Напът ли е Ангела Меркел да загуби Европа?

Слабостта в Германия я спъва в Евросъюза
20 сеп 2016 19:15, Елка Василева
60
Напът ли е Ангела Меркел да загуби Европа?
Ангела Меркел. Снимка: архив, Reuters

Трудно е да се сети човек какво още можеше да направи Ангела Меркел през последните седмици, за да подтикне останалите европейски лидери към постигане на консенсус за периода след Brexit-а.

При подготовката за срещата на върха на 27 от 28-те страни членки на ЕС (без Великобритания) в Братислава, която се проведе в петък, германският канцлер се срещна лично с 24 от 26-те си колеги.

Преди това тя посети Варшава, Талин, Прага, Париж и италианския остров Вентотене. В крайна сметка всичките тези внимателни консултации и искреното усилие да покаже на всички, че Германия не определя еднолично дневния ред, не доведоха до никакъв резултат, пише Ройтерс.

Още по темата

Братислава беше пълен провал. Френският президент Франсоа Оланд и словашкият домакин Роберт Фицо демонстрираха съпричастност и определиха доста слабите резултати от срещата на върха, наречени "Пътна карта от Братислава", като крачка напред. Италианският премиер Матео Ренци и неговият унгарски колега Виктор Орбан обаче започнаха да критикуват документа, още преди мастилото да е изсъхнало.

"Не знам какво има предвид Меркел, когато говори за "духа на Братислава", заяви Ренци през уикенда. "Ако нещата продължават така, вместо за духа на Братислава, ще говорим за призрака на Европа".

Меркел задаваше курса на Европа близо едно десетилетие. Отговорът на блока на кризата в еврозоната бе определен в Берлин. Подобно на Минските споразумения за Източна Украйна и договора между ЕС и Турция за намаляване на миграционния поток към Европа. Братислава обаче показа, че задълбочаващите се проблеми на Меркел у дома, задълбочили се още повече от ужасния резултат на нейния Християндемократически съюз (ХДС) на регионалните избори в Берлин в неделя, подкопават влиянието й отвъд границите на Германия.

"Меркел открива, че в резултат на кризата с бежанците няма твърде много приятели в Европа. А й трябват приятели и съюзници по много въпроси", заяви бивш високопоставен служител на Европейския съюз, работил в тясно сътрудничество с германския канцлер при кризата в еврозоната.

Събеседникът, пожелал да остане анонимен, каза, че не вижда алтернатива на Меркел в ХДС, Германия или Европа. Въпреки това той е на мнение, че съпротивата срещу лидерската роля на Германия само ще се засилва.

Меркел е лицето на германската непреклонност и на отворените граници на Европа - двете политики, които активизират популистките партии в Европейския съюз, и, както подшушват служители в някои европейски столици, може да са подтикнали британците към Brexit-а.

Отслабена фигура

Шансовете на Меркел да се сниши и да се опита да спечели четвърти мандат на изборите догодина остават високи въпреки поредицата неуспехи на регионалните избори и вредния спор с традиционния й коалиционен партньор - Християнсоциалния съюз, заради политиката й на посрещане на бежанците с добре дошли.

На необичайно самокритична пресконференция вчера, на която призна тлеещите разделения в Европа заради бежанците, тя отказа да каже дали ще се кандидатира. Ако обаче се яви на изборите и спечели, Меркел ще го направи като отслабена фигура както у дома, така и в Европа. Това може да доведе до последствия на редица европейски фронтове.

Берлин вече е в отбранителна позиция по отношение на икономическата политика, принуден да приеме неефикасността на бюджетните регулации на Европейския съюз в случая с нарушителите на правилата за бюджетния дефицит Испания и Португалия и с меката парична политика на Европейската централна банка.

Меркел претърпя поражение и в преследването от една година на целта да убеди партньорите на Берлин от Европейския съюз да приемат мигрантски квоти. В Братислава тя се съгласи да освободи източноевропейските страни от този ангажимент, като прие предложението им за "гъвкава солидарност" в кризата с бежанците. Въпреки това Орбан почувства необходимост да осъди политиката й като "саморазрушителна и наивна".

Следващият тест за влиянието на Германия може да е запазването на единство в Европейския съюз за санкциите, наложени на Русия заради кризата в Украйна. Въпреки поредната дипломатическа совалка на външния министър Франк-Валтер Щайнмайер представители на германските власти признават в частни разговори, че са принудени да мислят за алтернативи на Минските споразумения, с които е обвързано вдигането на санкциите.

"Въпросът е как да трансформираме (договореностите от) Минск в нещо друго", каза един служител. "Те се превръщат във все по-разочароващо занимание, участниците в което плащат политическа цена."

Ренци и Орбан, които дадоха отпор на Меркел в Братислава, са сред най-големите скептици в Европейския съюз за икономическите и финансови санкции, наложени на Москва преди две години заради анексирането на украинския Кримски полуостров и подкрепата за бунтовниците в Източна Украйна.

