Ще бъде ли Великобритания монархия след 50 години?

Интервюто на Меган и Хари не е чак толкова голям удар за Елизабет II
15 мар 2021 18:00, Нели Христова
49
Ще бъде ли Великобритания монархия след 50 години?
Снимка: БГНЕС

Брекзит и пандемията вече налагат някои драматични преоценки на нацията в Обединеното кралство, която доскоро беше международна дума за стабилност. От перспективата, че Обединеното кралство може да се разпадне, до основен ремонт на NHS и обмислянето на четири или пет учебни години, до изчерпателен преглед на мястото на Великобритания в света, това е време, в което Великобритания мисли за немислимото. И това не е лошо нещо.

Още по темата

Интервюто на херцозите на Съсекс с Опра Уинфри тази седмица раздели мнението в Обединеното кралство по още един въпрос - съществуването на монархията. Спомените, както доста деликатно се изрази Бъкингамският дворец, наистина могат да варират, но това разделение отваря много по-голям въпрос: може ли да дойде време, когато Обединеното кралство може да се откаже от монархията?

Този момент определено не е сега, пише The Independent. Не виждаме повторение на кризата с абдикацията през 1936 г. Въпреки паралелите между Меган Маркъл и Уолис Симпсън, ситуацията от 1936 г. включва краля, а днес говорим само за "резервният наследник", който е едва шести по линия за трона.

Бъдещето на монархията е подсигурено три поколения, независимо от това как Хари и Меган избират да водят живота си.

По същите причини това не е и събитие, което дълбоко ще разтърси двореца. Интервюто на Опра с Меган и Хари не е толкова вредно, колкото телевизионните интервюта, дадени от Чарлз и Даяна по времето, когато все още бяха заедно. Нито е толкова вредно, колкото провала на двореца да прочете общественото настроение след смъртта на Даяна. Тогава имаше дни, когато цветята се натрупваха в градините Кенсингтън, а знамето дори не бе свалено наполовина. Тогава монархията изглеждаше най-малкото крехка.

Сега не е така. Кралицата е безопасност в своя замък. Тя и принц Филип са изрично изключени от твърденията за расизъм. Елизабет II е изиграла и стабилизираща роля по време на пандемията с нейните своевременни предавания, нейния ритъм за повишаване на морала, давайки званието сър на капитан Том Мур и думите й за отговорността на обществото да се ваксинира. Наистина може да е за съжаление, че една възможност е загубена - монрхията да възприеме хорцога и херцогинята на Съсекс като агенти на модернизацията.

Нищо от това обаче не гарантира, че монархията е на 100 процента сигурна. Взимането на властта от Чарлз ще бъде първо изпитание. Чувството за дълг и преклонната възраст на кралицата я приобщиха към народа по начин, по който синът й едва ли ще бъде възприет. Неговите грижи за околната среда и архитектурната естетика бяха изпреварили времето си и са твърде слабо оценени. Той не е човек или принц, към когото мнозина изпитват топли чувства, а и той чака толкова дълго короната си, че дните му на крал ще бъдат преброени.

Дали херцозите на Кембридж са по-обичани от него? Ще могат ли те да модернизират институцията по модела на своите холандски или скандинавски колеги? До каква степен те или институцията, която представляват, ще бъдат приети от подрастващите поколения по-малко благосклонни и по-разнообразни британци?

Ще продължи ли Великобритания да бъде монархия след 50 години?

Възможно е да се предвиди сценарий, при който кралското семейство и дори монархът просто да станат още по-малко свързани с ежедневието, отколкото са в момента. Това може да се отрази, да речем, в по-нататъшното намаляване на ролята на монарха в политическия живот, включително прекратяване на държавното отваряне на Парламента, на конвенцията, която монархът може да "съветва" или "предупреждава" премиера на деня, и до позицията на монарха като глава на Британската общност.

Това от своя страна може да предизвика въпроси свързани с гражданите и най-вече - парите на данъкоплатците, гласувани от Парламента за подкрепа на кралското семейство. И ако Парламентът откаже средства, изисквайки кралското семейство да разчита само на доходите от именията си, тогава последните връзки и задължения между короната и хората могат след време да бъдат прекъснати. Това може да доведе или до монархия, изгубила всякакво значение, но все още номинално съществуваща, или до прагматично приемане от монарха и парламента, че Великобритания трябва да стане президентска република.

