Изглежда, че Япония поема известен риск тук, предвид убедителните доказателства, че китайският флот си е осигурил привилегирован достъп до Реам, пише за The National Interest бившият офицер Крисчън Д. Ор.
Миналата седмица написах статия за The National Interest , озаглавена „ Китай се сближава с държавите от Югоизточна Азия в отговор на митата на Тръмп “. Конкретните държави от Югоизточна Азия, за които става въпрос, бяха Виетнам, Малайзия и Камбоджа. От една страна, изразих скептицизъм относно перспективите на Китай с Виетнам, поради хлабавия съюз на последния със Съединените щати като бастион срещу Китай, както и дългогодишната вражда между Китай и Виетнам, която включваше пълномащабна война през 1979 г. и военноморска схватка през 1988 г.
От друга страна, отбелязах, че Китай печели значителни дивиденти от усилията си за оказване на помощ на Камбоджа, като най-големият дивидент е победата в „базите и местата“, както се прояви при откриването на военноморската база Реам на 5 април.
Сега един от най-големите съюзници на Америка в Индо-Тихоокеанския регион – член на „Четиристранния диалог за сигурност“ ( ни повече, ни по-малко) – изпраща част от своите военноморски активи в Рим, въпреки опасенията на САЩ: Япония.
Ключовият източник на информация идва от репортера Софен Чеанг в статия за The Independent, препубликувана в MSN на или около 22 април 2025 г., озаглавена „ Япония изпраща още военноморски кораби към свързани с Китай бази, въпреки опасенията на САЩ “. А именно:
„Двата японски военноморски кораба акостираха във военноморската база Реам в Камбоджа в събота. Двата миночистача са част от японските Морски сили за самоотбрана . Посещението им бележи първото посещение на чуждестранен флот, откакто проектът за разширяване на базата беше завършен по-рано този месец... Японските представители развиха по-тесни връзки с камбоджанските си колеги през последната година, което според експертите е в опит да се компенсира влиянието на Китай в Източна и Югоизточна Азия . Япония беше поканена да направи първото посещение в обновеното пристанище, което се разглежда като опит за успокояване на опасенията на Вашингтон... И двата японски кораба направиха четиридневно посещение на новия кей на базата. С общо 170 моряци на борда, това са 141-метровият „Бунго“ и 67-метровият „Етаджима“. Двата кораба бяха посрещнати от камбоджански представители, включително контраадмирал Меан Савойен, заместник-командир на базата, който проведе церемония по посрещането .“
„Етаджима “ (с вимпел номер MSO-306), който споделя името си с престижната и почитана японска военноморска академия, е третият кораб от класа миночистачи „Аваджи“ , въведен в експлоатация през март 2021 г. „Етаджима“ има стандартно водоизместване от 690 тона, максимална скорост от 14 възела и е въоръжена с 20-милиметрово оръдие.
Що се отнася до „Бунго“ (вимпел № MST-464), това е вторият кораб от клас „Урага“ , въведен в експлоатация през март 1998 г., със стандартно водоизместване от 5650 тона, максимална скорост от 22 възела и въоръжен със 76-милиметрово главно оръдие, както и две 20-милиметрови оръдия „Оерликон“ и две картечници „Браунинг М2“ калибър .50 . „Бунго“ е кръстен на пролива „Бунго“, воден басейн, който ще звучи познато на феновете на класическия филм за подводници от Втората световна война „ Бягай тихо, бягай на дълбоко“ (с участието на Кларк Гейбъл и Бърт Ланкастър).
Акостирането на двата кораба в пристанището на Камбоджа е само една спирка от мисия, започнала през януари, с цел посещение на единадесет страни в Африка, Близкия изток, Южна Азия и Югоизточна Азия.
От една страна, фактът, че Камбоджа е готова и способна да приеме тези кораби на Японските морски сили за самоотбрана, придава достоверност на уверенията на камбоджанските власти, че Реам е отворен за всички държави. От друга страна, изглежда, че JMSDF поема известен риск тук, не само заради дългогодишната историческа враждебност на Япония с Китай , но и заради сериозните доказателства, че Военноморските сили на Народноосвободителната армия (PLAN) са си осигурили привилегирован достъп до Реам; както отбелязах в предишната си статия, базата е домакин на съвместен логистичен център, а съвместните военноморски учения между Китай и Камбоджа започнаха веднага след тържествените церемонии по откриването.
Но от друга страна, от гледна точка на чашата наполовина пълна, може би посещението в пристанището ще позволи на JMSDF да събере удобна разузнавателна информация за всички активи на ВМС на Народноосвободителната армия, които се „крият на видно място“ (така да се каже) в замяна на усилията за събиране на разузнавателна информация, които китайският военноморски персонал несъмнено ще приложи срещу своите японски колеги. От своя страна, посолството на Япония в Камбоджа публикува изявление, в което приветства посещението в пристанището като „исторически значимо събитие за отношенията между Япония и Камбоджа“, което „подчертава значението на свободата на корабоплаване, свободния и отворен международен ред, основан на международното право, и неговото развитие“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.