Новият живот след бърнаута: Един бивш мениджър разказва

Хората и сами могат да се изтеглят от блатото!
Обновена: 4 окт 2019 07:44 | 4 окт 2019 07:10, Елка Василева
107
Новият живот след бърнаута: Един бивш мениджър разказва
Кристоф Полдер. Снимка: Личен архив /Дойче веле

Кристоф Полдер е имал зашеметяваща кариера. Но на солена цена: работел между 60 и 80 часа седмично. До момента, в който настъпил тоталният срив. Поставили му диагноза: бърнаут. Днес той живее в каравана в гората.

Кристоф Полдер има нов живот - далеч от онзи, който го довежда до бърнаут (пълно психическо и физическо изтощение - б.ред.). Бившият мениджър е изоставил международните проекти и Ягуара с 400 конски сили. Вместо това живее в една каравана в гората, разказва Дойче веле.

Той охотно разказва своята история: "Израснал съм в една секта, където почти всеки ден се налагаха физически наказания". Кристоф бил най-малкият от четиримата братя в семейството и постоянно се борел за внимание. На 16 години се изнесъл в самостоятелно жилище и после твърде рядко виждал родителите си.

Започнал работа на един строеж и живял във фургон. Но един ден по-възрастен негов колега му казал: "Ти си интелигентно момче, не ти е тук мястото". Кристоф станал студент. Завършил инженерни науки, а после започнал да работи за един международен концерн.

Много работа, малко приятели

Но може ли издигането в кариерата да затвори всички рани от трудното детство? "В един момент започват да те потупват по рамото и ти усещаш, че се нуждаеш от все повече похвали, защото това е, което винаги ти е липсвало", казва Кристоф. В работата си Полдер се отличавал със систематичност, прецизни анализи, бързина и готовност да полага усилия.

"Първият ми шеф се държеше с мен бащински, следващият обаче беше съвсем друг тип и много добре знаеше кои са скритите механизми, с които да ме накара да давам от себе си всичко, за да имам върхови постижения", казва той. А и самият Кристоф бил амбициозен - стремял се към нови и нови върхове, без да обръща внимание на натоварването.

Работел между 60 и 80 часа седмично, а паралелно с това записал второ висше. Като ръководител на проекти печелил по 100 000 евро годишно. За приятели обаче не му оставало никакво време, целият му живот протичал в офиса. Там колегите му го обсипвали с уважение и признание. А Кристоф компенсирал липсата на личен живот с още по-голям професионален ангажимент.

Тоталният срив

Той отслабнал радикално, разболял се, но дори не усещал, че се нуждае от помощ. И така, докато не преживял една лека катастрофа, след която му дали три дни болнични. През времето на това принудително бездействие Кристоф усетил, че е на ръба на силите си. Диагнозата бързо станала ясно: бърнаут (мед.: Синдром на професионалното изчерпване).

Настъпил и мигът на тоталния срив. Споменът за него е мъчителен. Говорейки за него, Полдер притиска длани към масата, сякаш за да го изтика от съзнанието си. Спомня си много добре как изобщо не бил в състояние да стане сутрин от леглото, нито да тръгне за работа. "Спях по 18 часа в денонощие, а после лежах с лице, притиснато в канапето - без всякаква мисъл и воля за действие", разказва той.

Започнал да търси помощ от лекари и природолечители. В продължение на три години не ходел на работа. А след това? "Промених се изцяло, сега съм съвсем друг човек. Преди само работех, а сега правя точно обратното", подчертава той.

Кристоф заменя спортната си кола с каравана и с нея пътува от къмпинг на къмпинг - предимно из горите. От време на време припечелва по нещо като консултант по строежи.

"Бях разочарован от всички книги за бърнаут"

"Успях сам да се излекувам", подчертава бившият мениджър. Шишенцата с фолиева киселина, минерали и витамини все още не са отваряни. "Здрав съм, тези неща не са ми нужни повече, май трябва да ги изхвърля", казва той.

В новия си живот Кристоф Полдер се е посветил на нещо, което пак му носи признание - той пише книги със съвети за студенти и за хора, които си строят жилище. Последната му книга обаче - "Шест стъпки, с които да преодолеем бърнаута" - е посветена на личната му история, на неговия бърнаут и последвалото спасение.