Това би била най-доброкачествената версия. Но идеята за сваляне на монархията - по мирен или насилствен начин - не бива да се изключва, само защото сега изглежда немислима. Пандемиите, подобно на военните конфликти, могат да доведат до разрушаване на съществуващия ред. Не непременно наведнъж, но с времето, особено ако хората преценят, че институциите са се провалили.

С говоренето за "младежко земетресение", което е в процес на създаване, би било неразумно да се изключи и дори насилствена промяна, колкото и да не е в стила на британската общност.

И тук има трети сценарий: дали монархията ще бъде повече или по-малко сигурна, дали Великобритания ще се разпадне?  Ще запази ли независима Шотландия кралицата като държавен глава (по канадски или австралийски модел) - може ли да избере да стане република, или може да потърси друг кралски клон с шотландски произход?

С изключение на абдикацията, няма сериозна заплаха за короната от ерата на Чарлз II през 1660 г. Без никакви нашествия, окупации на континентална Великобритания или революции, в Англия и Обединеното кралство са липсвали катаклизми, които са насърчили успешни революции другаде. Резултатът,  в зависимост от разбиранията, е векове на политическа стабилност, председателствана от еволюираща и доброкачествена монархия, или закостеняла система, оглавявана от раздута аристокрация, която трябва да бъде изтласкана и за предпочитане заменена от пряко избран президент по френски или американски модел.

Трябва да се каже, че политическите системи по света са се придвижили към президентските републики, много по-често, отколкото към монархии. Колониалните държави са били склонни да отхвърлят не само имперския монарх, но и институцията, тъй като са получили независимост. Испания е една от малкото страни, които са възстановили монархията - и са останали с нея.

Възстановеният шах на Иран продължи 25 години, преди да бъде свален и заменен с теокрация. България, Румъния и дори Русия (мимолетно) се заиграха с възстановяването на монархията след краха на комунизма, но вместо това избраха президентска система. През 2001 г. бяха положени усилия за възстановяване на застаряващия крал Захир Шах в Афганистан - като начин за прекратяване на гражданската война - но това не се случи и кралят почина в изгнание през 2007 г.

Въпреки че историята не изглежда благоприятна за кралските семейства, Великобритания обитава онази част от света - Северозападна Европа - където монархиите все още процъфтяват.

В това отношение семейство Уиндзор може да запази своя трон. Дали ще успее обаче, без да следва холандците и скандинавците до по-малка и по-скромна монархия?

А напускането на херцозите на Съсекс може да наклони везните и в двете посоки - от една страна, това може да ускори отслабването на кралското семейство, но от друга страна, рискува да остави монархията на Обединеното кралство забита в старата си форма - и по-устойчива от всякога да се промени.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


49
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
41
2
 
0
 
! Отговори
Минало време преди 3 години
Великобритания трябва да се преименува на Мижибритания - щото вече не е това което е била!А и на някой пука ли му какво ще е след 50 години в родината на гейовете?
40
2
 
0
 
! Отговори
Iordan Ivanov Heolog преди 3 години
ЧЕСТ И СЛАВА Благодарение на НЕЙНО ВЕЛИЧЕСТВО ЕЛИЗАБЕТ ВТОРА все още се пазим от Трета Световна!!!
39
2
 
2
 
! Отговори
К преди 3 години
Стига с тия рептили от острова. Покрадвали са едно време от колониите и пак ментално са на дъното на цивилизацията.
38
2
 
2
 
! Отговори
Вероятно преди 3 години
Халифат !
37
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Интервюто ще се окаже че е снимано в къщата на Принс 3121, само не разбрах коя от двете, дали тази на Антело Роуд или другата Сиера Алта Уей, която всъщност е била на баскетболиста Карлос Бузър.
36
2
 
