Как се живее с по-малко от 3300 евро на месец?

Наемите и осигуровките в Швейцария натежавали в бюджета на хората
Обновена: 18 май 2014 20:06 | 18 май 2014 14:25, Веселина Йорданова
94
Как се живее с по-малко от 3300 евро на месец?
Снимка: архив, Ройтерс

Минимална брутна заплата от 4000 швейцарски франка (3300 евро) на месец - това е недостижима мечта за повечето европейци, но необходимост според швейцарската левица, която се надява да я наложи с референдум, като твърди, че под този праг животът в Швейцария е труден.

"В Женева съм от година, винаги съм работила в луксозни хотели и брутната ми заплата никога не е надхвърляла 3400 швейцарски франка (2800 чисти). Лишавам се от много неща, не се храня както трябва", обяснява Алсина Естевеш ди Алмейда, 52-годишна разведена португалка, която живее сама в едностайно жилище в предградие на Женева срещу 1200 франка (с режийни).

Още по темата
Освен наема, тя трябва да плаща още 400 франка здравна застраховка (с депозит от 1500 франка), данъци, телефон, карта за автобус (70 франка) и т.н.

"Живях 10 години в Женева, докато навърша 18 години, и винаги съм работила в хотелиерството: заплатите по онова време не бяха толкова високи, но животът беше по-евтин", спомня си тя.

Подобно на Алсина, в Швейцария един работещ от всеки десет (или над 300 000 души) печели по-малко от 4000 франка бруто на месец. Осигурителните вноски в Швейцария възлизат на около 15 на сто, според синдикатите.

Инициативата на синдикатите, изискваща минимална брутна заплата от 22 франка (18 евро) на час, което отговаря на месечна заплата от 4000 франка за 42 часа работна седмица (100 процента), срещна твърда съпротива от десницата, парламента и правителството, които виждат в нея заплаха за заетостта.

Противниците й, които вероятно ще спечелят вота според сондажите, освен това изтъкват различната цена на живота в различните части на страната и че съществуват колективни трудови договори в професионалните браншове, позволяващи да се установи диференцирана минимална заплата.

Според синдикатите този аргумент е фалшив. "Колективните трудови договори покриват плюс-минус 50 на сто от работещите", казва синдикалистът Умберто Бандиера. Следователно чашата остава само наполовина пълна, оплакват се синдикатите, според които твърде много сектори избягват колективните трудови договори, като търговията на дребно, продажбата на облекло, колцентровете, ресторантьорството и хотелиерството. При това в тези сектори са заети много жени, които страдат от липсата на минимална заплата, констатира професор Франсоаз Месан-Лоран, преподавателка по социология на труда в университета в Лозана.

Такъв е случаят на "Ема", 30-годишна италианка, която предпочита да остане анонимна. Тя е работила три години като помощник-администратор за фирма подизпълнител в часовникарския бизнес в Женева за 3600 франка брутна заплата. Само защото живеела с приятеля си можела да плаща наема от 2600 франка и детската градина на дъщеря си.

Всички са единодушни, че наемите натежават прекалено на бюджета. В Женева например, за тристаен апартамент (две спални и хол), средният наем е достигал близо 1500 франка в края на 2013 г. според официалната статистика. Следват твърде високите в Швейцария социални осигуровки, сметките за комунални услуги, транспорт, храна. И изведнъж малките удоволствия, като билет за кино (19 франка за възрастен или 14 франка за дете), се оказват достъпни не за всеки.

"Когато отивам да пазарувам от супермаркета, не харча повече от 100 франка на седмица", обяснява "Ема". За "Марио", 25-годишен италианец, също пожелал анонимност, бъдещето е мрачно: той е работил три години като пилот на бизнес-самолет за фирма, базирана в Женева, за 2000 швейцарски франка бруто. "Живеех в околностите на Женева, на 10 минути от летището, заедно с двама колеги, с които плащахме наем по 700 франка на човек месечно. В края на месеца не ми оставаше почти нищо". Невъзможно да се спестява и да се правят планове.

Въпреки това всички смятат, че не е необходимо да търсят помощ в обществените кухни за бедни и признават, че е по-добре човек да работи за заплата под 4000 франка, отколкото да е безработен.

Хулиана Мион, камериерка в луксозен женевски хотел, иска да вярва, че нещата малко по малко ще се оправят. Тази 31-годишна венецуелка е в Женева от 2 години, живее със съпруга си, който следва, и сестра си при родителите им. Заплатата й: 3400 франка бруто (3000 нето).