През уикенда словашкият премиер Фицо определи санкциите като неефективни и вредни за Европейския съюз. Русия, заяви той в интервю за Ройтерс, е направила повече от Украйна, за да изпълни задълженията си по Минските споразумения.

Ключов вот във Франция

Другото голямо изпитание за Меркел и Европейския съюз е Brexit-ът - игнорираният в Братислава очевиден проблем. След референдума във Великобритания през юни тя предпочита да постигне споразумение с Лондон, което да задържи британците на близка орбита.

И тук обаче Меркел се сблъска със силна съпротива, по-специално от страна на французите, които обещават да направят Brexit-а колкото се може по-болезнен за Великобритания.

Връзката между Берлин и Париж, която от десетилетия е двигателят за задълбочаване на европейската интеграция, може да държи ключа за това как блокът ще се справи с новата епоха на разединение.

Възможно е тя да спомогне и за определянето на това дали Меркел ще продължи да играе важна роля във формирането на политиката в Европа или ще стане една отслабена, по-изолирана фигура.

Масово се очаква Оланд, който лоялно подкрепи Меркел в Братислава, да загуби поста си през пролетта.

Ако той бъде заменен от Ален Жупе, бившия центристки премиер, някои виждат възможност Меркел да възстанови до известна степен консенсуса и курса на Европа.

"В идеалния случай, в края на следващата година ще имаме канцлер Меркел и президент Жупе. Тогава Германия и Франция ще могат отново да се превърнат в двигателя на една по-дълбока европейска интеграция", заяви бившият служител на ЕС.

Ако на изборите във Франция обаче победи бившият президент Никола Саркози, някои се опасяват, че ситуацията ще стане непредвидима.

Когато управляваха едновременно Берлин и Париж между 2007 г. и 2012 г., Меркел и Саркози преодоляха едно трудно начало, гравитирайки един към друг през годините на напрегната борба с кризи. Накрая те вече бяха известни с общото прозвище "Меркози". През последните месеци обаче Саркози застана в опозиция на Меркел по много от значимите въпроси - от бежанците и националната идентичност, до Турция, Русия, Brexit-а и дори климатичните промени.

"Пропастта със Саркози стана огромна", каза висш германски служител. "Ако той бъде избран, това може да се окаже колосален проблем за Меркел."

Тогава на Братислава може да се погледне като на момента, когато германският канцлер загуби Европа.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


60
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
50
1
 
7
 
! Отговори
ххх преди 7 години
АНГЕЛА МЕРКЕЛ НЕ Е НА ПЪТ ДА ЗАГУБИ ЕВРОПА, ТЯ Е НА ПЪТ ДА ПОГУБИ ЕВРОПА!!!
49
1
 
2
 
! Отговори
Did преди 7 години
Triabva da se ograni4at imigranti Kam evropa.da se izbere avtoritetna figura s vizia za evropa.da se mobilizilat vsi4ki 4lenove na ES za stabilizirane na ikonomikata I sigornosta.da stanat vsi4ki strani ot ES s ednakav Standart I zakoni.dr.smisal niama za sa6testvuvaneto ES.
48
1
 
3
 
! Отговори
Did преди 7 години
KAK nese nameri edin savesten svesten 4ovek da predstavliava evropa.
47
1
 
6
 
! Отговори
Мен преди 7 години
Като чета заглавието ми става весело. Че кога Меркел притежава Европа, че да я загуби!!! Айде малко по полека, изхвърляте се.
46
2
 
8
 
! Отговори
Darma преди 7 години
До Анонимен 45Айде сега да ни пуснеш линк към изказването на Меркел, в което тя се е извинила. Няма да пуснеш, защото такова нещо НЯМА. Меркел каза, че съжелява, че не е подготвила Германия за това, което следва.Защо лъжеш така нагло?И не, Германия не е действала законообразно. Германия наруши един куп закони, заради което има толкова много подадени съдебни искове срещу Меркел.
45
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Разплутата яловица Меркел, да бъде жива одрана, както го показват в Игра на Тронове! Присъдата да се въведе незабавно!!!
44
5
 
6
 
! Отговори
do 47 преди 7 години
Криза има и тепърва ще се задълбочава. Просто България не я усеща все още. Но както и да е. Точно това изказване на Меркел и поканата е грешките, за която тя се извини. Но мисълта ми беше, че тя е права, но хората не осъзнават защо е права. Първо ислямът е наистина част от Европа вече. Защото Европа подобно на САЩ се глобализира, а глобализиране не означава просто християни, ами и будисти и мюсюлмани и атеисти и всякакви. Просто хората явно не искат глобализация така както преди 5 години.
43
3
 
