Стягаме куфарите за по-добър живот навън, но песен ли е той?

Всеки четвърти имал намерение, 31% смятат, че зад граница си по-щастлив
124
Стягаме куфарите за по-добър живот навън, но песен ли е той?
Снимка: БГНЕС

Всеки четвърти българин е имал намерение да живее в чужбина. 22% посочват, че имат познат или роднина, които се е върнал от чужбина с намерение да живее постоянно в България.

Данните са от проучване на "Тренд" по поръчка на вестник "24 часа", посветено на нагласите на българите спрямо емиграцията. Проучването е реализирано в периода между 26 ноември и 3 декември 2020 г. чрез интервюта "лице в лице" сред 1009 пълнолетни българи.

31% посочват, че българите, живеещи в чужбина, са по-щастливи от живеещите от България, докато 44% са на обратното мнение.

41% от българите казват, че имат роднини, които живеят в чужбина. Живеещите в селата в най-голям дял посочват, че имат роднини в чужбина, спрямо живеещите в други населени места.

27% от имащите роднини в чужбина получават финансова помощ от тях. 70% посочват, че не получават. Хората на възраст 60-69 г. и 70+ в най-големи дялове посочват, че получават такава финансова помощ от близки/ роднини в чужбина.

80% от хората, които получават такава финансова помощ, казват, че не могат да се справят без нея. Едва 14% заявяват, че могат да се справят и без тази финансова подкрепа.

Една трета от хората, които получават такава финансова помощ, биха заминали в чужбина, ако не получават тази подкрепа. Това важи в най-голям дял при най-младите. 54% от българите посочват, че не биха заминали.

Сред основните причини за емиграцията на техните близки/ роднини, 61% изтъкват икономическото положение в България, 51% "с цел по-добър живот", а 13% с "цел образование". Сред изтъкнатите причини е и брак/ връзка с чужденец.

24% от българите декларират, че са имали намерение да живеят в чужбина, а 70% не споделят такова намерение. Сред основните причините да не заминат се изтъкват семейството/ близки/ родини/ родители – 27%. 13% посочват, че имат хубава работа и добра реализация, а 8% заради малки деца/ внуци. Сред изброените причини са също възрастни роднини, любов към България, желание за развитие в България, страхът от неизвестното, по-спокоен живот в България и т.н.
 
52% от българите смятат, че е престижно да се работи в чужбина, а 33% са на противоположното мнение. Сред най-младите е най-голям делът на смятащите, че е престижно. 83% посочват, че е престижно да се учи в чужбина, а едва 8% са на противоположното мнение. За 75% е престижно да се пътува често в чужбина. 12% смятат, че не е престижно.

Над половината (56%) от българите посочват, че хората завършили в чужбина, имат по-добри възможности за реализация в България, а едва 4% смятат, че имат по-лоши възможности. 24% са на мнение, че имат същите възможности като получилите образование в България.

На въпрос "Според вас лично животът в чужбина лесен ли е или не е лесен?", то 14% посочват, че е лесен, а 71% са на противоположното мнение.

Две основни психологически рамки могат да бъдат очертани по отношение на емиграцията, коментира социалният изследовател Евелина Славкова.

От една страна битува чувството, че тези хора са „прокудени“ от България, търсещи препитание извън страната. Другата психологическа рамка, е свързана с формираното желание на родителите към децата им да отидат в чужбина, да учат там, да живеят там и т.н. Твърда е вярата, че там е по-добре. И двете призми битуват успешно и не си противоречат, казва Славкова.

Според социолозите проучването показва, че финансовата подкрепа на хората в чужбина задържа хора, особено по-младите, които иначе посочват, че биха заминали за чужбина. За възрастните хора тази финансова помощ е особено ценна. Тук идва и един от големите и травмиращи психологически ефекти на българите в емиграция – да гледат възрастни хора в чужбина, а не собствените си родители.

Второто нещо, което показва проучването, е престижът. Престижно е да се работи в чужбина, да се учи в чужбина, да се пътува. Животът в чужбина, образованието в чужбина се приема за някаква сигурна гаранция за по-добро бъдеще, в което често се възпитават децата и е част от втората психологическа рамка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


124
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
63
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Докато управляват престъпници, нищо няма да се промени. Жалко е, че много хора в България са невежи и си мислят, че с тиквата изгрява слънцето...подема няма да дойде скоро
62
1
 
10
 
! Отговори
от СТАРИЯ НЕСЕБЪР преди 3 години
Скоро обвинихте брокери, че лъжат за покупки на апартаменти по морето от мигрирали българи.Не, не е лъжа, а от няколко години се засилват покупките.Други пък опаричени нашенци, купуват къщи с двор в села близо до брега.Толкоз за лошия живот навън !
61
6
 
