Българинът все по-беден и притиснат от кризата

60% се затрудняват със сметките, 76% стягат бурканите за зимата
Обновена: 10 окт 2012 20:05 | 10 окт 2012 20:05,
435
Българинът все по-беден и притиснат от кризата
Като няма друго и лютеницата е сладка. Снимка: архив, Булфото

Икономическото състояние на домакинствата у нас се е влошило за последната година.

Това сочат резултати от национално представително проучване на НЦИОМ, направено в периода 20 – 27 септември 2012 г.

Основните затруднения, които българите изпитват в момента, са свързани с плащането на месечните им сметки и с ограничаването на храни и стоки от първа необходимост.

Най-голямото предизвикателство за последната година пред 60% от анкетираните е плащането на комунално-битовите разходи – електричество, отопление, вода и т.н.

Затруднения да плащат тези сметки са имали предимно хората във възрастовите групи 40 - 49 години и над 59 години, нискообразованите, жителите на столицата, но и тези, живеещи в селата, етническите турци и ромите, хората с месечни доходи на домакинствата под 200 лв. и живеещите сами.

В сравнение с ноември 2011 г., делът на хората посочващи, че се затрудняват да плащат сметките си, е нараснал с 5%.

При финансови затруднения българите са най-малко склонни да се лишат от цигарите, алкохола, лекарства и разходите за телефон.

Ако имат парични проблеми, 74 на сто ограничават потреблението на електроенергия, а 73 на сто се лишават от
обичайното разнообразие в храната, която консумират.

От цигари и тютюневи изделия през тази година са се лишавали 25 на сто при 20 процента през 2008 г.; от алкохол – 31 процента, при 24 на сто през 2008 г.; от лекарства - 39 на сто, при 34 на сто през 2008 г.; а от телефон - 42 процента - при 41 на сто през 2008 година.

Както и преди година, половината българи - 52 на сто, ограничават покупките на стоки от първа необходимост.
Според изследването 46 на сто не са почивали през 2012 г., независимо че са планирали ваканция. Делът им е с 4 на сто повече от миналата година.

Най-често от планирана почивка са се отказали хората на възраст между 30 и 49 години, столичаните,
хората с месечен доход на домакинствата до 300 лв. и тези, чиито домакинства се състоят от 5 и повече души.

През последната година 40 на сто са отложили планиран ремонт или мебелиране на жилището. Те също са с 5 процента повече от ноември 2011 г. Без промяна - 20 на сто, остава делът на хората, които имат затруднения да обслужват кредитите си.

Също непроменен за последната година - 15 на сто, е и делът на онези, които са отложили планирана покупка на автомобил.

Според данните 16 на сто от анкетираните твърдят, че през последната година са оставали без работа за период до 6 месеца. Този дял е с 4 процента по-висок в сравнение с есента на 2011 г.

За същия период обаче с 2 пункта са се увеличили и хората, които са останали без работа за повече от 6 месеца, като в момента техният дял е 15 на сто от участвалите в изследването.

Недостигът на финансови средства най-често кара българските домакинства силно да ограничат разходите си за луксозни стоки, услуги и развлечения. 87 на сто от участвалите в изследването посочват, че при парични затруднения им се налага да се лишат от деликатесна храна, а 81 процента - от пътувания и почивки.

Преди икономическата криза, в края на 2008 г., от деликатеси са се лишавали 82 на сто от българите, а от почивки - 66 на сто.

За 80 на сто моментната или трайна липса на пари води до отказ от развлечения като гостувания, посещения на ресторанти, барове и т.н. Преди четири години този дял е бил по-нисък – със 16 на сто. От дрехи се лишават понякога 79 процента, а от обувки - 78 на сто от пълнолетните българи. Тези дялове са съответно с 12 и 14 пункта по-високи спрямо тези за 2008 година.

76% от домакинствата приготвят зимнина, показват още данните от проучването.

