За българите цените са по-важни от свободата и демокрацията

Почти половината оценяват положително Китай и Русия
520
За българите цените са по-важни от свободата и демокрацията
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Две трети от анкетираните българи смятат, че поддържането на цените и разходите на живот е по-важен приоритет от защитата на свободата и демокрацията. Това показват данните от пролетното проучване на Евробарометър на Европейския парламент.

Почти две трети (65%) от европейците смятат членството в ЕС за нещо добро. Това е най-високият резултат от 2007 г. насам, когато този показател бе 58%. Членството в ЕС е определено като „нещо добро“ от мнозинството от гражданите във всички държави членки с изключение на Гърция и Словакия, където повече респонденти го определят като „нито добро, нито лошо“. В сравнение с последното проучване на Парламента, проведено в края на 2021 г., резултатите по този показател са се увеличили значително в повечето държави, особено в Литва (+20 процентни пункта), Малта (+12 процентни пункта) и Естония (+9 процентни пункта), докато в България се отчита лек спад от 2 процентни пункта (47%).
 
Към настоящия момент 52% от европейците имат положителна нагласа към ЕС и само 12% отрицателна. Наблюдава се увеличение от 3 процентни пункта при положителните нагласи в сравнение с проучването от ноември-декември 2021 г. и в същото време това е най-добрият резултат в рамките на проучванията за Европейския парламент от 2007 г. насам. Националните резултати по този показател варират от 76% в Ирландия до 32% в Гърция. В България близо половината анкетирани имат положително виждане за ЕС (49%), което представлява спад с 2 процентни пункта спрямо края на 2021 г., като отрицателни нагласи са изразили 20% от респондентите.
 
Неотдавнашните събития също така формираха вижданията на европейците за други големи участници на международната сцена. Русия се оценява положително само от 10% от анкетираните европейци, което представлява спад от 20 процентни пункта в сравнение с 2018 г. (30%), когато този въпрос беше последно зададен. Китай е с втория най-нисък резултат от 22% (спад от 14 процентни пункта). В сравнение европейците имат по-положителна нагласа към Обединеното кралство (65%, +1 процентен пункт), следвано от САЩ с 58% (+13 процентни пункта). Българските респонденти също имат висока положителна нагласа към Обединеното кралство (62%), но нагласите им към останалите геополитически субекти се различават съществено. Почти всеки втори българин оценява Русия (49%) и Китай (50%) положително към настоящия момент, като преобладаващата оценка спрямо САЩ е отрицателна (53% отрицателна срещу 40% положителна).
  
Повечето граждани възприемат войната в Украйна като фундаментална промяна: 61% от европейците не са уверени, че животът им ще остане непроменен. Само около една трета от респондентите не очакват промени в начина си на живот (37%). В България над две трети от анкетираните са неуверени, че животът им ще остане непроменен (71%), като едва 25% не очакват промени. Проучване, публикувано миналата седмица от Европейската комисия, показва, че осем от десет респонденти в Европа са съгласни с налагането на икономически санкции на руското правителство (80%), както и на руски компании и физически лица. Мнозинството от гражданите в 22 държави членки одобряват отговора на ЕС на руското нашествие в Украйна.
 
Поради нарастването на инфлацията и разходите за живот още преди началото на руското нашествие в Украйна, което допълнително усили тенденцията, четирима от всеки десет европейци заявяват, че вече усещат негативно въздействие върху стандарта си на живот (40%). В България почти двама от трима респонденти заявяват, че вече изпитват отрицателен ефект върху начина си на живот (62%), като това е най-високият дял от всички държави членки. Независимо от негативите, 59% от европейците считат, че защитата на общите европейски ценности като свободата и демокрацията е приоритет, дори това да се отрази на цените и разходите за живот, което се определя като ясен знак за европейска устойчивост и единство. В България едва 28% от респондентите смятат, че защитата на общите европейски ценности като свободата и демокрацията е приоритет, като дават предимство на поддържането на цените и разходите за живот (70%).
 
Нарастващото безпокойство относно икономическото състояние е отразено и при определянето на политическите приоритети, върху които европейските граждани искат Парламентът да се съсредоточи: борбата с бедността и социалното изключване се споменава на първо място (38%), следвана от общественото здравеопазване (35%), където се наблюдава значителен спад от 7 процентни пункта през последните шест месеца, и демокрацията и принципите на правовата държава (32%), като този показател на свой ред бележи ръст от 7 процентни пункта. Нагласите на българските респонденти се доближават до средноевропейските, оценявайки като най-приоритетни темите за борбата с бедността и социалното изключване и подкрепата на икономиката и създаването на нови работни места (и двете с 46%), като на второ място се поставя общественото здравеопазване (39%), а на трето демокрацията и принципите на правовата държава и бъдещето на Европа (и двете с 28%) .
 
Възприятията за войната и значението ѝ за Европейския съюз се отразяват и при определянето на основните ценности, които гражданите искат Европейскиятпарламентдазащитаваприоритетно: демокрациятаотновозаемачелномястоибележиувеличениес6процентни пункта в сравнение с есента на 2021 г. (38%). Следват защитата на правата на човека в ЕС и по света, както и свободата на словото и на мисълта, всеки показател с 27%. За българските респонденти водещите ценности, които Европейският парламент трябва да защитава, са свободата на придвижване в Европейския съюз (33%), следвана от върховенството на закона (32%) и солидарността между държавите членки на ЕС и неговите региони (27%). Демокрацията и защитата на правата на човека в ЕС и по света остават на пето място с 22%, а свободата на словото и на мисълта - на шесто с 20%.
 
