СЕТА – не може да се угоди на всички в Европа

Причината за караниците досега е страхът на хората от глобализацията
Обновена: 28 окт 2016 22:08 | 28 окт 2016 21:47, Елка Василева
117
СЕТА – не може да се угоди на всички в Европа
Снимка: архив, Reuters

ЕС е готов да подпише споразумението за свободна търговия с Канада. За дългите караници около СЕТА има много причини, но главната е страхът на хората от глобализацията, пише Кристоф Хаселбах в коментар, публикуван в Дойче веле.

В Белгия се спогодиха, а това навярно спасява ЕС от позора занапред да не го взимат за сериозен партньор в световната търговия. Нека не забравяме още, че в случая става дума за споразумение с Канада, която направи сравнително много отстъпки на европейците.

Още от самото начало хората, които държат на политическия ред в ЕС, бяха категорични: По традиция търговските въпроси са в компетенциите на ЕС, а не на националните парламенти. Еврокомисията води преговорите, а Европарламентът осъществява парламентарния контрол. В Страсбург, също както в националните парламенти, седят депутати от всички зелени, леви и десни партии, критикуващи свободната търговия. И не само седят, но и прокарват промени в договорите. Къде тогава е проблемът?

Явно, че не може да става и дума за някакво "технократско налагане на търговски договори", както първоначално нарече процедурата германският министър на икономиката Зигмар Габриел.

Негодувание има, независимо дали е основателно

В същото време нещата изобщо не са толкова прости. Защото с изявлението си Габриел просто даде глас на широко разпространеното негодувание, че ЕС решавал през главите на хората. Да, изявлението на министъра беше тясно свързано с партийната политика. И, да, негодуванието на хората в крайна сметка е неоправдано. Но след като това негодувание съществува, ЕС трябва да се справи с него. Тъкмо от такива съображения Германия и други държави поискаха – макар и твърде късно – със СЕТА да се обвържат националните и регионални парламенти.

Още по темата

Очевидно включването на парламентите създаде усещането за по-сериозна легитимация на СЕТА, но също така значително усложни процедурата. Последните дни го демонстрираха като на длан.

Под черта остава отрезвяващото заключение: ЕС трябва или да действа ефикасно, рискувайки да го обвинят в непрозрачност, или пък да заложи на максимално демократично участие, независимо от опасността да стане недееспособен.

ЕС да бъде творец, а не гробокопач на глобализацията

По принцип всяка европолитическа тема може да предизвика подобни принципни дебати по процедурите за вземане на решения. Не случайно обаче конкретният принципен дебат възникна именно около СЕТА. Защото СЕТА и планираното споразумение със САЩ ТТИП са символи на глобализацията, а тя напоследък има лошо име в Европа. Тъкмо с нея много хора свързват усещането за несигурност, за упадък и загуба на идентичност.

Тъй че каквото и да прави ЕС, съпротивата срещу всяка форма на свободна търговия ще продължи да нараства. Занапред Евросъюзът все по-често ще чува изискването, че е длъжен да защити гражданите от глобализацията, защото в противен случай от него нямало да има никакъв смисъл. Което пък обяснява подема на партиите, които поставят под въпрос както ЕС, така и глобализацията.

Само че онези, които искат да осуетят свободната търговия, трябва добре да знаят, че с това няма да предпазят гражданите от промените. Защото СЕТА и ТТИП са всъщност опит за създаването на стандарти, общи за всички западни държави. Стандарти, които обаче да важат за всички останали. Ако западните държави не успеят, ще успеят други - преди всичко Китай.  А можем да си представим, че едни китайски или други подобни стандарти изобщо няма да бъдат в интерес на Европа.

В Германия критиката срещу СЕТА и ТТИП става все по-модна, а в това се крие едно голямо противоречие. Защото ако има страна, която в световен мащаб печели най-много от глобализацията, то това е тъкмо Германия.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


117
Още по темата: канадаЕССЕТА
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
72
0
 
3
 
! Отговори
Кирил Софийски преди 7 години
Не на СЕТА !!!!!!
71
0
 
8
 
! Отговори
Наблюдател преди 7 години
Като се има предвид "решаването" им за мигрантите опасенията са напълно основателни!
70
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ето това е кючовото изречение на статията: "ЕС решава през главите на хората" Една шепа управляващи решава за целия ЕС, а после мнозинството трябва да плати сметката. Така беше и с емигрантите от Близкия Исток, така е и с СЕТА както и с много други решения, директиви и политики на ЕС. За съжаление същото е положението и на национално ниво.
69
0
 
21
 
! Отговори
това ни очаква и нас преди 7 години
В момента канадски концерн Gabriel Resources съди румънска община Roșia Montană, (3 000 жители), в планината Apuseni в Западна Трансилвания, за "пропуснати ползи". Румънците разбрали това от телевизията. Съди ги частен арбитражен съд, принадлежащ на Световната банка. Никой не знае на какви закони се подчинява този съд. Канадския концерн съди румънската община за 8 милиарда щатски долара. Това ни очаква и нас.
68
16
 
