Русия няма да се откаже от Грузия

Двете страни взаимно се обвиняват, но развиват активни отношения
Обновена: 10 юни 2011 16:39 | 10 юни 2011 15:30, Елка Василева
106
Русия няма да се откаже от Грузия
Снимка: Reuters

Грузия и Русия не поддържат дипломатически отношения, взаимно се обвиняват в тероризъм, но същевременно развиват активни икономически отношения. И двете страни в тези връзки или страдат от политическо недомислие, или градят далечни планове, ясни само за "посветените", пише Росбалт.

Грузинското вътрешно министерство твърди, че през последните дни е осуетило два опита за терористични атентати, поръчани от руските тайни служби. Властите в Русия също не дремят: Грузия от години вече слуша как я обвиняват, че по един или друг начин подпомага тероризма.

На този фон грузинските власти, включително президентът Саакашвили, твърдят, че радикалната опозиция в страната провокира размирици "с руски пари".

Посочва се и кой "усвоява" тези средства – бившият председател на парламента Нино Бурджанадзе и бившият министър на отбраната Иракли Окруашвили.

Нека обаче отбележим, че докато бяха в структурите на властта, и двамата се проявиха едва ли не като най-върли противници на Русия - и политически, и икономически. Бурджанадзе например заяви от трибуната на парламента, че е категорично против навлизането на руски енергиен капитал в Грузия и няма да смени свободата на страната си срещу битови блага, сиреч руски ток и газ.

Всички помнят добре и крилатата вече фраза на Окруашвили, че "в Русия се продават и фекалии" (така бившият министър на отбраната посрещна забраната на Москва върху доставки на грузински вина за руския пазар).

Още от 1991 г. впрочем (тогава Грузия си върна независимостта, изгубена през 1921 г.) в грузинската политика постоянно е проличавала "руска следа". Нищо чудно - цял Кавказ, включително Грузия, е зона на повишен интерес за Русия.

Съответно Москва се опитва да контролира региона, да го задържи в своята сфера на влияние. Друг въпрос е, че се случва да го прави доста недодялано, с което изобщо не укрепва проруските нагласи сред грузинското население.

Преломен момент в това отношение бе войната през август 2008 г., след която Русия призна за независими Абхазия и Южна Осетия.

При все това днес някои политици, включително Нино Бурджанадзе, се опитват някак (пряко или косвено) да сплотят населението около "руската идея". Както отбелязват наблюдатели в Тбилиси, малцина скланят да бъдат сплотени.

Склонилите пък се ръководят от два мотива: носталгия по "охолния живот" в единната държава на име Съветски съюз, която свързват с Русия или разочарование от Запада - грузинците очакваха от него повече, тоест да се замогнат.

В същото време въпреки официалната политическа неприязън двете държави развиват нещо като икономическо сътрудничество. По-точно, Русия изкупува активи в Грузия. Руският пазар обаче отдавна и плътно е затворен за грузинска продукция.

Грузинските власти не виждат нищо необичайно в тази двойствена ситуация - те обичат да разправят, че не смесват политиката с икономиката и май го доказват на практика. Но след като знаем, че руският енергиен, а и банковият капитал обикновено гледат да не се отклоняват от общия политически курс на страната, присъствието им в Грузия изглежда най-малкото странно.

Върху което акцентира вниманието част от грузинската опозиция, твърдейки, че президентът на Грузия всъщност бил "управляван от Москва" и Русия нямала никакъв интерес той да напусне поста - не се знаело какво ще върши новият грузински ръководител.

Мисълта за "обвързаност" на Саакашвили с руските власти бе прокарвана особено упорито от Бурдажанадзе; тя самата впрочем, след като мина в опозиция, няколко пъти вече се отби в Москва.

Засега обаче няма признаци Грузия да губи от продажбите на енергийни и други активи, станали собственост на Русия.
 
Затова пък можем смело да твърдим, че на 26 май опозицията изгуби с опита си да разиграе "руската карта": тя не само че не се вписа в примитивния грузински политически пасианс, а направо изхвърча от него, защото отблъсна неутралния електорат.

Жестокото потискане на майския протест безспорно накърни и реномето на властите, и реномето на радикалната опозиция. Макар че още не е ясно как ще се им се отразят в обозримо бъдеще техните хитри политически кроежи, а също и тясното икономическо обвързване на Грузия с руския капитал.