12
 
! Отговори
до 43 преди 7 години
Коя криза визираш? Гръцката? Ми чи тя си е програмирана. За Гърция пари винаги ще има за да не залитне към Русия. МВФ опрощава дългове на враговете на Русия. Въпроса бе и как немските и френски банки да си вземат що годе парите. Но основната вина на Меркел е:- скара Ервопа с Русия под натиск от САЩ- вкара бежанците пак по същата причина.
42
2
 
8
 
! Отговори
do 46 преди 7 години
Няма криза с бежанците. Меркел ги покани по чуждо желание. Когато малко преди това опипа почвата с израза "Ислямът е част от Германия" германците избухнаха, но не станаха катаклизми. И се започна организираното спасяване на бежанци с по 10000 евро които преди това нямаше да тръгнат...
41
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Кризата с близкият изток трябваше да бъде взета насереозно от ЦЯЛА ЕВРОПА още като започна. Защото Сирия е същият модел като Ирак, Афганистан, Либия и отчасти Египет! Знаем какво става след това и миграцията беше ясно от години. Тогава никой, ама никой не реагира. И за това ли е виновна Меркел. Пак повтарям в този смешен и популистки съюз има 27 държави, а не само Германия!!! Къде са другите? Чуват им се гласовете само когато критикуват, но иначе нямат план за действие!
40
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Меркел призна, че е направила грешка с бежанците и че е реагирала бавно! Тя се извини ДВА ПЪТИ, но българските медии НИТО ВЕДНЪЖ не го публикуваха. Но Меркел дейсташе законосъобразно! Запомнете го това! Спрямо европейските закони. Ако Германия беше потъпкала правата на бежанците (знам звучи банално!), тогава щяха да има много по голям shit storm и щяха да ги наричан нацисти и прочие поради историята и. Истината е, че САЩ оплеска нещата с Близкият Изток, а Европа изпира пешкира.
39
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Добре де, аз питам, къде бяха Италия и Унгария или пък на*раната Франция,. Никой не предложи решение. А смешните държави като България или пък Словакия или пък Балтика дори не се обаждат, защото са пуки!!! Обаче със стоене и нищо неправене проблеми не се решават! Напротив! Задълбочават се. Германия в лицето на Меркел предложи решения и те бяха прието ОТ ВСИЧКИТЕ 27 ДЪРЖАВИ! Защо пък Меркел трябва сама да е виновна? Същото и с бежанската криза!
38
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Интересно е как Меркел ще я направят изкупителна жертва. Първо в ЕС има 27 държави, а не само една Германия! Запомнете го това и си го повтаряйте преди да започнете да ревете или протестирате! Когато започна финансовата криза, тогава никоя, ама НИКОЯ държава не си мръдна пръста да намери решение. ЕС щеше да се разпадне. Меркел предложи решение! Всички реваха и критикуваха и плюха, но никой не направи нищо! Медиите нарекоха Германия едноличен лидер и диктатор в ЕС. И от тогава 7 г. в същия дух!
37
2
 
22
 
! Отговори
Асен преди 7 години
Меркел е чудовище като арабите!
36
2
 
13
 
! Отговори
МЕЧО КУХ преди 7 години
Да не забравяме, че Германия може и да е икономически гигант, но си остава геополитическо джудже
35
2
 
13
 
! Отговори
Фъф Франция преди 7 години
има два варианта -саркози или Льо Пен. Льо пен е първа и има доста над останалите, но не й достигат гласове, а съмненията са, че при балотаж враговете ще се обединят срещу нея. нейният шанс е дотогава франция да се изправи пред поредици от кризи.Другият вариант е Саркози, ако стигне до втори тур всъщност по-реалистичинят .Оланд е бита карта, но който и да дойде политиката на Франция ще се промени на антиимигрантска и антиевропейска.
34
2
 
0
 
! Отговори
до 38 преди 7 години
Е какво? Ами северен поток... южен поток.
33
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Има разлика между " на път" и "напът" и тя е смислова. Например - "тръгвам на път" и "напът съм да се ядосам". Поздравления за журналистката ***, правилно е използвала слятата форма на изписване в заглавието. Само за протокола - слято се пишат още отникъде, оттам, накратко, насън, встрани, наясно, наоколо, навън, докато, затова, накъдето, отколкото и др.
32
2
 
21
 
! Отговори
Мдаааа преди 7 години
Меркелова е пътник! Въпроса е, какво ще остави след себе си за нас и децата ни!?
31
11
 
7
 
! Отговори
апокалипсис преди 7 години
Европа била загубена,ЕС обречен,народа завладян от нашественици от изтока.Не вярвам.ЕС все още е най голямата световна икономика,тоест най богатите,тоест най умните.Утре Меркел може да каже,затваряме границите и проблема е решен и всички са доволни.Как Канцлера на Германия не се е сетил за това е загадка,която повечето европейци няма да узнаят.За тях тя ще остане една изкукала бабичка.За други тя ще остане като бабичката която помогна да се отворят границите на европа и европейците да живеем зае