Стягаме куфарите за по-добър живот навън, но песен ли е той?

Всеки четвърти имал намерение, 31% смятат, че зад граница си по-щастлив
124
Стягаме куфарите за по-добър живот навън, но песен ли е той?
Снимка: БГНЕС

Всеки четвърти българин е имал намерение да живее в чужбина. 22% посочват, че имат познат или роднина, които се е върнал от чужбина с намерение да живее постоянно в България.

Данните са от проучване на "Тренд" по поръчка на вестник "24 часа", посветено на нагласите на българите спрямо емиграцията. Проучването е реализирано в периода между 26 ноември и 3 декември 2020 г. чрез интервюта "лице в лице" сред 1009 пълнолетни българи.

31% посочват, че българите, живеещи в чужбина, са по-щастливи от живеещите от България, докато 44% са на обратното мнение.

41% от българите казват, че имат роднини, които живеят в чужбина. Живеещите в селата в най-голям дял посочват, че имат роднини в чужбина, спрямо живеещите в други населени места.

27% от имащите роднини в чужбина получават финансова помощ от тях. 70% посочват, че не получават. Хората на възраст 60-69 г. и 70+ в най-големи дялове посочват, че получават такава финансова помощ от близки/ роднини в чужбина.

80% от хората, които получават такава финансова помощ, казват, че не могат да се справят без нея. Едва 14% заявяват, че могат да се справят и без тази финансова подкрепа.

Една трета от хората, които получават такава финансова помощ, биха заминали в чужбина, ако не получават тази подкрепа. Това важи в най-голям дял при най-младите. 54% от българите посочват, че не биха заминали.

Сред основните причини за емиграцията на техните близки/ роднини, 61% изтъкват икономическото положение в България, 51% "с цел по-добър живот", а 13% с "цел образование". Сред изтъкнатите причини е и брак/ връзка с чужденец.

24% от българите декларират, че са имали намерение да живеят в чужбина, а 70% не споделят такова намерение. Сред основните причините да не заминат се изтъкват семейството/ близки/ родини/ родители – 27%. 13% посочват, че имат хубава работа и добра реализация, а 8% заради малки деца/ внуци. Сред изброените причини са също възрастни роднини, любов към България, желание за развитие в България, страхът от неизвестното, по-спокоен живот в България и т.н.
 
52% от българите смятат, че е престижно да се работи в чужбина, а 33% са на противоположното мнение. Сред най-младите е най-голям делът на смятащите, че е престижно. 83% посочват, че е престижно да се учи в чужбина, а едва 8% са на противоположното мнение. За 75% е престижно да се пътува често в чужбина. 12% смятат, че не е престижно.

Над половината (56%) от българите посочват, че хората завършили в чужбина, имат по-добри възможности за реализация в България, а едва 4% смятат, че имат по-лоши възможности. 24% са на мнение, че имат същите възможности като получилите образование в България.

На въпрос "Според вас лично животът в чужбина лесен ли е или не е лесен?", то 14% посочват, че е лесен, а 71% са на противоположното мнение.

Две основни психологически рамки могат да бъдат очертани по отношение на емиграцията, коментира социалният изследовател Евелина Славкова.

От една страна битува чувството, че тези хора са „прокудени“ от България, търсещи препитание извън страната. Другата психологическа рамка, е свързана с формираното желание на родителите към децата им да отидат в чужбина, да учат там, да живеят там и т.н. Твърда е вярата, че там е по-добре. И двете призми битуват успешно и не си противоречат, казва Славкова.

Според социолозите проучването показва, че финансовата подкрепа на хората в чужбина задържа хора, особено по-младите, които иначе посочват, че биха заминали за чужбина. За възрастните хора тази финансова помощ е особено ценна. Тук идва и един от големите и травмиращи психологически ефекти на българите в емиграция – да гледат възрастни хора в чужбина, а не собствените си родители.

Второто нещо, което показва проучването, е престижът. Престижно е да се работи в чужбина, да се учи в чужбина, да се пътува. Животът в чужбина, образованието в чужбина се приема за някаква сигурна гаранция за по-добро бъдеще, в което често се възпитават децата и е част от втората психологическа рамка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


124
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
83
6
 
10
 
! Отговори
ББ преди 3 години
Нов вид вирус в Родината и Народа ни...в чужбина сте корави и се борите...да забогатеят...у дома сте мекушави и бягате...само с пари не става,ако ставаше Доган,Пеевски и компания щяха са световни господари...ама са евтини измамници внушаващи ви,че бягството е спасението...Левски и Ботев...не са бягали и броили сребърници...умирали са за да я има България...Дома ни в който се връщате...Сполай ви...България ще я има въпреки еврата и доларите...въпреки еничарите и КГБ...ние сме тук...и ще я браним
82
5
 
