Какво рискува Русия във врящия казан Сирия?

Москва може да убеди Асад да приеме преходен процес
16 сеп 2015 22:00, Елка Василева
251
Какво рискува Русия във врящия казан Сирия?
Снимка: архив, Reuters

Със засилването на военната си намеса в гражданската война в Сирия Русия явно залага на това, че Западът, ужасен от експанзията на "Ислямска държава" (ИД) и ескалирането на мигрантската криза, може да е готов да търпи мълчаливо за известно време президента Башар Асад, вероятно като част от преход, пишат Басем Мруе и Зейна Карам от Асошиейтед прес.

Логиката е, че превръщането в приоритет на борбата с джихадистите означава Асад да бъде приет като по-малкото зло независимо от собствените му брутални действия и може да доведе до по-ефективни и координирани атаки от въздуха и по суша.

То също така може да донесе промяна в мъчителната ситуация в Сирия, при която режимът на Асад и водената от САЩ коалиция водят активна борба срещу една и съща групировка, но не като съюзници, за разлика от координацията, която коалицията поддържа с централното правителство в Багдад в паралелната война с ИД в съседен Ирак.

Русия няма подобни главоблъсканици. Дългогодишен поддръжник на правителството в Сирия, Москва неотдавна увеличи военната си активност там, изпращайки военни съветници, технически персонал и охрана с основна задача да построят въздушна база близо до крайбрежния град Латакия, крепост на сирийския президент.

Има съобщения, че руснаците са транспортирали по въздух военни и модули за сглобяеми къщи. Израелският министър на отбраната Моше Яалон казва, че очаква руснаците да се сражават заедно с войските на Асад.

Дори повече от едновременната помощ за Асад от Иран и контролирани от него шиитски милиции, руска военна намеса може да послужи като фактор за промяна на играта в сирийския конфликт, натежавайки на везните в зрелищно разрушителната гражданска война, която уби четвърт милион хора и предизвика огромна глобална хуманитарна криза.

Степента и скоростта на последиците зависи от мащаба. А съществува и възможност руските усилия да удължат кръвопролитието, осуетявайки разнородните усилия на САЩ да обучават и въоръжават приемливи бунтовнически групи.

Русия твърди, че е мотивирана основно от битката с ИД. Президентът на САЩ Барак Обама обаче смята засилената военна намеса за опит да бъде подпомогнат Асад.

Саманта Пауър, американският посланик в ООН, предупреди, че "двойна игра" с режима на Асад "не е печеливша стратегия". В интервю за Си Ен Ен тя каза, че "Асад не може да е част от решението, защото убива с отровен газ собствения си народ, използва варели бомби срещу него и е отговорен за най-жестоките изтезания в съвременната история". Дори "всичко, от което се интересуваме, да е Ислямска държава, това няма да донесе мир или успех в разгрома на тероризма", добави Пауър.

Въпреки подобни изявления фактите говорят, че руският президент Владимир Путин смята, че на Запада е възможно да се повлияе, макар и само неофициално. Москва може би се надява, че креативна конструктивна роля в Сирия може да помогне за подобряване на връзките й със Запада, съсипани след украинската криза.

"Путин се доказа като отличен тактик в сирийската криза и сега вероятно съзира възможност да увеличи престижа и влиянието на Русия с относително незначителен отпор от международната общност", заяви Айхан Камел, директор за Близкия изток и Северна Африка в базираната в Лондон Евразийска група.

"Путин вероятно съзнава, че САЩ и Европа вече не са ентусиазирани от смяна на режима в Сирия и са насочили вниманието си към заплахата от Ислямска държава", добави той.

И наистина, напоследък европейските лидери започнаха да изричат на глас това, което правителството на Обама няма да каже открито.

Британският външен министър Филип Хамънд заяви в парламентарната комисия по външните работи, че правителството е готово да приеме "компромис" с Русия и Иран, при който Асад да играе роля "за няколко месеца" в процеса на преход.

Ден по-рано външният министър на Австрия беше дори по-директен, като каза, че Западът трябва да въвлече Асад в борбата срещу ИД. Себастиан Курц направи изявлението при посещение в Техеран и по този начин даде гласност на това, което някои служители от месеци споделят частно.

"Не трябва да се забравят престъпленията, извършени от Асад, но не трябва да се забравя и прагматичният поглед върху факта, че в нашата битка сме на една и съща страна", каза Курц.

Истинско засилено руско военно присъствие може да усложни бъдещето на американските военни действия в Сирия, включително зоната за сигурност по турската граница, която се обсъжда с Анкара.

