Гърция трябва да бъде спасена. Защо?

На карта са поставени основни ценности
18 апр 2015 17:16, Екип на Investor.bg
57
Гърция трябва да бъде спасена. Защо?
Снимка: Reuters

В основата на икономическата криза в Гърция е един типично гръцки проблем: дълбоко вкорененото нежелание на страната да се модернизира, пише за сайта project-syndicate.org Андерс Борг, бивш външен министър на Швеция и председател на инициативата Глобална финансова система към Световния икономически форум.

Гърция е била подложена на продължителна доминация от страна на Османската империя. Нейните политически и икономически мрежи са дълбоко корумпирани, като така и не е възникнала според заслугите бюрокрация. Въпреки че доверието в държавните институции ерозира, се настани култура на зависимост.

Гърците, може да се твърди, не са спечелили правото да бъдат спасени. И въпреки това един гръцки изход от еврозоната, не е най-добрият вариант както за Гърция, така и за ЕС. Без значение дали гърците заслужават помощ, в интерес на Европа е тя да им помогне.

ОИСР, Европейската комисия, Международният валутен фонд и Световната банка подчертават в своите доклади фундаменталната неспособност на икономиката на Гърция да генерира дългосрочен устойчив растеж. Образователната система на страната не е оптимална, а е и недофинансирана. Инвестициите в научноизследователска и развойна дейност са недостатъчни. Експортният сектор е малък. Ръстът на производителността е бавен.

Голямата регулаторна тежест в Гърция, както е описано от показателите на Световната банка за местната бизнес средата, представлява значителна бариера за навлизане в много сектори, ефективно затваряйки цели индустрии и професии за конкуренцията. В резултат на това икономиката на Гърция има проблем с преразпределянето на ресурси, включително работници, като се има предвид липсата на гъвкавост на пазара на труда.

След като Гърция бе пусната в еврозоната, уеднаквяването на лихвите, заедно с надутите цени на имотите, подхрани увеличаването на задлъжнялостта на домакинствата и причини прегряване на строителния сектор, поставяйки икономиката на неустойчив път. В годините преди началото на финансовата криза дефицитът по текущата сметка и високите цени на активите вдигнаха ръста на БВП до 4,3%. Междувременно публичните разходи нараснаха до  шведските нива, докато приходите от данъци останаха средиземноморски.

През осемте години, през които бях в Съвета по икономически и финансови въпроси на ЕС, работих заедно със седем гръцки министри, всеки един от които в някакъв момент призна, че дефицитът на страната трябва да бъдат ревизиран нагоре. Всеки път министърът подчертаваше, че това повече няма да се повтори, но се случваше отново. Всъщност бюджетният дефицитът за предкризисната 2008 г. в крайна сметка беше ревизиран до 9,9% от БВП – с повече от 5 пункта над първоначално представения на Съвета.

И въпреки това, колкото и зле да са икономиката и политическата култура в Гърция, последиците от излизането на страната от еврозоната са твърде мрачни. В крайна сметка този резултат ще бъде в резултат на политическо решение, като европейските ценности, които са заложени при такова решение, надхвърлят по значимост всякакви икономически съображения.

Като за начало гръцки изход от еврото би било съкрушителен удар за Гърция. Без подкрепата на Европейската централна банка банковата система на страната ще бъде изключен от международните пазари. Общата ликвидна помощ на евро-системата за Гърция доближи 90 милиарда евро в началото на 2015 г. Правителството ще трябва да затвори банките в продължение на седмица или две, да напечата нова валута, строго да ограничи достъпа на домакинствата да депозитите им, и да въведе капиталов контрол. Когато пазарът отвори отново драхма ще се обезцени с 30-40% преди да намери равновесие.

Нещата могат да се влошат от прерастването на икономическата криза в политически срив, което ще направи невъзможно да се предприемат структурните реформи, от които Гърция отчаяно се нуждае. Всъщност една от основните причини за дълбоките икономически проблеми на страната е нейната нефункционална политическа система. Периодът на фискално преструктуриране - по време на който дефицитът бе намален от 9,9% от БВП през 2008 г. до 8,9% през 2012 г. - вече предизвика значителни граждански вълнения. По-дълбока икономическа криза може да предизвика рязко покачване на социалната и политическа нестабилност. Изваждането на една толкова несигурна демокрация от еврозоната би било много безотговорно.