Някои експерти смятат, че Тбилиси продава на Русия стратегически активи, тласкан от безизходица: темповете на приватизацията в Грузия съответно и на инвестиционната активност започват да спадат и никой не проявява интерес към грузински обекти освен Москва.

Други аналитици посочват, че грузинските власти спазват все пак някакъв географски баланс при отчуждаването на енергийни обекти например, макар да подозират, че зад външно неруски компании може все пак да стои Русия.

Активната руска дейност според тях е разбираема, тъй като Москва по принцип е склонна да инвестира в райони, криещи политически и икономически риск.
И двете версии впрочем налагат извода, че Русия не би оставила Грузия да се измъкне от нейната зона на влияние.


(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


106
Още по темата: РусияГрузия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
83
3
 
11
 
! Отговори
todor0526 преди 12 години
арменците не са забравили за ятагана и за свободата,но ние май добре въртим *** и навеждаме главица.безплатен обяд нема.преди нямахме чужди военни бази но сега си имаме.КОЙТО НЕ СИ ХРАНИ АРМИЯТА СИ ХРАНИ ЧУЖДА.Неслучихме на политици,не случихме на бизнесмени,не случихме на материал.
82
11
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
12 милиарда долара при работеща промишленост и селско стопанство с разработени пазари.------------------------ Не говори глупости. Нищо такова не е имало през 80-те години. Нито промишлеността произвеждаше нещо свястно, нито селското стопанство.
81
3
 
2
 
! Отговори
до План 2020 преди 12 години
Браво на експерта! А знаеш ли специалисте, как ще изглежда цялата планета след 1000 ядрени взрива от по 200-300 мегатона и какво ще е останало от Китай, ако той е мишенката?И знаеш ли как точно се прихваща и неутрализира от ПРО признатата за най--технологична играчка "Топол М"? :)
80
1
 
4
 
! Отговори
80-ти, преди 12 години
А ако говорим за ковчези трябва да помислим за своя. Най-бързо намаляващата и застаряваща държава в света със съсед Турция растяща с един милион души годишно
79
9
 
2
 
! Отговори
План 2020 преди 12 години
За 78 и 79..Приятелю чувал ли си за договорите СТАРТ 1,2 и 3 за съкращаване на ядрените оръжия..Отдавна отминаха времената когато русия има 20 пъти повече ядрени бойни глави. Договорът Старт 2 предвижда не повече от 1500 ядрени заряда в руския арсенал..Следващия договор Старт 3 ще съкрати още по значително руския ядрен арсенал бройката ще падне много под 1000!Справка към 1993г ядрения арсенал на русия се е равнявал на 13 000 ядрени оръжия! Всеобхватно ПРО ще е последния пирон в руския ковчег!
78
2
 
0
 
! Отговори
продъжение преди 12 години
и 20 пъти повече атомни
77
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Русия само със 58-*** армия опатка за ТРИ дни гордостта на Саакашвилито - тренираната му от американски инструктори армия. Грузия е една 10 пъти по-глупава държава от България - мизерна, авторитарна и със скъсани *** и напердашен ***, но горда. Абхазия която изгубиха е такъв субтропичрн рай - палми, малки рекички девстена природа - 200 км морска ивица с огромен туристически потенциал. А за Русия- Китай се не безпокойте -руската армия има все още два пъти повече конвенционални оръжия и
76
4
 
5
 
! Отговори
Чичо Манчо преди 12 години
И нас ни има от преди Русия, но това не пречи да сме същите *** като грузинците. Сега сме се подмили за хАмериканците и сме готови да джавкаме като пекенези по руснаците.Единственият достоен народ в Кавказ си останаха Арменците. Отделиха се, гледат си интереса, но запазиха цялата си признателност към хората, които са ги отрървали от ятагана...
75
6
 
3
 
! Отговори
стг преди 12 години
Грузия е имало много преди Русия и ще има много след това е положението, империите идват и си отиват тази (Русия ) си отива
74
7
 
5
 
! Отговори
China преди 12 години
"Руснаците обаче са друго тесто хора и след няколкото години инерция и Елцински махмурлук, вече са на верния път. "Да така е на верния път са...Пътят към ада!
73
4
 