"Бях крайно разочарован от всичките книги, посветени на проблема бърнаут, защото в тях само се описваха отделните симптоми и се казваше към какви специалисти да се обърне човек за помощ. Аз обаче искам да покажа на хората, че и сами могат да се изтеглят от блатото", казва той.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


107
Още по темата: бърнаутКристоф Полдер
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
3
 
9
 
! Отговори
Шоп енхауер преди 4 години
Къф бърнаут ве мой ,обикновенно шефовете ги прая бърн аут.Праи се на луд и си свиркай .Най много да не ти дадат последната заплата ама и аз като продам инфото на конкоренти и си я вземам.Шефове мефове и прочие содомисти а иначе са безпомощни бърнаутчета...
16
2
 
3
 
! Отговори
Хърбел и Щърбел преди 4 години
Правописът не ти е силната страна, ама демонстрираш завидна увереност, че го владееш.пУнктуация, не пОнктуация.Освен това имаш и излишна запетая.По-големият резил е да си мислиш, че си знаещ и да поучаваш.
15
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименСпоред мен, за теб ще е полезно, всяка седмица да пооделяш по едни 4-5 часа и да се научиш къде се поставят понктуационни знаци (запетайки, точки и т.н.).Аман от неграмотни, дето си мислят, че са специални!
14
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
всичко е баланс както трябва да се работи библеиски казано за насъщният така и трябва да се почива а също и да се храни умерено човек поне три пъти седмично трябва да отдели време и за някакъв спорт според мене без да пиша цял роман за тази болест ако се спазват тези неща човек винаги ще бъде в кондиция както психически така и физически
13
4
 
5
 
! Отговори
Иванов преди 4 години
Това е неговият живот, неговата истина. Не може всички да заживеем в каравана. На мен не ми се живее в гората. Искам да си имам дневна, кухня, хубав ***, персонален.
12
1
 
65
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Познавам библиотекарка, която след работа ходи да чисти два входа, а както чух, в последно време се е ангажирала да навестява през ден и семейство старци, за да им чисти и пазарува.Когато я срещнеш на улицата, не винаги те вижда, защото е забила поглед в земята. Личи си, че е преуморена и й се спи. Нейното бърнаут ли е или най-елементарна физическа преумора на човек, който е в края на силите си? Някой статистик, демограф, социолог или медик проучва ли колко българи са на този хал?
11
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Черната маца е сладур!
10
1
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Много истинска и поучителна история.Работата и парите, които тя носи, са само СРЕДСТВО за преживяване, а не ЦЕЛ в живота. Много е важно да се знае и да се разбира това.
9
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
По-долу 3 май се е бърнаутясал съвсем!
8
2
 
18
 
! Отговори
Некомпетентен преди 4 години
Тъй като знам термина "бърнаут" само от публикации в популярни медии, аз се питам дали може да бъде поставена в същата категория тоталната преумора на нашенци, които работят на по две и дори на три места, само за да свържат двата края и за да не мизерстват децата им.Повечето от онези, които работят на 2-3 места са ангажирани с неквалифициран труд, независимо от това какво образование имат.С други думи, "бърнаут" преумора само от вглъбяването във висококвалифициран труд ли е следствие?
7
14
 
10
 
! Отговори
пецата преди 4 години
Мен ме издържа жената аз почивам, като ме изгони ще си търся друга жена да ме издържа, не търся красиви и млади, има много разведени лелички с имоти и пари които само искат някой да им полива цветето хахах , старо младо всичко под "ножа'
6
3
 
30
 
! Отговори
Неясноти преди 4 години
Пълно професионално изчерпване би могло да настъпи, ако си фанатично отдаден на работата в определена сфера. Според мен, ако това наистина се е случило с този човек (с две висши образования, получени в САЩ и при условие, че работи до изнемога там!) и ако наистина резултатите са били такива, че да възхити колеги и шефове, той би трябвало да получава повече от $100 000 годишно.Това ме кара да преценявам скептично статията.
5
4
 
25
 
! Отговори
отегчен преди 4 години
За да прикрият неразбирането си, учЕните слагат етикет на явлението, което не разбират. Ако е чужда дума - екстра.А, т.нар. "бърнаут" е просто етапа, в който младите и неопитни хора се сблъскват с илюзорността на големите си очаквания в професионалната сфера. Подобен е "бърнаута" и в отношенията между мъжа и жената, и по подобен начин "изгорелия"(каквото е буквалното значение на английската дума 'burnout') лежат с лице притиснато в канапето. Изобщо, всяко разочарование си е едно малко "изгаряне
4
30
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Работел между 60 и 80 часа седмично" "печелил по 100 000 евро годишно""В продължение на три години не ходел на работа."на тоя непрокопсал клош му пращам поздрави от най райския крайна планетата Ав$тралияя, от едно успяло инженерче магистърче зимащо 6 цифри на година след данъциЛайф стайла ми: Работя доволно, а в свободното време скитам из джунглите до някой pristine водопад, тука около Сидни има 70 такиваИли се гмуркам в рифа сред неземна красота. Парите не са важни, а КЪДЕ и КАК ги харчиш!
3
25
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Глупости. Поредната измишльотина на психиатрите! И дедо ви е бърннал аут на нивата, ама нищо му е нямало... Мързели.
2
1
 
41
 
! Отговори
до 2 преди 4 години
Нормалното човешко състояние е баланс между работа, почивка, сън.
1
2
 
21
 
! Отговори
Бай Ой преди 4 години
Нормалното човешко състояние е покоят.Работата е бита карта.Немските напъни за много работа и тн. са обрече и на провал хората е са създадени да работят.

Спонсорирани публикации