Задава ли се нова сепаратистка заплаха? Разпада ли се Босна и Херцеговина?

Основните компании и институции отразяват разделението на страната
18 ное 2017 18:00, Миглена Иванова
150
Задава ли се нова сепаратистка заплаха? Разпада ли се Босна и Херцеговина?
Снимка: Reuters

Поредната сепаратистка заплаха в Европа идва от най-нестабилния регион – Балканите, пише в свой анализ Bloomberg.

Босненският сръбски лидер Милорад Додик иска да изтегли фракцията си от Босна и Херцеговина. Така обаче той ще наруши споразумението за тристранно споделяне на властта, което държи страната от мирното споразумение от 1995 г. Тогава беше прекратен най-смъртоносният конфликт в Европа след Втората световна война, припомня информационната агенция.

Още по темата
Позицията на Додик доведе и до икономически санкции от САЩ. Той обаче сега може да разчита на дългогодишен приятел: Русия. Додик и руският президент Владимир Путин са се срещали седем пъти от март 2011 г. насам, а с руският външен министър Сегей Лавров – пет пъти през последното десетилетие.

Русия освен това е вторият най-голям инвеститор на територията на Република Сръбска, след Сърбия.

"Босна се разпада тихо и това е най-доброто", казва Додик в скорошно интервю. Той допълва, че ако види удобен шанс за отделяне, няма да го пропусне. Що се отнася до Русия той казва, че не е имал "нито една неприятна ситуация с руснаците". "С другите от Запада винаги се сблъсквам с ултиматуми", посочва още той.

Управляващите органи на Босна и Херцеговина не са в състояние да се договорят за основните икономически реформи, изисквани от Международния валутен фонд (МВФ). Тригодишната програма на фонда не успя, след като страната не премина първия тримесечен преглед.

БВП е в размер е едва 17 млрд. долара, като достига малко над 15 процента от средното за ЕС на човек от населението. Икономиката се подпомага основно от преводи на емигранти от чужбина, признава управителят на централната банка в Сараево Сенад Софтич.

"Босна преживява най-сериозната криза от края на войната", коментира Тимъти Лъс, директор на консултантската фирма за политически рискове "Нова Европа" в Кеймбридж, Великобритания.  "Не само че общите държавни институции са почти напълно разбити, но и никой не изглежда особено заинтересуван от възстановяването им", казва още той.

Светлана Максич, жител на страната, чийто баща е бил убит във войната, смята, че малко неща са се променили след войната. Тя прекарва детството си, като помага на майка си да възстанови къщата след огромен пожар. Стените са вече цели, а самата Светлана от време на време работи като медицинска сестра в Германия за заплата, невъзможна за постигане за повечето хора в родния й град. Когато не е на работа в Германия, тя продава зеленчуци край пътя при Соколак, град източно от Сараево.

"Не мога да прекарам остатъка от живота си по този начин. Аз съм вече на 31 години и ако не направя някои промени бързо, аз съм обречена. Иска ми се тази агония да спре. Кой може да държи хората заедно, ако не искат да бъдат заедно?", казва тя.

Босненските сърби, хърватите и мюсюлманите в Босна и Херцеговина така и не успяват да се споразумеят и да си сътрудничат. Основните компании и институции - като телекомуникационните оператори и статистическите служби, отразяват разделението.

"Имаме мюсюлманско електропреносно дружество, католическо и православно", коментира Валентин Инцко, австриец, който оглавява кабинета на Върховния представител на ЕС в страната. "Сегашната ситуация всъщност устройва всички политици", казва той.

Босненските мюсюлмани, които представляват половината от 3,7-милионното население на страната, обвиняват Милорад Додик, че ще навреди на бъдещето на страната. Лидери като него "водят разрушителни, сепаратистки и дестабилизиращи политики, които създават проблеми не само за Босна и Херцеговина, но и ще имат последствия за региона и за цяла Европа", коментира в изявление лидерът на босненските мюсюлмани Бакир Изетбегович.

Хърватите от своя страна се противопоставят на разпадането на страната. Ако обаче босненските сърби се оттеглят, те вероятно ще поискат тристранно разделяне и ще се опитат да се присъединят към Хърватия, казва Зарко Пуховски, професор по политически науки в Загребския университет.

"В този случай, което според мен е малко вероятно, ако босненските сърби се отделят, това би означавало катастрофа за останалата част от Босна и Херцеговина", казва той, като добавя, че "този път няма апетит за война".

Русия заявява, че е ангажирана с мирните споразумения от Дейтън през 1995 г., но официални лица казват, че Додик е несправедливо обвиняван за проблемите, които заплашват мирното споразумение.

Милорад Додик, когото тогавашният държавен секретар на САЩ Мадлин Олбрайт определи като "свеж въздух за страната", спря да поддържа западните сили от 2006 г. До 2013 г. той вече спря да използва и думата "геноцид" за клането в Сребреница.

През януари финансовото министерство на САЩ му наложи санкции заради възпрепятстване на Дейтънските споразумения. Според Вашингтон той "представлява сериозна заплаха за суверенитета и териториалната цялост на Босна и Херцеговина".

Додик вярва, че времето работи в негова полза и Босна просто ще се разпадне дори без референдум за независимост Република Сръбска.

"Република Сръбска ще бъде отделна държава един ден", коментира той наскоро пред сръбското издание Vecernje Novosti. Независимо дали става дума за пет, 10 или 15 години, няма значение. Гарантирам, че независима република Сръбска ще падне в скута ни като зряла ябълка“, заключава той.

