгласен съм с едно. Не е в правомощията на Съединените щати да определят какво е демокрация и какво не е. Никоя държава няма право да прави такова определение, защото лесно ще се получат двойни стандарти.
94
134
 
18
 
! Отговори
Кънингам греши! преди 2 години
Война ще има, но не Китай ще я започне, а примитивна Рус, която ще атакува Америка с ядрени ракети през Тихия океан и веднага ще бъде сразена. Това го е казала преподобна Стойна още през 1930 г. Неин източник е св. Георги Победоносец. Толкова ви стига...
93
85
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Глупости! Надявайте сена Русия и Китай,нещастници
92
10
 
98
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ядрена война няма да има, но със сигурност САЩ са затънали до уши с начина им на живот и марксистите които управляват в момента. Борбата срещу иноваторите, трудещите се и преуспелите
91
51
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На левите само войни им дай. Демократите в Щатите са модерните леви, в Русия посткомунистически леви, Китай от старите леви - комунистите.
90
7
 
86
 
! Отговори
Котки преди 2 години
Милия дядо... Не знае къде се намира и през повечето време сигурно и не си знае името. Не мисля, че той е взел каквото и да е решение. Щатите за пореден път тръгват да се борят за привидно благородна цел с рогата напред, а всички знаем че не се прави така. Не се научиха и това е. Проблемът е, че този път застрашават целия свят с глупостта си, а не само себе си и някоя клета далечна държавица, както става обикновено. Студената война беше студена с причина.
89
7
 
93
 
! Отговори
Пич преди 2 години
Дядката съсипа всичко, до което се докосна. Светът беше едно хубаво място за живот по времето на Тръмп. А сега е буквално нещо средно между затвор и пустиня. Остава след пандемията да ни измислите и ядрена война.
88
2
 
77
 
! Отговори
Пп преди 2 години
И да спрем да се избиваме един друг, заради болните амбиции на шепа хора, които са все едни и същи, без значение народност религия и т. н. В противен случай наистина не заслужаваме живота който ни е даден.Благодаря за вниманието!
87
3
 
37
 
! Отговори
Пп преди 2 години
От политически и психично необременен. Не подкрепям никоя политика, или жадни за пари, земя, и власт хора, жал ми е за убитите през войните за гореспоменатите три неща, подкрепям роднините на хората загинали без нужда смисъл и време във тях. Но както е казано "Който не помни добре историята или я забрави, е обречен да я повтори"Съмнявам се силно, но и също толкова силно се надявам, някой ден, ние хората като най разумните "животни" на тази планета, да сложим край на тази лудост
86
51
 
20
 
! Отговори
Ники преди 2 години
Всъщност Тайван след гражданската война винаги е бил отделна държава. Самата комунистическа партия идва на власт през 1949 г. след гражданската война и никога не е управлявала територията на Тайван. Хвърлят се упреци към САЩ, но се подценява агресивната политика на комунистически Китай в целия Азиатско-тихоокеански регион през втората половина на ХХ век и последните десетилетия. Авторитарните и тоталитарните режими се крепят само на пропаганда, търсене на врагове и агресивно поведение.
85
4
 
65
 
! Отговори
ако баба ти. преди 2 години
До ДианаТъпо е САЩ да са стожер на демокрацията. Която сами не укрепват при себе си.Каква защита на демокрацията наложиха там където се набутват. Либия,Афганистан,Ирак,Сомалия,Косово,Украйна,Гренада , Сирия,Латинска Америка?Всичко и всякога за защита на американските интереси.Под логото са демокрация.Опитайте сериозно да се изявите.
84
6
 
51
 
! Отговори
ako баба ти беше... преди 2 години
До Диана. Какви са САЩ.Вие знаете историята на Китай ,на острова Тайван.Не оспорима част от Китай.Както какви са САЩ в усилията да се съберат двете разделени територии? Не е коректно да се гледат само интересите на САЩ и важната за тях островна територия. Тоталитарен,имперси , административен и насилствен начин, каквито те са били винаги, но в интересите си на момента манипулира грубо и непочтено .Типично по американски . Както в цялата им 250 год. история.