Европа трябва също да вземе предвид геополитическата среда. Повишеното напрежение, причинено от конфликта в Украйна, рискува да дестабилизира други части на континента. Отстраняването на Гърция в такава нестабилна международна среда ще остави региона по-уязвим по отношение на тези (особено сегашните лидери на Русия), които вярват, че ще имат полза от по-слаба, по-малко обединена Европа.

Кризата в Гърция повдига по-важни въпроси от това дали държавата заслужава да бъде спасена от европейските данъкоплатци. На карта са поставени основни ценности и стратегически съображения, които са в центъра на европейския проект. Европа е просто по-европейска със стабилен партньор в Атина.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


57
Още по темата: Гърция
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
0
 
15
 
! Отговори
111 преди 9 години
имате право , че трябва да се работи , ама умовете ви невземат завой виждате дървото , а гората не , в момента с това правителство идват на ден 200-300 черни , те работят и за по 10 е живеят по 20-30 на куп в една дрогла без ток и вода , болести колкото искаш , кой развали света ,на кого му беше изгодно да се напълни Европа със тях
24
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Според 25 основната ценност е, че трябва да се работи, да трябва, но безработицата в ЕС на места стига до 40 процента, къде да работят хората, къде.....
23
23
 
17
 
! Отговори
до 25 преди 9 години
Аз работя ***, но не в България, а в Русия и месечната ми заплата е около 3000 евро. Когато в България фашистката евроатлантическа хунта започне да плаща по 3000 евро за моята работа, може и да се върна. А в Европа за тази работа се плащат около 2000 евро, но на места данъците стигат до 80 процента.
22
9
 
14
 
! Отговори
за 24... преди 9 години
Основната ценност---е че требва да работиш , ***...ха,ха,ха...ако искаш да ядеш!Мъка ли ти е за "СОЦА"???!!!НЕМА ДА СЕ ВЪРНЕ , ХА,ХА,ХААААААААААА....И ЗНАЕШ ЛИ ЗАЩО??!ЗАЩОТО ДРУГАРИТЕ ОТ ПОЗИТАНО НЕ ГО ИСКАТ!ТЕ ЗА ТОВА СА СЕ БОРИЛИ ---ЗА ДА СЕ ПРИВАТИЗИРАТ И ДА СТАНАТ "КАПИТАЛИСТИ"!ОТ ТЕБЕ СЕ ИСКА САМО ДО РАБОТИШ ...АМА ЗА "БЕЗ ПАРИ"--"ПО КОМУНИСТИЧЕСКИ"!!!АНАДЪМ..??!
21
11
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
На карта са поставени основни ценности Кои ценности бе фашисти ***, кои, ппедофилия, наркомания, проституция, гей паради, триполови психично болни същества, зоофилия и други подобни ценности. Що не вървите на майната си в ада с вашите ценности, *** ненормални. В 95 процента от времето си европарламента се занимава с обратните откачалки, затова сме стигнали до тук. Цялата тази покварена система е ПЪЛЕН И АБСОЛЮТЕН ППОВАЛ, която няма нищо общо с демокрацията. Това е чист фашизъм.
20
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
хм по тази логика -България е била под властта на Османската империя още по дълго време ,айде да ни дадат 100 -200 -300 милиарда евро ей така и да ни ги опростят -да ни спасят ,де.И гръцките банки в Бг да опростят кредитите - частните кредити -на хората .Ама много лесно се казва ''дайте да дадете'' ...
19
8
 
12
 
! Отговори
гООООЛЕМА РАБОТА.. преди 9 години
..ЩЕ ПОГЛАДУВАТ МАЛКО ГЪРЦИТЕ , ЩЕ СЕ ПОСБИЯТ И ЩЕ ПОСТАЧКУВАТ---ПА ЩЕ ВЛЕЗАТ В "ПРАВИЯ ПЪТ"---НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ИЗИСКВАНИЯ!!!!!!!!!!!!!!!!!НА ГЛАДНО СЪРЦЕ ---НАЙ-ДОБРЕ СЕ МИСЛИ И РАБОТИ!СХЕМАТА С ТОЯГАТА И МОРКОВА ---ВИНАГИ СРАБОТВА!ТИЯ ПРАВИЛА СА ОТ "ВРЕМЕТО НА ХРИСТОС" ----НЕ СА ОТ ВЧЕРА И ДНЕС ,"КОМУНИСТИЧЕСКИ И ЛЕВИЧАРСКИ ЛАКЪРДИЙ"!НЕМА ЛАБАВО!!!!
18
4
 
