Може ли Франция да постигне целите си в Мали?

Мощта на ислямистите изненада и сега предстои сериозна битка
20 яну 2013 16:08,
83
Може ли Франция да постигне целите си в Мали?
Снимка: Reuters

От самото начало военната интервенция на Франция в Западна Африка има импровизационен характер. Събитията в Мали се развиват с такава скорост, че френската армия трябва да прави множество стратегически ходове в движение.

Сепаратисти и ислямисти настъпиха сериозно към столицата Бамако, като се оказа, че малийските военни части не могат да направят почти нищо, за да ги спрат. Така за френския президент Франсоа Оланд не остана друго, освен да вземе мигновено решение за намеса.

Както изтъкват от БиБиСи, за Оланд изборът е бил прекалено ясен – да прати военни сили в Мали или да гледа отстрани триумфа на екстремистите. Париж избра първото, залагайки на въздушна сила и специални части, които да стабилизират ситуацията в африканската страна.

По принцип Мали е държава с любопитно „оформени“ от френските колонизатори граници – прилича на наклонен голям пясъчен часовник с голям пустинен север и плодородна савана на юг.

Сепаратистите и свързваните с „Ал Кайда“ ислямисти контролират Севера, правителството все още брани Юга.

Настоящите боеве се водят за ключовите позиции около най-тесния участък на „пясъчния часовник“ – мястото, където се свързват северната и южната част. Проблемът за французите е, че бунтовниците са разположени изключително добре, познават региона и не отстъпват.

Битката изглежда все по-трудна за френските части. Все по-отчетливи стават индикациите, че екстремистите са далеч по-добре обучени и въоръжени от очакваното.

Според БиБиСи случващото се в Мали до голяма степен е свързано с конфликта в Либия. Тогава предшественикът на Оланд – Никола Саркози, заедно с Великобритания, даде необходимата военна подкрепа на либийското въстание и режимът на Муамар Кадафи беше свален.

Тази либийска одисея на Саркози обаче сега се връща като бумеранг при приемника му на президентския пост.
Падането на режима в Либия доведе до отваряне на добре запасените складове с оръжие на армията на Кадафи и безплатното и безпрепятствено въоръжаване на множество радикалисти. А много от тези, които сега се сражават в Мали са опитни бойци, калени в битките по улиците на Триполи, Бенгази и т.н.
Така сега за френската армия идва предизвикателството да озапти ислямистите в Мали, където походът на бунтовниците на юг е трудно удържим. А подсигуряването на централната, най-тясна част на Мали е първата цел на френската операция.

Какво ще се случи оттам нататък обаче? Президентът Оланд говори за защита на столицата Бамако, която вече изглежда не чак толкова застрашена. Но държавният глава посочва и възстановяването на териториалната цялост на Мали.

Ако това значи „прочистване“ на Севера (голям колкото Франция и Белгия взети заедно), то мисията на френската армия изглежда наистина мащабна и пълна с неизвестни. Ще са необходими сериозна подготовка и значителни военни ресурси.

Развитието на събитията в Мали определено беше изненада, още повече като се има предвид, че военните експерти на Франция и Европейския съюз очакваха далеч по-дълга подготовка на бунтовниците преди впускането в битка.

В тази връзка беше планирано създаването на мироопазващ контигент в Западна Африка, съставен предимно от страните в региона. Европейският съюз подготвяше и програма за обучение на малийските сили за сигурност.

И може би след няколко месеца на учения, армията на Мали би имала шанс да се бори с екстремистите. С помощта на чуждестранни части, но с главна роля в конфликта.

Скорошното настъпление на бунтовниците обаче осуети този замисъл.

Франция все още се надява, че операцията в Мали може да бъде поета от сформиращия се (вече) бързо африкански корпус под нигерийско командване. Модернизирането на съответните армии също върви с пълна пара.

Друг е въпросът обаче колко рентабилна е тази инициатива. Ефективността на битката с малки групи въоръжени екстремисти в огромен пустинен район е печално известна – справка Афганистан.

Наземната техника няма да свърши кой знае каква работа, независимо колко модерна е тя. Нужна е въздушна сила, нужно е и високотехнологично разузнаване (безпилотни самолети, сателитно проследяване и т.н). А за такава битка африканските държави не са готови.

Други сериозни въпросителни възникват относно това кой ще поеме командването при една многонационална офанзива. Кой кого ще командва? Докъде ще се разпростира френското участие и френското влияние?

Трябва да се отчете, че проблемът в Мали и целия регион е доста сериозен и по-мащабен от терористичните „амбиции“ на Ал Кайда. Може да се каже, че жестоката политическа криза и последвалия военен преврат в Бамако бяха основната предпоставка за възхода на екстремистите на север.

