Все по-малко българи биха станали приемни родители, искат заплата

63% от българите не биха станали приемни родители при никакви условия
15 фев 2021 09:17, Петя Славова
56
Все по-малко българи биха станали приемни родители, искат заплата
Снимка: БГНЕС

63% от българите не биха станали приемни родители при никакви условия, а всеки шести би приел у дома дете в риск, ако получава заплата и издръжка за детето от държавата. Това показват данни от национално представително проучване на "Тренд", направено по поръчка на Националната асоциация за приемна грижа.

Изследването е реализирано през декември 2020 г. Данните потвърждават тенденцията, която се наблюдава в последните години за намаляване на интереса към приемната грижа. Експертите свързват тази тенденция със сериозната атака срещу правата на детето и семейството от различни религиозни и политически общности, както и от фалшивите новини, свързани със закрилата на децата у нас.

51% от българите са на мнение, че в приемна грижа се настаняват деца, изоставени от родителите си, че всяко четвърто дете в приемна грижа е жертва на насилие, а за 14% от сънародниците ни децата в приемни семейства са настанени от държавата там поради бедност. Тези данни до известна степен потвърждават и официалната статистика – най-голям дял от настанените в приемна грижа деца са жертва на лоша грижа и неглижиране, включително насилие. У нас броят на реално изоставените деца, както и тези без родители, постепенно намалява.

Запитани при какви условия биха станали приемни родители, българите поставят условие да получават заплата и средства за издръжка на детето от държавата. Това не е необичайно и се потвърждава от поредица от социологически изследвания през годините. Парадокс е, че в публичното пространство основната критика към приемната грижа е получаването на финансово възнаграждение за труда, а в същото време това е и водещ мотив сънародниците ни да станат приемни родители, коментират експертите. Едва 10 на сто от деклариралите желание да станат приемни родители не поставят никакви условия, показват още данните от допитването.

1738 деца се отглеждат в 1947 приемни семейства, показват данните на Агенцията за социално подпомагане. Близо 10 на сто са децата в приемна грижа, които имат увреждания. Най-много са отглежданите деца в училищна възраст (6-14 г.) – 647 и бебетата и децата до 3 г. – 548.

Продължава тенденцията 80% от децата в приемни семейства да се настаняват в приемна грижа от семейна среда, където са станали обект на лоша грижа, насилие или злоупотреба. По отношение на бъдещето след приемна грижа – най-много деца у нас, половината в приемна грижа, биват осиновявани (52%), а  всяко пето се връща в родното семейство или при близки и роднини, когато е налице подобрение в житейската ситуация. 70% от децата в приемни семейства, остават в приемното семейство средно 1 година, а по-големите – до 5 г., показват още данните на Агенцията за социално подпомагане.

Във всяко пето одобрено приемно семейство продължава да няма настанено дете, показва още анализът на данните. Най-много семейства без настанени деца има в областите Търговище и Кърджали, където половината от одобрените приемни родители не се грижат за деца. Въпреки острия недостиг на приемни родители в София, 19 на сто от одобрените семейства не полагат грижи за деца.

Приемната грижа у нас към момента е единствената алтернатива на живота в социална институция за деца. От 2011 г. приемната грижа в България се финансира с европейски средства, по проект, като от 2021 г. възнагражденията на приемните родители и средствата за издръжка на децата се финансират от националния бюджет. Остава, обаче, проблемът със социалната сигурност на приемните семейства у нас – дори тези, които искат да полагат грижи за изоставено дете, имат възможност да го правят единствено по граждански договор за периода на настаняването, без право на осигуровки за болест, безработица, майчинство и др. Това влияе много демотивиращо на млади хора и хора с професии. По тази причина у нас приемните родители са основно в средна възраст, сочат още анализите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


56
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
1
 
0
 
! Отговори
пецата преди 3 години
вярно е че гена до голяма степен играе важна роля в развитието, рядко са децата изоставени от свестни хора, това може да се е случило поради злополука или смъртоностна болест на родители/родител,но е 1 от 100 случая , явно има и друго което не можем да разберем , явно нещо в скъсването на връзката между детето и майката, когато то още е родено,като не получи тази топлина и грижа, организма му си формира защитни сили да се оправя сам , затова са по импулсивни,агресивни,диви и т.н., самосъхранение
27
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Малко неточно се е изразил журналистът затова звучи странно, че броят на приемните семейства е по-голям от броя на децата. Така е, защото има и семейства, които са с признат статут на приемни, но в които към дадения момент няма настанени деца. Всъщност, това е добре, защото има резерв да се настани дете по спешност.
26
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
до 31дааа, някои деца са се изхитрили да имат по 2 приемни семейства :)
25
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
1738 деца се отглеждат в 1947 приемни семейства - излиза, че 209 семейства явно отглеждат съвместно с някои други семейства приемни деца. Обратното би било по-вярно, ама може и аз да греша ?!
24
0
 