4
 
! Отговори
Чичо Манчо преди 12 години
Мдааа... 12 милиарда долара при работеща промишленост и селско стопанство с разработени пазари. 36 милиарда евро държавен дълг с търговско-рентиерска икономика с 30-40% сив сектор не ми звучат много като напредък.Иначе нека си пишат разни швепсове на воля за НАТО, на тех поне демокрацията им сбъдна мечтите - дънки, дъвки, метъл, дрога и интернет на корем!
72
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Щях да се притесня за Русия, ако имаше народ като нашия и политици като нашите. Руснаците обаче са друго тесто хора и след няколкото години инерция и Елцински махмурлук, вече са на верния път. Това се познава по джавкането на французи и англичани и по уважителното мълчание на американци и германци.Колкото до това колко зле сме били при комунистите и колко сме добре сега, сравнете външния ни дълг. Колко страшно звучаха 12 милиарда $ на 10-ти ноември!!! А 36 милиарда ЕВРАКА как ви звучат сега?
71
7
 
4
 
! Отговори
Жълтата опасност преди 12 години
Бъдещето на Русия са учебниците по история, отива си поредната империя и войната за руското наследство започна, Кой ще владее Сибир и Далечния изток- засега претендентите са двама- САЩ и Китай, който победи той ще е бъдещия властелен на света.
70
4
 
4
 
! Отговори
Чърчил преди 12 години
Част от оценките на Чърчил, бащата на "студената война", за Сталин "Сталин предизвикваше невероятно впечатление. Неговото влияние върху хората беше неотразимо. Когато влизаше в залата на ялтенската конференция, всички ние, като по команда, ставахме и, странна работа, неволно опъвахме ръце по шевовете (б.м. поза мирно)".. и още ..."Сталин пое Русия на дървеното рало и я остави въоръжена с атомно оръжие"....
69
5
 
5
 
! Отговори
Сталин преди 12 години
Грузия даде на Русия Сталин, за който най- големия му враг Хитлер казва:Силата на руския народ се изразява не в неговата численост или организираност, а в способността му да ражда личности от мащаба на Сталин.По своите политически и военни качества Сталин многократно превъзхожда Чърчил и Рузвелт. Това е единствения световен политик достоен за уважение.Нашата задача е да раздробим руския народ така, че хора от мащаба на Сталин повече да не се появяват
68
3
 
4
 
! Отговори
21-ви век преди 12 години
Населението на русия към 2010г е 130 милиона души от които 23 милиона мюсюлмани. Русия е страната с много висока смъртност и с огромен ОТРИЦАТЕЛЕН естествен прираст на населението! САЩ,НАТО,Китай...отрицателния естествен прираст..Жесток микс от врагове..Ехх колко хубаво би било сега да е 1945г. но не ее!!!
67
3
 
5
 
! Отговори
А4о преди 12 години
Грузия,Чечня,Авганистан,Ирак,Украйна ,Молдова....Всичко това е едно бавно настъпление на НАТО към месметните руски богатства.Русия е 1/6 от цялата суша с население 180 милиона,няма как това да не буди апетити.Преди 30-тина години цяла китайска армия нахлула в Русия беше се "изпарила" от тогава Китай предприеха икономическа и имигрантска тактика за инвазия .
66
4
 
3
 
! Отговори
... преди 12 години
а според секретни възможни бъдещи сценарии на Пентагона...съвсем скоро надигащата се сила Китай гладна за ресурс и земя...ще отправи все по сериозен поглед към Сибир и залязващата мощ на Русия...именно за това Русия сега се въоръжава до зъби както го нарече Медведев до 2020 година ще се отпуснат около 1 трлион $ за модернизация...нищо че това е военият бюджет на САЩ за почти 1 година...но ще видим какво ще стане...както Пентагона заяви готвим се за 3 световна война тоя щит в европа не е случаен
65
6
 
7
 
! Отговори
... преди 12 години
Русия в момента наистина не е сила...войната с грузия веднага си пролича и повлия на икономиката и...по време на войната БВП на Русия спадна с около 20%...а това уж беше малък конфликт...преставям си какво ще ше да стане ако воювуха 10 години с Ирак и Афганистан почти едновремено...остъпват по всичко показатели на НАТО...техника,брой на жива сила и техника,пари,ресурс...
64
6
 
5
 
! Отговори
Бъдещетото преди 12 години
В днешно време руската армия не струва!