Бедност, суша, политическа нестабилност, корупция... Всички тези проблеми са като катализатор за екстремистите. Ситуацията предполага каузата им да намира поддръжници или поне да не предизвиква сериозна отпор.

И един продължителен, мащабен военен конфликт в ничия земя (малийския Север) може да се превърне в идеалното убежище за „Ал Кайда“ и нейните бойци в Африка. Кризата със заложници в Алжир е най-стряскащото доказателство за подобно твърдение.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


83
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
11 тъпче първо не са 2/3 второ французите бяха извикани на помощ и трето Мали беше една от най-демократине страни в Африка преди ислямистите да вземат влста в северната част на държавата . Между другото именно Мали има огромен принос за запазването на научните постижения на древноостта , защото когато Европа е тънела в църковно невежество в мюсулманския мегаполис Тамбукту се е развивала наука и на практка първите униврситети са възникнали там.
12
0
 
3
 
! Отговори
тангента19 преди 11 години
ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ПРАВИЛНИ КОМЕНТАРИИ ПО - ДОЛУ . ИСЛЯМИСТИТЕ СА ОТРЕНИРАЛИ ТАКТИКАТА НА с. КОИЛОВЦИ и ТОВА ДАВА РЕЗУЛТАТ . САМО , ЧЕ НЯМА ДА ГИ ПУСНАТ ТОКУ ТАКА ДА СЕ ИЗМЪКНАТ БЕЗ ПОСЛЕДСТВИЯ , КАКТО " българското " управление - / дето не съществува /
11
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Каквото са си надробили,да си го сърбат франсетата!
10
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
10 ало болника стига ръсил син окло себе си , ти за Кадафи ли се разтъжил , същия чиято администрация заради корупция зарази със СПИН 500 деца и после натресе обвинението за това на нашите сестри , ти не си никакъв бъларин а скапана червена ***
9
1
 
3
 
! Отговори
хайде на война... преди 11 години
От една страна времето на колониите отмина и това че вече 2/3 от французите са *** е показателно за бича на колонизацията ( всеки алжирец,малиец , конгоанец котд'ивоарец и т.н. е френски поданник), та им се чудя на акъла на французите , не си дават *** ли !? А от друга страна Франция също като всяка световна супер сила има свръхпроизводство на оръжие което трябва все някъде да употреби..., а на всичкото отгоре и поддържа "чуждестранен легион" които напоследък бездействаше...
8
1
 
5
 
! Отговори
АНТИЦИОНИСТ преди 11 години
ИСТОРИЯТА СЕ ПОВТАРЯ ЗА ЕНТЕН ПЪТ !ИСЛЯМИСТИТЕ КОИТО БЯХА "ДОБРИ" В ЛИБИЯ ЗАЩОТО ПОМОГНАХА НА ЮДЕИТЕ ДА УБИЯТ "ДИКТАТОРА" КАДАФИ, /ПАК ПОРАДИ ФИНАНСОВИ ИНТЕРЕСИ, ИСКАШЕ ДА СЪЗДАДЕ ЗЛАТЕН ДИНАР СРЕЩУ ДОЛАРА/-СЕГА СЕ ОКАЗВАТ ЛОШИ !ЗАЩОТО В МАЛИ НАСТЪПИХА ФИНАНСОВИТЕ ИНТЕРЕСИ НА ФРЕНСКИТЕ ЦИОНИСТЧЕТА !СЛЕДВА УНИЩОЖАВАНЕТО ИМ !НЯМА ВЕЧНИ ПРИЯТЕЛИ ЗА ЦИОНИСТИТЕ ИМА САМО ВЕЧНИ ИНТЕРЕСИ !ЦИОНИЗМА Е ЗАБРАНЕН ОТ ООН С РЕЗУЛЮЦИЯ 3379 / 1975г. КАТО ВИД ФАШИЗЪМ !!!!!!!!
7
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ако са пратили от онези спецчасти, които бяха набити от няколко селяни в България, значи - НЕ :D
6
0
 
4
 
! Отговори
Коиловци преди 11 години
Ако *** ни платят пътя, имаме едни неразрешени спорове с тези, дето ни газиха люцерната.
5
0
 
3
 
! Отговори
Бай Боец преди 11 години
Дедо Аню- вземи договори една мисия да помогнем на французите!Хайде че старото го сърбят кубинките....А колата плаче за смяна...Напред кашици!Без българи няма победа!УРРРРАААААААА!!!!!
4
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ако пращат командосите от Коиловци, спукана им е работата.
3
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
2 до но май и твоя социалист расъждава като САРКОЗИ
2
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
1 плосък червей си
1
0
 
4
 
! Отговори
! преди 11 години
Eто до това доведе викането и крякането на онова тъпо джуже саркози.Който сее вятър, жъне буря.