Вътев: Хората са прави, амбициозната "зелена" политика на ЕС ги вкара в огромни разходи

От постигнатото ще получат абсолютно всички, каза земеделският министър
10 фев 2024 07:30, Елка Василева
74
Вътев: Хората са прави, амбициозната "зелена" политика на ЕС ги вкара в огромни разходи
Снимка: архив, БГНЕС

"Да. С всички се разбрахме. Въпреки че има претенции от такива, които не участваха в разговорите, но от постигнатото ще получат абсолютно всички", каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев пред БНТ.

"Хората са прави, защото амбициозната "зелена" политика на ЕС ги вкара в огромни разходи и ниски добиви, и то в цяла Европа. Цяла Европа за какво протестира?", попита Кирил Вътев.

Още по темата
"И миналата година в бюджета не е имало средства, предвидени за подпомагане по т.нар. "украинска мярка", която е временна. Таванът й беше 250 хиляди евро на ферма. Вследствие на много усилия от наша страна се увеличи на 280 хиляди, но по тази украинска мярка целта е да бъдат подпомогнати земеделските производители вследствие на загубите заради войната в Украйна", посочи министърът на земеделието и храните.

Кирил Вътев посочи, че заради войната в Украйна са поскъпнали горивата, торове, препарати.

"През 2022 година Украйна обаче не можа да изнесе нищо почти или символично, което създаде дефицит на световните борси, тъй като Украйна е огромен зърнопроизводител. След Русия тя е втора", посочи Вътев.

Според Кирил Вътев притесненията на земеделците и фермерите са основателни, защото "счетоводно те няма как да покажат загуби".

"Нека го обясня просто. Засяхме много скъпа реколта през 2022 година. Ожънахме много скъпа реколта през 2022 година, а цените на световните борси се сринаха заради свръхпроизводство на зърно в световен мащаб. Реално погледнато хората се притесняват основателно. Счетоводно погледнато те няма как да покажат загуби. Това е повече от ясно", каза министърът на земеделието и храните.

"Ако проследим реколтата, засята 2022 година, и прибрана в 2023 година, разходите направени за тази реколта - сеитба, торене, жътва, тези разходи са по-високи от цената, която получават в момента за това зърно", посочи Вътев.

Според министъра на земеделието и храните земеделците наистина са на загуба за тази реколта, която обхваща две счетоводни години.

"И ние това искаме да докажат", допълни той.

Кирил Вътев, каза, че земеделците са приели условията, ставките.

"Успокоиха се и сега в неделя ще се съберем да прецизираме всички текстове по споразумението. И в понеделник да го разпишем", обобщи министър Вътев.

На въпрос дали е вярно,  че „ще дадете на малките повече, отколкото на по-големите?“, министърът отговори: "Да. тук има една особеност. Всички сектори без зърнопроизводство са получавали и 2022, и 2023 година. Зърнопроизводството досега не са получавали никаква помощ по т.нар. "временна украинска помощ". Сега обаче заради лошата година - суха година, ниски добиви, висока стойност на производство, загуби вследствие на световните пазари - и те поискаха", обясни Кирил Вътев.

Министърът на земеделието и храните посочи, че именно зърнопроизводителите получават най-ниско подпомагане.

"Най-уязвими са малките до 3000 декара. Те със сигурност са много зле. Има хора с по 1000, 2000, 3000 декара, затова на тях не искаме нищо да ни доказват. В анализите се вижда, че те са зле", посочи Кирил Вътев.

Министърът уточни, че земеделците с от 3000 до 6000 декара ще трябва да доказват обаче.

"Няма как да дадем на всички. Има хора със 100 000, с 200 000, има хора и с по милион, но до 6000 декара са 95,6% фермите", посочи Вътев.

По отношение на това дали има нещо сбъркано в българското земеделие, министърът посочи, че това е липсата на напояване.

"Знаем, че се унищожиха напоителните системи преди 20 години. Как се прави земеделие без напояване?", попита Вътев.

Министърът каза, че в българското земеделие има много проблеми - в напояването, в поземлените отношения, в арендните отношения, в начина, по който се отдават на търг площите за земеделски стопани.

Според него от ротация на ротация "няма никакъв шанс" да се подобри нещо в сектора на земеделието, а е нужен "дългосрочен план за действие".

"Моето лично мнение е, че предвид климатичните промени ние трябва да направим една дългосрочна прогноза с метеоролозите за тези климатични промени и на база върху тях да преразгледаме не само сортовете и видовете, които трябва да отглеждаме, но и отделните сортове", обясни министърът на земеделието и храните.

"Сега всеки прави каквото си иска. Това е неефективно. Все едно да отглеждаме рози във Варна", подчерта той.

За жалост, коментира Вътев, "има една част от земеделските стопани, които изкривяват отношението към всички земеделски производители".

"Те реват само за пари, искат само субсидии", посочи Вътев.

Министърът каза, че животновъдството е "365 дни в годината и няма почивен ден".

"Тези хора са в тежко състояние и ние гледаме да им помогнем", посочи министърът на земеделието и храните.

На въпрос дали след ротацията Кирил Вътев отново ще кандидатства за този пост, той отговори: "Аз никога не съм кандидатствал, аз бях поканен. Ако и сега ме поканят, ще остана. Ако не ме поканят, толкова идеи имам за живота, че няма да ми е скучно нито една секунда", посочи той.

