"Сирийските бежанци намират неудобства и смут в България"

"Тайм": Правителството не може да им осигури храна и облекло
Обновена: 17 ное 2013 14:18 | 17 ное 2013 07:39, Елка Василева
228
"Сирийските бежанци намират неудобства и смут в България"
Снимка: архив, Булфото

Под заглавие "Сирийските бежанци намират неудобства и смут в България" американското сп. "Тайм" описва в кореспонденция от София положението, в което живеят у нас сирийците, избягали от гражданската война в родината си.

В материала се разказва историята на сириеца Халед, който участвал в Сирия в тайна мрежа за подпомагане в опустошени квартали на Дамаск. Той напуснал страната, когато станало прекалено опасно за него, но "Европа не се оказала толкова любезна към Халед, какъвто бил той към своите сънародници сирийци", пише списанието.

Сириецът попаднал в България, където след двумесечен престой в центрове и 370 долара, платени на адвокати и преводачи, получил нужното разрешително, за да живее извън лагерите.

Сега обаче Халед се страхува да напусне хотела си в София, пише "Тайм", като напомня за случай на насилие над сирийски младеж и за ултиматума от "крайнодясна фракция" към правителството да "изчисти" София от "престъпния контингент на нелегални имигранти".  "Никой не смее да каже, че е сириец, всички оставаме по домовете си след 17 ч.", разказа той пред "Тайм".

Това не е животът, който сирийските бежанци в България са си представяли, че ще имат в Европа, пише списанието.

Българските правителствени представители казват, че правят всичко възможно с ограничените средства, с които разполагат, продължава материалът. Цитиран е и министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев, който прогнозира, че бежанската вълна от Сирия ще продължи за относително дълъг период и предупреждава, че България и ЕС се изправят пред критична ситуация.

 "Тайм" посочва, че много от сирийците, потърсили убежище през миналата година, са от средната класа, но следващата вълна вероятно ще бъде съставена от по-бедни и уязвими хора.

За онези, които са в лагери в Турция, България е най-безопасният вариант, тъй като Гърция вече издигна миналата година строго охранявана ограда по границата в отговор на антиимигрантските настроения сред населението, борещо се с икономическа криза, пише изданието. Много обаче са изненадани от условията, с които се сблъскват в България, където  правителството не може да им осигури храна, облекло и дори достатъчно легла, посочва още "Тайм", като допълва, че над 11 хиляди бежанци се очаква да пристигнат в България до края на годината - с 2000 повече от 2012 г.

Неподготвено за този наплив, правителството започна да отваря неизползвани училища, включително техникума по дървообработване във Военна рампа, където 800 бежанци са натъпкани в занемарени класни стаи, пише още в текста, който подробно описва мизерното положение, в което бежанците са принудени да живеят.

Изданието напомня също за протестите в районите, където  правителството има намерение да открие нови центрове за бежанци, "подкладени от новини в медиите, обвиняващи бежанците, че са членове на терористични организации". От началото на месеца Амнести интернешънъл е регистрирала три нападения над мигранти и бежанци, за които те смятат, че са били на расистка основа, а президентът Росен Плевнелиев и премиерът Пламен Орешарски призоваха към спокойствие, посочва още "Тайм".

Много сирийци, които вече са в България, са нетърпеливи да получат документи, идентифициращи ги като сирийци с хуманитарен статут, които биха им позволили да заминат за други държави. Те се надяват на по-топло посрещане в по-богати страни като Швеция или Германия, отбелязва в заключение списанието.
 

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


228
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
51
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
"Правителството не може да им осигури храна и облекло"А защо не пишат, че правителтвото (визирам и предишните такива) е оставило да гладуват всички пенсионери, както и че работещите и получаващи заплата се чудаят как да оживеят? Защо не пишат и как се отнасят с чужденците емигранти в тяхната собствена страна?
8
1
 
31
 
! Отговори
Бежанци,ама друг път преди 10 години
АРЕ, ЧАО! Друг път със самолета и директно който закъдето е! Кво се влачите тука, ***!
7
0
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
За онези, които са в лагери в Турция, България е най-безопасният вариант, тъй като Гърция вече издигна миналата година строго охранявана ограда по границата в отговор на антиимигрантските настроения сред населението Дано и България скоро почне да си охранява границата, а нелегалните емигранти се експулсират найбързо. Вън на афроарабите от България
6
0
 
34
 
! Отговори
Язе преди 10 години
И наистина е странно как хора бягащи от смъртта, са недоволни от липсата на топла вода бежанските лагери. Вместо да се радват, че няма снайперисти наоколо?!?
5
0
 
42
 
! Отговори
ставри преди 10 години
Който разпали бойните и тръгна да дарява ''свобода''на народите,да си прибира емигрантите.
4
0
 
32
 
! Отговори
ODESSA преди 10 години
Хах, гнусни. Що не ги приемете във ерусалим на хотел? Тоя ***, избягал от страх вместо да се бие, и го изкарват едва ли не герой и жертва на гадовете българи.
3
2
 
30
 
! Отговори
Язе преди 10 години
А мен не ме е яд на бежанците. Яд ме е, че за един от тях отделя "държавата" над 1000 лева, те в същото време мизерстват. Натам темата е ясна
2
1
 
40
 
! Отговори
Язе преди 10 години
Снощи по националната телевизия имаше цяло предаване за тях. И там Дайнов се изявява като голем хуманист. Та това предаване направо ме накара да се почувствам виновен, че има бежанци. През цялото време ми се обясняваше колко са добри те и колко сме лоши расисти ние.
1
1
 
45
 
! Отговори
bashkircho преди 10 години
Kato ne vi haresva znaete kyde e granicata nali ?