4
 
! Отговори
за Ципрас 14.. преди 9 години
"РАБОТАТА ТЕЖИ"---ЗАТОВА Е "ТЕЖКА " , НЕГРАМОТНИКО ...А , ЩЕ ТЕ "ТЕШИ"---КОГАТО ПОЧНЕ ДА ТЕ "уТЕШАва" ЗА МИНАЛИТЕ ТИ ПРЕГРЕШЕНИЯ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!АНАДЪМ..??!!!
17
8
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Гърция трябва да бъде спасена. Защо?За да може Ципрас да върти предизвикателно опашка пред Путин.
16
2
 
15
 
! Отговори
ЕЛЕМЕНТАРНО ! преди 9 години
ГОРЕ-ДОЛУ.....БЪЛГАРСКА РАБОТА!!!С ТАЗИ РАЗЛИКА ,ЧЕ В ГЪРЦИЯ ХОРАТА СИ ИМАТ ИМОТИ И ПРОИЗВЕЖДАТ ОСНОВНИТЕ СИ СУРОВИНИ ЗА ХРАН. ПРОМИШЛЕНОСТ...ДОКАТО В БЪЛГАРИЯ , ПОЧТИ ВСИЧКО Е ОТ ВНОС!В ГЪРЦИЯ --НЯМА ГЛАДУВАЩИ И АБСОЛЮТНО БЕЗИМОТНИ "СОЦ-РОБИ НА ТРУДА", ДОКАТО В БЪЛГАРИЯ -90% ОТ НАСЕЛЕНИЕТО Е ОТ БЕЗИМОТНИ "НАЕМНИЦИ"..."СОЦ- РОБИ НА ТРУДА" И СА ПРЯКО ЗАВИСИМИ ОТ ТРУДОВИЯ ПАЗАР!ЧИНОВНИЧЕСКАТА СИСТЕМА И БЮРОКРАЦИЯТА----НАВСЯКЪДЕ В ЕС , ЩЕ ТЪРПИ ПРОМЕНИ , АКО ИСКА ДА ИЗБЕГНЕ КРИЗА И ИНФЛАЦИЯ.
15
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Значи ЕС просто е за мустака.Хора не вярвайте на ЕС, еврото ,на Германия и на всички тези големи приказки от Брюксел.След като тези "умни"мъже спасяват мързелите на Европа значи Европа е пред фалит!
14
13
 
8
 
! Отговори
Григор преди 9 години
Смърт за гърците.Никакво спасяване.
13
4
 
9
 
! Отговори
муспи преди 9 години
Щом ЕС трябва да спасява Гърция а не България, значи ЕС е загиналата а не Гърция. За гърците всичко си отива на мястото, както си е било цяла вечност - козичката по трънаците, кражбица по възможност.
12
5
 
6
 
! Отговори
Ципрас преди 9 години
сънувах кошмар трябваше да работя поне колкото Станишев а аз не съм свикнал на толкова много и тешка Работа
11
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Кольо варненскинаща в БГ лесна комунистите в затвора и нещата ще се оправят НО в гърция няма оправия
10
8
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
не банките изядоха 240 милиарда ТОВА Е ПРОБЛЕМА изяде ги мързеливият им народ
9
4
 
17
 
! Отговори
без заблуда преди 9 години
Статията на някой си Андерс въвежда в заблуда. Защото в действителност става дума за спасяването на банките в Гърция. Обикновения грък изобщо няма да види и цент от спасяването!
8
1
 
12
 
! Отговори
Швеция преди 9 години
Ми да вземе Швеция да им помогне като имат такъв излишък. Стига сме давали баница на гърците. Край!
7
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Щведа го казва твърде дипломати4но РЕАЛНО ПРОБЛЕМА Е ДЪЛБОКО ВКОРЕНЕН МЪРЗЕЛ И КОРУПЦИЯ
6
2
 
12
 
! Отговори
адъ преди 9 години
"В основата на икономическата криза в Гърция е един типично гръцки проблем: дълбоко вкорененото нежелание на страната да се модернизира"Къде остана основната ценност на Обединена Европа "Запазване на националната идентичност"?Кому е нужно да "модернизира" Гърция?