No sex with the ex*

Островът ще се изправи пред дълги години на нестабилност
24 юни 2016 14:22, Бойчо Попов
30
No sex with the ex*
снимка: Ройтерс

И все пак те избраха да си тръгнат. Наивно е да се надяваме, че решението за напускане на Европейския съюз от страна на Великобритания няма да мине през парламента в Лондон. Едва ли има вариант парламентът на тази демокрация да не се съобрази с решението на народа си на вота.  

Така че може би е крайно време да се настроим на вълната, че след няколко години Островът няма да е част от единния блок. Наистина – сам по себе си Brexit не е краят на съюза или "началото на разрушаването на западната цивилизация", както предупреди Доналд Туск. Но при всички положения е опустошителен сигнал за Европа. И вероятно ще се превърне в сериозен проблем за самите британци.

През следващите седмици и месеци представителите на лагера за Brexit вероятно ще бъдат застигнати от реалността. Миксът от противници на глобализацията, консерватори и националисти - условно обединени в борбата срещу общия враг - едва ли ще успее да се споразумее за обща позиция по пътя след ЕС. Най-късно когато начинът за преговорите бъде ясно формулиран, въодушевлението ще си отиде.  

По всяка вероятност на Острова ще случи онова, което предвиждат повечето мозъчни тръстове и банки – страната ще бъде изправена пред дълги години на нестабилност и рецесия, което ще се отрази негативно както на британската, така и на европейската икономика. Началото видяхме днес – със срива на паунда.

Тъй като е напълно неясно как ще преминат преговорите с ЕС и дали страната ще остане в общия пазар, ще има продължителна неяснота – а неизвестното, както обичат да казват анализаторите, е отрова за икономиката. Международните корпорации едва ли ще искат да участват във всичко това, а много от тях вече анонсираха, че при Brexit ще насочат инвестициите си в друга посока.

Изборът на Brexit може да бележи началото на период на сериозни сътресения и несигурност, при което преките чуждестранни инвестиции във Великобритания ще се свият или ще спрат временно, докато инвеститорите изчакват да видят каква ще е дългосрочната ситуация. Това ще доведе до още по-силно обезценяване на лирата и може да предизвика рецесия, чиято тежест и продължителност ще зависят от политическите решения на британското правителство, което и да е то, и на централната банка.

Най-голямата несигурност е свързана с политическото управление. След днес на практика страната няма стабилно правителство, особено след анонсираната от премиера Дейвид Камерън оставка. Консервативната партия и сега е дълбоко разделена между про- и антиевропейските си членове, а лейбъристите, които са в опозиция, вече имат сериозни вътрешни разногласия по този, а и по други въпроси.

Дали от всичко това ще може да се състави компетентно правителство с ясна идея какво иска да постигне в сложните преговори с останалата част от ЕС, особено ако тази част на Европа вече "гледа на Великобритания с отровна смесица от враждебност и презрение" (по Financial Times), е много спорен въпрос.

Лидерите на кампанията за напускане уверяваха винаги, че ако се стигне до Brexit, те ще предоговорят ново търговско споразумение с ЕС, което ще запази привилегирования достъп до стоките, услугите и хората. Но няма никакви гаранции, че това ще се случи. Френското и германското правителства може да се опълчат на такова решение, за да привлекат големите компании в Париж и Берлин.

"Най-големите опасения за пазарите са свързани с последиците от Brexit върху Европейския съюз", казва пред CNBC Ангъс Никълсън, пазарен анализатор в IG. “Има силна мотивация ЕС да направи излизането на Великобритания възможно най-наказателно, за да намали риска и други членове да последват Обединеното кралство”, допълва той.

Подобно мнение изказва и друг анализатор, макар и леко завоалирано. "Всичко е ясно открай време – no sex with the ex"….

*Преносен израз за прекратяване на отношения с доскоро близък партньор (във всяко отношение).

Oще подобни анализи четете в Investor.bg!

