Първият лунен екипаж на НАСА от 50 г. съставен от жена и трима мъже

Те ще летят до Луната до края на следващата година
4 апр 2023 09:33, Елка Василева
119
Първият лунен екипаж на НАСА от 50 г. съставен от жена и трима мъже
Снимка: архив, БГНЕС

НАСА представи четиримата астронавти, които ще летят до Луната до края на следващата година, като екипажът включва една жена и трима мъже, предаде Асошиейтед прес.

Тримата американци и един канадец бяха обявени на церемония в Хюстън.

"Това е екипажът на човечеството", каза ръководителят на НАСА Бил Нелсън.

Четиримата астронавти ще бъдат първите, които ще летят с капсулата "Орион". По план тя ще бъде изстреляна с ракета "Ес Ел Ес" (Space Launch System) от космическия център "Кенеди" не по-рано от края на 2024 г.

Екипажът няма да кацне или дори да навлезе в лунна орбита, а по-скоро ще лети около Луната и ще тръгне обратно към Земята - прелюдия към кацане на естествения спътник на нашата планета от други двама астронавти. Това обаче се очаква да стане година по-късно.

За командир на мисията е определен Рийд Уайзман, а към него ще се присъединят: Виктор Гловър, американски авиатор от африкански произход; Кристина Кок, която държи световния рекорд за най-дълъг космически полет, осъществен от жена; и канадецът Джереми Хансън. Всички са ветерани с изключение на представителя на Канада.

"Това е голям ден. Имаме какво да празнуваме и това е много повече от четирите имена, които бяха обявени", каза Гловър.

Това е първият лунен екипаж, който включва жена и астронавт, който не е от САЩ, както и първият екипаж по програмата "Артемис" ("Артемида") на НАСА за завръщане на Луната. В края на миналата година капсула "Орион" направи дългоочакваната генерална репетиция.

По време на мисията "Аполо" САЩ изпратиха 24 астронавти на Луната от 1968 до 1972 г. Дванадесет от тях кацнаха там. Всички те бяха военни пилоти изпитатели, с изключение на Харисън Шмит от "Аполо 17" - геолог, който сложи край ерата на лунните кацания заедно с покойния Юджийн Сърнън.

Ако предстоящата 10-дневна лунна мисия премине добре, НАСА има за цел да приземи двама астронавти на Луната до 2025 г.

Американската космическа агенция състави екипажа на "Артемис" от 41 активни астронавти. Канада имаше четирима кандидати.
(БТА, Теодора Славянова)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


119
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
75
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За какви холограми говри този под мен?
74
3
 
4
 
! Отговори
asd преди 1 година
Какво само давате акъл кой да пращат. Който си искат ще пращат. Техен си е проекта. Какво злобеете? Който много мрънка - на кухо дрънка!
73
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Е нали Безосни ония от Върджин вече и аха полети. Защо не ползват техните от наса?
72
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 76 - Ам .. Това е идотско. Хора като вас, би трябвяло да са изолирани от обществото в трудови лагери.
71
0
 
3
 
! Отговори
bl преди 1 година
Снощи, когато изгря Луната, засякох посоката и скочих към нея. Не я достигах, не влезнах в лунна орбита, но по време на скока се приближих към нея с около метър.Настоявам да ми се зачете че съм бил лунен екипаж преди тези охлюви на снимката!
70
1
 
1
 
! Отговори
до 69 преди 1 година
Нищо лично бе пич, цъкаме минуси за кеф, щото гледаме как се палиш :))))
69
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Безсмислено начинание в момента.
68
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това актьорите за втората серия ли са?
67
3
 
1
 
! Отговори
69 преди 1 година
Не, честно? Обяснетв ми, в кое греша с този коментар, че така го нападнахте с минуси.
66
2
 
1
 
! Отговори
69 преди 1 година
Защо минус, бе колега? С кое не си съгласен?
65
2
 
5
 
! Отговори
Толерантност преди 1 година
Добре де, заради етническата толерантност сте сложили бял, черен жена, ами да бяхте сложили и един жълт и шяхте да сте ОК
64
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"нахолограма не може да се кацне" - Холограма?
63
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Няма особена причина, да се пращат хора на Луната. Дори и да има "база", то говорим за проект за трилиони, с издръжка от още трилиони през години. От чисто икономическа гледна точка, това е лудост. От хуманитарна така - също. Нека първо си оправим бакиите на Земята. В САЩ има 600 000 перманенто бездомни и 3 млн. бездомни в "ротация". Икономиките ни се разпадат. Дай да имае стабиллна основа, че тофава да скачаме. Преди 60 г САЩ се засиинда праща хора от страх, че СССР била имала военна база там.
62
1
 
2
 
! Отговори
Къде е жената? преди 1 година
Това да не е снимка на друг екипаж?
61
3
 
2
 
! Отговори
ЧОВЕК преди 1 година
ТАЗИ КАТО Я ГЛЕДАМ И ТРИМА СА И МАЛКО.
60
5
 
4
 
! Отговори
вечна дружба САЩ-НРБ преди 1 година
Колко е жалка Русия сега, въргалят се в окопите в Украйна, а САЩ пращат хора до Луната. Личи си кой е суперсилата и кой не става за нищо. Добре че сме съюзници със САЩ
59
2
 
2
 
! Отговори
noFreeman преди 1 година
направо ще летят, но само по телевизията... никой не е летял и няма да лети до нещо, което го няма... нахолограма не може да се кацне... 50 години слушам глупости за космоса...
58
2
 
6
 
! Отговори
Juls преди 1 година
Очаквайте по кината !
57
3
 
11
 
! Отговори
Boko преди 1 година
Става все по-логично да се мисли, че краварите никога не са кацали на Луната. Не може са "притежаваш" ноу-хауто за онези далечни във времето мисии на Аполо от една страна и невероятния напрадък на техника и технологии до днес и да се въртиш като "обран евреин" (ФАЩ) и да баламосваш хората за повторни мисии до Луната! Ако в 2025 г. успеят, това няма да е "завръщане" (на Холивуд), а наистина кацане.
56
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
хАмериканците (в докум. филм от Дискъвъри) казваха, че преди всички системи в космическите кораби са били не дублирани, а тройно подсигурени. Днес, щото всичко било много по-сигурно и не се чупело (ама никога!) та за това нито една система не е даже дублирана. Не знам до колко това е вярно, ама ми звучи точно както производителите на HDD свалиха гаранцията от 7 на 2 години щото дисковете им вече били безкрайно сигурни и не се нуждаели от дълга гаранция.