Нови сгради в малките градове и квартали не по-високи от 5 етажа?

Архитекти предлагат електронно одобряване на строителните проекти
1 юли 2021 08:20, Ния Христова
18
Нови сгради в малките градове и квартали не по-високи от 5 етажа?
Снимка: БГНЕС
Изграждането на нови жилищни сгради в малките градове и някои от кварталите в столицата и областните центрове на страната да бъде ограничено до не повече от 5 етажа. Това е едно от исканията на Камарата на архитектите в България (КАБ), внесени в МРРБ за промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), съобщават от браншовата организация, пише в. Монитор. Инициативата е във връзка с промените в ЗУТ, приети от парламента в началото на годината и върнати за преразглеждане от президента Румен Радев.
 
От бранша смятат, че последните промени затрудняват инвестиционния процес и нарушават основни принципи на отношенията в устройственото планиране, инвестиционното проектиране и строителството.
 
От Камарата на архитектите в България предлагат преразглеждане на промените в ЗУТ с цел облекчаване на инвестиционния процес, както и създаване на условия за постигане на качествена архитектурна среда.
 
По-конкретно браншовата организация на архитектите предлага височината да се определя не в метри, а в етажи. По този начин ще се приложи методиката, използвана в Германия, и няма да има възможност „да се играе“ с „кота корниз“, измервана в метри, като над нея се слагат още етажи. Според бранша по този начин много по-лесно ще може да се контролира дали проектът се изпълнява според дадените разрешения. 
 
Архитект от КАБ поясни, че е редно понятията „кота корниз“ и „кота било“ да бъдат премахнати като понятия в строително-инвестиционния процес. Според архитектите досегашната система на работа и контрол е довела до презастрояване и загрозяване на много квартали, особено в големите градове на страната.
 
По думите на архитекти от камарата това създава добра градска среда, защото по този начин сградите ще са на височината на дърветата. Така се намаляват и рисковете от пренаселване на улиците с много автомобили. Така ще се избегне и спекулация със цената на терените за застрояване, защото тя сега се свързва с възможностите за разгърнатата застроена площ, която може да се реализира върху имота.
 
В Европа има много добри примери от жилищни комплекси с блокове не по-високи от 5 етажа, като най-често това се среща в Дания. Подобна схема е много подходяща и за София. От бранша смятат още, че скоро пандемията ще доведе от отшумяване на модата на небостъргачите. В бъдеще подобни масови струпвания на хора за обитаване на жилища или работа ще станат отживелица и ще бъдат ограничавани. 
 
Бившият председател на КАБ арх. Борис Игнатов обясни за „Монитор“, че особено за София, около която има планини, високите сгради са лоша идея, защото по този начин закриват гледката към планината.
 
Друго важно и належащо предложение от работещите е електронизацията на одобряване на проектите, която до голяма степен ще намали рисковете от корупция.
 
"В съседна Северна Македония още от 2015 г. е въведен подобен режим и там вече няма главни архитекти. Румъния е на крачка от подобна инициатива. Така нещата стават ясни и предсказуеми, което е основно условие за успешно привличане на чужди инвестиции в строителството", обяснява арх. Игнатов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


18
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Още ли ще се строи, абе не ги ли изпрахте тия пари, кой ще живее във всичко което се построи, при положение, че хората намаляват. Съсипахте старите хубави квартали, а новите не стават за нищо.
15
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Това ограничение трябва да важи за всички в България. Формулировката му е важна, за да няма надстрояване.
14
2
 
4
 
! Отговори
от СТАРИЯ НЕСЕБЪР преди 2 години
Тук тарикати си надстроиха по един, даже по 2 (два) незаконни етажа.И това в резерват защитен от ЮНЕСКО, където не може да се надстроява.После се чудят, защо Туризма отивал на много зле...На подсъдимия несебърски кмет не му дреме, разбира се.Иначе се водим европейска държава!Не е истина колко мнооого далавери стават всеки ден.Сигнализиралите и да обжалват бездействието на общинските и държавни хрантутници - все тая.Накрая продължат ли със сигналите - случва им се случка, често фатална.
13
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Правилно е.
12
2
 