С думата "постоянство" министър Вътев окачестви "урока", който е научил през тази криза.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


74
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
54
0
 
2
 
! Отговори
Цитат от статията преди 3 месеца
"Знаем, че се унищожиха напоителните системи преди 20 години. Как се прави земеделие без напояване?", попита Вътев. Който се чувства демократ нека го коментира.
53
1
 
3
 
! Отговори
ДОЛУПЪПЪБЪКЭПЪДЭБЭ преди 3 месеца
Вълев как беше снощи купонът само за отбрани нали Оставка и нови избори
52
0
 
4
 
! Отговори
Яго преди 3 месеца
Зелената политика не важи ли за бомбите които изпращат в Украйна? Или в Брюксел си мислят, че Ел Ниньо няма да закара отровата до тях!
51
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Пак строим някакво ненормално светло бъдеще, естествено че ще видим мизерия.
50
0
 
2
 
! Отговори
художника преди 3 месеца
Мдаа... в България всички са свестни, освен министрите, политиците и чорбаджиите-изедници. На простия всички са му криви и понеже не следва мечтите си, работи за мечтите на някой друг.
49
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Протестите на земеделците през м. декември 2023г. имаха повече одобрение от народа. Сега на тези протести това одобрение вече се срина видно от коментарите тук и в други сайтове.Но въпреки това правителството развърза празната кесия за да им даде пари и правителството и старото и новото което идва да са спокойни поне за малко. Ще има протести и на останалите гилдии, щом да едни има и за други трябва да има.
48
0
 
6
 
! Отговори
ДОЛУПЪПЪБЪКЭПЪДЭБЭ преди 3 месеца
Снощи са празнували в луксозен хотел певец Васил Найденов
47
0
 
6
 
! Отговори
Токмаков преди 3 месеца
До ////// КВА СУША ТЕ ГОНИ! ЗАСУШАЛ ТИЙ МОЗЪКА. НЕМИСЛЕЩИ ТВАРИ.
46
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Зелената политика на ЕС също е виновна, но като цяло в рецесия ни вкараха управляващите гаъзолизци, които ни спряха ефтините ресурси от Русия, и сега купуваме абсьолютно същият нефт и газ, но през посредници, естествено на различна цена. Нито има смисъл от това, нито полза. Само вреда за икономиките на ЕС, но заповедите на чичо Сам не се обсъждат. Е нашите неискат референдум за еврото, защото отлично знаят какъв ще е резултата. И сега ще плащаме заемите на гърците и кокаина на З. щем - нещем!
45
0
 
3
 
! Отговори
Токмаков преди 3 месеца
ТРЯБВА ДА СПРЕ ОТЧИТАНЕТО НА СТАТИСТИКАА ОТ ВАС ПРОДАЖНИЦИ! И ДА ЗАПОЧНЕТЕ ДА РАБОТИТЕ. ИНАЧЕ ЗА КАКВО СТЕ ТАМ. ДА СИ БАРАТЕ *** И ДА ВЗЕМАТЕ ГОЛЕМИТЕ ЗАПЛАТИ ЛИ! ГРАБЕЖА НА ХОРАТА ТРЯБВА ДА СПРЕ!
44
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Когато всеки нормален данъкоплатец зарежда дизел на бензиностанцията, за него цената е 2.60 на литър. Когато зърнаря зарежда за него цената е 1.80 лв. за литър, защото на него му се връща в сметката ДДС и акциза. И този ми говори, че горивата им са поскъпнали много.
43
6
 
3
 
! Отговори
художника преди 3 месеца
Май ще се окаже, че имаме поне един свестен министър.
42
6
 
2
 
! Отговори
////// преди 3 месеца
А когато вземат милиарди от ЕС всяка година, не им пречи. Крайно време е да застанете и да кажете, че нито разходите са проблема, нито цената на продукцията, а СУШАТА. Добивите са много ниски и не могат да покрият вложенията. Изкарай 1 тон царевица, тогава 300 лв цена е добре. 200 лв за разходи и 100 лв чиста печалба на декар. Ама като не вали и изкараш 300 кила, не можеш да си покриеш и половината от разходите. Ето за това е тази зелена сделка. Ама откъде толкова акъл у аграри.
41
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Ами така си е братчет , Урси след тия с кокошките , прасетата , ракетите от перални и хладилници , най-веща се оказа в праенето на зелени сделки , ама на вас каде ви бея главите , или пък топките ви липсваха , все пак и все още поне на хартия ЕС се води съюз на суверенни държави , ама суверенитет от слугинаж не се праи .
40
0
 
13
 
! Отговори
Америка преди 3 месеца
Прави са зърнопроизводителите да протестират. Тази простотия "въглероден данък" допълнително утежнява цените. "Зелената сделка" трябва да се забрани , или да важи за целия свят или отпада.
39
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Пич , а а си говорим право в очи , *** е " зелената " политика и нема нищо зелено в нея освен главите дето я измислиха , не амбициозна .
38
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Пари на калпак. Въобще не вярвам, че са на загуба, но министърът е убеден, въпреки точно обратното според счетоводните им отчети.
37
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Тоя го играе смазката , да влиза по-благо. Абе що не си подадеш оставката от това уродливо правителство бееее .
36
4
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Не стана ясно що френските фермери искат 150 милиона евро помощ А българските фермери искат 500 мил. лева или 250 мил. евро. Да не би България да е станала по голяма държава от Франция.
35
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Да си плащат акциза . Хич да не се правят на ударени . Хората плащат по висока цена . Сеят пшеница която после отива за животните само и само да доят акциза върху дизела . А в същото време внасяме зеленчуци от Турция които не изисткват дизел . Цапат безмислено за да вземат акциза . Да не говорим че дори слънчоглед не искат да сеят заради по тежката обработка а го внасяме от Молдова щото парите идват от акциза а не от стоката .