32
 
! Отговори
123 преди 3 години
От 20 години съм във Франция, първо като студент, после работа по специалността. Предпочитам да печеля 2 500 евро в чужбина отколкото 10 000 лева в България. Живея в мальк град и тези пари ми стигат. Обстановката в България, несигурността, липсата на читава здравна и образователна система са нещата които ми пречат да се върна. Мъчно ми става когато собствените ми родители, вече над 65 г, ми споделят че ако бяха на 45 сега щяха да емигрират.
81
5
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Живота навън е всичко друго но не и песен. Който не е живял навън, казвам живял, не бил на екскурзия няма как да разбере. Навън без език, квалификация и желание за много работа не става. Забравете. Всичко друго е чесане на езици о разкази по картинка. Казвам ви го от първо лице. Навън живея с моето семейство вече 15г. Имаше един филм с Ч. Чаплин "The great expectation". Много хора отиват в чужбина с големи очаквания но бързо прегарят за жалост.
80
4
 
22
 
! Отговори
Ясъмкон преди 3 години
Колкото искате си коментирайте. Колко искате статистики публикувайте. Който е на запад му е все едно. Лайте си тука и се надявайте да не ви се наложи да потърсите бърза помощ че ще си умрете пред входа като кучета.
79
2
 
15
 
! Отговори
ББ преди 3 години
Не само парите са определящи,разбира се,че са повече,у нас няма алтернатива...или си роб на ДС и КГБ ченгета или си аутсайдер и ***...няма критична маса от хора да си върнем Държавата...строги и справедливи правила за всички...демек прокуратура,съд...ама те обслужват мафията,бягаме заради Свободата си...Свободни и Справедливи държави са ...заради това бягаме...да оцелеем...да възпитаме децата си да се върнат и да накарат вашите да платят сметката...1400 г.оцеляваме и наказваме еничари...
78
1
 
4
 
! Отговори
Пунта Кана преди 3 години
О,даааааааа
77
5
 
18
 
! Отговори
хаха преди 3 години
навсякъде е по-добре от Тикволандия. Тук се осъществява геноцид над населението съпроводен с масово затъпяване.
76
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
МОЖЕ ДА НЕ Е ПЕСЕН, НО Е ПО-ДОБРЕ ОТ ТУКА.
75
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
тук няма признателност нито ценности, които да припознаваш.за какво да оставаш - за мизерния живот и това да те правят луд за простите житейски необходимости.в мафиотска държава не ми се живее.
74
13
 
6
 
! Отговори
Ми добре преди 3 години
И като шуробаджанащината и институциите в Родината ви попречиха да успеете, заминахте и какво стана? Успяхте ли? Похвалете се.
73
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тук живота ще си остане ромски.За какво да оставаш?
72
4
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Имам приятели в Германия които тиквата прогони , не мислят да се връщат ,всяко лято им ходя на гости много са доволни
71
3
 
24
 
! Отговори
Тошо Африкански преди 3 години
Е как да се върна в България , като тука за същата работа взимам 4 пити повече , а разходите са същите.
70
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Ми добреЕ па точно, защото стените в родината може да помагат, е пълно с хора, които си получават работните места не заради качествата си, а заради шуробаджанащината. Сори, ама в другите държави може да е трудно, но специалист ли си в дадена област, работиш ли усърдно и се бориш, те възнаграждават заслужено. В БГ за елементарни услуги по институции, все познати трябва да търсиш, а и не само там.
69
9
 
7
 
! Отговори
АТАКИСТ преди 3 години
Всички млади бягат към майка-Русия, раят на земята и първоизточникът на всичко красиво на вселената!
68
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Единственото което задържа по успешните за момента в България са данъците. В момента в който това се промени ще минем обратно към висока сива икономика или тотална емиграция към по уредените държави където има ред, дисциплина и спазване на законите !!!
67
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Аз мисля да стягам куфарите за Беларус, ако ни наложат насилствена ваксинация с краварската "ваксина"....Венецуела или Аржентина са ми много далече ....
66
16
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
90 процента от емигрантите да църрвул до църрвула. Има едни 10-тина процента успешни. Останалите просто се мъчат, но разправят колко са добре там. Лъжат най-вече себе си.
65
20
 
12
 
! Отговори
Ми добре преди 3 години
Навремето един колега ми каза така: Ако в родината, където и стените помагат, не можеш да се реализираш, навънка - едва ли.Аз останах. И не съжалявам.
64
15
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 79Невежи са тия, които се пънат, че "тиквата" им е проблема, но са НЕВЕЖИ да предложат по-добра алтернатива.