13
 
! Отговори
ПорЦелан преди 3 години
Работил съм в САЩ и Израел. Това е свързано с голям стрес. Сега си работя от вкъщи София или къща на 30 мин с кола от София и спестявам повече. Преди Ковида беше хубаво да ходиш за по седмица някъде командировка на всеки два месеца за разнообразие. Сега е по-добре да ходиш за риба.
60
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Алекси БебовТова ви е проблема на вас и за това пишат и в статията: хората на запад главно РАБОТЯТ. Дори и да имат пари се счупват от работа и рядко си позволяват "почивки на Хаваите", камо ли 7 на година.
59
17
 
21
 
! Отговори
Личен опит преди 3 години
Аз съм IT и работих в Мюнхен на 3000 евро чиста заплата след всички данъци. За наем, режийни, такси отиваха половината... Като сложим транспорт, храна и тук-таме някое излизане навън, едвам спестявах около 800 евро на месец. Да не говорим, че социалният живот е 0. Сега работя в София и взимам около 4500 лева чисто, от които спестявам 2/3, а не се ограничавам особено.
58
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Само да отменят извънземните положения, карантиите и другите разни простотии, терминалите на заминаващи завинаги ще отеснеят.
57
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До абоната е на ~~~~~~~На НЕПОЗВОЛЕНИ от закона си-ВИДИМО Е!!!
56
3
 
22
 
! Отговори
Ром'с преди 3 години
В България да се върне човек, то трябва да Е направил някакъв добър капитал(много трудно ще Е...) или да Е пред пенсионна възраст, за да си изкара старините . У нас медицината и образоаанието са под всякаква критика, а и възпитанието на народа Е под нужното ниво. Хората, особено поколението на кока колата, нямат никакво държание, та не говорим пък за поколенито Зеро... У нас природа Е хубава и май и с друго няма с какво да се привиличат "чужденците" ни да се завърнат... носталгията също..
55
10
 
7
 
! Отговори
абоната е на ~~~~~~~ преди 3 години
Мечтата на *** селски тарикат е да се ожени за богата градска жена.Така живота му е уреден, стига да кръсти децата си на богатите дядо и баба.Па вие отивайте да гоните Михаля ... !!
54
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
От година време съм без работа и поне още толкова мога да продължа така, но сериозно се замислям да си ида до България за година-две, да видя как са нещата, пък тя чужбината няма да избяга .
53
8
 
6
 
! Отговори
чичо преди 3 години
Един отиде в началото на Прехода да печели на Запад.Казваха, че продавал кръвта си.Дойде със много добра кола, но се върна пак там.Научих, че продал костен мозък.Върна се ... след няколко месеца ... гушна букета.
52
10
 
2
 
! Отговори
ПАРТИЗАНИН преди 3 години
Ало анонимен, я кажи под кой мост на Сена, или над кой отдушник на метро станция над Лондон има свободно място за кашонен АПАРТАМЕНТ.
51
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
до 50ти използваш думи на великия бей мутра, хайде обясни как способните хора да пробият в републиката на наглите връзкари в мутро-чалгаджийската република на замаяните от ръкопляскане по команда на великия бей мутра в джипа?
50
2
 
21
 
! Отговори
Врял преди 3 години
Аз лично съм доволен от моето приключение в чужбина. Проблема е, че масово хората тръгват навънка с идеята, че парите се събират по земята. Истината е, че ако не знаеш език и нямаш добра професия си по зле и от тук. Дори неговоря да разбирате от финанси или икономика, един водопроводчик или дърводелец или Ел техник взима между 150-200 & в Англия само за начална надница,но масово се работи в амазон, дпд и други такива за по 80&, което примерно за Лондон е =на мизерия
49
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И в Румъния да емигрираш, пак е по-добре от тикволандия.
48
2
 
18
 
! Отговори
52 преди 3 години
Тези приказки ги разказвай на събранието на ГЕРБ в Симитли. 18 000 заплата в Германия е достатъчна за перфектен живот. Никой не би се върнал в ***, дори за повече, въпреки, че няма кой да му ги даде. Просто няма. Дори западните фирми плащат поне 2 пъти по-малко в България.
47
4
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
На никой нормален не му се живее в Тикволандия.
46
5
 
33
 
! Отговори
Хахахаха преди 3 години
Много се кефя, когато хора, които никога не са живели на Запад пишат статии за живота тук. Истината е, че всеки ден се псувам, че съм губил години в България. Повярвайте ми, живота в богата държава е нещо уникално различно. Зарязвайте глупостите и тръгвайте. Само див селски бек не би харесал Западна Европа.
45
30
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Един мой познат с 18 хил евро месечна заплата в Хамбург се върна в България на по-висока заплата. И той познава няколко човека които също се върнаха на по-високи заплати. Българина забогатява, заводите никнат като гъби, заплатите растат, българина живее добре в ЕС и НАТО.
44
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До 30 Ти явно не си бил в друга държава, затова пишеш глупости. Не е лесно да работиш навън, но е в пъти по добре отколкото у нас. Тук само шефа е човек, велик човек, и ти трябва даси му много благодарен и да му целуваш ***, защото те е взел да му работиш за някакви дребни пари.