"Не мога да отида на кино, нито да пътувам. Ходим да пазаруваме във Франция, защото месото там е по-евтино. Но не гладуваме и намираме начин да излезем навън - ходим на езерото, на пикник", разказва тя, като се усмихва.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


94
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
44
1
 
1
 
! Отговори
do 35 преди 9 години
parite se izkarvat trudno navred i se opazvat s orajie savsem sigurno i legalno - lichno, kakto i lichnia si jivot.minalata godina v sveta gledaha izvesten tv live film ot bulgar obrazovatelnata praktika - kak da se spasish bez orajie ot vaorajen napadatel. imashe efekt tasi recepta, ama ima mnogo stranichni defekti?!a ima i publichno orajie...naprimer s Grippen? :)
43
1
 
7
 
! Отговори
Язе преди 9 години
Kaква е целта на статията?
42
4
 
20
 
! Отговори
ГУРБЕТЧИЯ преди 9 години
До ЯМБОЛПросто има много гладни и малко работни места, и работодателите правят каквото си искат с робите....ако кажеш на шефа това 400-500 лева заплата ли е ведна ще ти каже ,че ако не ти харесва на вратата чакат много гладни!.... НАИСТИНА ПО МАНТАЛИТЕТ СТЕ БЛИЗКИ С РУСНАЦИТЕ И ЗАТОВА СЕ СЛУЧВА ТАКА В БЪЛГАРИЯ ! И В ГЕРМАНИЯ ИМА МНОГО БЕЗРАБОТНИ , НО НЕМСКИЯТ РАБОТОДАТЕЛ НЯМА ДА СЕ ПОМЪЧИ ДА СВАЛИ ЦЕНАТА НА ТРУДА, ПЪРВО ЗАЩОТО И ТОЙ САМИЯТ Е ЧОВЕК И ВТОРО ДЪРЖАВАТА Е НАЛОЖИЛА ЦЕНИ ЗА ТРУД
41
1
 
17
 
! Отговори
Ив преди 9 години
Абе ако са семейство, в което и мъжа и жената изкарват да кажем 3600 франка на месец, наема им е 1500-2000 франка, аз не виждам никакъв проблем. При това това са най-нископлатените явно. Ами ако чистя и аз тоалетни или съм roomservice няма да се оплаквам че взимам малко пари. Нископлатената работа си е нископлатена навсякъде, защо Швейцария да е по-различна? И все пак е измислено, дори с малко пари човек пак живее там, не мизерства нали...
40
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До ЯМБОЛАми той *** правилно е преценил че не сме хора ,а зверове !!! Ние не ценим труда на хората ! Все се мъчим да се правим на дяволи и да прецакаме другия !
39
1
 
2
 
! Отговори
do Veska преди 9 години
draga Gospojo, v google ima bez pari tolkova mnogo cvetni snimki na frankove...ne ste li gi vijdali?
38
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
по бразди даваха преди време някаква серия за швейцария ... там местния фермер си закла "***" отиде на "неделният пазар" и хората му го купуваха по 50 франка/ кг ... (защото е екологично чисто, па производител, па не знам какво си ) ..... така че не са за жалене тия ..
37
2
 
19
 
! Отговори
ГУРБЕТЧИЯ преди 9 години
С право протестират и гърците. С 3000 евро минимална заплата и тези мерки за икономии не могат да си платят заплатите на *** ратаи от България и Румъния,като мен !
36
1
 
3
 
! Отговори
Ca va? преди 9 години
ai, pak li referendumi imat mestnite planinski hora? mai problemi imat s eu kolonizatorite i tehnite 500 miliona eu robi?!tasi godina 10 referenduma li do sega imaha tesi hora?! ;) rabota, rabota? ;) ah, tasi centralna darjavna administracia - pita li, pita mestnoto naselenie, smyata li smyata jelaniata mu. ama, ako ne gi pita?! kakvo ste stane s centralnata administracia, ako e gluha, kato mestnoto naselenie si e vaorajeno u doma i dobre trenirano v strelba s lichno voenno moderno orajie?:)
35
2
 
23
 
! Отговори
Развеселен преди 9 години
Да им имам проблемите...аз живея с 250 евро на месец.
34
21
 