Още политически и икономически анализи от Европа и света четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


150
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
68
8
 
19
 
! Отговори
До Анонимен 72 преди 6 години
Много му е претрябвал на някой вече скаппаният ти ЕС.Ние сме от 10 год членове и какво - цъфнахме, та вързахме?!Когато една организация премине границите на морала и закона и започне да се прехласва и узаконява педдерастия,зоофилия и педофилия,разводнява традиционните цености с извращения и набези на иноверци,тя следва естествения ход на Историята.Така че прави са сърбите - гледат си тяхната къща, зер педдали си имат и без ЕС....А любимият ти ЕС до 50 год отдавна нема го има, точно като СССР
67
3
 
29
 
! Отговори
Idealist преди 6 години
САЩ си изиграха добре картите. Основният им конкурент ЕС вместо да се развива се занимава е укротяване на тестостерона на насочените към Европа млади араби и авганистанци. Поне половината от брюкселската бюрокрация заработва като американски агенти. Да не говорим за българските политици ... дали има 30% да мислят за България. Не плачете за Сърбия, че ще се разпадне гледайте нашата несрета, че на територията ни останаха има-няма около 5 000 000 души и половината са пенсионери. Какво ни чака?
66
0
 
10
 
! Отговори
2021 преди 6 години
До 2021 забравете за Ес!!!
65
3
 
10
 
! Отговори
до 66 преди 6 години
Войводина на кой да я върне, като си е Автономен регион?!!!!. Там има 6 етноса и местен парламент, като сърбите са над 60 % от населението. Хайде преди да говорите от пусто в празно вземете да прочетете малко история от средата на 19-и век досега............
64
11
 
13
 
! Отговори
юбералес преди 6 години
Измислена Югославия се разпада естествено
63
11
 
13
 
! Отговори
РБК37 преди 6 години
Задава се ,задава се ....Ирландия и тя иска да напусне ЕС в течение на 5 години ,поетапно.А трета страна дали няма да е Унгария .
62
2
 
16
 
! Отговори
Idealist преди 6 години
do 62 До Идеалист,СТИГА С ВАШИТЕ ПРОПАГАНДИ ВСЕКИ ПЪТ,40% БЕЗРАБОТИЦА,ЩО НЕ СИ ОСТАНАЛ ТАМ!Уважаеми Господине, асз не съм ходил там за да имигрирам. Просто обиколих Западните Балкани, защото когато бях в големите държави ( бившите империи ) си казах: "Те са големи, не можем да се сравняваме с тях." Отидох в по-малки страни и видях, че правят навсякъде магистрали, че храната е вкусна и истинска. Това са фактите. В България безработицата е малка, защото половината от населението са пенсионери.
61
14
 
27
 
! Отговори
Шоп преди 6 години
Ако Сърбия иска да присъединява части от Босна, трябва да върне Западните покрайнини и Войводина. Иначе балансът се нарушава. А руски самолети няма да пуснем, за да разпалват конфликти.
60
4
 
19
 
! Отговори
Веско преди 6 години
"Кой може да държи хората заедно, ако не искат да бъдат заедно?", казва тя."Ей това си мисли нормалния човек, а останалото са бизнес интереси! Поради някаква причина се пазят едни граници подписани с договори отпреди 100 години, а вътре населението се ликвидира и подменя. За бизнеса е добре, защото новото мнозинство има повече деца и са по-добри консуматори.
59
13
 
22
 
! Отговори
мнение преди 6 години
Каквото и да си говорим, както и да го обръщаме, истината е, че ще се разпадне. Дали е в наша полза, или не е в наша полза, нещата следват своя ход. Дано да се избегнат кръвопролитията, а те ще се избегнат, ако Русия е водеща в процеса на умиротворяване на страните. През 1993 година, по време на войната се видя как европеедалчеетата и американците не се справиха със задачата по респектиране на страните в конфликта и последваха стотици хиляди жертви. Дано разводът да е културен.
58
2
 
16
 
! Отговори
Сульо преди 6 години
Ами аз го предсказах това отдавна. Босна и Херцеговина ще се разпаднат на 3 части: Босна, Херцеговина и И
57
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
56 Впрочем написал си нещо много хубаво, значи ромите искат да са българи , какво лошо има в това , нали за това е интеграцията , да се премахнат различията
56
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
56 Има официална статистика и само тя може да бъде меродавна, а това какво една жена казала на Женския пазар не е критерии
55
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Няма страшно... и на унгарците не им е приятно, че сърбите се отнасят зле с унгарското малцинство във Войводина. И унгарците ще си вземат Войводина.
54
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 50 Какво казваш, че ромите са 4% ???? Значи не си познаваш родината! Ромите са повече от турците! Сигурно са повече от милион, аз 46години съществувам в огромен ццигански квартал и на преброяването 90% се писаха българи, и като дойте преброителя аз се писах ром! Той се изсмя и каза - само ти от целия квартал се писа ром!
53
6
 
24
 
! Отговори
факт преди 6 години
Европа, ако иска да оцелее и просперира, трябва да се изчисти от османското "присъствие" и исляма...
52
5
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Само прочетете статиите за Наим Сюлейманоглу в тоя сайт, статиите, че е починал. Ще видите разни русофили как си изливат злобата и разни псевдонационалистчета освен да говорят отвратителни неща, друго не могат. И вие искате да ме убедите, че тия хора са доброто бъдеще на България????? Същите тези, които вместо да кажат едно "почивай в мир", те храчат по един мъртвец? Те ли са ви надеждата за тая държава?
51
9
 
18
 
! Отговори
Идеалист преди 6 години
Преди 2 седмици бях в БиХ. По-добре са от България - чисто, спретнато, хората спокойни и храната хубава, истинска не като европейските *** с които ни тровите!
50
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
48 Ромите са 4% но в много села са мнозинтво и са проблем . Няма друго решение освен европейското
49
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен30 agorota a ne shekeli