Страната ни остава недостъпна за хората с увреждания

Десетилетия тези хора са били крити от обществото, посочи Иван Анчев
25 ное 2022 21:50, Красимир Ангелов
14
Страната ни остава недостъпна за хората с увреждания

Градската среда, а и всяка обкръжаваща среда в България е недостъпна за хората, които имат проблеми с придвижването. Десетилетия наред тези хора са били крити от обществото. Хората в инвалидни колички винаги са на последния ред в дневния ред на обществото", заяви основателят на фондация "Достъпният свят" Иван Анчев в ефира на "Денят ON AIR".

Според него най-доброто нещо, което може да бъде направено, е "да се преборим за достъпна среда, за да могат тези хора да бъдат социално и икономически интегрирани в обществото, а не да разчитат на помощи".

Той посочи, че в София и няколко други града се правят някои неща в положителна посока, но не са достатъчни. "Нещата се правят на парче. Тротоарите  не са приоритет на нито един управник през последните десетилетия в София", подчерта той пред Bulgaria ON AIR.  

Анчев констатира още, че в София има едва 3-4 специализирани места, където могат да гласуват хората с увреждания. Поради тази причина те са принудени да разчитат на доброволци, които да им помогнат да се качат по стълбите.

Вижте видео с целия разговор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


14
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
0
 
1
 
! Отговори
до7 преди 1 година
тук не става въпрос за фалшивите документални инвалиди. Има хора с истински проблеми, но те не се виждат. И помощтта там я няма или е крайно недостатъчна.
7
0
 
1
 
! Отговори
Тука е така преди 1 година
Първобитна работа. Всеки ще остарее и ще изпадне в това положение. България е ад за инвалидите. Фасадна демокрация...
6
0
 
1
 
! Отговори
До Асан /№ 4/ преди 1 година
Не само инвалидите в колички са улеснени от скосяванията на тротоарите, но и майките с бебешки колички, и повечето от хората над 60-65 г., защото коленете им са вече увредени от артроза, а също и такива, които са се родили с някакъв дефект на долните крайници. Улесняваха и мен, докато бях с контузено коляно и не можех да си позволя да си стоя у дома, като проблемът отшуми. Повечето от тези хиляди хора, за които качването на тротоар без скосяване е проблем, цял живот са плащали данъци на Общината
5
0
 
0
 
! Отговори
До №2 - Наложи ми се преди 1 година
да отида в Първо РПУ за смяна на личната карта точно в периода, когато бях с контузено коляно и за да изкача няколкото стъпала до вратата, а после да сляза по тях, използвах вместо парапет тази опакована рампа. Беше много трудно, но ако това нещо не беше там, как щях да се добера до вратата на РПУ-то? Някой трябваше да ме пренесе на ръце. Питам се как е възможно на толкова много обществени места да има стълбища без парапети? Тогава, с контузията проумях как се мъчат хиляди хора с болни стави.
4
1
 
2
 
! Отговори
История преди 1 година
В наше село имаше две женички - Невена и Димана се казваха. И двете бяха с увреждания. Невена по природа беше глуха и малко не добре с разсъдъка, а Димана пък беше сляпа по рождение. Имаха по-голям брат - Димитър се казваше, той почина, те всички починаха, само жената на бай Димитър е жива - Гиздена. Над 80-годишна е, много лошаа и проклеета жена е! Много тормозеша двете болни сестрички, особено Димана. Веднъж водеше леля Димана навън и я хвърли в едни камъни, тя с напипване и се изправи.
3
1
 
3
 
! Отговори
Асан преди 1 година
Да им купим по един нов електрокар Тесла :)))
2
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Минете по шипченски проход и погледнете рампата за хора с увреждания на стълбите на първо рушветчийно. Опакована е все едно Мъск ще я праща на Марс с е-коня,консервирана,увита,овързана с въжета. Та то някой ако му се наложи да я ползва трябва да даде заявка две седмици по-рано. Така е навсякъде пред държавните учреждения и институции. Пазят ги да не се хабят. Хем са там,хем не може да се ползват, хем не се самоглобяват за това че са недостъпни за хора увреждания.
1
3
 
5
 
! Отговори
хюго капет преди 1 година
Белег на цивилизованост на една страна е отношението към инвалидите. Като идеш в Европа виждаш хора с инвалидни колички по улиците, в кръчмите с приятели, в градския транспорт и т.н. В *** инвалидна количка не можеш да видиш. И това е, не защото инвалиди няма.