Приготвянето на традиционни домашни консерви не е в пряка зависимост от материалното състояние на хората, отчитат социолозите. Три четвърти от участвалите в изследването - 76 процента, посочват, че в техните домакинства традиционно се приготвя зимнина. При хората със стандарт на живот около и над средния този дял е 74 на сто, а при крайно бедните - на 77 процента.

16 на сто заявяват, че в техните домакинства няма традиция да се приготвя зимнина. Това са най-младите, високообразованите, жителите на столицата и хора с месечен доход на  домакинството над 300 лв.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


435
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
38
 
2
 
! Отговори
ГЕРБер преди 11 години
Кво ревете бедни форумни гладници ? Ние ще управляваме още 3 мандата както каза нашия спасител- Българския втори Левски- Г-н Бойко Методиев Борисов ! До 2025 година ще сме ние и това е ! Нека ви боли гладници ! Нека се гърчите и блъскате само за разходите и храната си ! То и едно куче живее само да се храни и преспи на топло в колибката си ! Вашия живот не се различава от живота на кучето ! С тази разлика че то не работи за да има за храна а вие блъскате робски за да си осигурите храната ! Ще ви смачкаме пак бедняци ! САМО ГЕРБ
10
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Айде сега на изборите пак за самозабравилия се Господ Бог гласувайте
9
4
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Ако ГЕРБ спечели пак ще има още 4 години глад!
8
4
 
18
 
! Отговори
Блюки преди 11 години
Да не повярва човек, под мощната ленторезна политика на Бойко и пак не върви. Тоя статия е поръчана от опозицията, няма начин да е вярно. Правителството се чуди от къде да извади 20лв на пенсионер догодина, че да гласуват пак за него, ама не се притеснявайте, добре е положението, държавата не е финансово затруднена. Стягаме коланите дръжте се, от 3 години стягане и пак са на път да фалират държавата, ами явно лъжат навън, щото все ги хвалят и им вдигат рейтинзите, пък тука се пари няма и кретаме
7
35
 
3
 
! Отговори
СТРАНДЖАТА преди 11 години
Лъжа ! Моите пари са вложени в акции в холдинги и не съм гладен ! Ние ще управляваме до 2025 година ! А вие гладници му мислете ! Марш към терминалите на летището ! САМО ГЕРБ !
6
3
 
63
 
! Отговори
Боби преди 11 години
Да си призная честно, не знам какво лошо има в това да правиш буркани с туршия, лютеница, компоти и пр. В чужбина съм от доста време е по-вкусен сок от на баба ми компота не съм пил. Както и не съм ял по-вкусна от нейната лютеница в буркан. Или пък по-вкусна царска туршия. Защо да давам пари за нишесте (лютеница), консерванти (туршии) и всевъзможни Е-та, стабилизатори, ароматизатори и оцветители (сокове, тушия, лютеница). Същото се отнася и за печените чушки
5
5
 
71
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
ТОЯ ГЕРБЕРАСТКИ ОПТИМИСТ ИСКА ХОРАТА ДА СПРАТ ДА ЯДАТ А???? *** !!!!
4
5
 
58
 
! Отговори
БЪЛГАРИН 1 преди 11 години
Че тройната коалиция не бяха стока,ама това вече се не трае,а пък тия дето подкрепят сегашното управление се чудя какви са,макарче отговора е ясен.
3
42
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Пълна лъжа е тая статия.Ние се чудим какво да правим с парите си, а тея какви работи пишат.Ресторантите са пълни.Запазих си преди два месеца място за почивка на Канарите, че много желаещи от България, няма места.
2
79
 
16
 
! Отговори
optimist преди 11 години
Айде пак поръчкови статии! Писна ми от тия червени отпадъци, честно. Преди малко се върнах от магазина - пръска се по шевовете, опашки, пълни колички и кошници. Притиснати и бедни били. Ха-ха!
1
3
 
64
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Не е вярно - няма недоволни хора по улиците с камъни и моллотов...