4
 
! Отговори
Grom преди 2 години
Няма да стане с брой етажи - или поне не само. Едно време беше по етажи... Но магазините не ги брояха... После над последния етаж - още 2 мансарди в подпокривното. Така строиш уж 5 етажа, ама сградата е висока колкото стар 7-8-етажен блок.
11
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Стига с тия сгради, пълно е с нови празни сгради и още много стари такива, трябват ПАРКОВЕ,ГРАДИНИ,ПАРКОМЕСТА (Закрити и открити гаражни постройки)... с това темпо след 20 години за да отида до магазина ще минавам през терасите на съседите за по-бързо...
10
3
 
6
 
! Отговори
Жоро преди 2 години
Строежи до 5 етажа хаха ,като се сложат магазини и над тях жилища етажите нарастват.Има обаче и друга уловка ,5 етажа до корниз , а над корниза бог знае още колко може да се надстрои
9
1
 
15
 
! Отговори
Знаещ преди 2 години
Само дето в София има общ устройствен план със заложени параметри ... ! Иначе, лошо няма. Винаги ще има конфликт м/у инвеститор, който усвоява всеки кв.мм. и останалите граждани. Естетиката винаги е на заден план - справка мастодонта на Aртекс до раковата болница. Чудя се кой ли би си купил там апартамент? То грозно, ръмбаво, огромно... ! Дискомфорта да живееш с 5000 още ...
8
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Както в Чехия мина торнадо, така и тук ще мине скоро, а после и едно 6-6.5 по Рихтер ще реши всички проблеми.
7
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Няма да е зле в 21 век да се мине към електронно управление на всички държавни институции. Примерно, като се види, че строителя не е осигурил парко места, които вече са декларирани и в друг строеж да не се издава разрешение за строеж. Сега десет кооперации декларират едно и също място за паркиране на живущите и резултата е, че после няма как да стане тая работа. Това се знае от всички, но разрешенията си валят, рушветите също.
6
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Високи сгради в земетръсна зона трябва да са по-скоро рядкост и да са само офисни и административни, а не жилищни. Хайде, да не даваме за пример Япония - там съзнанието у хората и бизнеса е недостижимо. Но поне да се намери желание да се създаде бизнес-практика жилищните сгради у нас да са ниски и композитни така, че не само да издържат земетресения, но и да са лесни за ремонт и подмяна. Не, не говоря за панелки. Има и по-модерни метало-бетонни елементни конструкции.
5
2
 
15
 
! Отговори
СЕГА СТАВА преди 2 години
Вие сте продали всички дори междублокови пространства взехте кинтите и сега вече няма накъде .... това безобразие което изградихте никой лекар не може да го оправи --да дойде попа ! Всички големи градове в Б-я трябва да бъдат съборени и изградени от германци наново -- българския крадлив гении направи всичко отвратително --ни прозорец може да си овориш от мръсотия ни пред вас да паркираш ,а и докараха всякакви потомци на картофопройзводители и чобани да си продават мурафетите на нормалните хора
4
2
 
13
 
! Отговори
Сашо преди 2 години
Най-накрая едни разумни предложение.Браво на колегите!
3
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Като удари едно земетресение и на бърза ръка ще ги изравни небостъргачите с другите сгради
2
1
 
10
 
! Отговори
Педро от Каракас преди 2 години
Небостъргач , който да се превърне в затвор трябва да се построи в село БОЙКОВО - Тиквеново , че да има къде да се настанят всички крадливи герберунгели !
1
2
 
10
 
! Отговори
Ceci_ преди 2 години
Все едно презастроените софийски квартали са презастроени с небостъргачи. Нека се разходя в кв Витоша, кв кръстова вада, манастирски ливади, лозенец и да споделят колко 30 етажни сгради са видяли в това безобразие и планиране от африкански тип

Спонсорирани публикации