14
 
! Отговори
ГУРБЕТЧИЯ преди 9 години
И ЗА ДА СЕ УВЕРИТЕ ЧЕ СТЕ ЗВЕРОВЕ ,А НЕ ХОРА , ЩЕ ВИ КАЖА САМО ЧЕ ПРИ ВАС ДЕТСКИТЕ ДОБАВКИ ЗА ДЕТЕ СА 20 ИЛИ 30 ЛВ. , А В ГЕРМАНИЯ 190 ЕВРО КАТО СЕ ИМА ВПРЕДВИД ЧЕ НАПР. ЕДНА КОФИЧКА КИСЕЛО МЛЯКО В БЪЛГАРИЯ Е ПО-СКЪПО ! НЕ ЧЕ ДЪРЖАВАТА ВИ НЯМА ПАРИ , НЕ ЧЕ РАБОТОДАТЕЛИТЕ ВИ НЯМАТ ПАРИ ДА ВИ ПЛАЩАТ ПОВЕЧЕ , А ПРОБЛЕМЪТ Е ЧЕ НЕ СТЕ ХОРА ! ВИЕ ТРУДА НА ХОРАТА НЕ УВАЖАВАТЕ ,ПЪК КАМО ЛИ БЕЗРАБОТНИ И БОЛНИ ДА УВАЖАВАТЕ ! БЛИЗКИ СТЕ ПО МАНТАЛИТЕТ С РУСНАЦИТЕ !
33
3
 
14
 
! Отговори
Сашо преди 9 години
Наемите са според стандарта - по закон не можеш да наемеш квартира, чиито наем е по-висок от 1/3 от дохода ти. Както виждате жената плаща за 3-стаен апартамент в Женева - т.е. може да си го позволи. Жилището, с осигуровките и картата за гр. транспорт са и 1700 франка. Като приспаднем и храната и остават над 500-600 франка месечно. Тя колко иска да спестява на месец? Та парите стигат и остават. Колко хора в България могат да се похвалят, че водят нормален жевот, че и спестяват за "черни дни"?
32
0
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Хора не разбахте ли че парите не се създават със закони а се изкарват.Да в Швейцария заплатите са високи, но и всичко останало.Един мизерен сандвич в лафка на улицата е 10 евро ! Ако щеш.
31
1
 
2
 
! Отговори
Do ГУРБЕТЧИЯ преди 9 години
V Holandia se pomaga susto na zatrudnenite, no mislq che se pomaga poveche na holanzi, rqdko na chuzdenzi.
30
7
 
9
 
! Отговори
ГУРБЕТЧИЯ преди 9 години
До до 21Не се пиши в графата име като гурбетчия, ами като *** ще ти отива много повече редом с изречението - "моята Германия". Жалки сте... ....ОТВОРКО , ЗНАМ ЧЕ СИ МНОГО РАБОТЛИВ ЗА РАЗЛИКА ОТ МЕН ! ОБЯСНЯВАМ НА ХОРАТА КАКВО Е ОТНОШЕНИЕТО НА ЗАПАДНИТЕ СТРАНИ КЪМ ХОРАТА С МИНИМАЛНА ЗАПЛАТА И КЪМ БЕЗРАБОТНИТЕ ! А АКО ВЗЕМА ДА ОБЯСНЯВАМ КАКВО Е ОТНОШЕНИЕТО КЪМ БОЛНИ ,КЪМ ПЕНСИОНЕРИ ,КЪМ ДЕЦА И ПР., ВИЕ ХЕПТЕН ЩЕ СЕ ОТЧАЯТЕ ОТ САМИТЕ СЕБЕ СИ, ЩЕ СЕ УВЕРИТЕ ЧЕ НЕ СТЕ ХОРА, А ЗВЕРОВЕ !
29
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До 25 А цените на наркотиците и проститутките как са ? Кво ме инетесува алкохол и цигари и ресторанти , да не отивам да избухвам там ! Влез в онлаин магазините на Пени и другите магазини и виж цените а за двоиния стандарт и качеството на стоките няма да коментитрам .
28
4
 
11
 
! Отговори
до 21 преди 9 години
Не се пиши в графата име като гурбетчия, ами като *** ще ти отива много повече редом с изречението - "моята Германия". Жалки сте... нямам думи...
27
3
 
27
 
! Отговори
Сашо преди 9 години
Женева от годии е сред десетте най-скъпи градове в света. Ако изключим Цюрих, останалата част от Швейцария е доста по-евтина. Освен това дават като пример някакви мигранти. Защо работят за толкова малко пари - защото им е ниска квалификацията и заемат работни места, които швейцарците не искат. Но ... само швейцарците участват в референдума. А цитираните в статията ако не са доволни да си намерят друга работа или да се върнат в своите страни и да водят "достоен" живот. Не са роби да нямат избор.
26
6
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен 21hahaha dobre ne qdat hlqb. pasti qdat. naema na apartamentite e okolo 3000-4000 leva.
25
1
 
5
 
! Отговори
ne4o преди 9 години
oleeee 6tom vzehme da se sravnqvame s jveicariq zna4i savsem sa ni zombirali...kakvo ni sravnqvate mesoto ili toka ili kakvo da e bila sas tqh...taka li ne razbrahte 4e sme na danoto,na praga na ocelqvaneto sme