Проучването Евробарометър на Европейския парламент от пролетта на 2022 г. беше проведено между 19 април и 16 май 2022 г. сред 26 578 граждани от всички 27 държави членки под формата на интервюта лице в лице, допълнени с онлайн такива, когато това е било наложително. Средните данни за ЕС са претеглени според броя на населението във всяка държава членка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


520
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
426
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Точен - Да, така е
425
7
 
37
 
! Отговори
Възмутен преди 1 година
Свободата и демокрацията са само празни, манипулативни лозунги, настойчиво повтаряни от пропагандата за да се държи под контрол стадото. Да си мисли, че живее в свобода и в демокрация, та да не пречи на елита а краде. Реално няма нито едното, нито другото, нито у нас, нито на Запад. Свободата и демокрацията в тези общества няма, това са лъжи и излюзии за наивници.
424
26
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
робско мислене, руски роби
423
7
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Слава за Русия,Китай,Иран и Северна Корея !
422
3
 
29
 
! Отговори
Точен преди 1 година
Демокрацията не съществува никъде по света има само бизнес интереси и много пари и власт кажете ми дали европейският съюз е демократичен като налага своето мнение и то от богатите държави от Европейския съюз или съединените щати или са демократични като налагат своето мнение дори и с вой на това демокрация ли еВ съединените щати има много повече забрани отколкото в БългарияОще веднъж демокрация няма никъде по света това е фалшива дума за нов начин на тоталитаризма
421
6
 
11
 
! Отговори
До Сата НАТО преди 1 година
Това с "избиването" го правят нагло-саксите и то в момента. Иначе - да, след като 30 години затривахме всичко свързано с Русия, няма начин накой да ни повярва, че сме приятели! Ще мръзнем, както ще мръзнем сега, ще гладуваме, както ще гладуваме сега... Ние си го избрахеме, заедно с недуразумението Про100Киро!
420
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тия са открили топлата вода от крана - естествено, че за да си демократ трябва и да си сит и по възможност на топло! Когато прадедите са пътували по 4 дни до другия край на България, не са били демократи. Мислили са за конете с които пътуват. А сега и коне няма, но има "демокрация"!
419
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"65% от евпрогейците смятат че в ЕС е мноо убаво" стигнах до там и си съжалих останалите мозъчни клетки...
418
3
 
16
 
! Отговори
а преди 1 година
Логично да е така в най-бедната държава в ЕС. Много тъпо изследване.
417
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Заглавието недвусмислено говори за нивото и интелекта на нацията... (no comment).
416
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Проблема е, че демократите най-яко днес посягат на свободата и демокрацията, защото са едни отявлени тоталитаристи, надянали демократичната реторика. Не може да се оправдаваш с някаква война, каквата и да е тя, и да искаш да налагаш дива цензура... Щяла някаква си СЕМ-ка да оценява чрез медийни експерти компетенциите на военни експерти. ЖАЛКА ИСТОРИЯ КАТО НАЙ-НИЗЪК ЕЛЕМЕНТ ОТ ПРОПАГАНДНАТА ИСТЕРИЯ. АЙДЕ ЦЕНЗУРИРАХА И КИСИНДЖЪР И ПАПАТА ЖАЛКАРСКИТЕ ПРОПАГАНДИСТИ...
415
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като видях проучването, българите май сме най здравомислещи в ЕС.
414
2
 
22
 
! Отговори
dds преди 1 година
Що за манипулативно зададен въпрос! Как така трябва да избираме между хляб и свободата!?! И двете са важни и необходими, и не може наличието на едното да компенсира липсата на другото!!!
413
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
да,искам покрив хляб,да ми е топло и за децата ми,а ти лъжи жена си и 3-те си дъщери.как се прибираш в къщи бе,с лигите на Лена по врата ти.
412
2
 
18
 
! Отговори
Те така преди 1 година
Свободата Кире е най-важна, каза бай Сорос, и отвори акаунта си в банката да провери последните транзакции.
411
10
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За това ще си тънем в калта и никой, абсолютно никой не ни е виновен. Роби.
410
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За населението на целия ЕС и САЩ цените са по-важни от "демокрацията", защото те са реално понятие, а демокрацията е виртуално. Нея я има само на хартия, защото пропагандата и подтискането на мнението на инакомислещите е масивно явление в "демократичните общества".
409
9
 
17
 
! Отговори
ЛДНР преди 1 година
Т.е. демокрацията и свободата означават бедност, нищета, глад, война, робство. Това е днес: милиарди за война и оръжия, галопираща инфлация пряко следствие на политическо робство и антибългарски мерки и санкции срещу Русия, "липса" на средства за високи доходи, здравеопазване и образование. Това е низост и война , срещу нас и децата ни. Мафиоти, антибългари, престъпници, които са преки виновници за катастрофата на България. Бивша Окраина позволи тази и з.мет да дойде на власт, ние ще търпим ли ?
408
4
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ква свобода, ква демокрация бе калъфи? Някакви изтърбушени идеали несъществуващи в 21ви век - всичко е изчислено и големите си действат по план. Много ясно, че ще ми пука, че бенза е 4лв а хляба 3лв. Вие нормални ли сте? 20% инфлация за 6 месеца, до края на годината хората няма да могат да си плащат отоплението и храната. Какво правим тогава? Ядем "демокрация"?
407
5
 
28
 
! Отговори
Ейбрахам Маслоу преди 1 година
Свобода и демокрация не се ядат. И българите не се различават по нищо от което и да е човешко същество по планетата.