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


30
Още по темата: Brexit
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
0
 
0
 
! Отговори
Peshka преди 7 години
Monarhiikite praviat chevrasti expresni i koravosardechni rokadi...ne iskat solidarnost s bednite iztochnoeuropeici...da n sa ludi? Dnes bulgaria i romania, utre i bratchedite ot kosovo i albania?!nito iskat bedni bejanci da vzemat s kvoti...priemat samo offshorki s merak...
22
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Чета тука коментари какво щяло да им се случи на англичаните, къде били сбъркали или обратните, че решили много правилно и т. н. Само едно се чудя защо не си погледнем съдраните потури от където прозират изпостелите ни меса, а сме тръгнали да мислим англичаните които и преди са били и в бъдеще ще бъдат по добре от нас.
21
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ЕС-то си има своите предимства, както и своите недостатъци. Предимствата им са в техните недостатъци, затова глупавите англичани бягат от Ес, като дявол от тамян.
20
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Всеки швейцарец е зачислен в армията и има оръжие в дома си. Всяка година поне две седмици участва във военизирани учения. Значителни участъци от магистралите им са пригодени за военни летища - така е и в КНДР. Швейцарците не са толкова големи комунисти, но проведоха референдум всеки гражданин на Швейцария над 18 г. да получава 2 500 шв.франка. В демо-коч.ината БГ се хвалят с нвай-ниските пенсии и заплати!?!
19
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"Може да ви се стори странно, но по-голямата част от света не е в ЕС и съществува някак... За някои дори може да е още по-странно, но Норвегия и Швейцария не са в ЕС и скоро даже гласувахе и да не влизат. Те прости ли са?" - Норвегия? Ти сериозно ли, я бегай да четеш на кое място са по износ и залежи на петрол в света....А Швейцария - физическия склад на пари и инвестизионни метали никой него пипа - спавка световните войни - ама тя е и единствена в света с такъв статут ;-) Нема друга в света!
18
0
 
8
 
! Отговори
silver rider преди 7 години
Норвегия има нефт и засега в спасяват паричните запаси, Швейцария е световна перачница, нея не я бърка нищо. Предстои ни да живеем в интересно време - стара китайска поговорка леко забързана от Brexit- а.
17
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Тъкмо като излязат всички от Европейския Съюз - Турция ще може да влезе. Ахахахаха.
16
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
" Островът може и да се изправи пред много трудности , НО От сега на татък започва да прилага колониална политика като събратята си зад океана "Само дето вече сме пост-колониални времена и ако не си голям поне колкото "събратята си зад океана" ще се озориш в новата епоха, а само за протокола Шотландия иска независимост и в ЕУ, Северна Ирлания иска обединение с Ирландия, която е в еврозоната дори....и остава старата Англия, която 10% по-голяма по територия то БГто и Уелс, който също са на кантар
15
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Може да ви се стори странно, но по-голямата част от света не е в ЕС и съществува някак... За някои дори може да е още по-странно, но Норвегия и Швейцария не са в ЕС и скоро даже гласувахе и да не влизат. Те прости ли са?
14
0
 
16
 
! Отговори
селянин с нива преди 7 години
След две години ще набирам Англичани да ми копат царевицата на село . Ще им плащам по 5/лева на час и те ще се кефят . 5 лева или 2.5 евро ще се равняват на 10 техни пауди .Ако някой му трябват хора за чистене на *** ... Също може да се огледа към островитяните
13
4
 
13
 
! Отговори
niki преди 7 години
Това е краят на Обединеното Кралство. Вече няма да има обединено кралство, ще има Англия и всичко останало ще е в ЕС. Те сами си простреляха и ще им е за урок.
12
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Островът може и да се изправи пред много трудности , НО От сега на татък започва да прилага колониална политика като събратята си зад океана
11
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
МЕСТЯ
10
7
 
12
 
! Отговори
Бис! преди 7 години
Днес евроатлантическото квичене е като симфония на виенската филхармония за ушите ми!
9
13
 
4
 
! Отговори
Саша преди 7 години
Важното е Волен какво ще каже след днешния референдум в гьрция! Атака победа!
8
13
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
РУСИЯ КАТ УДАРИ, КАК ЛОШОТО ЗАГЛЪХВАгерберастите санират,глупаците учат английски,футуристите учат китайски,реалистите изучават устройството на автомат Калашников
7
3
 
23
 
! Отговори
Доместос преди 7 години
Не ни е нужен троянския кон на САЩ и Израел в ЕС - ВБ. Другия троянски кон, който ако не си тръгне сам, трябва да изгоним е Холандия - фунията през която влиза контрабандата и наркотиците в ЕС. След това, взаимоизгодни търговски споразумения с ОПЕК, Русия, Китай за разплащане в евро. И тогава...милиарди долари ще умрат!
6
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
E predi kato ne sa bili v Evrogeskia sauz..kakvo ..??BRAVO BRAVO BRAVO !
5
1
 
19
 
! Отговори
Дуле Савич преди 7 години
ЕС-то си има своите предимства, както и своите недостатъци. Островитяните са кадърно племе и за не знам кой път в историята си ще успеят да прескочат трапа. Друг е въпроса, че Шотландия най-вероятно ще се отцепи от тях заради членството си в ЕС, което ще е по-голям удар за тях.
4
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Путин се замисли, после направи ход с коня на D4 - шах и мат.