3
 
! Отговори
dp преди 7 години
Време му беше. Разни бабалонци вдигнаха малко шум, добре, да мирясват сега и да караме нататък.Антиглобалистката *** ще си лае, керванът ще си върви.За всички в ЕС е добре дошло и разширението на свободната търговска зона, и това, че междуфирмените контакти ще са по-свободни (има много комунизъм за чистене в ЕС, това сега не е и начало но е пак нещо).
67
2
 
20
 
! Отговори
Независим преди 7 години
Каква е тази платена статия? Ние, противниците на трансгранични договори, не сме против глобализацията. Ние искаме да се отстояват нашите права, суверенитет и интерес! Авторът на статията прави твърдения, от които изглежда е много добре запознат със СЕТА, с цел да се тушира общественото недоволство. А това е невъзможно, след като 1500-тинте стр. от договора остават засекретени за европейският гражданин.
66
4
 
9
 
! Отговори
ДС преди 7 години
Боко мен (НАРОДА) пита ли ме ? Това да не е на баща ти държавата бе ? Ще питаш, ние ще ти кажем и ще се съобразиш. Дали е добре или зле НИЕ ще поемем последствията. Не сега като теб - прибираш милионите и все тая какво ще стане.
65
13
 
2
 
! Отговори
само СЕТА преди 7 години
Западния свят върви напред и нагоре, а пyтинопитеците нека си плюят за 30 копейки на ден.
64
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
И какво стана сега, ес подпосва *** на 30 този месец. Аз като яи казах че валония ще клекне ... Това е положението хората са безсилни пред корпорациите.
63
1
 
10
 
! Отговори
смЕх преди 7 години
Е да де СЕТА не може да угоди на всички ,но всички трябва да им угодят без никой да ги пита дали са съгласни и най-важното без да знаят на какъв к. сядат.
62
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Абе вашия велик Орбанчо какво е казъл по въпроса с сета
61
0
 
22
 
! Отговори
Божидар преди 7 години
Оф жалки Дойче Веле. Отново.Било " опит за създаването на стандарти, общи за всички западни държави". Да така е, само че тези стандарти трябва да са равнени по ЕВРОПЕЙСКИТЕ стандарти за качествени стоки, а не по американските стандарти за Джънк Фуд и ГМО!Всеки "стандарт" който позволява на външни държави да си изсипват необезпокоявано *** в Европа, и да подкопават качествените европейски стоки с ниски цени няма място и е вреден за всички нас!По добре сме си без такава "глобализация"!
60
0
 
23
 
! Отговори
Андрешко преди 7 години
Оня п***ю дето скоро ще го сменяме също мълчи и не взима никакво отношение все едно,че нищо не е станало,а то ще засегне цялата икономика на страната. Виждате какво правят големите търговски вериги,така ще е с промишленноста и селското стопанство.
59
0
 
30
 
! Отговори
Андрешко преди 7 години
Правилно е парламентите на всички държави в ЕС да ратифицират това търговско споразумение с Канада,след като големи концерни ще могат да съдят държавите. Ако нашият Парламент ратифицира СЕТА,трябва да има бити депутати,а не да биете лекарите,които се опитват да спасят живота ви. Продажника тиквун подписа това споразумение и продаде българските интереси без да пита никого,като че ли това му е бащиния. Той също трябва да си получи порцията бой,за да му дойде акъла,че той не е държавата.
58
6
 
3
 
! Отговори
eN-Vy преди 7 години
Тия канадци идея си нямат какво Джипси нашествие ги очаква с падането на визите
57
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Аз не можах да разбера за какво ни е това споразумение с Канада, какво ще търгуваме там и защо въобще го подкрепяме?!? Или така са ни наредили отгоре, а Тиквун козирува?Визи? Ок. Ама поетапно щели да отпадат от незнам си кога. Ок, ок. Търгвското споразумение ще го приемаме поетапно от незнам си кога... Така се води политика, с някой, към който имаш минимален интерес. Като не щат - няма да подписваме и това е.
56
0
 
27
 
! Отговори
Човек преди 7 години
Битката с корпорациите ще е дълга и жестока... много политически глави ще паднат, първо в преносен, а по-късно и в буквален смисъл. Лицемерието рано или късно се заплаща скъпо.
55
2
 
9
 
! Отговори
WC преди 7 години
KANADA VAN...EU PREDATELI DOLNI VAV LICETO NA GERMANIA I FRANCIA...BELGIA E VASHKA OT GENSKI POLOV ORGAN.
54
19
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Глу.пако, ти явно не си в състояние да разбереш, че положението е бай-бай за суверенитета на ЕС.---Умнико самото желание да се включиш в ЕС предполага в някаква степен загуба на суверенитет. Това, че свободно можеш да търгуваш с друг в никакъв случай обаче не ти нарушава суверенитета, дори напротив. Сложничко е за теб.
53
0
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"СЕТА не може да се угоди на всички в Европа"Ами ЕС е устроен на принципа на равнопоставеността и всеки един член има силата да да наложи пълно вето над договор, който го прецаква. За жалост това приключи с пречупването на Валония, Ес просто свали гащите, направи чупка в кръста и намаза задният си "вход" със смазка.