Въпреки че нито САЩ, нито саудитските им съюзници, ангажирани в момента в Йемен, няма да възразят открито на руското разполагане, те най-вероятно ще отвърнат с увеличаване на помощта за бунтовниците, борещи се срещу Асад.

Съществува риск и за Русия, където споменът за борбата с ислямския фундаментализъм в Афганистан през 80-те години на миналия век не е забравен: увеличеното руско присъствие може да стане само по себе си мишена на сирийската опозиция и джихадисти.

Сирийският опозиционен представител Бадр Джамус предупреди, че бунтовниците ще смятат всеки чуждестранен боец на страната на правителството за законна мишена.

Москва може би се опитва също да гарантира, че ще има думата в бъдещо политическо решение, тъй като в региона се разпространяват всякакви идеи. Има съобщения, че Египет, някогашен съюзник на Русия и Китай, обмисля сближаване с Асад.

Руските действия последваха успешното приключване на ядрената сделка с Иран, за което Москва изигра съществена роля. Двете страни залагат много на сирийския режим, който освен че е техен довереник, предоставя на Русия единствената й военна база в Средиземноморието и Близкия изток - пристанището Тартус.

Поредица от тежки поражения на сирийската армия може да е ускорила решението на Русия да се активизира в Сирия. Екстремисти контролират половината от опустошената страна, а бунтовници, подкрепяни от САЩ, Саудитска Арабия и Турция, печелят поразителни победи в северната и южната част на страната, поставяйки под натиск контролираното от Асад крайбрежие.

Изказват се предположения, че Русия може да убеди Асад да приеме спасяващ престижа му преходен процес, при който подкрепяните от Запада бунтовници да получат дял от властта.

Неколцина ливански политици с тесни връзки със сирийското правителство, които често посещават Дамаск, обаче казват, че сирийското ръководство е сигурно в подкрепата на своите руски и ирански приятели и не се чувства достатъчно застрашено, за да преговаря.

Мащабът на руското присъствие в Сирия вероятно ще остане малък, преди Путин да говори пред Общото събрание на ООН по-късно този месец.

Говорителят на Пентагона Джеф Дейвис заяви в понеделник, че САЩ следят отблизо засилването на руското военно присъствие.

"Имаме сведения през последните дни, че Русия е прехвърлила хора и неща в района около Латакия и в разположената там въздушна база, което подсказва, че тя възнамерява да установи нещо като изнесена напред оперативна база", каза Дейвис.

Той добави, че САЩ имат притеснения дали ще могат да гарантират, че руски военновъздушни операции няма да влязат в конфликт с въздушните удари на САЩ и коалицията, извършвани в други части на Сирия срещу мишени на Ислямска държава и че тези, „които продължават да подкрепят режима на Асад, рискуват да добавят още по-голяма нестабилност в и без това нестабилната ситуация".

Анализ на частната компания в Ню Йорк "Суфан груп" предрече неотдавна влошаване на конфликта вследствие на намесата на регионални фактори.

"Вече смъртоносен врящ казан на регионални марионетни войни, Сирия ще изпадне в още по-тежка ситуация, ако САЩ и Русия използват двете страни в гражданската война като инструмент една срещу друга", се казва в експертната оценка.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


251
Още по темата: САЩРусияСирия
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
131
0
 
34
 
! Отговори
Havry Pen преди 8 години
Ако революциите се случваха само в резултат на вътрешни грешки на властта, то в Саудитска Арабия трябваше да има огромна криза, защото там си нямат и понятие от демокрация, заяви президентът на Сирийската арабска република Башар Асад, Западът не иска да унищожи терористите в Сирия, подкрепя своя екстремистки проект и иска смяната на ръководството на Сирия, цели минимализиране на влиянието на Русия и други държави.
130
1
 
31
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До наблюдател 199Ф-35 е безпомощен в Близък въздушен бой дори срещу Ф-16С. Оказало се е че има само един специфичен манйовър където Ф-35 е по-добър от Ф-16. Ф-16 в последната си модификация е няколко пъти по-евтин и е ДОКАЗАНО многоцелеви самолет поколение 4+ (липсва му само свръхзвуков крейсерски полет и управляем вектор на тягата до до 4+++ което е 5 поколение без СТЕЛТ технология) Самия Ф-35 е 5- поколение защото за разлика от Ф-22 не може да лети на свръхзвук без форсаж
129
0
 