2
 
! Отговори
факт преди 3 години
Факт е, че не знаем кой ще наследи кралицата. Аз лично искам да е правнучето, което прилича на нея, Джордж... Дядо му Чарлз, баща му Уилям, не стават за царе. Дано физическата прилика между прабаба и правнуче да има и прилика в характера.
35
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Казва се Обединено Кралство от над10 години. И да ще се разпадне след време, но може би не толкова скоро, колкото ни се иска.
34
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 35Все тая, ако питаш мене. Трябвало? За кво?
33
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Циркът с Меган и Хари ловко отклони вниманието от педофилския скандал с принц Ендрю. Т.е. скандалът въобще не се състоя, а трябваше.
32
3
 
0
 
! Отговори
И да не забравя ... преди 3 години
Тия скоро 1,6 милиона български граждани под земята, ти ли бе дето има вероятност за да излезеш мъченик след Людмила Живкова, Георги Марков си си поръчал собствения син ...Взима кралицата нали нациско изчадие, убиха я по твоя заръка и не само нея ....
31
7
 
6
 
! Отговори
Та кой по прецакан преди 3 години
Тия негодници, Сакскобургите негодници или ние дето национния ни герой е обесен заради идеала му "За чиста и свята република" ... Реално погледнато колко български войници са водели войни, който не са искали да водят , заради един натрапен колониален негодник, синовете му изтрепаха българската интелигенция и окрадоха нашето бъдеще ....
30
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
да, ще бъде монархия, ама кралят е е че р ен :)
29
2
 
11
 
! Отговори
Калеко Алеко преди 3 години
Дори и на този семеен фотос, Бъкингамската Изаура е грейнала в центъра на обектива, до Кралицата, за разлика от Кейти която си стои кротко отстрани за да не разплаче Меган Съсекска ... От какво ли е недоволна Мара Пепеляшка, да не говорим че само тя е облечена в черно като на погребение, може би се дразни че Маргарет още се държи и не може да заеме мястото и ... ?!
28
5
 
2
 
! Отговори
Брат преди 3 години
Аз съм масон 2-ра степен от Ложа Кочериново - изток Слънце. Монархията няма до умре докато има братство и си го подаваме в дупките.
27
3
 
1
 
! Отговори
Та така де .... преди 3 години
Ако не с друго с пари да биеш , ако не с друго, въпроса е откъде сви парите и какви жестокости към тоя "прекрасен номадски народ и интелекта и творците и децата им" заради тия пари ... Какъвто бащата такъв и сина ....Такова е викингското проклятие ... Да станеш като баща си ... Което много говори за викингите - децата да са по-добре от родителите си ....
26
3
 
3
 
! Отговори
Цар преди 3 години
И аз съм цар, но на качамака!
25
4
 
3
 
! Отговори
Та защо някой неща.. преди 3 години
Та Симеон 2 понеже много онеправдан горкия , изгонен, в изгнание, от прародината си Австроунгария, Саксония, Германия, Великобритания, България, където Баща му и брат му направили доста кървава колониална история, останали само САЩ с резюмето му последният жив съюзник на Хитлер и нацистко ориентиран към българите. Те му казали добре, ама ще свършиш една работа като сринем тоя местен социалистически режим....Кое не е така наци? Що от нашите деца ще крадеш?
24
7
 
1
 
! Отговори
Аз се обиждам: преди 3 години
Принципно аз уважавам селяните, трудолюбиви, старателни хора, гледат си земята .... та за лицето Адолф Хитлер - баща му искал нещо различно за него, художник да стане, тия го не взели в академията, дали щото той не искал или защото не покривал критерийте няма значение. Но пак искам да ви кажа, че тия уж са Роднини - Британското кралско семейство и Сакскобурготите, обаче живи ще се изядат, особено Симеон 2 който се възприема за изгнанник и изгонен от там, натресен на Българите, изгонен и от тук..
23
3
 
3
 
! Отговори
Та всъщност: преди 3 години
През втората световна война един австрийски селянин решил нещо да направи за Германия, подплатил единия род Сакскобурготи срещу другите - реално погледнато Борис 3 и Симеон 2 са воювали срещу Великобритания и Чърчил, обаче по-големия майтап е, че са воювали и срещу короната на Великобритания, която по онова време па и понастоящем е била Батембергска с примеси на англия и викинги ...
22
4
 
3
 
! Отговори
Айшето от Сливен преди 3 години
Ша има,ша има монархия като отидат там наследниците на Цар Киро