4
 
! Отговори
Анономен преди 3 години
Има деца за осиновяване, но има и едно голямо НО. Голяма част от тези деца са с различна степен на увреждане /физическо/, за психиката се разбира малко по-късно.Голяма част от изоставените деца са от едно определено малцинство.Първите се сблъскват с проблеми относно финансирането на многобройните операции, другите се вждат в чудо, когато настъпи пубертета.Здравите и хубави деца се отглеждат от биологичните майки, не се оставят за осиновяване, както беше в миналото.
23
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Аз пък искам да попитам къде са децата за осиновяване? Защото ги няма. Как така има нужда от приемна грижа, но за осиновяване деца няма и се чака години за дете. Нещо не ми се връзват нещата. Или става въпрос за поредния начин да се точи системата, и някой да гледа дечицата докато им намерят родители в чужбина. Това според вас справедливо ли е? Няма сурогатно майчинство, няма деца за осиновяване (особено пък българчета), но иначе има огромна нужда от приемни родители. Каквоооо?
22
2
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Идеята да осиновиш/бъдеш приемен звучи благородно, но животът дава други примери. Твърде голяма част от осиновените/приетите са проблемни, дори и да са взети като бебета, защото генът е по-силен от обичта, грижите и възпитанието, които получават. Колкото осиновени познавам, все са проблемни. Лично аз не бих се натоварила с подобно бреме на никаква цена.
21
1
 
15
 
! Отговори
анонимен преди 3 години
Публикувано в ДНЕС : "Запитани при какви условия биха станали приемни родители, българите поставят условие да получават заплата и средства за издръжка на детето от държавата."Повечето българи едва обличат и изхранват самите себе си, че и от държавата за мерси още едно-две гърла, дупета, глави....!
20
2
 
16
 
! Отговори
АМЕРИКАНЕЦ преди 3 години
Да отглеждаш чуждо дете е голяма отговорност и не е безплатно. Да не говорим, че все едно да си вземеш лисица и да си я пуснеш при кокошките. Тъпо, та дрънка. Гена е определящ.
19
17
 
4
 
! Отговори
Германец преди 3 години
Българин освен пари да иска, за друго не го търси...
18
2
 
22
 
! Отговори
Имагинерно преди 3 години
Първо много отдавна има измислена контрацепция,второ парите са изключително важни,трето не става така тази работа и т.н.
17
24
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До този менталитет се докара българското общество. Всичко да се очаква на държавна хранилка. Заплата да ти дават за да отглеждаш дете. Това къде и кога в историята на човечеството го е имало? Не хората да плащат данък, ами държавата да им плаща. Ами като не можете да отгледате едно дете без помощи от държавата и от арменския поп, значи явно сте тотални неудачници. Сори, ама е факт.
16
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Статията малко манипулира.Ок, 63% не искат да взимат деца. Всеки 6-и иска пари, това са още 15%. Общо 78%.Значи все пак 22% биха взели дете от дом, а това е 1/5, близо 1/4 от хората.Което е добре според мен. Не всеки става за приемен родител и изобщо за родител.
15
4
 
28
 
! Отговори
23 преди 3 години
Като нямах деца си мислех, че някога мога и да взема от дом. Но след като имам и видях колко много търпение, грижи, труд се полага НЕ бих го направила за нищо на света и пари да ми дават - неограничени. Това много отговорана и трудна работа и бих я свършила само за моите деца.
14
3
 
62
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Преди години семеен приятел си осинови дете ромче (момиче). Дадоха му образование, грижиха се за него изцяло като за родно дете, ходеше на курсове и кръжоци по какво ли не. На около 12-13 годишна възраст започна да бяга от къщи и да се събира с ромове-рецидивисти, после забременя от такъв и окончателно скъса връзка с осиновителите си. Истината е, че средата не може да преодолее гена. Така че е нормално и приемните родители да внимават кого пускат в дома си при децата си.
13
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Не бих си го и помислил дори
12
2
 
46
 
! Отговори
ДДРОнег преди 3 години
Ами те повечето такива деца са от ония, привилегированите !И срещу пари не бих приел да гледам от тях !!!Минавалк съм с процедурите, като разбраха, че не гледам с добро око на тумнозелените, ми писаха минус, когато карах курса.
11
0
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В другите държави безплатно ли е?
10
4
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Наще медии яко се скапват. Света още коментира изказването на Си Дцинпин в Давос. Когато говори може би най важният човек в света всички четат между редовете .В България нито една медия не публикува цялото изказване а някой медии цитираха само не особено важни изрази от него. Медиите вече заплашват икономиката и дори националната сигурност .Това са много важни неща ;)
9
2
 
58
 
! Отговори
русенец преди 3 години
Да отглеждаш деца е отговорност, в това число и финансова. Половината работещи в Бг вземат заплати, които не покриват собствения им екзистенц минимум, какво чудно има, че не биха станали приемни родители? Просто съзнават, че НЕ МОГАТ ФИНАНСОВО.