33
 
! Отговори
наблюдател преди 8 години
какво било американското безпокоиство докато помагат на идил руските самолети да не сметат американските компютърните симулации показват че ф 35 е беспомощен при среща със су 35 анализ на риа новости
128
0
 
33
 
! Отговори
Стамат преди 8 години
Слушайте ***, тя ги разбира нещата! ;-)
127
4
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
НИЕ КАКВО РИСКУВАМЕ ЧЕ НА ПРАГА СМЕ НА ИЗЧЕЗВАНЕТО...РУСИЯ Е ОГРОМНА СТРАНА И НЕ Й БЕРЕТЕ ГРИЖА .ДА МИСЛИМ ЗА БЪЛГАРИЯ. А СТАТИИТЕ НА *** НЕ Е НУЖНО И ДА СЕ ЧЕТАТ. АЗ ЧЕТА ССАМО И ДО ТУК.ЩОТО *** САМО ПРЕПОВТАРЯ СИРЕЧ ПЛАГИАТСТВА ОТ ДРУГИ СТАТИИ И ГО РАЗТЯГА КАТ ЛОКУМ
126
4
 
55
 
! Отговори
Крим преди 8 години
Защо САЩ имат право да защитават своите интереси по целия свят? И защо Русия не разполага със същото право да защитават своите интереси?
125
2
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
mnogo se radwam ce evropa se bade unisojena demografski da ne gledam povece pridatelite evropeiski slujiteli na USA zionizama
124
5
 
51
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
В Русия средния човек живее по-добре от средния българин.
123
3
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Единственните които рискуват да ИД да накарат руснаците да откачат и в техен стил да изпепелят всичката зган от ИД в Сирия. Да си припомним какво се случи на китайците 81 година.
122
2
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
188 много Соросиоден Боб си изял за да достигнещ до това състояние несретнико.Затова ли НАСа си купува новите ракетни двигатели и технолигоо ит Комсомолская на Амуре юДа си *** не е срамно срамно е когато парадираш с идиотизми от които личи или си платено *** или главата ти е пълна ходрицефалия т.е вода вместо мозък
121
3
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 187украинска фашистка пропаганда!
120
5
 
34
 
! Отговори
Митев преди 8 години
До АнонименКакто в Афганистан ли?За да водиш война трябват парички и то доста. Нещо рублата май не е в кондиция в последно време.
119
1
 
48
 
! Отговори
П.Петров преди 8 години
Факт е, че Путин си изигра по-добре картите, а американците е крайно време да си направят извода, че трябва да довеждат нещата до край, а именно - работеща и просперираща икономика и образование, там където "демократизират". Само тогава могат да очакват стабилно решение на кризите. Допуснаха тази грешка в Афганистан, после в Ирак, после в Либия, сега са на път да го направят и в Сирия. Настъпването на една и съща мотика не е глупост, ИДИОТИЗЪМ Е !
118
3
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Русия рискува в собствена операция съвместно с силите на Ассад да изличи и унищожи за 24 часа терористичната *** IDIL създадена от ЦРУ и да спре плана за хвърляне на Европа в кървава братоубийствена война.Сред най големите рискове от подобен ход е затвърждаването на усещането в американската публика ,че имат кенийски *** за прецедент и ,че *** за президенти на Расистките Съединени Ам. щати в които се трепят ежедневно по 10 *** не бива и не може да се назначават..
117
16
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Русия нищо не рискува в Сирия. Със или без Сирия Русия се разпада. На аутиста му дай оръжие да дрънка. Нищо ново под слънцето.
116
9
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Пероако си свалиш ушанката, ще се почувстваш съвсем освободен.
115
8
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Всичко е заради цената на петрола и несметните ресурси на Русия. Запада иска да натика Русия в ъгъла и на безценица да черпи ресурси, но това не е Ирак нито Авганистан, нито пък на борда е Горбачов.
114
10
 
46
 
! Отговори
Перо преди 8 години
След като веднъж руснаците ни освободиха от нацистите,сега трябва да спасяват Европа от ислямисти и джихадисти.
113
1
 
44
 
! Отговори
Боби преди 8 години
До Анонимен 175Ако АСАД падне ИД ще има достатъчно ресурси за поход на север и тогава Русия ще трябва да воюва на собствена територия в Кавказ и средна Азия. Руснаците много добре са си направили сметката.
112
3
 
38
 
! Отговори
ИДИЛ преди 8 години
Къде ще идат ИДИЛ да правят калифат ако загубят в Сирия? Най-вероятно в Европа